Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

След 1989 г. поради настъпилата промяна в обществено-икономическите условия и свързаната с тях липса на финанси почти всички нови големи строежи в Стара Загора са спрени. Поради археологически изследвания и съответно необходимото разкопаване в някои части на града, значително се затруднява и забавя каквото и да е ново строителство в централната градска част. Необходимостта от развитие и благоустрояване на града като цяло и особено на централната му градска част (ЦГЧ), довежда до създаване на стройна програма за развитието и осъществяването й.

С реализиране на програмата общината цели разрешаването на следните задачи:

създаване на ясна и точна представа за състоянието и степента на обществената необходимост от отделните обекти;

изграждане на устойчиви принципи за тяхното проектиране и изграждане (възстановяване, довършване);

утвърждаване на система за активно гражданско участие и ангажираност при реализация на отделните обекти.
Практика

Създаване на система за широко гражданско участие и ангажираност

За изпълнението на всички цели и задачи се изготвя Стратегическа програма за развитие на ЦГЧ, която е приета на заседание на ръководството на общинската администрация и се подлага на широко обществено обсъждане чрез:

1) създаване на обществен консултативен съвет;

2) довеждане до знанието на цялата общественост посредством медиите.

Общественият консултативен съвет е създаден на доброволни начала и включва видни общественици, архитекти, бизнесмени, учители, лекари и журналисти. Чрез проведените няколко заседания на Общинския Съвет и посредством откровени дискусии се получават многобройни предложения, които се систематизират и внасят като допълнителни корекции в програмата.

Програмата е разгледана и одобрена от Об.С и получава силата на официален документ, подготвен за поетапната си реализация.

Изграждане на принцип за проектиране и изграждане, възстановяване и довършване на обекти. Принципът "обществено-частно партньорство".

Включването на принципа "обществено-частно партньорство" като основен модел както при изграждането на обекти от общоградско значение, така и въобще при обекти, инициирани от общината, е от съществена важност. Принципът се състои в предоставяне на общински терен и право на строеж срещу неговото изпълнение и компенсации от инвеститора. Общината не се ангажира със собствени финанси, освен с разходите по организиране и провеждане на търговете - всичко останало е за сметка на спечелилия инвеститиор.

Този принцип се прилага както в изработването на тръжни книжа, така и при изготвяето на задание и конкурсна програма.

Примери:

1. Участниците в търга не заплащат стойността на отстъпеното право на строеж за две сгради от комплекса на общината, а я компенсират с част от застроената площ от бъдещите сгради (гаражи и зала за общинския съвет), както и със завършване на пространството около сградата на общината.

2. Общината притежава част от бившата тютюнева фабрика "Слънце", обявена за продажба. Компенсациите, които ще бъдат поискани от частния инвеститор:

като финансови средства финансиране на работния проект за подобряване и освежаване на Централния градски площад (следваща фаза на одобрения проект );

като материална страна реконструкция на 300 м осветление по бул. "Цар Симеон Велики" и реконструкция на алейна мрежа, пейки, огради и др. в парка на града.
Резултати

Реализацията на програмата допринесе за настъпването на важни промени в начина на работа на общинската администрация на базата на принципа обществено-частно партньорство при изграждане на обекти от общоградско значение и широката гласност на общинските инициативи и включване на по-големи групи граждани в тяхното обсъждане посредством медиите. Много служители в общинската администрация започнаха да мислят по съвсем нов начин, а и голяма част от гражданите повярваха, че вече има възможност за реализация на строежи, важни за всеки старозагорец.
Иноватор: Емил Василев
Дата на публикация: 15 септември 1999
Номинации: 7
Емил Василев
Главен архитект
Стара Загора - 6000
"Цар Симеон" 107
Tel:(042) 60 17 50
Fax:(042) 60 14 43

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]