Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проблемът с отпадъците и екологосъобазното им събиране, извозване и третиране назрява за малките общини от Югозападна България и четири от тях осъзнават, че следва да използват факта на съседството си и да обединят усилията ти в името на:

1. Решаването на проблема съгласно европейското и българското законодателство, в съответствие с новите екологосъобразни изисквания;

2. Привличането на европейски фондове за финансовото осигуряване на намереното решение.

 

Практика

Основната цел на практиката е да създаде условия и инвестиционна готовност за подобряване на състоянието на околната среда на територията на четирите съседни общини - Разлог, Банско, Белица и Якоруда чрез развитие на екологична инфраструктура за интегрирано управление на отпадъци.

Специфичната цел е подготовка на качествен инвестиционен проект за Регионално депо Разлог и предприятие за предварително третиране на отпадъци, с който Община Разлог да кандидатства за финансиране на инфраструктурен проект по Приоритетна ос 2 на ОП „Околна среда 2007 – 2013 г.“

Проектът се изпълнява от Община Разлог в партньорство с общините Банско, Белица и Якоруда.

Партньорството между четирите общини и обединяване на усилията за проектиране, изграждане и експлоатация на Регионално депо за отпадъци датира от 06.04.2004 г., когато е проведена първата среща между кметовете на общините Разлог, Банско, Белица и Якоруда. На срещата присъстват и експерти от МОСВ, както и местните експерти – еколози. На срещата са обсъдени необходимите действия, които общините трябва да предприемат в посока изпълнение на Националната програма за управление на дейностите по отпадъците. Още на тази първа среща е изразено съгласие да бъде създадено Сдружение с нестопанска цел, със седалище и управление в гр.Разлог, което да има за цел съвместно управление на отпадъците.

Учредяването на Сдружение „Места - 4” е подкрепено от Общинските съвети на четирите общини с Решения от техни заседания. На 11.11.2004 г. е проведено Учредително събрание на СНЦ „Места-4”. Сдружението разработва и приема свой Устав, а основната му цел е опазване на околната среда от вредното въздействие на отпадъците чрез обединяване усилията на общините – членки за осигуряване на инвестиции за изпълнение на нормативните функции и управленските отговорности.

С Решение № 2638/09.10.2006 г. на Благоевградски окръжен съд Сдружение с нестопанска цел за общественополезна дейност „Места-4” е вписано в Регистър 5 на ЮЛНЦ. През 2007 г. е осъществен партньорски проект по Програма ФАР, схема на МИЕ, „Насърчаване на Публично-частното партньорство” BG 2004/016-711.11.04/ЕSC/G/PPP/A-018 „Приложимост на публично-частно партньорство за изграждане на Регионално депо”.

Водеща организация е Община Разлог, партниращи организации са общините Банско, Белица, Якоруда. По време на изпълнение на този проект са проведени множество срещи, обучения и семинари за повишаване на капацитета на администрациите за разработване и прилагане на политики в областта на управление на отпадъците. На консултанти е възложено проучване за приложимост и изпълнимост, анализ на риска, в резултат на които е изготвен и публикуван доклад.

Изграждането на Регионално депо за общините Разлог, Банско, Белица и Якоруда е част от Националната програма за управление на дейностите по отпадъците – Група 6, № 53.

Възможността да бъде получена техническа помощ за подготовка на инвестиционен проект за изграждане на Регионално депо и предприятие за първично третиране на отпадъци по Приоритетна ос 2 на Оперативна програма „Околна среда 2007-20013 г.” е благоприятна за постигане на целите на общините, участващи в Сдружението и на самото Сдружение „Места-4”.

Проведените срещи и обсъждания между представителите на четирите общини водят до решение за разработване на партньорски проект, в който водеща организация е Община Разлог, а останалите три общини са партньори.

Подписано е Споразумение за партньорство, в което са описани задълженията и отговорностите на партньорите. Четирите общини са заинтересовани да обединят усилията си за успешно осъществяване на всички фази на проекта – предпроектно проучване, проектиране, изграждане и експлоатация.

Основните дейности са:

1.       Геодезическо заснемане на предложените за проучване площадки – 3 на брой.

2.       Геоложко и хидрогеоложко проучване на площадките.

3.       ППП проучване и схеми на проекта по основното задание.

4.       Технико-икономическо проучване и подготовка на становище на проектантския колектив за избор на основен проект.

5.       Междинно запознаване на Възложителя с резултатите от предложението на проектантския колектив и съгласуване на решението.

6.       Проект за основния вариант в част Идеен проект при спазване на изискванията на Наредба № 4 към ЗУТ.

7.       Помощни проекти за процедурите за съгласувателния процес до получаване на Разрешение за строеж.

 

Основни фактори за успех на междуобщинското сътрудничество

-         Партньорският дух, разпределението на ангажиментите и спазването им от страна на четирите партниращи общини.

-         Възможностите, които предоставят Националната програма за управление на дейностите по отпадъците и Оперативна програма „Околна среда” на общините.

-         Добрата комуникация между Водещата организация и партньорите, проектантския екип, МОСВ и институциите, отговорни за съгласувателните и други законови процедури.

 

Резултати

Ползи от междуобщинското сътрудничество

-         Решителна крачка към подобряване състоянието на околната среда в 4 съседни общини и дългосрочно решаване на проблема с отпадъците в тях.

-         Изграждане на административен капацитет в общините – партньори и придобиване на умения за използване на различни комуникационни канали, разпределяне на отговорности, прозрачно управление на проекта и участие при вземане на решения.

-         Разширяване на обхвата на партньорството в други сфери и проекти.

-         Постигане на висока степен на информираност на жителите на четирите общини, както и на широката общественост в региона и страната.

-         Висока оценка на работата на екипа: Проектът "Подготовка на инвестиционен проект за Регионално депо - Разлог и предприятие за предварително третиране на отпадъци" бе презентиран като най-успешна практика в сектор "Отпадъци" на национален форум за представяне изпълнението на Оперативна програма "Околна среда" за 2009 г., 3 декември 2009 г.

 

Бъдещо развитие на междуобщинското сътрудничество

-         Приключване на съгласувателните и други законодателни процедури;

-         Предаване на Доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект за изграждане и експлоатация на Регионално депо – Разлог;

-         Кандидатстване по ОП “Околна среда 2007-2013” за финансиране на инвестиционната фаза на проекта – м.12.2010 г.

 

Поуки

-         Местните власти на 4 общини с общи усилия постигат това, което всяка една поотделно трудно би осигурила като финансов, технически и експертен ресурс.

-         Навременното разпределение на ангажиментите и отговорностите и определянето на водещ партньор са ключови за гладкото протичане на набелязаните дейности.

-         Когато усилията са попътни на Националната стратегия и привличат като съфинансиране европейски фондове, резултатите са видими и не закъсняват във времето.

 

За допълнителна информация

Иван Гюров, Ръководител на проекта

Заместник кмет “Икономически и правни въпроси” на Община Разлог

За контакти и информация:

Общинска администрация Разлог

адрес: град Разлог, ул. “Ст.Стамболов” № 1

тел.: 0747 80095

факс: 0747 80081

[email protected]

[email protected]

www.razlog.bg

www.deporazlog.eu

Иноватор: ros
Дата на публикация: 16 ноември 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]