Фондация за реформа в местното самоуправление
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 2001 г. Община Свищов бе избрана за пилотна община по направленията за Многогодишно финансово и капиталово инвестиционно планиране на програма Инициатива Местно самоуправление на Американската агенция за международно развитие. По тази програма представители на ръководството на общината и експерти от администрацията участваха в разработването на моделите за планиране на капиталовите разходи.

В резултат на усвоения опит и успешната съвместна работа между Община Свищов и Инициатива Местно самоуправление се възприе идеята да се въведе моделът на местно партньорство с нестопански организации и организирани групи от граждани при определяне на обекти и бюджетирането на капиталовите разходи за следващата година. Целта на това партньорство е разходите за инвестиции, които местната власт реализира, да са в максимална степен съгласувани или предложени от жителите на дадена улица, квартал или селище.

Така се ражда идеята за Програма за местни инициативи.

Практика

След съобщение в електронния седмичник на ФРМС за www.toolkitparticipation.com и консултация с кмета на общината свищовлии решават да представят своята Програма за местни инициативи , която ясно показва как участието на широк кръг местни заинтересовани лица в местното самоуправление може да доведе до подобрения в условията за живот на гражданите.

В Програма за местни инициативи , която се изпълнява вече четири години, гражданите са насърчавани да подготвят предложения за проекти, целящи развитие на общината. Предоставя се безвъзмездно финансиране за проекти, при условие, че гражданите вземат активно участие в изпълнението им.

Програмата се изпълнява на територията на Община Свищов, която включва 16 населени места - град Свищов и 15 села.

Досега бяха ремонтирани читалища, части от канализационната мрежа, подобрени са тротоари и детски площадки, закупено е оборудване за спортни зали и туристическите забележителности бяха популяризирани чрез документален филм.

Решенията за отпускане на безвъзмездната помощ се базират на приоритетите, описани в Стратегията за развитие на Община Свищов 2000 - 2006 г. и Общинския план за развитие 2007 - 2013 г. Проектите се оценяват от 7-членен Ръководен комитет, който включва представители на Общинския съвет и общинската администрация. Отпускането на средствата за изпълнение на одобрените от Ръководния комитет проекти се гласува и от Общинския съвет. От вносителите на проектите се изисква 30 % собствено участие, 10 % от което - финансово.

Кандидатите за участие в Програмата попълват проектна документация - формуляр за описание на проекта и бюджетен фиш. Прилагат се снимков материал, автобиография на координатора на проекта и декларация за собственото участие на кандидата. Проектната документация е максимално опростена, за да бъде достъпна за по-широк кръг кандидати. След одобрението на проекта общината подписва договор с кандидата.

Наградата бе представена от Ана Тибаюка, изпълнителен директор на програма ХАБИТАТ на ООН. Тя обяви, че наградата за 2006 г. получава Община Свищов от България. От името на кмета на Община Свищов наградата прие Вим Дийтман, първи вицепрезидент на Съвета на европейските общини и региони и кмет на Хага.

Резултати

Програмата за местни инициативи дава възможност гражданите и нестопанските организации сами да идентифицират и да разрешат нуждите и потребностите си. По отношение на Община Свищов финансирането на гражданските проекти се явява икономичен вариант, чрез който се осъществяват много инициативи. За служителите на общината бе полезно да консултират и администрират гражданските проекти. Проектите по Програмата за местни инициативи като форма на публично-частно партньорство допринесе за по-доброто взаимодействие между гражданите, неправителствените организации и местната власт.

Програмата за местни инициативи на Община Свищов се оказа много полезна и важна за местната общност, за културните, образователните и неправителствените организации. Много граждани и организации реализираха различни проекти за подобряване на жизнената среда, опазване на културни паметници, за развитие на културата и образованието, като по този начин разрешиха неотложни проблеми. Програмата също така помогна на неправителствените организации, училищата и читалищата в общината за укрепване на техническия им капацитет при подготовка и реализирането на проекти към донорски програми.

Всеки един от проектите, който бе реализиран по Програмата за местни инициативи, има положително въздействие върху жителите на общината, като същевременно допринася и за постигането на устойчиво социално-икономическо и културно развитие. Благодарение на сътрудничеството между Община Свищов и бенефициентите по проектите се засили гражданското участие в местното самоуправление и в процеса на формулиране на политиката за регионално развитие за периода 2007 - 2013 г.

Иноватор: Стоян Парашкевов
Дата на публикация: 25 септември 2006
Номинации: 31
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]