Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Общата цел на проекта бе „Постигане на прозрачност в дейността на администрацията чрез осигуряване на широк обществен достъп до навременна и разбираема информация относно устройството и управлението на територията на община Ямбол”.
Специфичните цели на проекта: привличане на всички целеви групи за постигане на повече прозрачност в дейността на администрацията по отношение на устройството и управлението на територията; осигуряване на ефективни инструменти за широк обществен достъп до навременна информация за развитието и устройството и управлението на територията на общината, на базата на съвременните информационни и комуникационни технологии; задоволяване на информационните потребности на местните общности относно механизмите за вземане на решения в сферата на развитието, устройството и управлението на територията на общината; популяризиране на възможностите за ефективно партньорство при осигуряването на по-голяма прозрачност и по-широк обществен достъп до информация за устройството и управлението на територията.
Практика
За постигане на формулираните цели в реализацията на проекта бяха включени представители на следните целеви групи: неправителствени организации на територията на община Ямбол; представители на общинската и областната администрация и на другите териториални звена на централната администрация; социално-икономически партньори на територията на общината.   
Една от първите дейности от реализацията на проекта бе извършване на анкетно проучване сред целевите групи. Въз основа на резултатите от него е извършен анализ на информационните потребности на структурите на гражданското общество. Събрана е огромна по обем информация, касаеща устройството и управлението на територията и регионалното планиране. Проучени и анализирани са устройствените планове, разпоредби на ямболската администрация, конкретни решения и други актове, определящи дейността по управлението на територията.  
За осъществяване на граждански контрол над политиката по управление на територията, както и за да бъдат използвани ефективно възможностите на геоинформационни системи за онагледяване на същата тази политика, бяха организирани специализирани обучения за представителите на целевите групи.    
Създаден бе най-бързият достъп до информация за устройството и управлението на територията на община Ямбол чрез уеб-портала www.openyambol.org . Системата позволява бързо и ефективно идентифициране на обекти и извличане на информация за тях; селектиране на обекти по даден показател.
 
Какъв брой и кои административни услуги покрива практиката:
Чрез системата могат да се извършват справки за всякакви пространствени обекти на територията на общината, в това число – имоти и терени публична и частна общинска собственост, комуникации, инфраструктура;
 
Как са формулирани приоритетите на практиката (със или без участието на гражданското общество):
Тъй като водеща организация в този проект е Сдружение с нестопанска цел „Клуб Европейски инициативи – ИДЕА”, приоритетите са формулирани изцяло през призмата на гражданското общество.
 
Как практиката спомага за повишаване на качеството на предоставяните от администрацията услуги:
Чрез уеб-портала www.openyambol.org  гражданите получават: актуална информация относно устройството и управлението на община Ямбол; свободен достъп до документи, на базата на които се управлява територията на общината. Създадената базова ГИС улеснява работата на общинската администрация за планиране бъдещото развитие на територията.
 
Резултати
Как практиката допринася за подобряване на диалога между администрацията и структурите на гражданското общество:
Чрез реализиране на проект „Местна инициатива за прозрачност в устройството и управлението на територията на община Ямбол” община Ямбол демонстрира готовност за създаване на условия, механизми и инструменти за прозрачно управление, базирано на партньорство и постигане на информираност по отношение на управление на територията на общината и процесите на вземане на решения, както и готовност за включване в открит диалог с гражданското общество.
 
Как практиката допринася за повишаване на приходната част в бюджета или за реализиране на икономии в бюджета на администрацията:
Информацията, която може да се получи на уеб-портала, е напълно безплатна за граждани, които имат 24 часа на ден, 7 дни в седмицата достъп до нея. Така те могат да правят всякакви справки за обектите на територията на общината, които ги интересуват, включително с инвестиционни намерения, без участието на общински служители. Поради това практиката води до икономии в бюджета, тъй като се пести време и ресурси на администрацията.
 
Как практиката допринася за укрепване на административния капацитет на администрацията:
В рамките на проекта бе проведено обучение за работа с ГИС на представителите на местната администрация. Като резултат от това обучение беше повишен капацитета на работещите в администрацията.
 
Какви иновативни подходи прилага практиката:
Ямбол е първата община в България въвела Географска информационна система он-лайн, чрез която всеки заинтересован ще има свободен публичен достъп до актуална информация относно устройството и управлението на територията й.
 
Как практиката спомага за намаляване на предпоставките за корупция:
Практиката спомага за намаляване на предпоставките за корупция, защото един от резултатите от проекта е „систематизирана налична информация за устройството и управлението на общината и разработен анализ на разбираем език”. По този начин информацията, която касае гражданите е напълно достъпна и разбираема за тях. Това гарантира и възможност за получаване на обективна и точна информация по отношение на нормативните документи, касаещи устройството и управлението на територията.
 
Как е отразена медийно посочената практика:
Тази практика е изключително широко отразена в медиите. Освен предварително предвидените дейности по публичност, практиката многократно е намирала място в регионалния телевизионния ефир и по страниците на местните вестници.
 
Как се постига устойчивост на постигнатите резултати от практиката:
Устойчивостта на резултатите е гарантирана от така наречения Меморандум за партньорство, към които се присъединиха държавни структури, неправителствени организации и инфраструктурни предприятия, имащи отношение към тематиката. Меморандумът за дългосрочно партньорство остава отворен за всички организации, които имат отношение към въпросите на устройството на територията и към гарантирането на публичност и прозрачност.
Иноватор: ros
Дата на публикация: 23 ноември 2009
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]