Foundation for Local Government Reform
Регионалното сдружение на общините "Марица" - партньор в работата по конкретни проекти
Регионалното сдружение на общините "Марица" - партньор в работата по конкретни проекти

Райна Йовчева,
РСО "Марица"

По програмата за техническо побратимяване между общините Абингтон и Хасково беше подписан меморандум за сътрудничество. Ръководствата на двете общини се уговориха да работят по два важни за община Хасково проблема, за които да бъде осигурена техническа и консултантска помощ от страна на Абингтон. Бяха създадени две работни групи: едната по проблемите на НПО при решаване на актуални проблеми. Групата бе ръководена от шефа на полицията Уилиам Кели. Другата, под ръководството на зам. градския управител Матю Лахаза, си постави за цел да пригоди опита на Абингтон при разработване и реализиране на модел за икономическо развитие, към условията на Община Хасково.
Община Абингтон (в близост до Филаделфия), благодарение на разработения модел за икономическо развитие през последните години е успяла да се превърне в просперираща община. Значителна заслуга за това има зам. градския управител Матю Лахаза, който с амбиция и компетентност работи за прилагането на положителния опит на хасковска почва. Групата, която работи под негово ръководство, включваше специалисти по проблемите на икономическото развитие от общинска администрация, представители на РСО "Марица", Агенцията за социално и икономическо развитие, Бюрото по труда в града, филиала на Икономическия университет, Езиковата гимназия "Асен Златаров", бизнес-средите. Групата взе участие в един симулиран дискусионен процес, който акцентираше върху определяне на ресурсите, проблемите и по-требностите, имащи значение за икономическия напредък на Община Хасково. Дискусиите се съсредоточиха и върху създаване на специфични икономически стратегии, които биха могли да бъдат развити, за да се увеличат ресурсите и да се задоволят потребностите при решаването на проблемите.
Част от симулираните упражнения включваха посещения по места, на отделни бизнесмени, на средното училище и Икономическия Университет, с цел да се подходи към обществените ресурси като към системен модел. Експериментът беше успешен в опита си да привлече студентите от Университета да извършат проучвания и анализи в икономическата област и в определен бизнес, да се установи доброволно партньорство на ученици от средното училище.
В резултат бе създаден един нагледен, актуален, реален план, под формата на работна карта, в който са из-кристализирали идеите на групата, формално наречена Граждански съвет за устойчиво икономическо развитие. Единодушно бе мнението, че този процес трябва да се повтори в по-широк мащаб, да се мултиплицира в по-големи "Градски събирания", за да се разширят и изчистят икономическите елементи.
По-късно, въз основа на описаните от групата проблеми, ресурси, потребности и стратегии, РСО "Марица" организира систематизирането им в модел на Стратегически план на Община Хасково, който в работния си вариант предполага допълнително обсъждане и преценка от страна на всички участници в групата.
Отново РСО "Марица", опирайки се на плана, изработен от групата, и с помощта на експерти и специалисти-консултанти, организира написването на проект за бизнес-инкубатор, който в дългосрочен план цели подобряване на икономическото състояние чрез стимулиране на дребния и среден бизнес, както и разширяване на предприемаческите дейности; създаване на устойчиви тенденции за намаляване на безработицата; повишаване нивото на уменията и възможностите на хората в сферата на бизнеса. В проекта бяха отчетени в детайли елементите му, необходимите подготвителни дейности, очакваните конкретни резултати, както и евентуалните рискове при неговата реализация.
Предвижда се по-нататъшното обсъждане както на стратегическия план на Община Хасково, така и на проекта за бизнес-инкубатор, като се очаква те да се доработят и потърсят оптимални варианти за тяхното реализиране.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]