Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Според Годишния доклад на Българския хелзинкски комитет за 2013 г. за човешките права у нас "В повечето сфери на правата на човека в България през 2013 г. се наблюдаваше застой, докато в други – системни и сериозни нарушения".
Проект „Моят глас” предлага иновативен подход към повишаване информираността за правата на гражданите сред учениците от 40 СОУ „Луи Пастьор”, гр. София.
Практика
В рамките на проект „Моят глас” са реализираха следните дейности:
1. Планиране на провеждането на лекции в областта на правата на човека
Дейността се състои в съвместно планиране с ръководството на 40 СОУ „Луи Пастьор” и участващите учители на лекциите с учениците; създаване на график за лекциите с представители на организации за защита правата на човека и гражданите на ЕС и за заснемане на видеоматериали, свързани с конкретни истории на хора с нарушени права.
2. Реализиране на лекционния цикъл за учениците
Дейността
се състои в изпълнение на лекционната програма, заложена в дейност 1, чрез поредица от 10 лекции пред учениците, изнесени от специалисти в областта на правата на човека и гражданите на ЕС.
3. Заснемане на видеоматериали
Дейността
се състои в заснемането на поредица видеоматериали по проблемите на опазването на правата на човека и гражданите на ЕС в България. Бяха заснети личните истории на конкретни хора, чиито права са нарушени, както и мнението на участващите в проекта младежи за съответните човешки истории.
4. Производство на учебен филм
Дейността
се състои в производството на учебен филм със заснетите видеоматериали, с професионален телевизионен монтаж.
5. Публично представяне на резултатите от проекта
Дейността
се състои в организиране на пресконференция, по време на която се представят резултатите от проекта и откъси от реализирания учебен филм, както и разпространение на филма пред медии, специалисти, МОН и Инспектората по образование, родители на участващите ученици.
Резултати
В изпълнение на своите цели проектът постигна:
(1) повишаване на знанията на 120 ученици от 40 СОУ за правата на гражданите след реализиране на 10 лекции;
(2) повишаване на знанията и разпространение на информация за правата на гражданите сред целевата аудитория на проекта, включително и широката публика, чрез реализирането на филм по темата, публичното му представяне и разпространение;
(3) представяне на конкретни случаи на хора с нарушени права у нас;
(4) превенция на нарушения на правата на човека у нас чрез повишаване на информираността на учениците по темата. Най-важните резултати от изпълнението на проекта, според екипа на проекта, се състоят в информирането и образоването на подрастващото поколение по темата, така че да се допуска нулева толерантност към нарушенията на човешките права. Постигната е устойчива промяна в съзнанието на участвалите в проекта младежи, които се сблъскаха лично със съдбите и лицата на хора с нарушени права у нас.

За повече информация:
http://www.moyat-glas.org

https://youtu.be/au3W6QXAsEg
Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 юни 2016
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]