Foundation for Local Government Reform
Партньорските подходи - основа на устойчивото развитие
"Партньорските подходи - основа на устойчивото развитие"

На 18 декември 1997 г. във Велико Търново се състоя вторият от семинарите на тази тема по проект на Фондация "Нацио-нален форум Партньорство за устойчиво развитие" (НФП), финан-сиран от Програма Демократична мрежа. В семинара взеха участие 42-ма представители на несто-панските организации, бизнеса и местните власти от Велико Търново, Габрово, Враца, Мездра и София.
В дискусиите бяха застъпени теми като партньорството между нестопанските организации и местните власти, участието на бизнеса в гражданските инициативи, начините да бъде стиму-лиран и мотивиран бизнеса в по-голяма съпричастност към общите проблеми като опазване на околната среда, здраве-опазване, образование.

Интервю с Георги Вълев, президент на фирма "Поликомерс", Велико Търново, осъществено по повод участието му в семинара:
Вие, като представител на бизнеса, имате контакти с нестопански организации? Каква е Вашата мотивация да работите с тях? Те ли идват при Вас или Вие ги търси-те за нещо? Каква е ценността на сътрудничеството с тях?
- Във връзка с нашия общ проблем, по който се бяхме събрали на днешния форум, инициативата тръгна от самия мен още преди няколко години конкретно с почистването на Велико Търново, Арбанаси и Горна Оряховица. Не търсех обществено признание по, а напротив - преследвах личния си интерес. Там, където имам свои обекти, там, където живея или работя, предпочитам да бъде чисто, и организирам почистването сам, със свои средства, техника, хора, пари и с помощта на общин-ската фирма "Чистота". Те, от своя страна, помагат с цистерни. Аз, естествено, им плащам за това и те на драго сърце откликват.
Сметоизвозването би трябвало да е тяхно задължение.
Задължение е, ако имат пари, но обикновено финансите не достигат и те не си вършат работата поради липса на средства. Покрай моя интерес - почистването - явно неволно помагам и на околните, но това е вторично.
Чувствате ли подкрепа на другите за това, което правите? Тази Ваша дейност намира ли отклик и сред други бизнесмени?
За Велико Търново специално не съм информиран. Тези инициативи не са отразявани в медиите, може би защото и аз самият не съм търсил гласност. Организирах всичко за собствено удоволствие, за себе си. Допускам, че това е грешна тактика - би трябвало да се огласяват такива неща, понеже са обществено полезни и крайно необходими.
А с това огласяване могат ли да се заемат неправител-ствени организации?
Най-вероятно - да, но аз не поддържам с тези организации активни връзки. Сигурно е полезно и би трябвало да го правим.
След семинара, в който взехте участие, бихте ли потърсили такива връзки?
Разбира се. С колегите от Габрово замисляме да направим нещо съвместно в ранна пролет. Имаме уговорка с нашето радио "Велико Търново" като масмедия. Сега говорихме също и със студентите да участват с труда си, който ще им се заплати.
Тази инициативи би трябвало да влезе в бюлетините на общи-ната, на радиото, така че и други хора да последват Вашия при-мер, пример на един действащ отговорно предприемач.
Това е въпрос на възпитание.Струва ми се, че, за съжаление, в съвременните бизнесмени някои общочовешки ценности липсват. Но и държавата не прави нужното за това възпитание. Защото един народ се възпитава със закони, със спазването на законите. В Германия, например, не можеш да си позволиш да капе масло от колата ти на асфалта. Това е престъпление за затвора, едва ли не. Тук, във Велико Търново, например, имаше един канал, който от десетилетия функционираше на самотек. Хората отиват, качват си колата, пущат си маслото в природата (надолу е гора), в центъра на града, и си сменят сами маслото, за да не се охарчат с някакви дребни суми. И това бе плачевна практика, катастрофална за природата. И аз какво направих? Взех, че засипах канала с камъни, просто погребах тази мръсотия. Погребах този канал, той сега не функционира и аз съм много горд с това. Но и това никой не знае, не съм го огласявал никъде. Направих го с моя жива сила и технически средства: имам камион, имам подчинени, които "на доброволни начала" задължавам да почистват. Това е един вид възпитание, все пак. Те си знаят, че трябва да пазят чистота.

Антоанета Янкабакова - "Отворено общество", Габрово:
Искаме медиите отразят проявената за общината или природата грижа. Редно е, ако един човек в нашата община или в нашия регион, на град Габрово, е направил нещичко за обществото, то да бъде популяризирано, да стигне до повече хора. Защото това е проява на уважение към всяка инициатива за подобряване на нашето състояние. Смятаме, че това е едно от големите предизвикателства пред Габрово за 1998 г. - да се реализира непрекъснат (може би под формата на месечни срещи) диалог. В противен случай ние просто ще бъдем неефективни. Ние, неправителстве-ните организации, работим. Бизнес-средите отделят определени средства (още повече, че те по никакъв начин не се премират - няма никакви данъчни облекчения), и в същото време няма и никаква морална оценка от страна на обществото, няма оценка дори от страна на общината. В някои случаи, напротив, на определен бизнесмен му се създа-ват изключително големи проблеми в процеса на приватизация и т. н. Защо американското общество про-сперира? Ами защото е ръка за ръка с бизнеса, и с нестопанските организации.
Разговорите води Камен Лозев,
изпълнителен директор на НПФ


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]