Foundation for Local Government Reform
АЛЕСАНДРО МАНЧИНИ координатор на Програма "Местна демокрация" към Съвета на Европа

АЛЕСАНДРО МАНЧИНИ

координатор на Програма "Местна демокрация" към Съвета на Европа:

Искам да поздравя Фондацията за реформа в местното самоуправление, за това, че те успя да събере експерти от много страни - от Америка и Европа, да ги съберат около един общ проблем, както и да привлекат донори и дарители, които действително споделят еднакви мисли. Мисля, че това не е лесна задача. Тази среща тук ни прави много щастливи.
Съветът на Европа отдава своя дан на усилията, които България през последните години полага за реформа в местното управление. Само преди седмица делегация на Конгреса на местните и регионални власти беше в България, както и по-рано - през декември, за да можем да обсъдим със своите български колеги и партньори (някои от тях са тук) състоянието на местната демокрация в България. От дискусиите, които имах с моите колеги миналия понеделник, разбрах, че те са оптимистични по отношение на бъдещето в тази област. По отношение на българското правителство бяха споменати успешните резултати от работата на заместник-министъра. Също така беше споменат и Зкона за местните данъци и такси, който неотдавна беше приет от парламента. Да направя една лична бележка - аз съм много щастлив, че съм тук на тази конференция. С някои от вас ние бяхме тук преди две години на една много успешна, поне според нас, конференция за ролята на националните асоциации на местните власти в гражданското общество. Тогава бяхме много щастливи, защото няколко седмици след това беше създадено Националното сдружение на общините в България. Така че, мисля, и ние допринесохме в известна степен.
Защо бяхме толкова щастливи да участваме в конференцията? Защото темата на конференцията бе свързана много тясно с принципите на Европейската харта за местно управление. Процесът на децентрализация напредва бързо в много страни, включително и в България. Българските общини сега са пред ново предизвикателство. Те имат нови задачи, но те трябва да се отчитат пред своите граждани и е ясно, че в тези взаимоотношения има много проблеми и предстои да се включат гражданите в процеса на вземане на решения. Местните власти трябва да помислят за нови решения, за нови подходи, които да обсъждат със своите колеги. Мисля, че това е и една от основните задачи на тази конференция - съвместно с колегите от Европа и САЩ да се намерят тези подходящи решения и подходи.
Според страните-членки в Съвета на Европа няма определен, специфичен модел за развитието на местното самоуправление. България вече си има собствен модел. Тя може да разчита също така на опита и на други модели.
В Съвета на Европа се обсъжда приемане на нова харта за участието на общините в обществения живот и виждаме, че и в България се правят усилия в тази насока.
Друга една възможност е да разширим обсега на информацията, предоставяна от общините.
И на последно, но не по значение, място е икономическото партньорство между частните и обществени институции за икономическото развитие на общините.
Очакваме много от тази конференция. Щастливи сме, че залата е пълна. За нас, за Съвета на Европа, този проблематика, тази тема е много важна.
Искам още веднъж да ви благодаря и да пожелая на конференцията и участниците успех.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]