Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Народно читалище „Знание 1906 г.” с. Черни Осъм поддържа сравнително голям брой членове и участва активно в социалното развитие на общността. Читалището ежегодно участва в различни проекти, а читалищното настоятелство си е поставило за задача да запази здравия балканджийски дух на селото.
Практика
Проект „Планината-добро място за опознаване”

Проектът “Планината - добро място за опознаване” е организиран от Народно читалище “Знание 1906 г.”, с. Черни Осъм – Троянско и е финансиран по програма „Маледежта в действие” на ЕС. Основните дейности са проведени в периода 13-21 Април 2012 г. В него участие са взели младежи от три страни Испания, Турция и България. Всеки един ден от програмата е бил изпълнен с разнообразни дейности по опознаване на планината, дискутиране на възможностите за използване на местните туристически ресурси с цел развитие на новаторски идеи за предприемачески дейности. Програмата включва практически занимания. Тяхната цел е стимулиране на творческото мислене, както и по-доброто опознаване и сплотяване на участниците. Посетени са били местните забележителности – Природонаучния музей в Черни Осъм, Националнато изложение в село Орешак, Троянския манастир, етнографския комплекс Етъра и старопрестолния град Велико Търново.

Участниците поемат инициативата да почистят и освежат пътеките до близките планински дестинации Зелениковски манастир и хижа Плевен. На рисковите за загубване места са поставени специално изработени опознавателни и пътепоказателни табели, на които е отпечатано и логото на програмата “Младежта в действие”.

Интересна за участниците e интеркултурната вечеря, на която имат възможност да представят националните си ястия и традиции. Предствени са обичаи като българска сватба, курбан и фиеста. На българската трапеза присъстват вита баница, качамак с бяло българско овче сирене, локум, баклава, паеля и др.

Един от дните преминава в Изложението на народните художествени занаяти. Участниците имат възможност да опознаят методите за оцветяване на традиционни сувенирни предмети, както и да изработят такива от прясна Троянска глина.

В последния ден е проведена дискусия за възможностите за последващи дейности. Обсъдени са вероятни бъдещи съвместни инициативи. За устойчиво “зелено” запомняне на обмена в присъствието на местни хора, участниците са засадили елови дръвчета-по едно за всяка страна партньор. Дейностите по проекта приключват с раздавене на “Youtpass” сертификати. Организаторите изказват благодарността си към отряда по Планинско спасяване в гр. Троян, за следене на безопасността на участниците в дните с високопланински занимания и за отдаване на базата си за провеждане на семинарни занимания на тема “Другарска помощ в планината”.

"Като участничка в този проект, искам да изкажа своите благодарности към организаторите, за добрата програма и перфектната подготовка и реализация на проекта. Благодарна съм и на програма “Младежта в дейсвие”, чрез която бе финансиран този младежки обмен. След изминалите дни си дадох сметка, че ние българите, не осъзнаваме колко е красива природата ни и какви условия за развитие ни предоставя тя. Идвайки тук, младите хора от другите страни ни го напомниха...” Мария Никифорова – България

"Изключително съм доволна че ви срещнах. Вие, българите, сте много мили и отзивчиви хора. Обикнах вашата страна, култура и храна. Всичко беше изпипано до последно. Винаги, когато имахме нужда, знаехме, че можем да разчитаме на вас. Убедена съм, че един ден ще се видим отново в някой друг проект...” -Есра Каир –Турция

Проект "Традиционните занаяти – от векове за векове"

Проектът дава възможност на младежи от България, Испания, Турция и Румъния да осъществят качествен междуличностен обмен помежду си. По време на дейностите, младежите имат възможност да научат повече за бита, културата и най-вече за традиционните занаяти, които са били и все още са основен поминък на местното население.

В рамките на проекта са посетени редица обекти, музеи, частни работилници и културни обекти, запазили и все още пазещи историята и традициите на занаятите в Троянския край. В програмата е включен и ден за опознаване на красивата ни природа. В този ден, участниците поемат инициатива, като почистват и маркират нов панорамен маршрут по направление с. Черни Осъм - връх Садината – Троянския манастир.

По време на семинарните занимания са дискутирани възможностите за постигане на устойчивост на занаятите, насърчаване на предприемачески инциативи и мотивиране на младите хора за запазване на традициите. Обсъдени са възможностите за развиване на още по-добри отношения в между-организационното сътрудничество с цел осъществяване на бъдещи партньорски проекти.

"Последните дни бяха най-запомнящите се през моя живот. Дни, изпълнени с разнообразие и с новости. Тук разбрах колко полезно е да се докоснеш до културата на други народи. През тези дни излязох от собствения си стереотип и разбрах, че има и други начини за живот освен тези, към които сме привикнали. Страна Ви е изпълнена с природни богатста. Тук всичко е зелено и кипящо от живот. Много се радвах,че будейки се сутрин, първото нещо, което чувах е песента на птичките и шума на реката... Пазете природата си и развивайте туризма, дайте възможност на повече хора да се докоснат до вашата природа...”` Хуани Олвера - Испания

Резултати
С реализацията на межуднародни проекти читалището привлича млади хора от страната и чужбина, дава им нови знания в областта на екологията, туризма, традиционните занаяти, популяризира България и създава нови приятелства.
Иноватор: ros
Дата на публикация: 20 юни 2014
Номинации: 3
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]