Foundation for Local Government Reform
Местна и регионална демокрация в България
Местна и регионална демокрация в България

Докладчици:
г-н Де Сабата (Италия) и г-н Куатреказас (Испания)

По време на двете си посещения в България (3 - 5 декември 1997 г. и 11 - 15 март 1998 г.) докладчиците се срещнаха с представители на българските власти на всички нива (местно, регионално, централно) и от всички клонове на управлението (законодателна, изпълнителна съдебна власт). С удоволствие те отбелязаха откритостта, продължаващия диалог и сътрудничеството, които доминират във вътрешните и външните отношения на страната, в допълнение на прогреса, постигнат в прилагането на принципите и правилата на местната автономия (в частност Закона за местното самоуправление) и свързаните области (в частност, новите закони за местните данъци и такси и местните бюджети). Докладчиците бяха особено удовлетворени да отбележат плодотворното сътрудничество, развило се между различните асоциации на органите на местна власт и националната асоциация, от една страна, и от друга - централната власт.
Заключенията на тези визити бяха, че някои структури, процедури и практики, наследени от миналото, вече са несъвместими с новото положение и европейския имидж на страната и че те трябва бързо да бъдат променени. Това се отнася, от една страна, до определени типове контрол, упражняван от страна на регионалните власти и от страна на националните министерства, върху решенията на местните власти, и, от друга страна, до контрола, упражняван от националната прокуратура върху местни представители на изборни длъжности. Следователно, ще е препоръчително да се ревизират съответните закони и съдебна практика, така че да отговарят на принципите, заложени в Чл. 7, 8 и 11 на Европейската харта за местно самоуправление.
В областта на компетенциите и финансите, би си струвало а) да се изясни сферата на "споделените отговорности" по начин, който да запълни съществуващите празнини между права и отговорности, б) да се увеличат местните приходоизточници, и в) да се осигурят на общините нужните им недвижими имоти.
Българските власти вече предвиждат важна реформа по отношение на въвеждането на второ ниво на местно самоуправление ("регионално"). Дълбок анализ и широки дебати би следвало да предхождат гореупоменатата реформа, както и паралелни инициативи и координация, с оглед въвеждането на нов тип икономическо планиране и териториална организация на базата на принципа на субсидиарността. Общините и техните асоциации без съмнение ще внесат своя ценен принос в това отношение.
В заключение, докладът счита, че България заслужава, имайки пред вид всичките усилия, които е положила, не само да бъде подкрепена, но и подпомогната по конкретен начин от европейските и политическите институции, включително и чрез пространно и по-ефективно междуобщинско и междурегионално сътрудничество.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]