Foundation for Local Government Reform
Младежкото участие в местното самоуправление - начало на дискусията във Враца
Младежкото участие в местното самоуправление - начало на дискусията във Враца

На 25 ноември 1998 г. Младежки дом Враца стана домакин на първата в общината дискусия на тема "Младите хора и местната власт". На любезната покана на организаторите се отзоваха повече от 35 ученици от клубовете "Дебати" към езиковата и математическа гимназии в града, кметът и секретарят на община Враца - г-н Стоманярски и г-н Тодоров, членове на местната скаутска организация и на клуба по алпинизъм, пещерно дело и туризъм. Съорганизатори на срещата бяха младежкото телевизионно предаване "Алтернатива" - КТВМ Враца и Фондацията за реформа в местното самоуправление. Идеята за такава среща се роди от желанието на Младежки дом Враца и на ФРМС да организират премиера и обсъждане на първото по рода си издание на фондацията, посветено на младите хора и участието им в местното самоуправление, с автор доц. Милена Стефанова.
Още в начало на дискусията г-н Стоманярски сподели, че въпросът за участието на младите хора в местното самоуправление не е нов, но че е необходим адекватен съвременен механизъм, чрез който да се преодолее апатията у младежите. В търсене на начин да насърчи младежката заинтересованост към проблемите на общината и тяхното разрешаване, общинското ръководство на Враца излезе с идеята да се създаде изборен младежки орган. Такава структура, функционираща паралелно с общинския съвет, би подобрила ефективността на вземаните решения не само по въпросите, касаещи развитието на младите хора, но и на града като цяло.
Понастоящем лобирането пред членове на Комисията за младежта, спорта и туризма е единственият начин, по който младите хора във Враца могат да повлияят решенията на общинския съвет. Но поради непознаването на членовете на комисията и липсата на умения да лобират, младите хора във Враца не са се възползвали от този механизъм за участие в местното самоуправление. Учениците от "Дебати" не бяха запознати с факта на съществуване на пощенска кутия за писма на гражданите до кмета, в които те могат да изразят свои молби и предложения. Стана ясно, че младите хора искат да увеличат информираността си за начините за промяна на неефективни решения на общинския съвет, за възможностите за връзка с кмета и общинските съветници под формата на срещи или чрез кореспонденция. Учениците споделиха, че младежките програми по местните електронни медии, както и издаването на младежки вестник могат да се използват като форуми, предоставящи актуална информация за механизмите за участие в местното самоуправление.
Въпрос, който силно вълнуваше младите, бе какви права ще притежава един младежки парламент. Самите ученици смятат, че той би могъл да участва в разпределението на средства за подобряване на материалната база на училищата, както и при вземането на решения за създаване на места, в които младите хора прекарват свободното си време - клубове, паркове и др.
Въпреки продължителната дискусия, много въпроси останаха незададени или не успяха да намерят бърз отговор. Затова участниците си обещаха втора среща, на която да изложат свои конкретни искания и личната си ангажираност в процеса на намиране на решения. Младежкото телевизионно предаване "Алтернатива" ще отрази срещата в рамките на едночасова си програма, което ще популяризира дискусията сред всички млади хора в общината. Гражданският дух и инициативност на младежите, както и желанието на общинските власти за ползотворно сътрудничество ще са определящи за осъществяване на идеята за младежки парламент и младежки кмет. Чудесното начало бе поставено. Остава да проследим развитието на тази доказано добра за много европейски общини практика на взаимодействие между младите хора и местната власт във Враца.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]