Foundation for Local Government Reform
Резюме

БЪЛГАРСКИТЕ ОБЩИНИ -

КОМПЕТЕНТНИ УЧАСТНИЦИ В УСВОЯВАНЕТО НА ФОНДОВЕТЕ НА ЕС

Реализиран с финансовата подкрепа на Фондация Отворено общество

1. Кратко резюме на проекта

Проектът цели да подобри абсорбционния капацитет на общините за усвояване на предприсъединителните и структурните фондове на ЕС, като повиши професионалните умения и познания на общинските служители. В рамките на проекта ще се проведе дългосрочно модулно обучение, свързано с формиране на общинска политика за развитие и предприсъединителните финансови инструменти на ЕС. Чрез дейностите в проекта се насърчава ползването на положителния опит на други европейски страни и се укрепва потенциалът на две регионалните асоциации на общини да подпомагат експертно своите общините-членки. Основни бенефициенти в рамките на проекта са общински и областни специалисти, представители на регионални асоциации на общини и Комисия за икономическо и социално сближаване (КИСС) на североизточния район за планиране.

2. Описание на проблематиката

Наред с провеждането на реформа в публичната администрация в Република България, българската администрация е изправена пред предизвикателствата на бъдещото членство на страната в Европейския съюз и изискванията за ефективно и резултатно взаимодействие с европейските институции и администрациите на страните-членки. Ключов елемент за прилагане на ефективна и модерна политика за управление и развитие на човешките ресурси в публичната администрация е създаването на система за постоянно развитие на професионалните умения и повишаване на квалификацията на служителите в администрацията както на национално, така и на регионално и местно ниво.

Отчитайки изключителната важност на този елемент от подготовката на страната за членство в ЕС, правителството прие с Решение 312 от 28.05.2002 г. Стратегия за участие на Република България в Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз. В този документ е определена визията на българското правителство за изграждането и организационното укрепване на институциите, които ще осъществяват планиране, управление, наблюдение и контрол на средствата, предоставяни на България от предприсъединителните и структурните фондове на ЕС. Успешното действие на административните структури за управление на предприсъединителните и структурните фондове в държавната администрация на централно, областно и местно ниво, е критичен фактор за успеха на страната в периода на преход.

Всеки обучителен модул в рамките на проекта ще бъде с продължителност два дни и половина и ще се провежда в извънработна среда в североизточния район за планиране. В рамките на проекта ще бъдат сформирани три обучителни целеви групи. Обучителният цикъл за всяка група е с продължителност 6 месеца. През първите четири месеца ще се провежда по един модул месечно. През следващите два месеца обучаващите се ще имат възможност да получат консултантска помощ от страна на експертите обучители в процеса на подготовка на общински или междуобщински проекти. В резултат на реализирания проект ще бъде предоставено обучение и практическа техническа помощ на 105 души, представители на местните администрации от около 50 общини и представители на областните центрове в североизточния район за планиране.

Тъй като основен акцент в рамките на проекта се поставя и на предоставяне на положителен опит от местни власти от други европейски страни в процес на присъединяване към ЕС, като финално събитие в края на обучителните модули, се предвижда провеждането на заключителна конференция, която ще предостави форум на успешни практики на общините, взели участие в реализацията на проекта.

В проекта ще бъдат включени около 50 средни и малки общини от североизточния район за планиране и общини - членки на РАО Тракия , представители на екипа на РАО Тракия , представители на Асоциацията за трансгранично сътрудничество и развитие Дунавска Добруджа , както и Председателят и членове на Комисията за икономическо и социално сближаване североизточен район за планиране.

Представителите на регионалните асоциации на общини, които ще участват в дългосрочните обучителни модули ще повишат своята експертна квалификация и след приключване на проекта на тях ще се разчита да предлагат консултации и техническо съдействие на всички общини-членки, които имат нужда от консултантска дейност в процеса на подготовка на общински проекти. Основната идея е след приключване на проекта да бъдат изградени два неформални консултантски центъра, чрез обучените експерти от асоциациите на общини, чрез които общините да получават експертна помощ по въпросите на подготовка и управление на проекти.



Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]