Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Идеята е този център да бъде мобилен, за да може да се указва подкрепа на фирмите, базирани в различните краища на граничния регион. Експерти ще „гостуват” в съответните общински центрове, за да може повече и по-малки фирми да се възползват от услугите на центъра.

Практика

Представители на румънски фирми от гр. Констанца, Румъния, бяха запознати във вторник, 19 юни 2007 г., с възможностите, които те може да имат за да правят бизнес в България.

Участващите в срещата, организирана от Българо-румънската търговско промишлена палата, получиха и специалния наръчник, в който се съдържа първоначална информация за създаване и ръководене на бизнес в България. Подобен справочник, но с информация за румънския пазар, ще бъде представен и на българските фирми през септември. Двата справочника са част от проекта “Пътуваща трансгранична клиника на предприемача”, който се реализира по програма ФАР - Трансгранично сътрудничество България – Румъния. Пътуващата “клиника” е иновативна и гъвкава форма за подкрепа на малки и средни предприятия на място, уточняват от палатата. В нейния офис в Русе вече работи консултативния център, който също е част от проекта по програма ФАР. Наети от палатата експерти предоставят безплатни консултации и информация на малки и средни фирми от граничния българо-румънски регион по следните теми:
1. Икономическо развитие, цени на труд и недвижими имоти, както и други икономически показатели в граничните региони от България (Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Плевен, Русе, Силистра и Добрич) и от Румъния (Мехединци, Олт, Долж, Телеорман, Кълъраш, Гюргево и Констанца).
2. Консултации за подходящи начини за излаз на румънския, репективно на българския пазар в зависимост от спецификата на продукта и сектора
3. Обща информация за законодателството - основно по отношение регистрацията на местни дружества, данъчни ставки, нетарифни бариери и др.
4. Фирмена информация – контакти на български и румънски фирми, регистрирани в базата данни на Палатата
5. Контакти на местни организации и експерти (агенции за недвижими имоти, юристи, счетоводители, преводачески бюра и др.)
6. Възможности за участие в панаири и изложения
Идеята е този център да бъде мобилен, за да може да се указва подкрепа на фирмите, базирани в различните краища на граничния регион. Експерти ще „гостуват” в съответните общински центрове, за да може повече и по-малки фирми да се възползват от услугите на центъра.


Резултати

Координаторите на проекта очакват полза от “клиниката” на предприемача да имат над 1000 малки и средни предприятия от двата бряга на Дунав. Общата стойност на проекта е 25 949 евро от Евросъюза по програма ФАР и 3536 евро собствен финансов принос на Българо-румънската търговско-промишлена палата и още 7 бизнес органтизации от Румъния.
Следващите две спирки на пътуващата “клиника”, където ще бъде представен специалният наръчник за България е в румънските градове Слатина на 21 юни и Дробета - Турну Северин на 26 юни. Все още не е уточнено кои български градове ще бъдат домакини на “клиниката” през септември. Повече информация от Катерина Георгиева, координатор на проекта на тел.: 082/826 309 и електронна поща: [email protected].

Георги Вулов

http://www.capital.bg/showblog.php?storyid=351023

Прикачени файлове:
Deca 011.jpg
Иноватор: ros
Дата на публикация: 22 юни 2007
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]