Foundation for Local Government Reform
Интервю с Гинка Капитанова, изпълнителен директор на ФРМС
Интервю с Гинка Капитанова, изпълнителен директор на ФРМС

1. Какви официални срещи проведоха представителите на българските фондации и сдружения със своите домакини?
На 9 февруари 1998 година във Вашингтон се проведе конференцията Bulgaria - America: Building Civil Society at Home and Across the Atlantic, на която присъстваха над 100 неправителствени организации от САЩ и 15 от България. Организационната схема на конференцията, пленарна сесия и дискусии в малки групи създадоха чудесни възможности за индивидуални контакти и обмен на информация и опит, съобразно интересите на участниците.
Домакините получиха систематизирана информация за политическата и икономическа ситуация в България от Иван Кръстев и Красен Станчев. Бойко Тодоров представи правната среда в която работят неправителствените организации в България и техните усилия за приемането на нов закон, регламентиращ дейността на третия сектор. Посланик Иван Станчов запозна аудиторията с усилията ни към възпитаване на чувство на респект и уважение към културното, религиозно и социално многообразие, към правата и възможностите на хората в неравностойно положение. Мариана Милошева акцентува върху партньорството на местно ниво, върху възстановяването на чувството за общност. Николай Младенов чрез своето експозе "Донорите като партньори в България" свърза пленарната сесия с последващите дискусии по конкретни сфери на дейност на неправителствения сектор в България. В конференцията взе участие и г-жа Антонина Стоянова, първата дама на България.
Посланието на самата конференция и последващите срещи и разговори беше, че в България вече се развива активно гражданско общество, че неправителствените организации имат ясно определени приоритети, изграден капацитет и потенциал за стимулиране на реформите на местно и национално ниво и за активно участие в обществения живот, въпреки финансовите трудности. Те са готови за партньорство с американските си колеги, за обмен на работещи практики и опит, за съвместни проекти.
С точния си анализ на сегашната ситуация в България, с ясната си визия за ролята на гражданското общество и желанието за партньорство с другите два сектора българите впечатлиха американските домакини. Много от американските участници спонтанно изразиха своето положително отношение към "новия имидж" на България. Най-красноречиво изрази общото мнение рускиня, живееща от няколко години в САЩ. Тя каза:"Винаги съм смятала, че Русия във всяко отношение е много по-развита страна от България. Но днес променям мнението си, слушайки тези млади хора, с перфектен английски, които пътуват със своя Президент, говорят с такава любов за нова България и работят за утвърждаването на активно гражданско общество в своята страна, търсещи партньорство през океана. Не бих могла да си представя Президента на Русия в същата позиция."
Известен е фактът, че информацията за страната ни през океана е крайно недостатъчна. Затова трябва да бъдат използвани всички съвременни методи за комуникация за предоставяне на информация за цялостното развитие на страната ни, за постигнатите резултати и предизвикателствата пред неправителствените организации и гражданското общество като цяло, за нашите приоритети и бъдещи инициативи. Трябва по-категорично да заявим нашите потребности и насоки за развитие, които да ориентират донорите за техните конкретни програми в България. Да не бъдем пасивни консуматори на достъпните финансови средства, а да предопределим тяхното насочване в приоритетни за страната ни области.
За мен тази визита бе изключително полезна, защото придобих самочувствието, че отвъд океана ни приемат вече като партньори, от които може да се научат много неща, а не като току що "прохождащи демократи". За пореден път се убедих, че ефективното партньорство между местните власти и неправителствените организации и гражданите е движещата сила на гражданското общество и Фондацията за реформа в местното самоуправление е поела верния път на развитие.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]