Foundation for Local Government Reform
МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМА: "МЕСТНИ ФИНАНСИ - ДЪЛГОВО ФИНАНСИРАНЕ?"
МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМА: "МЕСТНИ ФИНАНСИ - ДЪЛГОВО ФИНАНСИРАНЕ?"

Братислава, 2-3 юни 1998 г.
Александър Михайлов,
Главен експерт,
"Анализи и прогнози",
Столична община

На 2 и 3 юни 1998 г. в Братислава се проведе международна конференция на тема: "Местни финанси - Дългово финансиране?". Конференцията бе организирана от Асоциацията на общинските финансисти в Словакия (АКЕ) с подкрепата на други неправителствени организации. На конференцията присъстваха повече от 200 души, в т.ч. 20 от Че-хия, Полша, Украйна, Босна и Херцеговина, България и Румъния
Целта на конференцията бе да осигури открит форум за държавни и общин-ски служители и финансови специалисти, където да се дискутират въпросите за възможностите, които дава дълговото финансиране, и опасностите, които то крие. В конференцията участваха служители, представители на държавни агенции с влияние върху финансирането на местното самоуправление, ек-сперти по международни и национални финанси, финансови специалисти от общините.
Представители на АКЕ представиха анализ на състоянието на местните финанси в отделните словашки общини. Специално място в техните изказвания бе отделено на възможностите, които дава дълговото финансиране. Местните власти от страните в преход се сблъскват с проблемите, свързани с ограничените ресурси, които не им дават възможност да развиват програмите си. Подчертано бе, че използването на заеми позволява на общините да прескочат ограниченията на ресурсите, с които разполагат в момента и да осигурят допълнително финансиране на градската инфраструктура. Като контрапункт, в изказванията на представителите на държавната администрация и официалните представители на банковия сектор, в т.ч. и на националната банка на Словакия пролича ударението върху опасностите, които могат да възникнат при неправилното използване на кредитите - висока цена на кредита, натрупване на дългове, блокиране на наличните бюджетни средства. В дискусията се включиха и представители на университети и неправителствени организации.
На втория ден конференцията продължи с представяне на начините, по които се прави рейтинг на местните власти, както и на специфичните показатели, използвани при оценката. От друга страна, представители на Първа общинска банка, Истробанка и други търговски банки от Словашката република изясниха реда и необходимите процедури за използване на кредити от общините. Тази част от конференцията също имаше подчертано практически характер, което определено е неин успех.
Един от начините да се усили местното самоуправление е да се осигури възможност за развитие на специалистите, работещи в общините. Особено важно за АКЕ е създаването и развитието на успешни курсове и програми за обучение за финансистите от публичния сектор. Темата бе разширена и на дискусия бе поставен въпросът за ролята на професионалните асоциации в местното самоуправление. Обърнато бе голямо внимание на връзките между държавните и общински институции с асоциациите на общините и професионалните асоциации.
Чуждестранните участници имаха възможност да представят своите градове, финансовото им състояние към момента и перспективите за развитие.
Опитът на АКЕ е особено ценен за нашата страна, тъй като българската Националната асоциация на финансистите в публичния сектор (НАФПС) вече е учредена. Приключени са формалните процедури, свързани с регистрацията на асоциацията, което ще позволи тя да започне своята дейност и да реализира целите си, а именно:
- да съдейства за усъвършенстване на управлението на публичните финанси,
- да подпомага утвърждаването на професионални норми на поведение и етичен кодекс на работещите в областта на публичните финанси,
- да повишава професионалната квалификация на своите членове и да осъществява взаимодействие със сродни организации.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]