Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Културен туризъм
Община Свищов
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Развитието на туризма в крайдунавския град и региона му е заложено като приоритетна задача в Стратегията за устойчиво развитие на Община Свищов.

На територията на общината са декларирани над 120 археологически, художествени и архитектурни паметници на културата с местно и национално значение.

Една от най-значимите културно-исторически забележителности в Свищов е древната римска крепост НОВЕ. Обектът е един от най-добре запазените разкрити римски лагери света.

Лагерът възниква в 45 г. и там е настанен първоначално VIII Августов легион, а в 69 г. идва I Италийски легион, който остава там до края на Античността. Обектът е разположен 4 км източно от Свищов и има площ 17 хектара.

В момента Нове е най-добре проученият римски лагер в България, а част от най-представителните находки са изложени в археологическа експозиция.

Паметник на културата е от национално значение.

Практика

Община Свищов инвестира в устойчиво развитие на културен туризъм с проект на стойност 306 518 Евро. Средствата бяха осигурени в рамките на съвместен проект на Община Свищов и Съвет по туризъм Свищов, одобрен за финансиране от програма ФАР Културен туризъм на Европейския съюз.

Проектът се нарича Възстановяване и популяризиране на древната римска крепост НОВЕ в Свищов Съвместно действие за устойчиво развитие на културния туризъм . Неговите цели са: създаване на нови и подпомагане на съществуващите туристически услуги; реставрация на културното наследство и реконструкция на туристическата инфраструктура. Проектът предвижда до древната римска крепост да бъде изграден атрактивен туристически комплекс с изложбена зала, магазин за сувенири, кафене и голям паркинг.

Планирано е благоустрояването на инфраструктурата в този район да обхване и намиращата се в непосредствена близост местност Паметниците , където на 26 срещу 27 юни 1877 год. дебаркират руските войни и започват сраженията за освобождението на България.

В резултат от реализирането на проекта бе изготвена Стратегия за устойчиво развитие на културния туризъм в Община Свищов; изработени и разпространени бяха рекламни CD-та, дипляни и брошури, популяризиращи древната римска крепост НОВЕ и туристическия потенциал на Община Свищов, организирани бяха две национални кръгли маси на тема Развитие на културния туризъм в Община Свищов , на които бяха поканени туристически агенции и туроператори, представители на институции и организации, свързани с туризъм хотелиери и ресторантьори.

Започна и изграждането на Посетителски център атрактивен туристически комплекс с изложбена зала, магазин за сувенири, кафене и голям паркинг. Основните строителни дейности на обекта са приключили, остава изпълнението на довършителните, които трябва да завършат до 31 май 2005 година. На територията на древния римски град НОВЕ ще бъдат монтирани информационни табла и изработени туристически маршрути.

Община Свищов вече има и официален туристически сайт. На електронен адрес www.visitsvishtov.com туроператори, организирани групи или любознателни сънародници и чужденци могат да получат първоначалната информация за географското местоположение на Свищов и възможностите за туризъм, които предлага общината.

Резултати

Благодарение на проекта, финансиран от Европейския съюз, в Община Свищов бе създаден значим местен ресурс, който ще бъде използван и за в бъдеще за развитие на туризма в общината.

- Изготвена Стратегия за развитие на културния туризъм;

- Изготвени маркетинг материали на туристически продукт;

- Установени връзки с агенции и туроператори;

- Изгражда се Посетителски център;

- Община Свищов създаде официален туристически сайт.

Иноватор: Христина Борисова
Дата на публикация: 16 април 2005
Номинации: 2
Христина Борисова
старши експерт в звено "Интеграция"
Свищов - 5250

Tel:0631/ 608 34
Fax:0631/ 605 04

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]