Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Цел и задачи

Главна цел на проекта бе още от най-ранна детска възраст да се положат основите на възпитанието на децата в дух на толерантност, етническа и културна грамотност, да се създаде атмосфера на разбирателство и уважение към различнотосред децата и родителите.

За да се постигне това екипът на проекта си постави за задача да запознае децата с културните традиции, бит и занаяти на различните етнически групи в България, чрез използване на адекватни за възрастта им форми, методи и средства. Това помага за формиране на чувство за гордост и уважение към собствената култура и тази на другите.

 

Целева група

44 деца от ОДЗ Славейчена възраст от 5 до 7 години, 17 от които са от ромски и турски произход. В проекта ще се включат педагогическият колектив на детското заведение и родителите.

Практика

Дейности

- Проведен е професионално- педагогически тренинг на тема Култура на общуване в мултиетническa среда. Интерактивни методи на педагогическо взаимодействие”, воден от членове на Сдружение Партньори - Видин”.

- Децата са запознати с традициите и обичайте, характерни за различните етнически групи в България. Освен теоретични разработки и нагледни материали са проведени срещи с еврейско и турско семейства, за да разкажат на децата за традиционните си празници. Проведена е и среща с членове на ромската организация Заедно”, които представят характерни ромски празници.

- Организирани са детски тържества по случай Никулден, Коледа и Първи март.

- Осъществена е кулинарна изложба под надслов Да седнем заедно на масата”, в която активно участие взимат и родителите.

- Децата са запознати с традиционни занаяти - грънчарство (посещение на занаятчийско ателие в с. Арчар), кошничарство (демонстрация от майстори - кошничари в детската градина) и др.

- Представени са 4 адаптирани народни приказки - ромска, турска, българска и еврейска.

- Оформени са кътове за различните етноси, които се допълват и обогатяват постоянно.

- Дейността на ОДЗ Славейчев тези насоки продължава и до сега, като постоянно се популяризира чрез печатните и електронни медии, и социални мрежи.

Резултати

- В проекта са включени над 60 деца, а според първоначалния план са 44. Значителен успех е и включването на 9 деца от Дома за медико-санитарни грижи за деца лишени от родителски грижи във Видин, 7 от които - с ромски произход.

- Децата придобиват много нови знания свързани с различните етноси в България. Различето за тях става нещо, което уважават и се стремят да разберат, а не да отрекат.

- Постигнатата активност на родителите също е по - висока от очакваната, защото те взимат участие във всички проектни дейности.

- Вътрешният интериор на детската градина е променен и обогатен.

- Разработено и разпространено е Помагало за учителя”, работещ в мултиетническа среда, което обобщава разработените материали и натрупания опит в рамките на проекта.

- Чрез дейностите в проекта, педагогическият колектив повишава своята квалификация, трупа ценен опит, детската градина намира нови партньори и утвърждава своето добро име в публичното пространство.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 30 май 2013
Номинации: 3
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]