Фондация „Радио Нова Европа” проведе първата координационна среща за представители на структури на гражданското общество (СГО), които се стремят към развитието на капацитет за ефективно взаимодействие помежду им и с държавната администрация по въпросите на създаване, прилагане и мониторинг на обществени политики в условията на пълноправно членство на страната ни в ЕС.
Срещата се проведе на 14 ноември в гр. Русе, като продължение на проведените серия обучения на СГО по темата участие на неправителствения сектор във формиране на политики на ЕС. Фокусът на срещата беше обобщаване на направените изводи и формулиране на принципите и целите на инициираната от „Радио Нова Европа” Мрежа за сътрудничество с участието на граждански организации в България.
Участниците в координационната среща, сред които Сдружение „Европейски хоризонти”, Фондация „Център Надя” – клон Русе, Сдружение „Движение за хармонично развитие на човека”, Клуб „Отворено общество” – Русе, Агенция за устойчиво развитие на Русе и региона, Европейски информационен център „Европа директно” – община Русе, Инициативи за гражданско общество, Фондация „Надежда за децата”, Българо-Румънска търговско-промишлена палата, Фондация „Зеленият Бургас”, се обединиха около виждането, че Мрежата за сътрудничество е необходимост, тъй като имат намерение да участват в процеса на формирането и прилагането на европейски политики, но смятат, че българските структури на гражданското общество биха могли да участват ефективно в него, само ако увеличат познанията, организираността и капацитета си.
Мрежата по тяхно мнение би повишила легитимността и представителността им, би допринесла за по-голяма видимост, съгласуваност на усилията и интензивен обмен на информация.
Участниците в първата от планираните общо четири координационни срещи, които ще обхванат територията на цялата страна, откроиха като основни принципи на работа в нея сътрудничеството, допълняемостта, партньорството и солидарността.
Обсъдена беше и практическата страна на функционирането на мрежата, което според участниците в координационната среща трябва да отчита различните интереси на партньорите и самостоятелността им и да се основава на ясно идентифицирани роли и принос на всеки участник.
В заключение участниците изразиха позицията, че широкият спектър от дейности и цели е голямо предимство на мрежата, тъй като позволява обединяване на усилията в посока на взаимно допълване и повишаване на капацитета, както и богатство на форми за сътрудничество с държавната администрация и институциите на ЕС.
Инициативата е в рамките на проект „Изграждане и повишаване на капацитета на СГО за участие в процеса на формиране и прилагане на политиките на ЕС при сътрудничество с администрацията”, дог. № 07-23-190/04.02.2008 по Оперативната програма „Административен капацитет” (www.opac.government.bg) и се финансира от Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския социален фонд.