Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за такъв проект се заражда през 1993-94 год. През април 2001 г. Община Пазарджик подписа договор за сътрудничество по програма за побратимяване с американския град Уест Бенд. Договорът включва три основни направления за сътрудничество, като едно от тях е създаване на Географска информационна система за града. Проектът е одобрен и приет, предвид постигнатите позитивни резултати в тази област на американските ни колеги. Проведени са необходимите срещи и консултации, отнасящи се до самата реализация на проекта. Разгледани са въпросите, отнасящи се до подбора на специалисти, финансиране на самия проект и методите на изпълнение. Като резултат от обсъжданията се взе решение да се създаде сектор Географски информационни системи към Дирекция Териториално и селищно устройство на Община Пазарджик.

Практика

Създаването на база данни за града беше трудоемък и изискващ време процес на подбор на информацията, както и анализ на наличния архив - кадастрални и регулационни планове, преписки за регулационни изменения, координатни регистри, реперни карнети, подробни устройствени планове. Целият набор от данни ни помогна да създадем и поддържаме в актуален вид цифровия модел на града. Създаденият модел е отворена и динамична система, която позволява развитие и непрекъснат процес на обновление. На всяко тримесечие актуализираната база се разпространява към ползвателите от общината чрез изградена локална мрежа интранет, като се следи за направените нови попълвания и се осъществява ефективно сътрудничество между различните звена и дирекции на общината. Използването на модела служи и за вземане на решения в различни сфери и направления за нуждите на общината. Използвайки същите принципи на работа, създадохме и цифров модел на подземните проводи и съоръжения, който се актуализира и попълва така, както и базата данни на кадастъра и регулацията. Двата модела са съвместими, защото имат еднакво координатно начало - 1970 г. Чрез обединяването им се получава комплексна база, съдържаща кадастър, регулация и подземна инфраструктура.

Резултати

В резултат на поддържането и обновяването на създадената база - данни се постигна:

- бърз и удобен печатен изход на скици и различни видове карти за град Пазарджик;

- автоматизирано изчертаване на подробни устройствени планове, регулационни изменения;

- улеснен цифров обмен на кадастрални и регулационни данни с различните фирми, ведомства и институции в името на ползотворно сътрудничество;

- въвеждане на изпълнението освен на обикновени , така и на експресни и бързи поръчки.

В момента общинска администрация разполага с:

- информационна карта с азбучник и справочник на улиците и тяхното местоположение;

- информационна карта на Община Пазарджик с отразени населените места и важни характерни обекти;

- карта на данъчните райони;

- карта на избирателните райони;

- различни видове тематични карти за нуждите на общинска администрация.

В сектор ГИС могат да се изработят и нови тематични карти, в зависимост от нуждите на възложителя, както и да се изпълняват проекти по отношение на кадастъра и регулацията, с различно предназначение.

Иноватор: Петър Горчев
Дата на публикация: 23 март 2006
Номинации: 15
Петър Горчев
зам.- кмет по икономическо развитие и евроинтеграция
Пазарджик -

Tel:034 402 350
Fax:034 442 495

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]