Foundation for Local Government Reform
Регионална конференция "Гражданските организации в прeхода към пазарно стопанство"
Регионална конференция "Гражданските организации в прeхода към пазарно стопанство",
26 - 27 юни 1998 г., Разград

ОБРЪЩЕНИЕ

Ние, представители на законодателната, на централната и местната изпълнителна власт, на бизнес-средите, журналисти от различни медии, активисти на граждански организации от Разград и региона, ек-сперти от мозъчни центрове и програми за финансиране на проекти, бяхме заедно на 26 и 27 юни 1998 година в хотел "Разград", за да обсъдим "Ролята на гражданските организации в прехода към пазарно стопанство".
По време на лекциите и дискусиите, по време на формалните и неформалните разговори между участниците споделихме много проблеми, очертахме предизвикател-ства, различни гледни точки и мнения относно моделите за развитие на региона и ролята на гражданските организации в осъществяването им.
Няколко са безспорните резултати от конференцията:
- Категорично бе установена необходимостта да продължи и да се развива партньорството между държавните органи, бизнес-средите и гражданските организации.
-Отношенията между хората от региона могат да бъдат модел за успешно вплитане на религиозните и етническите различия в палитрата на толерантността, разбирателството и общите каузи.
- Активното участие на гражданите при решаването на въпросите, от които зависи тяхното бъдеще и бъдещето на децата им, е условие за създаването на гражданското общество в България.
- България следва своя път на сближаване с Европейското семейство, от което е неделима и самобитна част.
- Налице са знания, умения и желание за изпол-зване на енергията и въображението на всеки член на обществото за подобряване на личния и на общия ни живот.
- Младите хора от Разградски регион и от цялата страна имат желание, възможности и воля да участват активно в изграждането на своето лично бъдеще и бъдещето на България.
За да постигнем конкретни партньорства, решения на проблеми и желание за съвместна работа, отправяме по-слание към: всички държавни институции; бизнеса - частен и държавен, български и чуждестранен; медиите - печатни и електронни, местни и национални; неправител-ствените организации - представители на различни групи граждани и работещи в различни сфери и населени места; представители на чуждестранни институции за сътрудничество:
ДА ПОСРЕЩНЕМ ЗАЕДНО ПРЕДИЗВИКАТЕЛ-СТВАТА И ПРОБЛЕМИТЕ, ДА НАМЕРИМ ПЪТ КЪМ НАШЕТО ОБЩО ПО-ДОБРО БЪДЕЩЕ!

ИЗВОДИ И ВЪПРОСИ ОТ РАБОТАТА НА ГРУПИТЕ:
РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ И ИКОНОМИКА
По време на обсъжданията групата изведе като основни въпросите има ли облекчения за нови работни места и какви са те; достъпна и достатъчна ли е информацията за кредитиране на средни и малки предприятия; откъде може да се търсят консултации при подготовка на проекти. Участ-ниците направиха извода, че към постигането на целите трябва да се върви еволюционно - крачка по крачка. Те констатираха, че в бюрата по труда само регистрират безработни, курсове за пре-квалификация в тях не се реализират.
Необходимо е, според тях, да се осъществяват срещи и контакти с фондации, които финансират проекти за регионално развитие, както и директни срещи на хора от СМБ, с донори.
СОЦИАЛНИ ПРАКТИКИ
Акценти:
-Участия на неправителствени организации (НПО) в разработване на проекта и програми за заетост. Използване на възможностите на Закона за защита при безработица. Информиране и консултиране за алтернативна заетост.
- Партньорство между НПО и държавните институции чрез информационни срещи, работа на местно ниво - от врата на врата, създаване на комисии за гражданска подкрепа на реформите, провеждане на изследвания и обучения.
-Създаване на публичен регионален регистър на НПО.
- Разработване на информационна мрежа за дейността и инициативите на гражданските организации. Създаване на система за информиране на финансиращите организации и програми относно приоритетите и нуждите от подпомагане.
- Запазване на правосубектността на чужди юридически лица с идеална цел.
-Създаване на центрове, в които да бъдат обхванати всички възрастови групи, нуждаещи се от социална, медицинска и психотерапевтична помощ. Работа с деца в риск.
- Осъществяване на обществен контрол по изразходването на средствата за социално подпомагане.
МЕСТНА ДЕМОКРАЦИЯ, ЕТНОКУЛТУРЕН ДИАЛОГ И ТОЛЕРАНТНОСТ
Послание:
1. Изразено бе желанието за партньорство между НПО и местните законодателни органи, изразяваща се в по-широка гласност на дейността и контрол върху местната изпълнителна власт и нейните актове. Гражданските организации да бъдат генератори на законодателната инициатива в интерес на общината. НПО да полагат повече усилия за изграждане и поддържане на информационна база данни за регионални проблеми и организации, ангажирани с тяхното решаване, и възможности за набиране на финансови средства за това.
2. Необходимо е да бъде популяризирана сред обществото Рамковата конвенция за защита на националните малцинства и да бъде придвижен без отлагане въпросът за нейното ратифициране като принципен ориентир за държавната власт, органите на местно самоуправление и НПО при формирането и провеждането на активна политика за толерантни междуетнически отношения. НПО трябва да играят активна роля за етнокултурен диалог и за защита етническите, религиозните и езикови малцинства.
МЛАДЕЖТА ЗА ЕВРОПА - ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ДЕМО-КРАТИЧНО ОБЩЕСТВО
Младите хора желаят и настояват за:
-Съдействие на централните и местните власти за създаване на представителна структура на младите хора от Разградски регион - РМС (Регионален младежки съвет), съгласно устава на Националния младежки съвет и европейските стандарти.
-Общинските съвети в Разградски регион да ратифицират Европейската харта за участие на младите хора в живота на общината и региона.
-Да бъде създадена Младежка информационно-консултантска служба в Разград (МИКС) до началото на учебната 1998/99 г., както и законови възможности за пълноправно участие на непълнолетните граждани в младежки организации.
- Пълноценно участие на младите хора от Разградски регион в образователните програми на Европейския съюз (особено "Младежта за Европа").
-Връзка с младите хора, които са емигранти в чужбина, с цел подпомагане, осъществяване на контакти и да използваме потенциала им.
ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ И СИГУРНОСТ
Обединяването на Европа води до Европа на регионите с акцент върху регионалното развитие. От друга страна, регионалното сътрудничество на България е гаранция за стабилност.
Във връзка с европейската интеграция на България ролята на НПО на регионално ниво е да подпомагат обществения диалог и партньорство между властта и гражданите за създаване на визия за Европейския съюз.
Проблемите са:
-липса на достъп до информация;
- липса на координация;
- липса на еднакъв език на комуникациите.
Необходимо е:
- съгласуване на усилията на отделните региони;
- съгласуване на усилията на неправителствените организации, местната власт, медиите и бизнеса в региона.
ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
Изводи и практически цели:
1. Създаване на независим обществен съвет на гражданските организации, който да подпомага вземането на решения в Общината.
2. Осъществяване на обществен контрол върху дейността на ХЕИ и РИОСВ.
3. Съвместна дейност на гражданските организации и предприятията в града.
4. Гражданските организации да работят за повишаване на екологичната култура.
5. Тясна връзка между гражданските организации и общината.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]