Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Фондация "ЕКОЦЕНТРИК" е неправителствена организация в обществена полза, която работи за утвърждаване принципите на устойчивото развитие, гражданското общество, защитата на човешките права и демократичното управление, опазването на околната среда и културно-историческото наследство, за повишаване екологичната култура сред всички социални, икономически и възрастови групи на гражданското общество.

Проектът "Подпомагане образованието за устойчиво развитие в България – Ваканция за устойчиво развитие" е реализиран през 2012-2013 г. в партньорство с Образователен център по история и екология (HÖB)-Германия, ДПП "Врачански Балкан" и местни партньори: НЧ "Фар"- с. Паволче, НЧ "Огнище"- с. Челопек, НЧ "Колката"- с. Люти брод, Сдружение "Искърско дефиле" и над 20 средни училища от София, Враца, Бяла Слатина, Козлодуй и Хайредин.

Цел на проекта е „изграждане на екологична култура, развитие на устойчив начин на живот и подпомагане на алтернативния туризъм в комбинация с екообразование“.

Практика
В рамките на проекта са проведени 6 едноседмични образователни семинари на тема "Устойчив начин на живот". Гимназисти от област Враца, София, Германия и съответните села, в които са се провели обученията са прекарали своите пролетна и лятна ваканции на 2013 г. в пет различни села от Врачански Балкан: с. Паволче, с. Челопек, с. Люти брод, с. Миланово и с. Очин дол. Чрез интерактивния метод за пълноценно и трайно усвояване на знания и умения „учене чрез преживяване“ младите хора са се запознали с принципите на устойчивото развитие, както и с актуални екологични проблеми и съществуващи решения за тяхното преодоляване. Сред природните богатства на ПП „Врачански Балкан” са проведени редица образователни беседи и дискусии, комбинирани с приключенски игри и преходи по интерпретативни маршрути на територията на парка. Участниците се включват идейно и артистично в местни инициативи за регионално развитие с акцент върху развитието на устойчив туризъм в Природен парк “Врачански Балкан”.

В резултат освен всички 139 ученици, обучение за образование за устойчиво развитие са преминали и 34 учители. Разработени са наръчник и филм за образование за устойчиво развитие, както и 27 младежки концепции за устойчиво развитие на региона. Младежите, съвместно с местните общности са реализирани 6 устойчиви местни инициативи за облагородяване на средата в селата, за подобряване на туристическата инфраструктура в природния парк и подпомагане развитието на устойчив туризъм, както и голям инфраструктурен проект в природния парк. Организирани са пътуваща изложба и 6 събития „Отворени врати“ във всяко село за повишаване чувствителността на местните общности към въпросите за устойчивост. За популяризиране на проекта са допринесли публикации в различни медии, ТВ и радиопредавания.

Проектът е на стойност 170 700 евро. Половината от средствата се осигуряват от Немската фондация за околна среда (DBU), а останалите – от партньорските организации – Фондация ЕкоЦентрик, HÖB и Дирекция на ПП „Врачански Балкан”.

Резултати
Обучение за образование за устойчиво развитие са преминали 139 ученици и 34 учители. Разработени са наръчник и филм за образование за устойчиво развитие, както и 27 младежки концепции за устойчиво развитие на региона. Младежите, съвместно с местните общности са реализирани 6 устойчиви местни инициативи за облагородяване на средата в селата, за подобряване на туристическата инфраструктура в природния парк и подпомагане развитието на устойчив туризъм, както и голям инфраструктурен проект в природния парк. Организирани са пътуваща изложба и 6 събития „Отворени врати“ във всяко село за повишаване чувствителността на местните общности към въпросите за устойчивост.
Иноватор: ros
Дата на публикация: 03 юни 2014
Номинации: 24
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]