Foundation for Local Government Reform
Гласувайте за децата
Гласувайте за децата

Пример за успешна практика

Проект на Департамента за развитие на провинция Гелдерланд (Холандия) с оглед въвличането на младежта в процеса на вземане на решения.

Представете си, че сте на 7 години и ви е омръзнал вашия квартал, където не можете спокойно да играете хокей, да карате кънки или да играете на топчета. Къде може един единайсетгодишен младеж да се оплаче? Кой взема решенията за осигуряване на допълнителни площадки за игри и игрища? Кой може да упражни натиск? Как се вземат решения и какво означава да гласуваш?
Проектът "Гласувайте за децата" представлява поредица от занятия, разкриващи връзката между вземането на решения и политиката. Те са предназначени за групи от 7- 8 деца на 11-12 годишна възраст и имат за цел да дадат отговор на тези и на много други въпроси. Той се реализира от Департамента за развитие на провинция Гелдерланд, Института за общественост и политика - Амстердам и центърът за еманципация на жените - Амстердам, който е инициатор на проекта.
- Тъй като младите хора и жените демонстрират не толкова често жив интерес към политиката, проектът е насочен към тези групи - проектът трябва да доведе до нарастване на техния интерес и участие, което са жизненоважни за демокрацията.
- Пакетът учебни материали се състои от 5 урока и ръководство за учителя. Герои на уроците са две деца - Ана и Фарук - които се потопяват в едно въображаемо пътешествие, което преминава през организациите и институциите в общината, свързани с вземането на решения. Занятията обхващат поредица интервюта с кмета, общинските съветници, служителите в общинската администрация и други. Участвайки в ролева игра, децата се научават как да отстояват собственото си мнение. В края на проекта децата са готови да вземат участие в работата на "детски общински съвет", чиито членове са те самите. В ръководството за учителя е включена повече информация. Дидактичната гледна точка присъства като начин на обучение чрез опита - не само чрез дискусии, но и чрез практиката.
- Да хвърлим поглед към класната стая. Днес група деца от основно училище "Де Уингерд" работи върху 5-ти урок "Среща с общинския съвет". Днес децата имат практически занятия в класната стая, но след няколко дни срещата ще бъде и в актовата зала на училището.
Учителката играе ролята на кмета и председателства срещата с истински дневен ред. Обстановката е правдоподобна, точно като на истинско заседание. Децата играят съответните роли: лидер на политическа партия, общински съветник или наблюдател. Кметът открива срещата и отбелязва времето на говорителя от политическата партия с чукче.
Един по един лидерите на партии представят плановете си на аудиторията. Един призовава да бъде изградено футболно игрище на тревната площ близо до Колежа "Линденхолт", друг - стена за катерене, а трети иска да оползотвори наличните общински средства за поставяне на вратички за игри и пейка за родители и зрители. Много творчески идеи се раждат по време на дискусията, но има и проблеми: средствата са минимални и хората от квартала ще трябва да окажат помощ на местната власт. Ако осигурим количка със сладолед или лавка за пържена риба и картофки може да се наберат допълнителни средства!
Децата едва сдържат желанието си за намеса. Всеки взема участие в дискусията и всички говорят. След докладите и запитванията идва ред на гласуването. Напрежението нараства и ДА! Децата, чийто план печели, вдигат ръце и ликуват. Други са много разочаровани: техният план, за съжаление, не успя. Учителят прави оценка на срещата.
"Още докато си млад, научи се да бъдеш честен" - това е идеята на проекта. Тези, които се научат от малки да отстояват позицията си, когато пораснат, ще са в състояние да изразяват мнението си пред управляващите и пред органите, които вземат решенията в политиката.

Допълнителна информация:

-Instituut voor Publiek en Politiek (Institute for Public and Politics)
Prinsengracht 911 - 915
1071 KD Amsterdam
Phone + 31 20 521 7600
- Emancipatiebureau Gelderland (Bureau for Women s Affairs, initiator of the project)
Postbus 606
6800 AP Amsterdam
Phone + 31 26 351 7017

Побратимяване и партньорство

Семинар в Будапеща за мрежа между ръководители на туининг програми за побратимяване.

На 11 ноември 1997 г. в Будапеща Съвета на европейските общини и региони организира семинар на тема "Побратимяване и местно икономическо развитие: програмите на Европейския съюз в полза на икономическото сътрудничество на местно равнище и икономическите измерения на връзките при побратимяване".
Семинарът бе посетен от представители на 50 града в страни-членки на Европейския съюз и Централна и Източна Европа, представители на Европейската комисия, на Съвета на европейските общини и региони (СЕОР), на Генералния секретариат и ръководители на програми за побратимяване към националните секции на СЕОР.
Резултатите от изследването за участието на побратимените градове в програмите на PACTE и ECOS бе използвано като тема за начало на дебатите. Изследване показва, че:
-побратимените градове съставляват мнозинство от местните и регионални органи за управление, които са участвали в проекти, изпълнявани в рамките на тези две обществени програми;
-в някои случаи икономическото сътрудничество и обмяната на опит между общините води до създаването на връзки за побратимяване (особено с случаите на проектите ЕКОС);
В коментарите на горните заключения участниците стигнаха до следните коментари и заключения:
-Опитът показва, че връзките за побратимяване допринасят за идеята на устойчиво развитие, политическа подкрепа и взаимно доверие в проектите, свързани с икономическо сътрудничество в периода на прехода, което представлява особено важно предимство за успеха на всеки проект. Все пак успехът на международните партньорства, в които участват градове, и техният ефективен принос за местното развитие зависят и от други фактори.
-Сред специфичните условия, необходими за успешно сътрудничество, е наличието на ясно определени цели, които да са одобрени от всички партньори, ефективна комуникация между ръководителите на проектите в различните градове и високо ниво на експертни познания у реализаторите на проектите.
-Тъй като успехът на сътрудничеството зависи от добрата комуникация между ключовите партньори, беше констатирано, че връзките на побратимяван,е както и неформалните връзки подпомагат добрите резултати на проекта. Преди старта на проект за сътрудничество трябва да се идентифицират много точно нуждите на партньорите-градове и пътищата за постигане на целите.
- Проектът "САНТ-ЕКСПО", свързващ общественото здравеопазване и качествените характеристики на околната среда, изпълняван от гр. Рен (Франция) в рамките на програма ПАКТЕ съвместно с партньори, някои от които - побратимени градове гр. Рен, показва,че особено ползотворно е съгласуването на усилията за контакти с широката общественост, сътрудничество между експерти в различни дисциплини и дискусиите, в които да участват политически лидери в града.
-Бе изказано мнението, че връзките между бизнес средите на побратимените или партниращи градове са особено важни. Например, два проекта изпълнявани от гр. Шчечин (Полша) съвместно с два британски града позволиха създаване на бизнес инкубатор в гр. Шчечин и развитие на туризма. Благодарение на тези проекти, ръстът на безработицата значително намаля. Ето защо гр. Шчечин счита, че проектите за сътрудничество са по-важни от връзките за побратимяване.
-Беше представена анкета проведена сред местните и регионални власти, като част от проекта "ЕКОС/Увертюр", според която повече от три четвърти от проектите са били продължени след изразходването на първоначално отпуснатата сума. Половината от тези проекти са последвани от нови инициативи, проведени в рамките на други подобни програми (особено ФАР). Проектът "ЕКОС/Увертюр" се явява по този начин истински старт на програми в областта на междуобщинското и междурегионалното сътрудничество.
Част от семинара беше посветен на други програми, като например ФАР/Демокрация, ФАР/Партньорство и ФАР/Лиен и ФАР/Тасис - микропроекти.
Беше подчертана ролята на тези програми и връзките, установени при побратимяване с оглед подготовката на страните от Централна и Източна Европа за членство в Европейския Съюз.

Нова мрежа за Завеждащи отдел "Обществени поръчки" към общините бе създадена по време на първата конференция по Предоставяне на обществени поръчки, организирана в Брюксел на 27 и 28 октомври 1997 година.
35 експерти, представители на местните и регионални власти от 12 страни-членки на Европейския съюз, с участието на представители от други европейски институции, Европейската комисия и Европейския парламент взеха участие в двудневната конференция и дискутираха тенденциите в областта на Предоставянето на обществени поръчки от страна на местните и регионални власти.
Следващата среща ще бъде проведена в Брюксел през юни 1998 година.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]