Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Една от целите на РАО Тракия е да насърчава сътрудничеството на общините в разработването и реализирането на дългосрочни стратегии за укрепване на местното самоуправление и устойчивото развитие на населените места в региона. Поради трудните финансови условия, в които общините изпълняват своите функции, все по-актуална става необходимостта от търсенето на алтернативни източници на финансиране. Въпреки нарастващия поток от информация за възможностите за финансова подкрепа, която предлагат различни донорски програми и фондове, голяма част от информацията остава неусвоена в общините в резултат на слабото познаване на тази нова сфера и липсата на квалифицирани специалисти по места, които да се ангажират с работа по проекти.
Практика

Като отчита всички тези проблеми и потребността към дейността на РАО Тракия да бъдат привлечени специалисти, които да консултират общините членки при подготовката на проекти, Общото събрание на Асоциацията взема решение да бъде създадено специализирано експертно звено. Дейността на експертното звено е финансирана от Американската агенция за международно развитие.

Звеното е сформирано в началото на м. юли 2000 г. в състав Изпълнителния директор и Координаторът проекти на РАО Тракия и специално привлечен експерт юрист. Първоначалните усилия на звеното са съсредоточени върху извършването на предварителни проучвания в общините-членки по отношение на елементи от тяхната социално-икономическа характеристика с цел определяне на приоритетите и набелязване на конкретни съвместни дейности при осъществяване на контакти с донорски организации и изработването на печеливши проекти. В това отношение е извършено следното:

- До кметовете на общините членки на РАО Тракия е изпратено писмо с молба да определят приоритетните области, в които тяхната община се нуждае от финансиране от донорски програми, да споделят опит в реализирането на проекти и да определят служителите в общинската администрация, които биха се ангажирали в работата по проекти.

- Във връзка с извършването на предварителни проучвания е изработен формуляр, съдържащ елементи от социално-икономическата характеристика на общините - безработица и трудова заетост, раждаемост, смъртност и естествен прираст, образователно ниво, вид и качество на комуникациите, структуроопределящи дейности.

- За по-малко от два месеца са направени посещения във всички общини членки на РАО Тракия . Проведени са срещи с кметове и общински служители с цел определяне на конкретни приоритетни задачи на звеното във всяка община. Представени са текущи програми, предлагащи конкретни възможности за общините.

В резултат на срещите с общинските служители по места са проучени нуждите на общините, кадровия и икономическия им потенциал, както и възможностите на тяхна територия да бъде реализиран и ефективно управляван проект в подкрепа на специфични дейности и мероприятия, които да послужат като модел за други общини със сходни проблеми и нужди.

Една от приоритетните задачи на експертното звено е да бъде създадена мрежа от общински специалисти, които да работят в тесен контакт с привлечените в звеното експерти. С цел повишаване квалификацията на общинските специалисти и обогатяване на техните умения за изработване на проекти и познанията им за донорските организации през м. ноември 2000 г. е организиран семинар на тема Успешни проекти с участие на висококвалифицирани лектори от Фондацията за реформа в местното самоуправление. В резултат на работата по групи по време на семинара бяха генерирани интересни проектни идеи, бе обменен опит и положителни практики в работата по донорски програми.
Резултати
Конкретните резултати от дейността на звеното се измерват с два изработени и очакващи финансиране проекти в партньорство с общините Елхово и Мъглиж. Създадена е актуализирана база данни за броя на населението и ръста на безработицата в общините, структурата на общинската администрация, приоритетните стопански отрасли, опита в сключването на концесионни договори и в разработване на дългосрочни стратегии за развитие. В резултат на проведения семинар на тема Успешни проекти 20 общински служители придобиват конкретни умения за разработване на проектни идеи.
Иноватор: доц. д-р Иван Върляков
Дата на публикация: 01 декември 2000
Номинации: 9
доц. д-р Иван Върляков
Изпълнителен директор
Стара Загора - 6000
бул. Цар Симеон Велики 102, ет.2
Tel:(042) 600 586
Fax:(042) 600 586
http://www.ram-trakia.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]