Foundation for Local Government Reform
Приветствие на Гинка Капитанова, изпълнителен директор на Фондацията за реформа в местното самоуправление
ГИНКА КАПИТАНОВА:

Позволете ми като изпълнителен директор на Фондацията за реформа в местното самоуправление да ви приветствам с добре дошли на настоящата конференция на тема "Гражданското участие в местното самоуправление".
Вече трета година Фондацията за реформа в местното самоуправление успешно работи за развитието на силно и ефективно местно самоуправление в България, за разширяването и обогатяването на общественото разбиране за неговата роля и значение и за активизиране на гражданското участие в него.
Настоящата конференция е поредната инициатива, стимулираща този процес. Тя ще даде възможност на представители на местните власти и неправителствените организации от България, Европа и САЩ да споделят своя опит и успешни практики и да потърсят отговор на три въпроса:
- защо местното самоуправление е по-силно и по-ефективно с гражданско участие в него?
- как може да се стимулира и мотивира гражданското участие и какви са механизмите за реализация на тази активност?
- в кои сфери може да се реализира успешно партньорство между местни власти и неправителствени организации?
Едва ли има еднозначен отговор на тези въпроси, защото ключът към утвърждаването на реалната демокрация е в динамиката и многообразието на гражданското общество.
Бих искала най-топло да благодаря на нашите гости от Великобритания, Дания, Естония, Испания, Полша, Румъния, Словакия, Сан Марино, САЩ, Холандия, Швеция и Швейцария за готовността им да участват в нашата конференция и да споделят своя опит и успешни практики. Убедена съм, че и те има какво да научат от опита на българските си колеги и ще си тръгнат от София впечатлени от развитието на гражданското общество и местното самоуправление в България.
Най-сърдечно благодаря на Американската агенция за международно развитие, на Програма "Местна демокрация" на Съвета на Европа, на Британския ноу-хау фонд, на холандското външно министерство и на швейцарското посолство в България за експертната и финансова помощ, която ни оказаха при реализирането на тази конференция.
Благодаря и на организационния комитет, който планира програмата на конференцията.
Всички сме убедени, че прозрачността на управлението, предоставянето и достъпът до информация, стимулирането на гражданската активност и търсенето на обществен консенсус са характеристики на успешното управление. Партньорството между местните власти, гражданските сдружения, бизнес средите и медиите са в основата на устойчивото развитие на териториалните общности.
Пожелавам успешна работа на Конференция и вярвам, че двудневната ни среща ще породи нови идеи и конкретни резултати, с които местното самоуправление в България ще посрещне предизвикателствата на днешния ден творчески и с поглед в бъдещето.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]