Foundation for Local Government Reform
Дискусионен клуб "Обществена подкрепа"
Дискусионен клуб "Обществена подкрепа"

По проект, финансиран от Американската агенция за международно развитие чрез Програма "Демократична мрежа" през 1997 г. В Плевен се сформира Дискусионен клуб "Обществена подкрепа" с участието на представители на местната изпълнителна и законодателна власт, медии, бизнес-среди, политически партии, синдикати, нестопански и други обществени организации.
Целта на този куб е обсъждане на актуални за местната общественост проблеми и изработване на предложения за тяхното решаване на основата на системни социологически проучвания.
Начало на целия проект положиха две социологически проучвания (всяко - сред 1200 жители). Първото отговаряше на въпроса как местната общественост вижда възможните форми за гражданско участие в решаване на местните проблеми. Резултатите от него спомогнаха да бъдат изработени "Правилник" и "Регламент", които регламентират принципите и механизмите на работа на Дискусионния клуб.
Второто проучване помогна да се дефинират и степенуват въз основа мнението на гражданите по актуалност самите проблеми, което помогна да изкристализира тематичната програма на Клуба.
След като бяха конкретизирани работните теми, бе прието цикълът на работа по всяка една тема да обхваща следните етапи:
1. Провежда се обща дискусия по темата, като освен членовете на клуба в нея вземат участие и привлечени специалисти в дадената област. Целта на дискусията е да се очертаят параметрите на проблема, да се обсъдят възможни форми и механизми за решаването му.дискусията приключва с избор на експертна група, чиято задача е да изготви проект на предложения за решаване на проблема. За членове на експертната група се избират специалисти в определената сфера.
2. На база материалите от проведената дискусия и след допълнителни проучвания и оценки експертната група изготвя конкретни предложения за решения (провеждат се и работни срещи на експертите).
3. Групата за проучване на общественото мнение, сформирана към клуба (социолог и анкетьори) извършва проучване и анализ на общественото мнение за определяне степента на обществената подкрепа за предложените мерки за решения.
4. На работна среща на дискусионния клуб се представят предложенията на експертната група, както и анализа на проучването на обществените нагласи, оформя се окончателно предложение за решение.
5. Предложението за решение се представя за разглеждане и приемане на съответния орган - примерно Комисия към Общинския съвет.

За поддържане нивото на актуалност на разглежданите от Клуба теми периодично се провеждат допълнителни анкетни проучвания ред гражданите.
Ето и някои от разгледаните до момента от дискусионният клуб е разгледал и е работил върху следните теми: "Опазване на полските имоти", Безработицата сред младите хора в общината", "Бездомните кучета".
Дискусионният клуб "Обществена подкрепа" счита за най-големи свои успехи до момента приемането от Общинския съвет на Община Плевен "Наредба за организацията и статута на охраната на полските имоти и селскостопанската продукция на територията на Община Плевен" и приемането на заседание на Комисия "Екология" към ОС на предложението за решаването на проблема с бездомните кучета чрез изграждане на стационар (тип "приют") за настаняване, обезпаразитяване и евентуално евтаназия. Решението на този проблем бе изготвено в сътрудничество с Дружеството за защита на животните.
Друго направление в работата на дискусионния клуб е обучителната дейност. В съответствие с разработената Обучителна програма периодично се провеждат семинари за членовете на клуба с цел повишаване на знанията и уменията им за работа в екип, за формулиране на проблеми и вземане на решения, за формите на партньорство между органите на властта и гражданите и др.
Работата на клуба се популяризира широко сред обществеността в сътрудничество с местните и регионални медии и предоставянето на задълбочена информация за всеки един етап от работата по дадена проблематична област.
Най-значимият резултат от реализацията на проекта е, разбира се, утвърждаването на демократичните принципи и практики в живота на гражданите на Община Плевен. Проведените множество дискусии и работни срещи по актуални местни проблеми реално допринесоха за повишаване на нивото на обществената активност, за увеличаване на прозрачността в работата на местната власт и за активиране на гражданското участие при решаване на местни проблеми. На тази база се развиха и утвърдиха определени партньорски взаимоотношения между местната власт, бизнес-средите, медиите, държавните и други организации и институции, представителите на неправителствения сектор. В този процес Центърът на нестопанските организации н гр. Плевен се явява активен медиатор. С радост можем да констатираме, че успешната работа на Дискусионния клуб "Обществена подкрепа" е реален принос в утвърждаване на нестопанския сектор като фактор в развитието на дмократичното общество на местно ниво.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]