Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Представителите на дребния и средния бизнес от сферата на търговията и услугите ежегодно губят ценно време за уреждане на документи по издаване на разрешения и регистрации от страна на общината (удостоверения за платена годишна такса за търговия с алкохол, разрешителни за търговия с тютюн, разрешителни за търговска дейност на открито, категоризиране на туристически обекти, разрешаване на удължено работно време на търговските обекти и др.). В началото на всяка година търговците подават набор от документи, което е свързано с посещението им и в други инстанции - съд, данъчна администрация, РИОКОЗ и др., без да са настъпили промени в обстоятелствата по дейността на техните обекти и фирми. Това наложи необходимостта от извършването на анализ на реалностите и разработването на по-облекчен и по-опростен режим при издаването на документи, регламентиращи дейността им, разбира се, в рамките на действащото законодателство.

Практика

Една от основните цели на общинската администрация е подобряване работата по обслужването на гражданите и бизнеса. Работещият екип в дирекция "Икономическо развитие и евроинтеграция" направи преоценка на съществуващата практика по обработката на документацията по регулаторните режими и предложи на кметския екип въвеждането на програма Акстър. Тя дава възможност да се изгради база данни, която да се използва многократно, съобразно нуждите на бизнеса.

Внедряването на модула на програмен продукт Акстер за нуждите на направлението Регулиране на търговската дейност е пряко свързано с:

Прилагане на Общинската наредба за търговията на територията на Община град Добрич - в частта й създаване на информационен масив на фирмите;

Подобряване качеството на обслужване на фирмите, извършващи търговска дейност;

Предотвратяване повторното събиране на комплект документи, в изпълнение на действащото законодателство, за тези, които са извършвали търговска дейност през 2005 година.

Както и с възможностите за:

- създаване на различни изходи - декларация за съответствие на данните, удостоверения ( крайни документи) и справки;

- потребителска настройка на изходите в зависимост от специфичните нужди на направлението;

- автоматично създаване н поддържане на регистрите на издадените удостоверения, на платилите годишни такси, както и регистриране на прекратяване на определената дейност;

- използване на програмния продукт за издаването и контрола на стикерите.

Използването на новия модул на програмния продукт Акстър вече е факт. Разработени са необходимите заявления във връзка с издаването на разрешения, удостоверения и уведомления. За съществуващите и въведени в базата данни по програма Акстър фирми и граждани са подготвени декларации, които се попълват при липса на промени в обстоятелствата по дейността или фирмата им. В тези случаи отпада необходимостта от подаването на копия на множество документи. Електронно се поддържат регистри на издадените удостоверения, като техните разпечатки в края на месеца се прошнуроват и подвързват.

Пример: Издаване на удостоверение за платена годишна такса за търговия с алкохол (за стари търговци - без промяна в обстоятелствата) Експертът на гишето въвежда изключително малко данни - единствено Булстат на фирмата и подава заявка за плащане на касата, след което разпечатва: а) входящото заявление, в което са отразени платената сума и номер на фактура, б) удостоверение за платена такса, в) регистър на издаденото удостоверение и г) уведомление за вписване в информационен масив Търговски обекти ( ако все още няма издадено такова).

Резултати

Обработването, заплащането и издаването на изходните документи за съществуващите обекти (при които няма променени обстоятелства от тези, които са регистрирани в информационната система) се извършва в рамките на едно посещение в Центъра за услуги и информация при Община град Добрич.

Създаден е информационен масив Търговски обекти на работещите на територията на града фирми, като се предвижда неговото постоянно обогатяване, обхващащо не само фирмите, които по някои от режимите са клиенти на общината, но и останалите извършващи търговия на територията на Община град Добрич при тяхно доброволно желание и попълнено заявление за вписване;

Осигурена е възможност за изготвяне на множество справки - по видове търговски обекти, по категории туристически обекти, по видове дейности, по адрес и др., платили/неплатили и т.н.

Повишена е събираемостта на дължимите такси за упражняваните дейности - например: броят на фирмите (282), заплатили такса за търговия с алкохол, е увеличен със 70% в сравнение с тези за месец януари 2005 г. (165);

Създаден е и се поддържа информационният масив, който на практика е електронна картотека на търговските обекти, проследяваща търговците, които упражняват дейността си, тяхната финансова дисциплина по отношение на задълженията им спрямо общинските такси и режими, както и сроковете на действие на получени разрешителни.

Иноватор: Галина Митева
Дата на публикация: 23 март 2006
Номинации: 2
Галина Митева
зам. кмет
Добрич -
ул. България 12
Tel:058/601 208
Fax:058/600 166

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]