Фондация за реформа в местното самоуправление
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

От 16 март 2004 г. Р България е страна по Орхуската конвенция Конвенция за достъп до информация, участие на обществеността в процеса на вземане на решения и достъп до правосъдие по въпросите на околната среда. Нейната цел е гражданите, неправителствените организации, обществеността да могат да играят много по-съществена роля при формирането и осъществяването на политиката за опазване на околната среда и гражданите да бъдат своевременно и по-пълно информирани за качеството на жизнената среда, която ги заобикаля. Конвенцията съдейства за засилване на отговорността на гражданите за опазване на околната среда .


Прилагането й води до по-пълно отчитане на екологичните съображения при разработването и изпълнението на секторните политики, стратегии, планове за действие, програми и проекти, в контекста на устойчивото развитие и защитата и подобряването на околната среда.


С цел подпомагане на ефективното прилагане на изискванията на Орхуската конвенция, Община Бургас и Фондация Зеленият Бургас разработиха и осъществиха проект Кампания за подпомагане гражданското участие в процеса на вземане на решения .


С изпълнението на проекта подпомагаме изграждането на демократично общество и институционалното укрепване на местните власти, насърчаваме гражданите да участват активно в местното самоуправление.

Практика

Реализацията на проекта дава възможност на гражданите да се информират, да изразяват мнение по важни обществени въпроси и да участват реално в обществения живот.


Пилотната част на проекта включва разработване на Програма за управление на качеството на въздуха на Община Бургас с широко гражданско участие. Дейността е насочена към практическо прилагане на Член 7 на О рхуската конвенция, регламентиращ участието на гражданите при подготовка на планове, програми и политики, касаещи околната среда.


Реализирани са следните групи от дейности:

- Иницииране на широк обществен диалог и създаване на партньорство между всички заинтересовани страни местни власти, промишленост, институции, научни среди, екологични НПО-и, медии;

- Социологическо проучване и анализ на общественото мнение относно проблемите свързани със замърсяване на атмосферния въздух в Община Бургас.

- Създаване на Консултативен Съвет, включващ представители на всички заинтересовани страни, и целящ подпомагане на местната власт (екипа експерти) при разработване на програмата.

- Публикуване и разпространение на не техническо резюме на програмата;

- Провеждане на серия от обществени обсъждания на проекта на Общинската програма;

- Създаване на система за обществено осведомяване и консултиране: Зелен телефон ; Отворени часове за консултации с експерти и еколози; поставяне в сградата на общината / РИОСВ/ на кутия за сигнали и оплаквания от граждани; публикуване в медиите на ежеседмичен бюлетин за състоянието на въздуха.


Други дейности реализирани в рамките на проекта са:

- Проучване на добри международни практики за ефективно участие на обществеността при разработване на екологични програми / планове;

- Обучение за представители на общинската администрация за прилагане на принципите на Орхуската конвенция и привличане на обществеността при вземане на решения;

- Обучение на представители на екологични НПО за работа с местни власти и защита на обществени интереси;

- Организиране на кръгли маси в Бургаските училища относно правата и възможностите на младите хора ефективно да участват в процесите на управление и вземане на решения;

- Провеждане на активна информационна обучителна кампания насочена към широката общественост за пропагандиране на принципите на Орхуската конвенция и мотивиране на гражданите да участват в демонстрационния проект.


В рамките на проекта се прове де и национален семинар с участието на представители на централни и местни власти, неправителствени организации, общественост, на който се представ иха резултатите на проекта; обсъд иха се механизмите и стъпките за по-нататъшно подпомагане на практическото изпълнение на изискванията на О рхуската конвенция .

Резултати

Основният резултат от реализацията на проекта е разработването на Програма за управление качеството на атмосферния въздух в Община Бургас с широко обществено участие. Изведените в Програмата приоритети са изцяло съобразени с обществените нужди, а окончателния вариант на Програмата отраз ява всички направени по време на обществените обсъждания препоръки .


В дългосрочен план, проектът подпомогна за създаването на информирано, ангажирано и активно гражданско общество, което осъзнава собствените си отговорности и е подготвено да участва в местното управление.

Маринета Николова, Началник Отдел Екология и контрол за опазване на околната среда, Община Бургас

ул. Александровска 26

8000 Бургас

тел./ факс: 056 843891

ел. поща: [email protected]

www.obstina-bourgas.org

Атанаска Николова, Ръководител Проекти, Фондация Зеленият Бургас, ул. Шейново 24, 8000 Бургас

тел.: 056 847225 тел./ факс: 056 842291 Ел. поща: [email protected] www.greenbourgas.org

Иноватор: Маринета Николова
Дата на публикация: 21 октомври 2004
Номинации: 8
Маринета Николова
Началник Отдел Екология и контрол за опазване на околната среда
Бургас - 8000
ул. Александровска 26
Tel:056/ 843891
Fax:056/ 843891
http://www.obstina-bourgas.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]