Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Община Троян от години прилага целенасочена и всеобхватна социална политика в подкрепа на своите жители, чрез предоставяне на качествени социални услуги, подпомагане лечението на гражданите, стимулиране на раждаемостта и даровитите деца с осигурен собствен финансов ресурс и привлечени средства в дарителски фондове.

Основната цел на практиката е надграждане и доразвиване на държавната социална политика, чрез подкрепа за подобряване социалния и здравния статус на гражданите, за ограничаване влиянието на негативните фактори върху демографската характеристика на общината.

 

Практиката се осъществява чрез прилагане на местни политики за подкрепа на: деца, включително с изявени дарби, млади семейства и представители на уязвими групи. Ползватели са лица от всички възрастови групи. Практиката е резултат и на създадените в предходните 4 години:

1.  Общински фонд за асистирана репродукция и лечение на репродуктивни заболявания на семейства и лица, живеещи на семейни начала в Община Троян;

2. Общински солидарен фонд за подпомагане лечението на граждани от Община Троян;

3. Приет Правилник за реда и условията за отпускане на финансова помощ за новородено или осиновено дете в Община Троян;

4. Разкрита нова  общинска социална услуга Център за временно настаняване. 

Чрез практиката е осигурена помощ и подкрепящи мерки през целия живот.

Практиката участва в конкурсав конкурса по Програма за добри практики в местното самоуправление в България 2016 / 2017.

 

 

 

Практика

Финансовата подкрепа, която община Троян оказва за своите граждани е традиционна по отношение осигурени средства за: ученическото столово хранене, издръжката на детска ясла и детска млечна кухня, дейност Домашен социален патронаж, клубовете на пенсионера, абитуриенти сираци и полусираци, детско-юношески спорт, зелени училища, еднократни социални помощи по решение на Общински съвет Троян. Ежегодно в бюджета на общината се заделят средства за финансиране на тези социални придобивки. Тенденция е през всяка следваща година да се завишават средствата, с цел подобряване качеството на услугите и удовлетвореността на гражданите.

 По данни от отчета на бюджета на общината за 2016 г. за представената добрата практика са разходени 1 119 хил. лв. разпределени, както следва:

-         за дофинансиране на детските градини 517 хил. лв. ( за 765 деца);

-         за детска млечна кухня и детска ясла 87 хил. лв. (170 деца в ДМК и 75 в ДЯ);

-         за ученическо столово хранене 80 хил. лв. ( за 1025 ученика);

-         за Домашен социален патронаж 222 хил. лв. (170 потребители);

-         за 19 клубове на пенсионера 96 хил. лв. ( 630 стари хора);

-         за финансово подпомагане на талантливи деца и деца с изявени дарби 4 хил. лв. (за 47 деца);

-         за абитуриенти сираци и полусираци 5 хил. лв. (за 13 ученици);

-         за детско-юношески спорт 40 хил. лв. (за 408 деца и ученици);

-         за зелени училища  14 хил. лв. (за 380 деца)

-         за Център за временно настаняване 4 хил. лв. (4 бездомни лица)

-         за помощи 50 хил. лв., в т.ч. еднократна помощ за новородени или осиновени (110 семейства), помощи по решение на общинския съвет (10 лица), финансова помощ за скъпо струващо лечение (едно дете и 16 лица) или финансова помощ за процедури ин витро (8 семейства).  

В приетия общински бюджет за 2017г. средствата за изброените подкрепящи мерки са в размер на 1 241 хил. лв., което е с 122 хил. лева повече от отчета на бюджета за същите през 2016 г. Предвидено е увеличаване капацитета на Домашен социален патронаж от 170 на 200 лица. Завишени са значително средствата за домашен социален патронаж, ученическото столово хранене, детска млечна кухня, детска ясла, клубове на пенсионера и детско-юношеския спорт.

Иновативността на добрата практиката до голяма степен се дължи на поетапно създадените подкрепящи гражданите фондове:

1. С решение № 193/27.09.2012 г. на Общински съвет Троян е създаден Общински фонд за асистирана репродукция и лечение на репродуктивни заболявания. За 2016 г. години във фонда са постъпили 8 заявления от двойки с репродуктивни проблеми. Бюджетът на Фонда през 2016 г. е 15 390 лева, от които 14 хил. лв. от общинския бюджет и 1390 лева от дарения. Дарените средства са постъпили от две средни училища в гр. Троян и отчисления от възнаграждения на служител в общинска администрация. Със свои решения комисията на Фонда е одобрила заявления на обща стойност 14 760 лв., от които са изплатени 10 760 лв., останалите ще бъдат преведени след приключване на ин витро процедурите.

2. С решение № 611/27.03.2014 г. на Общински съвет Троян е учреден Общински солидарен фонд за подпомагане лечението на граждани от Община Троян.  През 2016 г. с набрани средства от дарения 3775 лв. и от ОБ в размер на 6 596 лв. е подпомогнато скъпо струващо лечение на едно дете и 16 лица от общината. Даренията са набирани чрез: дарителски кутии в търговски обекти, отчисления от възнаграждения на общински служители, целеви дарения от ученици и граждани набирани по време на празници и в кампании. 

 

С решение № 841/19.02.2015 г. на Общински съвет Троян е приет Правилник за реда и условията за отпускане на финансова помощ за новородено или осиновено дете в Община Троян. През 2016 г. е отпусната финансова помощ в размер на 200 лв.  на родителите на 110 новородени или осиновени деца, като средствата от ОБ са 19 500 лв., а от дарител - местен бизнесмен и общински съветник 2500 лева.

С решение № 526/23.01.2014г. на Общински съвет Троян е разкрита нова общинска социална услуга Център за временно настаняване в с. Добродан, считано от м. септември 2014 г. с капацитет 4 места. Услугата е краткосрочна до 3 месеца годишно и е  предназначена за бездомни лица. През 2016 г. през Центъра са преминали 7 бездомни лица, като средствата за издръжка в размер на 4 хил. лв. са от ОБ. Услугата е възложена на външен доставчик за период от 5 години. Центърът за временно настаняване е създаден в партньорство на община Троян с Фонд „Социална закрила“ на МТСП, а обзавеждането и оборудването на помещенията са предметни дарения от местния бизнес, на стойност 6 800 лв.  

Друга социална подкрепа, която считаме за иновативна е осигуреното съфинансиране от доставчиците на социални услуги, с които община Троян има сключени договори. Община Троян изисква от доставчиците на социални услуги, да осигуряват съфинансиране на услугите, които управляват с оглед надграждане на финансовия ресурс, осигурен от държавния бюджет и стимулиране на инициативността за привличане на дарения, разработване на проекти и търсене на национални  и международни партньори в усилията да се подобрят условията на живот, да се осигури възможност за отдих през ваканциите и да се подобри качеството на живот на ползвателите. Ежегодно доставчиците на социални услуги отчитат пред общината изисквания % съфинансиране, който е различен за услугите и варира между 1 и 10 % над средствата осигурени за всяка услуга от държавния или общинския бюджети. За 2016 г. доставчикът на услугите: Дом за стари хора, Домашен социален патронаж, Обществена трапезария, Център за временно настаняване и от 01.10.2017г. и Център за обществена подкрепа, „Хуманност и Дълголетие“ ООД е осигурил съфинансиране в размер на 4 671 лв. Доставчикът на услугите Дневен център за възрастни с увреждания, Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания и Защитено жилище, Сдружение „Дете и пространство“ е осигурило съфинансиране в размер на 37 308 лева.

 

Резултати

Резултатът от социалната иновация е: създадена макросреда за спокоен и достоен живот на хората, решили да изберат община Троян, за раждане и отглеждане на своите деца, за професионална реализация и избор да останат живеят и остареят тук в община Троян.

Огромна е обществената значимост и ползите за общността за децата, младите семейства, възрастните и страдащите от заболявания, без възможност да се лекуват със собствени финансови средства. Създадени са условия за подкрепа на уязвими групи и/или граждани в моментно затруднение да разрешат свой личен проблем. Стимулирана е физическата активност на подрастващите и раждаемостта, улеснен е достъпът и е подобрено качеството на социалните услуги, с осигурения допълнителен финансов ресурс. Променена е ценностната система на гражданите, в посока солидарност и съпричастност към нуждаещите се, активност и доброволчество за реализиране на подкрепящи инициативи.    

В резултат на комплексния подход за подкрепа се подобрява демографската характеристика на населението в общината – намалява темпът на снижаване броя на населението.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 11 юни 2017
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]