Фондация за реформа в местното самоуправление
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

По данни от Дирекция Бюро по труда гр. Златоград към 31. 07 .200 4 год. са регистрирани общо 1056 безработни, от тях 234 са безработните ж ени на възраст от 35 до 50 години, 36 от тези безработни жени са с работническа професия, 17 са специалисти, а 181 жени са без квалификация.

Според статистическите данни жените представляват повече от половината от регистрираните безработни лица, като съотношението е 703 жени на 353 мъже.

Липсата на работни места и задълженията на жените (грижата за децата и семейството) ограничават тяхната конкурентноспособност на свободния пазар на труда. Изследванията показват, че колкото по-дълго жените остават без работа, толкова по-ниски стават шансовете им за намиране на такава. Редица социологически проучвания посочват този факт като една от основните причини за нарастващата деквалификация на жените, за загубата им на социална и икономическа мотивация и за изолацията им в обществото.

Практика

Основните моменти в рамките на проекта са:

- Да се реализират дейности, съобразени с потребностите на възрастните хора и хората с увреждания;

- Да се наемат експерти за разширяване на подкрепата за специалните нужди на целевата група;

- Да се подобрят възможностите за трудова реализация на безработните жени на възраст от 35 до 50 години чрез курсове за участници в екипите за домашен социален патронаж,

- Да се осигури заетост сред безработните жени на възраст от 35 до 50 години чрез откриване на допълнителни работни места към Центъра за социална интеграция;

- Да се извършват социални услуги, подчинени на подхода лична помощ , а именно:

- услугите да са съобразени с индивидуалните нужди на потребителя, неговите възможности, начин на живот и стремежи;

- всеки потребител да упражнява максимален контрол върху организирането на работата. Да избира кой да я извършва, какви задачи да му се възлагат, по кое време, къде, как и кога.

Бенефициентите вече са подбрани от целевата група по критериите: безработни жени на възраст от 35 до 50 години, като предимство имаха тези, които са с подходящо (медицинско) образование. Към всяка една се подходи индивидуално, за да се проследи системно целият процес по търсене, осигуряване на работа. Резултатите от подбора се огласиха и се осигури прозрачност на процеса. Избраните лица бяха обучени в едноседмичен курс за дейностите, които се реализират при домашния социален патронаж.

Водеща организация по проекта е Сдружение за социална интеграция - гр. Златоград. О бщина Златоград е асоцииран партньор по проекта и предостави за изпълнението му обособения Център за социална рехабилитация и интеграция . Проектът се изпълнява в периода 01.12.2004 - 30.09.2005 г.

За осъществяване идеята и целите на проекта Сдружението за социална интеграция си сътрудничи и със следните организации:

- Дружество на инвалидите - гр. Златоград;

- Регионална структура на Съюза на слепите;

- Дирекция Социално подпомагане - гр. Златоград;

- Дирекция Бюро по труда - гр. Златоград;

Резултати

- Ще се изгради и разшири гражданско участие на местните общности в процеса на вземане на решения и подобряване на диалога между социалните партньори ;

- С обособяване на Център за социална интеграция ще се изгради капацитет в неправителствения сектор за решаване на проблемите на уязвимите групи и ще се разширят социалните дейности за възрастните хора и хората с увреждания - Домаш ен социален патронаж, Бюро за социални дейности и Рехабилитация ;

- Ще се създадат нови възможности за наемане на безработни жени на възраст от 35 до 50 години от Община Златоград.

- Ще се намали неравнопоставеността на пазара на труда на безработните жени на възраст от 35 до 50 години от Община Златоград чрез п овишаване квалификацията им чрез обучение за дейностите, които ще се реализират при домашният социален патронаж, което от своя страна да даде подобри възможностите за трудова реализация жените и съответно да се улесни достъпа им до пазара на труда.

- Ще се стимулират безработните жени към активно поведение на трудовия пазар, за да се предотврати изпадането им в социална изолация и трайна бедност;

- Ще се увелич и адаптивността на работната сила към промените в условията на труд според нуждите на трудовия пазар;

- Ще се предотврати преминаването на безработните жени към групата на продължително безработните лица на пазара на труда ;

- Ще се даде възможност на безработните жени да работят по инициативи за изпълнение на икономически дейности от обществен интерес за решаване на проблемите на уязвимите групи.

Иноватор: Борислав Хаджиев
Дата на публикация: 15 април 2005
Номинации: 11
Борислав Хаджиев
Зам. председател
Златоград - 4980
ул. Славей 1
Tel:03071/25-77
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]