Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В контекста на подготовката за присъединяване на страната ни към ЕС все повече нараства потребността от информация, посветена на тази тема. Основната идея за създаването на сайта е не недостиг на информационни източници в България, а стремежът информацията да бъде систематизирана, да се обхванат всички важни аспекти от интеграционните процеси, да се предадат базисни познания за европейските структури и най-вече за Европейския съюз, да се хвърли светлина върху останалите международни организации и цялата тази информация да бъде концентрирана на едно място.
Практика

През октомври 2001 г. към структурата на Областна администрация - Варна се обособява отдел Управление на проекти и евроинтеграция . През ноември 2001 г. отделът започва работата по създаването на уеб-сайт, чиито функции са да осведоми гражданите за мястото на България в световното и в частност европейското пространство, да бъде полезен за организациите, разработващи проекти, да даде възможност за обратна връзка и същевременно да служи като справочник за често срещана напоследък терминология, която широката публика не разбира съвсем ясно. В съответствие с тези функции екипът определя основните теми, по които ще се търси информация. Това не изключва възможността в процеса на работа да бъдат добавени нови аспекти на проблемите. Поради естеството на тематиката, която разглежда, страницата е в непрекъснат процес на развитие.
За създаването и поддържането на сайта принос има информацията, извлечена от Интернет-страниците на множество европейски и български институции и организации: министерства в България, уеб-сайтове на Европейския съюз, ПРООН, Евро Инфо Центрове, регионални асоциации на общини, ФРМС, НСОРБ, АМСП и др.

Използвана е информация и от печатни издания на Фондацията за реформа в местното самоуправление, Инициатива Реформа в местното самоуправление и обществените услуги - Будапеща, Сдружение Природа Назаем, статии, лекции, материали от семинари. За изграждане на сайта е използван свободен софтуер HTML, JavaScript, PHP и MySQL. Сайтът е разположен на собствения уеб-сървър (Apache под Linux) на Областна администрация-Варна, което осигурява свобода на разработчиците и сигурност за потребителите.

Принос в разработването на сайта имат и младите специалисти по програмата на Министерство на труда и социалната политика за осигуряване на заетост на млади специалисти в държавната администрация и студентите практиканти от Варненски свободен университет, с който Областна администрация поддържа традиционно ползотворно сътрудничество.

Освен непрекъснатото допълване и актуализиране на информацията разработващият екип ще развива и разширява страницата, включвайки форум, търсене, публикуване на статии и мнения, подобряване на външния вид и функционалността.
Резултати

Иновационната практика оказва въздействие в следните насоки:
Допринася за повишаване осведомеността на гражданите относно хода на интеграционния процес. Изясняването на основните термини спомага за бързото и лесно възприемане на информацията;
Допринася за приобщаване на гражданите към идеята за обединена Европа;
Спестява дългото търсене на информация в областта на евроинтеграцията от различни източници;
Засегнати са не само структури на ЕС с описание на техните функции и програми, но и дейността на други международни организации: МВФ, НАТО, ООН, Световната банка, СТО, ЮНЕСКО, ЮНИЦЕФ, с което се постига образователен ефект.
Насърчава участието в различни програми на ЕС, достъпни за страните кандидатки, като информира за възможностите за кандидатстване и основните принципи за разработване и управление на проект.
Наличието на обща информационна база данни за програмите по предприсъединителните фондове, по които има подходящи възможности за кандидатстване, е стъпка към по-ефективно усвояване на средствата от тези фондове.
Постига се прозрачност относно това как се използват възможностите на европейските програми за решаването на местни проблеми и практическото реализиране на евроинтеграционните процеси на местно равнище.
Възможност за осъществяване на обратна връзка с граждани и институции.
Иноватор: Нели Стойнова
Дата на публикация: 01 декември 2002
Номинации: 6
Нели Стойнова
Н-к отдел Управление на проекти и евроинтеграция
Варна - 9000
ул. Преслав 26
Tel:(052) 601 904
Fax:(052) 601 904
http://www.vn.government.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]