Foundation for Local Government Reform
11/2005: Национална мрежа за развитие на селските райони в България

ОБЩИНСКИ РАДИОФОРУМ

СЪВМЕСТНА РУБРИКА НА ФОНДАЦИЯТА ЗА РЕФОРМА В МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ

И ПРОГРАМА "ХОРИЗОНТ" НА БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО РАДИО

24 НОЕМВРИ 2005 ГОДИНА, 11.00 ЧАСА

Тема:

"Създаването на национална мрежа за развитие на селските райони

в България"

Водеща: Както всеки последен четвъртък от месеца, така и днес, във времето от 11 до 12 часа в "Хоризонт до обед" ще отделим минути за "Общинския радиофорум". Това е една съвместна инициатива на Българското национално радио и Фондацията за реформа в местното самоуправление. Темата на днешното издание на "Общинския радиофорум" е "Създаването на национална мрежа за развитие на селските райони в България".

Според новият регламент за развитие на селските райони на Европейския съюз страната ни трябва да създаде такава мрежа и тя трябва да обединява всички организации и административни органи, работещи в областта на устойчивото развитие на селските райони. Затова ще говорим с гостите в студиото.Това са: Мария Юнакова, началник отдел "Необлагодетелствани райони и местни инициативи" към Министерството на земеделието и горите; Огняна Главусанова, програмен директор на Програма за развитие на ООН, и Марина Димова, програмен координатор във Фондацията за реформа в местното самоуправление. Добър ден!

Гостите в студиото: Добър ден!

Водеща: И нека в началото да започнем с това - защо създаването на такава национална мрежа за развитие на селските райони е важно?

Мария Юнакова: Създаването на национална мрежа за развитие на селските райони е важно в процеса на програмиране, прилагане и наблюдение на политиката за развитие на селските райони. Както Вие цитирахте, тя е задължителен елемент в бъдещата програма за развитие на селските райони в периода 2007-2013 година. И, образно казано, тя има за задача да служи за информиране на всички партньори и по-широк кръг участници в политиката за развитие на селските райони в бъдещия период...

Водеща: Което означава ли, госпожо Юнакова, че всеки един човек, във всяко едно село, ще има достъп до тази мрежа и до информацията за нея?

Мария Юнакова: Стига той да бъде активен и да членува в организации. В нашето предложение за концепция, която сме разработили сме предложили членството в Националната мрежа да бъде организирано. И всеки, който желае да получава информация, може да я получава от организацията, местни инициативни групи, женски движения, младежки движения, всякакви организации, браншови организации в земеделието, местните власти.

Ние проведохме четиринадесет семинара в България, в последните седмица и половина, в два лъча - северен и южен, където представихме тази концепция. Участваха над 1000 души и от анализа, който сме си направили, е видно, че една от най-интересните теми е била именно концепцията, проектът на концепцията за развитието на селските райони. Хората бяха много активни и даваха предложения, даваха мнения за финализирането на варианта на концепция.

Водеща: Затова ще можем да говорим и малко по-късно в предаването. Предполагам,обаче, че ще можем да черпим опит и от чужбина. Какви са европейските практики в тази насока?

Марина Димова: Когато нашият екип разработваше предложението за концепция за създаване на нашата национална мрежа за развитие на селските райони, съвсем логично и естествено беше да потърсим вече съществуващия опит на останалите европейски страни. Това, което видяхме, е, че в много от тези страни, например в Полша, в Ирландия, тези национални движения са много стари, с богат опит.Те са възникнали преди години и по съвсем естествен път са развили своите дейности отстояват интересите на различни групи, които са заинтересовани и работят за развитието на селските райони като цяло.

Водеща: Ще ни дадете ли пример в това отношение, защото ще Ви разкажа за ситуацията у нас. Вие много добре, всъщност, я знаете. Хората не разполагат с много възможности за избор. Те не могат да избират къде да работят. Не могат да избират здравеопазването си, обричат децата си понякога на по-лошо образование, за да живеят на село, където знаете, че населението е застаряващо. Как се активизира това население, за да може да се включи в такава мрежа и да постигнем това?

Мария Юнакова: По отношение на това как тази мрежа може да стане достъпна, отворена за възможно повече хора, които наистина живеят с проблемите в селските райони... Знаем, че селските райони в нашата страна са пресечна точка на множество предизвикателства по отношение на ниското качество на живот, на висока безработица... Затова няма, не можем да гледаме на идеята за национална мрежа като на панацея, като решение на тези проблеми. По-скоро можем да гледаме на нея като на една възможност част от тези проблеми по отношение на достъп до информация, повече възможности за квалификация, повече възможности за защита на определени сектори на интерес, в рамките на мрежата, да получи подкрепа.

Водеща: Когато говорим за европейския опит, сравнявайки го с нашия, може ли да намерим такава страна, която горе-долу да се е движела така, както ние в момента, за да можем да почерпим от нейния опит?

Мария Димова: Много близка до детайлите в нашите условия е националната мрежа в Унгария, например. Защото това е една сравнително нова национална мрежа , която обединява, също на организиран принцип, на представителен принцип, всички заинтересовани групи: фермери, производители, преработвателен сектор, местни инициативни групи, по смисъла на програма "Лидер" на Европейския съюз: тези по-крупни сдружения и организации, които могат чрез своята сила да представляват интереса на своята група. И в Унгария това движение работи изключително успешно и посредством своите консултативни органи, посредством и механизмите, които тази мрежа създава и използва като възможности за открит диалог с национално ниво, там, където се формират политиките за развитие на селските райони. Много интересен пример от Унгария, който между другото предвиждаме да прибавим към нашата проекто-концепция, е създаването на общ, селски парламент, както те го наричат

Водеща: Какво означава това?

Мария Димова: ...Което на практика ще дава достъп до всеки един човек, който се чувства съпричастен по един или друг начин към развитието на селските райони, да стане част от една организирана структура и да може да изкаже свое мнение, да може да изкаже своя болка, своя проблем. И резултатите от работата на този селски парламент (все още, пак казвам, това е само проект) ще бъдат изключително полезни за работата на националната мрежа като цяло. Тоест, тя следва да се вслушва в гласа на селския парламент. По този начин няма да има елитарно присъствие в мрежата или пък да има бариера относно това кои организации ще могат да членуват - само по-силни, по-организирани, а ще се даде път и на обикновения човек.

Водеща: В студиото на "Хоризонт до обед" говорим за необходимостта от създаването на мрежа за развитие на селските райони. Националната ни мрежа ще бъде част от европейската и ще има за цел да събере в себе си всички организации и лица. Ще продължим, обаче, по темата след песен...

...Вие сте с "Хоризонт до обед", в традиционната ни за всеки последен четвъртък от месеца рубрика "Общински радиофорум". Днес говорим за създаването на национална мрежа за развитие на селските райони в България. Гости в студиото са: Мария Юнакова от Министерството на земеделието и горите, Огняна Главусанова от Програмата за развитие на ООН и Марина Димова от Фондацията за реформа в местното самоуправление. И, може би, да продължим с това, как тази мрежа, нейното създаване ще се отрази на обикновените хора, каква е ползата?

Марина Димова: В нашата проекто-концепция за създаване на национална мрежа за развитие на селските райони ние предлагаме няколко основни елемента, чрез които да стане ясно на всички потенциални членове на мрежата как точно ще бъде организирана тя, какви услуги ще предлага за своите членове, кои организации ще могат да бъдат членове на мрежата... И в най-общи линии какво ни предстои да извършим, за да може, дай Боже, през 2007-ма година тази мрежа вече да бъде една добре работеща национална структура.

В предложението за създаване на мрежата предлагаме членството в нея да бъде на организиран и представителен принцип. Какво означава на практика това? От опита и на Фондацията за реформа в местното самоуправление, а пък и от реалната ситуация в страната, преценихме, че една такава мрежа ще бъде работеща, ако тя наистина представлява определените интереси в различни области, няма да се спирам подробно на всяка една от тях. И в този смисъл индивидуални физически лица, индивидуалният бизнес като организация, като предприемачество, няма да може да бъде член в националната мрежа. Тези структури ще могат да бъдат представени единствено чрез своите браншови национални и регионални асоциации, изразяващи техния секторен интерес. По този начин няма да може да се даде възможност за създаване на известни некоректни механизми за даване превес на личен или индивидуален интерес в мрежата. По същата логика, индивидуално членство на общини също не предвиждаме да бъде възможно. Единствено общините ще могат да членуват чрез своите регионални асоциации и сдружения и чрез своето Национално сдружение на общините. Тоест, вие виждате каква логика сме следвали, когато предлагахме възможните членове на мрежата.

Друго, което ми се струва много важно е, да разясним какви са целите на тази национална мрежа. Защото тя няма да съществува просто защото има до известна степен и задължителен характер, така, както е в новия регламент на Европейската комисия. А тя в основни линии ще предоставя актуална, полезна информация за всички заинтересовани страни вътре в мрежата. Като, разбира се, това няма да има ограничителна сила по отношение на членовете. Тоест, това ще се превърне в една национална платформа, където всеки, който е заинтересован от проблемите на селските райони, ще може да получава навременна информация за политиките на Европейския съюз, за националните ни политики, за различни финансиращи програми и възможности, които произтичат от тази област.

Водеща: Много хора, обаче, госпожо Димова, биха Ви попитали - колко ще ни струва това? Как ще се финансира тази мрежа? Един въпрос, който за сегашното ни състояние на страната е много важен...

Марина Димова: Преди да се спра конкретно на финансовата рамка за създаване на мрежата, ми се иска да дам съвсем накратко повече информация за това какви услуги ще предоставя тя, за да има и логическа обвързаност с финансовите параметри, които ще са нужни.

Услугите, в най-общи линии, ще бъдат: на първо място, с най-голяма тежест - информация, обмен на добри практики и лоши (защо не?); оказване на техническа помощ, консултиране, съдействия и обучения за всички различни групи вътре в националната мрежа, съгласно техните потребности, разбира се; оказване на техническа помощ и съдействие в процеса на изграждане и съдействие на местните инициативни групи, което ще бъде едно основно предизвикателство за в бъдеще, пред което ще се изправим. И не на последно място, разбира се, лобистки кампании; отстояване на интереса на заинтересованите страни, вътре в мрежата в процеса на взимане на решения на национално ниво; формиране на политиките и впоследствие реализация на тези политики в процеса на взимане на решенията. В този смисъл изключително важно е сега хората на селските райони, кметовете на населените места още на този етап да помислят по какъв начин, чрез какви свои организации на местно ниво ще могат да се включат в тази мрежа. Асоциациите на кметовете на кметства, дотолкова, доколкото те са сравнително слаби на този етап, трябва да помислят как да координират своите усилия. В крайна сметка, тази национална мрежа да не остане едно просто добре звучаща на хората концепция, а да се превърне в работещ инструмент.

Водеща: Госпожо Юнакова, Вие вече казахте, че имате впечатления от това, как реагират хората по места. Какво показват Вашите наблюдения?

Мария Юнакова: Мисля, че впечатленията са ми само от тези последни четиринадесет семинара. Аз исках да започна с нашата работа още миналата година, по проект на Комуникационната стратегия на Република България. И ние проведохме първата национална конференция, с програмата на ООН за развитие в Чифлик, където се опитахме да съберем представителни неправителствени организации в България, местни власти, и успяхме да чуем опита на страните кандидатки тогава за членство, които станаха членове през 2004-та година, и се опитахме да започнем диалог с неправителствените организации за нуждата или ползите от създаването на такава национална мрежа. Тогава участваха около 380 души, които заявиха желание и нужда за създаване на мрежата.

На основание на тази първа среща Министерство на земеделието и горите подготви концепцията за създаване и функциониране на мрежата Относно онова, което Вие питахте, за финансирането или как всеки, който желае да участва в нашата мрежа, какви средства трябва да отдели, ние в проекта на концепция сме предложили два варианта, които очакваме да бъдат коментирани в бъдеще - дали при членство в мрежата трябва да се внася еднократна вноска, участие финансово, или това да се случва като членски внос в периода на членство. Това е въпрос, който ние желаем да бъде обсъден от по-голям брой бъдещи членове на мрежата. Това е първата възможност за финансиране на дейността на националната мрежа. В регламента за развитие на селските райони, след 2007-ма година от финансовия е пакет за развитие на селските райони е дадена възможност да се планира финансов бюджет за финансирането на мрежата и за създаване в страните, които нямат създадени такива.

Това, което към настоящия момент сме изчислявали и планирали е една приблизителна сума, която мога да споделя сега, за периода 2007-2013-та година, е около един милион и 400 хиляди евро. Но това са средствата само от Европейския фонд за развитие на селските райони. Към тези средства се добавя и национално съфинансиране.

Водеща: Как оценявате самата концепция?

Мария Юнакова: Концепцията е много добре подготвена. Все още я обсъждаме. И сме в процес на непрекъснато обсъждане с Фондацията за реформа в местното самоуправление, с партньорите ни от Програмата на ООН за развитие. Защото ние с тях, всъщност, стартирахме един много първоначален етап на активиране на сътрудничество между хора, които имат еднакви ат интереси в проекта "Устойчиво развитие на селските райони", където се опитахме през последните три години да създадем единадесет местни инициативни групи по програма "Лидер" на ЕС и всъщност тези единадесет местни инициативни групи са нашата основа за създаване и база за създаване на мрежата. Защото те вече участват в инициативи и работят в сътрудничество помежду си.

Водеща: Ще продължим по темата след песен...

...Темата на "Общинския радиофорум" днес е "Създаването на Национална мрежа за развитие на селските райони". Гости в студиото са Мария Юнакова, Огняна Главусанова и Марина Димова. Нека да продължим с това - защо ПРООН се ангажира с работата по създаването на тази мрежа? Вие сте работили по друг проект за устойчиво развитие на селските райони. Какво показват там Вашите резултати и наблюдения?

Огняна Главусанова: Добър ден на слушателите на "Хоризонт до обед"! ПРООН работи в България вече десет години, насочвайки вниманието си предимно към местното ниво и към местното развитие. Защото смятаме, че е много важно дали и как обикновения човек и местните хора се включват в програмите, политиките и проектите, за които се говори на централно ниво.

Ние виждаме ролята на националната мрежа за развитие на селските райони предимно като връзка между хората и политиката, която предстои за новия програмен период 2007-2013 година. Виждаме националната мрежа като един начин хората да разбират какво представлява политиката за селските райони и как биха се възползвали от нея. Виждаме също мрежата като средство, което ще помогне, примерно, на една малка селска община да разбере какво полезно е направено в друга селска община. Това може да се разбере чрез средствата на мрежата, така че да се повтори или да се разшири някакъв полезен опит, който съществува някъде, но за който, всъщност, не се знае извън рамките на населеното място, в което този опит се случва.

Водеща: ... А изводите от Вашия реализиран проект за "Устойчиво развитие на селските райони" и доколко местните хора наистина имат желание да се активизират и да работят в тази насока. Защото, струва ми се, че има една пасивност на повечето места. Поправете ме, ако греша...

Огняна Главусанова: Да, тук искам да побързам да Ви поправя, защото от доста многообразния опит на проекта, който е от половин година, показва, че всъщност, мигът, в който местните хора видят добрия пример, те започват веднага да действат. Това...

Водеща: Много се радвам!

Огняна Главусанова: Да, точно така, добрият пример е заразен и това е нещо, на което, всъщност, националната мрежа трябва да разчита, за да се засили и да има смисъл от нея. Това, което липсва на местните хора, всъщност, не е толкова инициативност, колкото разбираема и точна, ефективна информация. А един от изводите на проекта "Устойчиво развитие на селските райони" е, че са изключително необходими хора, специалисти, наричаме ги модератори или аниматори, които са подготвени професионално така, че да могат да отидат на място при хората и да работят с тях и да им покажат какво означава устойчиво местно развитие, какво означава добро управление, което се извършва на местно ниво, в рамките на населеното място, как се извършва планирането на местно ниво в рамките на населеното място първо, после в рамките на общината, в рамките на областта. Това е много важно.

Водеща: Какви проблеми още бихте откроили, които биха възпрепятствали например създаването или поне отлагайки във времето създаването на тази мрежа? Нещо, което би затруднило хората, въпреки че по всяка вероятност, отлагането във времето не е...

Огняна Главусанова: Аз, доколкото съм информирана, не смятам, че създаването на мрежата ще се отложи...

Водещата: Не самата мрежа, а самата инициативност от хората, въпреки че казвате, че има положителни примери, които са заразни, едва ли навсякъде е така в общините, поне според моята представа...

Огняна Главусанова: Едно нещо, което липсва е добро разбиране на понятието...

Водещата: Това, което затруднява хората?

Огняна Главусанова: ... е добро разбиране на понятието партньорство, какво означава то и как се постига? Много пъти партньорството се разбира като просто една формална консултация на някаква идея или на някакъв проект. Партньорството, всъщност, е нещо съвсем друго. То се основава на двустранни или многостранни разбирания, сътрудничество и участие. Ето, тази идея трябва да бъде посята на местно ниво, там, където това все още не е направено.

Водещата: Госпожо Димова, а Вашите впечатления от всички срещи?

Марина Димова: Аз, съвсем накратко, мога да споделя практическия опит от изминалите вече десетина дни, когато ние активно представяхме пред различни групи предложението за концепция. Срещнахме се с най-различни видове организации, с хората от селските райони. Чухме техните мнения... Искам да благодаря на всеки един от тях. По-голямата част от тях реагираха на дискусиите доста бурно, доста активно...

Водещата: Какво Ви казваха? Какво Ви питаха?

Марина Димова: Водени, вероятно, от желанието нещата да се случват бързо и веднага, още утре, питаха: кога тази мрежа ще бъде готова, кога ние, овцевъдите в България, примерно, ще можем да ползваме директно услугите на тази мрежа? Картофопроизводителите искат да отстояват своят интерес по отношение на квоти и преговори с Европейския съюз. Тоест, хората имат положителна нагласа. До известна степен, просто липсва този момент, в който ще трябва да седнем, да се организираме, да си поговорим и да изминем последователно всяка стъпка от пътя до създаване на една силна национална мрежа. Вероятно и Мария ще може да сподели още впечатления от дискусии и вълнения по време на широките обществени обсъждания със заинтересованите страни...

Водещата: Да, Мария?

Мария Юнакова: В Северна България имаше много широк, сериозен интерес от представянето на проекта за концепция за национална мрежа. В Разград, си спомням, че областната администрация каза: " Вие нас сте ни пропуснали! Как ще участват областните администрации?" И аз, съответно, им казах: "Заповядайте! Предложете и кажете как Вие бихте участвали, от какво се интересувате, за да ви сложим като бъдещи членове. Имате ли организация на областните управи или друг вид организация, чрез която бихте участвали? Спомням си една много активна жена от едно читалище в Търговищка област, действително много активна. Както каза и Огняна, хората на място им трябва ефективна информация, човек отвън, който да познава техните нужди и който да бъде искрен и да работи с тях постоянно и който да им оказва целенасочена помощ и тогава, те много бързо се справят. Тя, госпожата, съжалявам, че не й помня името, но тя беше много активна и казва: "Читалищата как ще участват? Читалищата са много активни звена във всяко населено място! Ние как бихме се включили?" Мога и други примери да дам. Но искам да ви кажа, че хората, които участваха в тези семинари, бяха активни и много ни помогнаха да развием концепцията в следващите два месеца, когато чисто формално, сме си поставили срокове да я финализираме.

Водещата: Предполагам, че концепцията е отворена за още предложения?

Марина Димова: Да, разбира се! Използвайки и този случай като един много добър национален форум, бих искала да информирам още веднъж всички, които биха желали да научат повече за проектопредложението, изготвено от Фондацията за реформа в местното самоуправление за тази национална мрежа, всички те могат да направят това на нашата Интернет-страница, където сме се постарали, посредством бърз и лесен начин за обратна връзка със заинтересованите, да получим техните коментари, препоръки, идеи, виждания как да подобрим националната мрежа, предложението за национална мрежа за развитие на селските райони, така че тя да отговаря в най-голяма степен и да посреща вижданията на тези, които ще бъдат нейни членове.

Много е важно оттук насетне и аз искам да използвам възможността да благодаря за много доброто партньорство и на колегите от Министерството на земеделието и горите и на колегите от Програмата за развитие на ООН. Тъй като в процеса на създаване на тази концепция, а и за в бъдеще, надявам се, е много важно това наше партньорство, за което и Огняна говори. Трябва да си подадем ръка, защото финансирането и на практика помощта по линия на структурните фондове ще стане достъпна за нас, живот и здраве, през 2007-ма година за създаването на тази национална мрежа. Но ние не можем да си позволим да чакаме до този момент. И в този смисъл ще трябва да мобилизираме всички възможни ресурси, финансови и като експертиза, за да можем да тръгнем вече по конкретните задачи за създаване на националната мрежа. Може би Огняна в този смисъл, ще добави няколко идеи...

Огняна Главусанова: Искам да припомня, че програмата на ООН за развитие има доброто намерение и някакъв финансов ресурс, с който да подпомогне създаването на национална мрежа за развитие на селските райони или пък на неформална мрежа между местните инициативни групи, или пък някаква комбинация от тези две неща, още в началото на следващата година. Като по-конкретни идеи и по-конкретни планове очакваме да договорим с Министерството на земеделието и горите в края на ноември и през декември тази година.

Водеща: А ние ще продължим темата, защото националната мрежа е нещо, което тепърва ще бъде изграждано. Нека само да припомня, че всички, които искат да се запознаят с концепцията, могат да я открият на Интернет-страницата на Фондацията за реформа в местното самоуправление. Така да завършим съвместната рубрика на Българското национално радио и Фондацията за реформа в местното самоуправление "Общински радиофорум". Само да напомня, накрая, че следващото ни издание ще бъде на 22-ри декември.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]