Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
На 04.06.2015 г. със заповед на областния управител на област Сливен е сформиран Областен координационен механизъм по деинституционализация. Той е създаден по предложение и с подкрепата на неправителствена организация „Надежда и домове за децата – клон България”. Между областния управител и изпълнителния директор на организацията е подписан Меморандум за разбирателство за прилагане на координационния механизъм и за подкрепа на националните политика за реформа в грижата за децата в България.

Водещи партньори: Областна администрация Сливен, Неправителствена организация „Надежда и домове за децата – клон България“.

33 партньора, участници в Областния координационен механизъм по деинституционализация:

- Неправителствени организации: „Надежда и домове за децата – клон България“, УНИЦЕФ, Български червен кръст – Сливен, „Ромска академия за култура и образование”, Фондация "Инициатива съпричастност" – Сливен; Сдружение „Лекари на света”, Фондация „Здравето на ромите”, „За духовни и социални дейности”;

- Общините от областта;

- Регионална дирекция за социално подпомагане Сливен;

- Дирекции „Социално подпомагане“ и Отдели „Закрила на детето” в област Сливен;

- Регионален инспекторат по образованието – Сливен;

- Регионална здравна инспекция Сливен;

- Районните и Окръжни съдилища и прокуратура на територията на областта;

- Областна дирекция на МВР Сливен;

- доставчици на социални услуги;

- болниците с родилни отделения в областта.

Практика
Областният координационен механизъм по деинституционализация предвижда дългосрочно партньорство, както с цел да осигури ефективна координация и взаимодействие между институции и организации, чиято дейност има отношение за изпълнение на политиките за деинституционализация, превенция на изоставянето и подкрепа на деца и семейства в риск, така и за да подпомага и подкрепя децата и семействата в риск да живеят заедно.

Партньорството и дейността на ОКМД стартираха през юни 2015 г. и още същата година бяха реализирани добри резултати, като дейността продължава и към настоящия момент.

От страна на Областна администрация е създадена подходяща организационна среда за успешното осъществяване на партньорството.

Началото на осъществяване на добрата практика е поставено с подписването на Меморандум за разбирателство между областния управител на област Сливен и изпълнителния директор на неправителствената организация „Надежда и домове за децата – клон България” и учредяването със заповед на областния управител на Областен координационен механизъм по деинституционализация. Предмет на сътрудничеството е ефективното осигуряване на диалог между институциите и организациите на областно ниво, подпомагане на политиките за деца и семейства, създаване на условия за междусекторно партньорство и ефективност на решенията.

Добрата практика е свързана с привличането на широк кръг организации и институции, в т.ч. неправителствени организации, които да участват със своята експертиза, опит и ресурси при вземането на решения за подпомагане и подкрепа на деца и семейства в риск в област Сливен и при изпълнение на политиките за деинституционализация.

Чрез дейността на ОКМД е създаден механизъм на сътрудничество между гражданския сектор, държавната и местна власт.

Членовете на координационния механизъм провеждат заседания, в рамките на които се обсъждат конкретни казуси на семейства и деца в риск, като се търсят и предлагат решения спрямо нуждите и потребностите им. Целта е да се обединят експертизата и ресурсите на членовете на ОКМД за бързо и ефективно намиране на решенията по разглежданите случаи; по най-оперативен и гъвкав начин да се подкрепят семейства, които срещат трудности при отглеждане на децата си с оглед превенция на изоставянето.

Областният управител свиква заседанията въз основа на получени доклади от местния координатор на „Надежда и домове за децата-България“, Отдел „Закрила на детето” и/или друга заинтересована страна, ангажирана с проблемите на децата.

По време на заседанията участниците в ОКМД идентифицират сферите и предмета на своята намеса и поемат ангажименти във връзка с решаване на казуса с ясно определен срок. Взетите решения се отразяват в протокол от заседанието заедно със съответните отговорници и конкретни срокове за изпълнение на ангажиментите.

На следващо заседание се докладват предприетите действия и резултати по казуси от предходно заседание.

Сформирането на Областен координационен механизъм по деинституционализация е продиктувано от виждането, че действителен напредък в благосъстоянието и грижата за децата може да бъде постигнат чрез активна съвместна работа и сътрудничество между държавните органи, местната власт и гражданското общество.

От момента на сформиране на координационния механизъм в област Сливен са проведени 4 заседания, обсъдени са с членовете на ОКМД успехите и предизвикателствата на приемната грижа в област Сливен. Проведени са работни срещи за обсъждане на възможността за подписване на Споразумение за сътрудничество с цел обединяване на усилията и ресурсите на институции и организации в борбата с изоставянето на бебета в област Сливен.

Членовете на координационния механизъм преминаха обучение по различни теми, свързани с процеса на деинституционализация, децата и семействата, което се осъществи в изпълнение на дейностите по проект „Областен координационен механизъм - модел за ефективно сътрудничество и взаимодействие между гражданския сектор, регионални и общински структури“, изпълняван от „Надежда и домове за децата – клон България”, финансиран по Програма за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Резултати
Областният координационен механизъм по деинституционализация включва представители на широк кръг институции и организации (33 на брой), чиято дейност има отношение за изпълнение на политиките за деинституционализация, превенция на изоставянето и подкрепа на деца и семейства в риск – държавни органи, местна власт, неправителствени организации. Неговата дейност допринася за улесняване на диалога, подобряване на координацията и взаимодействието между всички участници в дейностите за подкрепа на децата.

Участието в ОКМД дава възможност на членуващите организации, в т.ч. и структури на гражданското общество, да бъдат част от процесите на вземане на решения, свързани с подкрепа на деца в риск и техните семейства. Тяхното участие е от важно значение с оглед подобряване грижата за децата в област Сливен.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 29 август 2016
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]