Foundation for Local Government Reform
Проект "Партньори за местно икономическо развитие и управленска ефективност" (PLEDGE)
Проект "Партньори за местно икономическо развитие и управленска ефективност" (PLEDGE)

PLEDGE е проект на Министерството на труда на САЩ, подкрепян от Американската Агенция за Международно Развитие (ААМР), който се стреми да изгражда потенциал на местно ниво за изработването на стратегия за приоритетите в развитието на общините, за разработката на местни проекти, насочени към тези приоритети и за намирането на ресурсите и помощта, необходими за успешното им осъществяване.
Процесът на преструктуриране на икономиката показва, че програмите за заетост и социално подпомагане на безработните като елементи на механизма за адаптация на пазара на работната сила не са достатъчни, за да гарантират успешна адаптация на работещите и на районите, в които протичат масови съкращения и закриване на предприятия - най-тежък от социална гледна точка етап от структурната реформа. Моделът PLEDGE включва допълващи елемента, които правят по-успешна адаптацията на работещите, на общностите и на предприятията в процес на преструктуриране.
PLEDGE ще използва нов, интегрален подход, за да постигне приспособяване на работника, предприятието и обществото към новите условия. Интегрирането на компонентите работник - предприятие - общество и обучението на местни специалисти са основните моменти в проекта, които го правят толкова полезен. Чрез сега съществуващата мрежа на Регионалните асоциации на общините (РАО), а том, където РАО не съществуват - Регионалната служба по заетостта, и, стъпвайки на опита на Фондацията за реформа в местното самоуправление (ФРМС), проектът PLEDGE ще изгради нова мрежа от консултанти, обучени да помагат на общините в процеса на планиране и осъществяване на стратегии за икономическо развитие.
Четирите компонента, разработени от PLEDGE, са адаптация на работещите, икономическо обновление, конкурентноспособност на предприятията и финансови ресурси. При осъществяване на Програмата те преминават през различи сектори на бизнеса на местно и регионално ниво. Уникалността на модела се състои в интегрирането на тези елементи и във взаимодействието с партньори от региона. Когато тези елементи се прилагат итгерирано и систематично, едновременно с други активни начинания за заетост, те могат да намалят икономическата и социалната цена на адаптацията и да улеснят прехода към пазарна икономика.
Не по-маловажно е, че прилагането на тези четири компонента подпомага процеса на демокрация и децентрализация посредством:
1. Акцентиране върху участието на работещите при планиране и прилагане на програмите за професионална ориентация и преориентация.
2. Акцентиране върху участието на гражданите, на представителите на различни професионални сфери в процеса на анализ на икономическото състояние на общността, на планиране и осъществяване на програми за нейното развитие.
3. Създаване на работническо-мениджърски групи, които да се ангажират при планирането и осъществяването на проекти за преструктуриране на промишлени предприятия с цел превръщането им в конкурентноспособни пазарни субекти.
Компонентът "адаптиране на работещите" помага на работниците, останали без работа вследствие преструктуриране на предприятия, свиване на производства или закриване на производства, да намерят нови работни места или да получат преквалификация и други видове помощ за трудово пренасочване.
Компонентът "икономическо обновление на общността" помага на общностите и предприятията в преход да разработят и използват систематизирана стратегия за икономически растеж и разкриване на нови работни места, за да се положи начало на усилията за постигане или увеличаване на икономически растеж. Целта на този компонент е да се изгради дух на партньорство между организациите в общността за подобряване на икономическата среда, да се стабилизира местната икономика и да се създадат нови работни места.
Сегментът "конкурентноспособност на предприятието" помага на различните видове бизнес и частни инициативи да станат по-производителни и конкурентноспособни в глобалната икономика, с оглед постигане на стабилност и по-добре платени работни места. Главна цел при прилагане на този компонент е изграждане на център за работническо-мениджърско партньорство и повишаване квалификацията на работодателите с оглед стимулиране конкурентноспособността на предприятията, запазване на вече съществуващите и създаване на нови работни места.
Последният компонент е разделът за "финансовите ресурси" който цели създаване на фонд за заетостта или фонд за социални инвестиции, който да осигури финансови ресурси за услугите, свързани с индустриалния преход, и да окаже необходимата подкрепа за конкретни общински инициативи и за проектите за преквалификация.
Основният фокус на Програмата PLEDGE ще бъде интеграцията на действията на развитие на общините с тези за утвърждаване на конкурентноспособността на частното предприемачество на местно ниво. Целта е да бъде създадено ново партньорство, което да подобрява бизнес средата, да укрепва местната икономика и да съдейства за разкриване на нови работни места за съкратените работници. PLEDGE се стреми да интегрира минали и настоящи местни инициативи, да засили влиянието на икономическото въздействие и да намали дублирането на ресурси.
Като краен резултат се цели изграждането на местни общности, способни да сложат край на различията, да решават своите собствени проблеми и да създават нови бизнес възможности и икономически растеж.
Програма PLEDGE има готовност да оказва оперативна подкрепа при подготовка на кадри и прилагане на програмата в продължение на двугодишен период.
За повече информация:
Джейн Дейли, програмен координатор
тел./ факс: (02) 981 91 90


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]