Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Основна цел на практиката е утвърждаване на ефективно сътрудничество и взаимодействие между гражданския сектор, регионални и общински структури, чийто приоритет е защита интересите на децата, с фокус върху деца от 0 до 3 години и техните семейства.

Инициатор на практиката е Областна администрация Бургас, но самият модел работи успешно в още 10 области в страната.

Моделът на активна подкрепа на семейството е разработен от „Надежда и домове за децата“ на базата на 20-годишен практически опит в различни държави в процес на преход от институционална към базирана в общността система от грижи за деца. Той представлява гъвкава и адаптивна към различни контексти добра практика за планиране на подходящи интервенции и услуги за узвими деца и семейства. Моделът на активна подкрепа на семейството е модел на интервенция насочен към подкрепа на деца в риск да бъдат отделени от своите родители и институционализирани. Моделът на активна подкрепа, за разлика от институционалния модел, не разглежда детето изолирано, а във връзка с основните грижещи се за него възрастни, семейството му, разширеното семейство и по-широката общност. Интервенциите се планират, така че да доведат до подобряване на състоянието на цялата семейна система в определени аспекти на техния живот – битови условия, семейни и социални взаимоотношения, поведение, здраве, образование, заетост, т.н. Семейството получава директна помощ – информация, придружаване и застъпничество в това да се свърже с подходящи услуги и агенции и да установи своя мрежа от неформална подкрепа в общността. Моделът обхваща най-уязвимите групи деца, тези при чиито семейства социалната изолация е най-изразена, а достъпът до услуги напълно прекъснат. Моделът включва материална подкрепа и специализирана помощ (информиране, консултиране, придружаване, практическа подкрепа за постигане на договорени цели и застъпничество).

Практика
Област Бургас е първият регион в страната, в който се сформира областен координационен механизъм по деинституционализация на деца. Инициативата е по проект „ОКМ-модел за ефективно сътрудничество и взаимодействие между гражданския сектор, регионални и общински структури“. Фокусът е върху деца от 0 до 3 години и техните семейства и се подкрепя от Областния управител на Област Бургас. Работата на координационен механизъм обединява 26 организации и институции и се ръководи от заместник областния управител.

В първото работно съвещание в рамките на проекта се включиха над 30 представители на институции, ангажирани за работа с деца в риск на областно и общинско ниво. Участниците изразиха мнение, че трябва да се подобри взаимодействието между структурите на областно ниво в защита интересите на децата и координационният механизъм да бъде превърнат в работещ модел и след приключването на проекта.

Всеки месец участниците провеждат работни съвещания, на които се обсъждат и разрешават конкретни казуси, свързани с подпомагане на деца и семейства в риск.

На 16.09.2015 г. e проведена кръгла маса на тема „Добри практики и предизвикателства пред деинституционализацията в Бургаска област“. По време на събитието бяха споделени работещите модели в областта на деинституционализацията и пряката работа с деца и семейства на територията на областта. Заедно с това експерти презентираха резултатите от дейността на сформирания Координационен механизъм към Областна администрация Бургас. Кръглата маса в Бургас събра над 40 социални работници, експерти, неправителствени организации, университети и представители на общините.

През 2015 г. са проведени 7 работни срещи на Областния координационен механизъм по деинституционализация, на които бяха разгледани 14 случая на деца в риск от Бургаска област, беше организирана една благотворителна кампания от ученици в училище „Св. Климент Охридски“ Бургас в подкрепа на Кризисен център за деца в риск, град Средец.

Резултати
Област Бургас е първият регион в страната, в който се сформира областен координационен механизъм по деинституционализация на деца.

В различните инициативи по проекта са подкрепени 744 семейства.

Моделът на ОКМ по деинституционализация е признат официално като добра практика от УНИЦЕФ.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 29 август 2016
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]