Дунавска инициатива 2/2002 г. Продължение на Програма Дунавска инициатива финансира малки инфраструктурни проекти |
В периода 2000-2001 г. Фондация за реформа в местното самоуправление започна осъществяването на Програма "Дунавска инициатива" за български общини по поречието на р. Дунав, финансирана от Американската агенция за международно развитие. По програмата бяха изпълнени 13 малки инфраструктурни проекти и 8 проекта на неправителствени организации, бяха създадени пет общински центъра за информация и услуги на гражданите, три центъра за общинско развитие и един туристически център. Бяха разработени две регионални стратегии за развитие на областите Русе и Плевен, както и маркетингови стратегии на общините Монтана и Русе. В хода на изпълнение на програмата бяха разкрити 70 постоянни и 270 временни работни места.
Програма Дунавска инициатива на ФРМС постигна своите цели, подпомагайки общо 21 общини в дунавския регион. Резултатите й бяха високо оценени от ползвателите на финансирането, така и от донора на програмата -ААМР. В резултат на натрупания опит и успешната реализация ФРМС направи предложение за продължение на програмата, което получи финансовата подкрепа на ААМР, и нейното реализиране започна официално на 15 октомври 2001 г.
В рамките на "Дунавска инициатива 2" на конкурсна основа можеха да бъдат финансирани проекти до 100 000 лева малки инфраструктурни проекти: Основната цел бе да се подобри жизнената среда в целевите общини, като особено внимание се отдели на инициативи, насочени към хора с увреждания, малцинствени групи и жени. Помощта бе насочена най-вече към малки общини, за чиито общности са характерни големи малцинствени групи и чиито ресурси за финансиране на инфраструктурни проекти са оскъдни, като нуждата от реализацията им е огромна. Същевременно местната общност трябваше да демонстрира подкрепа и желание за директно участие в проектите, включително и чрез доброволен труд. | За безвъзмездна целева финансова подкрепа в рамките на Програма "Дунавска инициатива 2" можеха да кандидатстват следните 25 общини (в азбучен ред): Алфатар, Белоградчик, Бойчиновци, Брегово, Бяла Слатина, Видин, Грамада, Димово, Искър, Кайнарджа, Кнежа, Козлодуй, Криводол, Кула, Лом, Медковец, Монтана, Плевен, Русе, Силистра, Ситово, Тутракан, Чипровци, Чупрене, Якимово. |
Приоритетите на"Дунавска инициатива 2":
1. подобряване на икономическия и социален статус на жените, малцинствените групи и хората с увреждания;
2. активно участие на маргинални групи (малцинства и хора с увреждания) в общинските дейности;
3. подобряване капацитета на служителите на местните администрации от целевите общини за ефективно управление на проекти, финансирани от чужди донори;
4. подобряване на диалога и партньорството на местно ниво при определяне на приоритетите на общността.
Примерен списък на инфраструктурни обекти, подходящи за този вид финансиране:
- - сметосъбиране и организирани сметища;
- подпорни стени;
- съоръжения улесняващи достъпа на хора с увреждания;
- малки водоснабдителни обекти;
- канализационни отсечки;
- почистване и благоустрояване на общински паркове, зони за отдих и междублокови пространства.
Критерии, на които да отговарят проектите, за да бъдат допуснати до участие (подробно описание на критериите се съдържа във формуляра за кандидатстване):
- - След изпълнението на проекта обектът да може да бъде въведен в експлоатация.
- Да се гарантира техническата поддръжка на обекта след завършването му.
- Стойността на финансиране, за което се кандидатства пред ФРМС, да бъде до 100 000 лева.
- Проектът да може да бъде осъществен в рамките на 5 месеца.
- Пълнота на документацията за кандидатстване.
ФАЗАТА НА ПРОЕКТИРАНЕ НЕ СЕ ФИНАНСИРА.
Критерии за оценка:
- - Степен на подобрение на жизнената среда на населението и целевите групи.
- Оценим социален ефект на проекта.
- Брой на създадените работни места.
- Наличие на обществен консенсус за важността на проекта.
- Реалистичен бюджет.
- Технически и финансови рискове.
- Собствен принос.
- Участие на ползвателите на проекта.