Foundation for Local Government Reform
Програмата за техническо побратимяване между български и американски общини навлезе във втория си етап
Програмата за техническо побратимяване между български и американски общини навлезе във втория си етап

Ина Райчева,
Координатор Програма

След успешното приключване на пилотния проект, Програмата за техническо побратимяване навлезе във втория си етап. Той обхваща периода от месец септември т.г. до края на м. октомври 1999 г. Четири нови български общини - Разград, Габрово, Благоевград и Добрич - ще имат възможност да се запознаят отблизо с опита, успешните практики и подходи на американските си партньори в областта на местното самоуправление и да потърсят иновационни решения за наболелите си проблеми.
През м. октомври първите три официални американски делегации посетиха българските си партньори с цел запознаване със съществуващия потенциал, наличните ресурси, управленски практики и основните проблеми, стоящи за решаване пред българските общини. В съответствие с възможностите и капацитета на американските партньори се набелязаха сферите на бъдещото сътрудничество и насоките за обмен на експертна помощ.
Първо в страната бе посещението на официална делегация от Община Брънсуик, щат Охайо в Община Разград, водена от г-н Роберт Тримбъл, Градски управител. В състава й бяха включени специалисти от отделите за икономическо развитие и финанси на общината, както и общински съветник. Ползотворните срещи и дискусии, проведени по време на посещението на гостите от Брънсуик спомогнаха за първоначално определяне на две основни сфери на сътрудничеството, а именно: 1) Управление на общинските финанси и прилагане на нестандартни методи и подходи в тази област, търсене на алтернативни източници на финансиране; 2) Стратегии за икономическо развитие и планиране на общинската инфраструктура.
В началото на м. октомври се осъществи и втората официална визита по линия на Програмата. Делегация на Община Портидж, щат Мичиган, посети Община Габрово. Начело на делегацията бе Градският управител, г-н Майкъл Стампфлър, а членове - общински експерти в областта на икономическото развитие, приватизацията, трудовите ресурси и гражданското участие в местното самоуправление. В резултат на многобройните срещи, посещения и активен диалог с представители на общинската администрация, членове на ОбС, бизнесмени, представители на НПО в Габрово, двете страни се обединиха около две основни области за сътрудничество: 1) Ролята на обществено/частното партньорство за икономическо развитие на региона; и 2) Гражданското участие в местното самоуправление.
Третата официална визита през м. октомври бе от страна на делегацията на Община Обърн, щат Алабама, в Община Благоевград. Начело на делегацията беше г-н Дъглас Уотсън, Градски управител, а членове - Зам.градският управител и Директорът по икономическото развитие на Община Обърн. За партньорите от Обърн и Благоевград се очертаха следните приоритети в бъдещата съвместна дейност: 1) Създаване на методика за изработване на дългосрочен план за развитие на общината; и 2) Усъвършенстване на сметосъбирането, сметоизвозването и рециклиране на твърди битови отпадъци.
Определяйки основните рамки на бъдещото взаимно сътрудничество, трите български и американски общини потвърдиха своето желание и ангажираност за установяване на партньорство за обмен на информация, управленски практики и преофесионален технически опит. В тази връзка те подписаха и официални Меморандуми за разбирателство.
При приключване на официалните визити както гостите, така и домакините бяха любезни да участват в кратка анкета, проведена специално за читателите на бюлетина на ФРМС. Обобщавайки резултатите от тази анкета, можем да споделим мнението на представителите на трите американски общини: посещението им в българските общини не само им е дало възможност да подготвят бъдещата работа по Програмата, но и да обогатят своя опит в различни направления. Всички - и гости, и домакини - са категорични: ясно са очертани сферите на взаимодействие и двете страни виждат мястото си в предстоящата съвместна работа.
А това, от своя страна, ни дава увереност, че е даден успешен старт на втория етап на Програмата за техническо побратимяване и за постигане на крайната й цел - укрепване капацитета на местното самоуправление в българските общини.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]