Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Солидарна мрежа за овластяване на безработни младежи и възрастни хора „РЕЗИДЕНЦИЯ БАБА“

Проект на Асоциация „Фабрика за идеи“ в партньорство с Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” и Общинска фондация „ПЛОВДИВ 2019“

Място на изпълнение: Област Пловдив
период на изпълнение: април 2014 – април 2016

„Резиденция Баба“ свързва безработни младежи от града с възрастни хора от селата. Инициативата предлага и популяризира механизми за самопомощ и солидарност, включително чрез изграждането на мост между поколенията. Проектът създава нови социални възможности за младите участници и за възрастните хора от обезлюдени села, в чиито домове младежите отсядат за един месец. Една от дългосрочните цели на взаимодействието между участниците е разработването на иновативна идея за продукт или услуга, които да привлекат интерес към селата и да решават местни икономически, социални, екологични или други проблеми.

„Резиденция Баба“ е един от най-популярните проекти, подкрепени от Програмата за подкрепа на НПО в България, и не случайно. От самото начало на работата си по него „Фабрика за идеи“ създаде оригинална визуална идентичност, която по-късно помогна на десетки хиляди хора от цялата страна да разпознаят „Резиденция Баба”. Разказаните в медиите любопитни истории за млади и стари не са една и две, и те сами по себе си говорят за успеха на проекта. Затова тук акцентираме върху уменията на „Фабрика за идеи“ да разказва, споделя и увлича нови последователи.

Практика

„Резиденция Баба“ се появи в публичното пространство със силна кампания в интернет с фейсбук страница и сайт, посещения в университети и неформални срещи. На избрани места в София и Пловдив бяха разпространени плакати и брошури, които да привлекат за участие безработни младежи. Фейсбук страницата се превърна в платформа, която представя и други инициативи, свързани със съвременни подходи и гражданска активност в българското село. За по-малко от година тя привлече повече от 5000 харесвания и последователи, като всяка публикация беше следена от поне 1000 души и споделяна до много повече.

През декември 2015 г., заедно с Общинска фондация „Пловдив 2019”, беше организирана фотоизложба на главната улица в Пловдив, която разказваше за престоя на младежите в селата.

Медийният интерес към „Резиденция Баба“ постоянно се увеличаваше. Към приключването на проекта десетки хиляди души познаваха името и идеята му и бяха негови поддръжници.

„Фабрика за идеи“ продължава да развива проекта и да привлича подкрепа за инициативи като доброволческата баба-мрежа или краудфъндинг кампанията (метод за набиране на средства чрез колективните усилия на големи групи хора) за записването на професионален диск с автентичния фолклор на Дряновските баби.

Какво цели „Резиденция Баба“ и как го постига? Инициативата предлага и популяризира механизми за самопомощ и солидарност, включително чрез изграждането на мост между поколенията. Проектът създава нови социални възможности за младите участници и за възрастните хора от обезлюдени села, в чиито домове младежите отсядат за един месец. Една от дългосрочните цели на взаимодействието между участниците е разработването на иновативна идея за продукт или услуга, които да привлекат интерес към селата и да решават местни икономически, социални, екологични или други проблеми.

В пилотната си фаза по Програмата проектът даде възможност на 17 младежи да бъдат в помощ на 15 домакинства в четири села с трайна тенденция към обезлюдяване в община Лъки, Пловдивско.

Основните методи и инструменти, които „Фабрика за идеи“ и партньорите й ползваха и прилагаха, бяха обучения по социално предприемачество, дизайн и системно мислене и други подходи, основаващи се на емпатия и поставяне на човека в центъра на решенията. Включени бяха и обучения за придобиване на умения за осъществяване на теренни етноложки проучвания; редовно се провеждаха сесии за рефлексии и даване на обратна връзка; беше предоставена менторска подкрепа.

Резултати

През януари 2016 г. социологическо изследване от независим външен експерт оцени влиянието на проекта върху резидентите и възрастните домакини. На базата на резултатите от обратните връзки, както и рефлексии и дискусии в самия екип, беше изготвена визия за продължаването на „Резиденция Баба” извън рамките на проекта и границите на България. Основният урок от изследването е, че възрастните се нуждаят не толкова от физическа помощ, колкото от контакт. Важен урок е и внимателното използване на думата „помощ” – хората в селата нямат нужда от помощ, а от равностоен партньор в общуването, живота и формулирането на решения.

Резултатите от пилотното издание на „Резиденция Баба“ показват, че:
- над 75% от младежите трайно са променили отношението си към своята роля за възстановяването на икономическия и социалния живот в българското село;
- села, които в началото не са искали да участват в проекта, виждайки въздействието в другите села, вече имат желание да се включат в следващо издание;
- 100% от изследваните домакинства считат, че проектът е донесъл полза за общността, макар в началото да са били скептични.

www.ideasfactorybg.org/ifactory/baba-residence/

https://www.facebook.com/ngogrants.bg/photos/a.1376160445787600.1073741846.389660267770961/1384163211653990/?type=3&theater

Иноватор: ros
Дата на публикация: 29 март 2017
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]