Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Целите на проекта са:
1 .Придобиване на умения от учениците от област Хасково, родители и учители за решаване на конфликти и преодоляване на агресия и насилие в училище
2 .Насочване на вниманието към взаимодействие между институции, ученици, родители и учители за борба с нарастващата агресивност в училищата в Хасковска област
Практика
След проведен Семинар-обучение”Успешно решаване на конфликтни ситуации”; бе създадена 16 членна група за ненасилие;4-ма обучители, които продължават обученията по темата „насилие и агресия” на групи от училищата в градове от област Хасково;организирани от Групата 10 представления на постановката”Бум, бум - мъртъв си”, посетени от 1400 зрители в градовете: Димитровград, Харманли, Любимец, Хасково и Свиленград пред ученици, родители и учители и обществеността;проведени дискусии и изработен призив „Създай синя зона на ненасилие в своето училище”; събрани подписи в подкрепа на призива;конференция с представители на институции, училища и родители- изработени насоки, които са изпратени до училищата чрез партньорите: община Свиленград и Регионалния инспекторат
 
Изработено DVD със сцени от спектакъла и дискусиите, което е разпространено в училищата заедно с призива и плаката за провеждане на час на кл. ръководител по темата. Обществеността подкрепи проекта и продължават заявките за дискусии и обучения в училищата; Община Свиленград откри кризисен център като организира представлението и дискусията за повече от 450 зрители. Проектът беше широко отразен в местните електронни и печатни медии .
 
Групата продължава своите обучения, привлечените млади хора към проекта участват като доброволци и в други младежки дейности и инициативи; сами поддържат сайта на Клуба- присъединиха към себе си и младежи от Дом „Проф. д-р Асен Златаров”. Училища в Хасково и в градове от областта се обръщат към Клуба за продължаване на обученията и дискусиите. Клуб ЮНЕСКО се утвърди като организация с влияние върху решаване на обществено значими проблеми не само в град Хасково, но и на областно равнище .
 
Изключителна подкрепа на проекта оказа Регионалният инспекторат като подпомогна организацията на представленията, разпространението на информационните материали, призива и насоките. Партньор по проекта бе община Свиленград .Още 5 общини/ Маджарово, Симеоновград, Стамболово, Тополовград и Димитровград заявиха партньорското си участие по проекта и в реализиране на продължаващи дейности с предоставянето на финансови и материални ресурси. Интересът на медиите бе голям, защото те повдигнаха първи този проблем и бяха любопитни как младежите се опитват да намерят път към намаляване на агресивността и насилието в училищата .Най-активно бе отразяват от вестник „Марица” и Дарик-радио, които вече ни са партньори и в следващи проекти.
 
Проектът продължава дейностите си в училища от област Хасково под формата на „обучения на връстници”, дискусии и с направеното DVD в часовете на класния ръководител с помощта на общинските администрации и училищните ръководства. Последното обучение „Младите хора –посредници при решаване на конфликти в училище”, осъществено от младежите-обучители беше на 20 .03 .т .г. с ученици от у-ще” Св .св. Кирил и Методий”- Хасково.
 
Обща стойност – 8 000; 1647-административни разходи и хонорари 1035 –техническо оборудване; 4500- за дейности 158 – за други разходи; 10% - собствен принос .
 
Това, което не споделихме дотук е рискът, който винаги стоеше пред участниците в проекта: да се изправят младежите пред наистина труден за преодоляване проблем в училищата и съмнението дали ще се справят - „Дали ще искат зрителите да споделят своите проблеми и дали ще чуят, че важно за преодоляване на агресията и насилието е общуването, толерантността и уважението” .Не споделихме и усмихнатите и щастливи лица на участниците в проекта след представленията и дискусиите, удовлетворението когато зрителите и участниците в дискусиите, най-вече учители и родители, ги поздравяваха за смелостта и за това, че са ги спечелили за съмишленици.
 
Резултати
Проектът е насочен към ученици, учители, родители и представители на институции. Основната група, изпълнители са 16 младежи, но по време на изпълнението на проекта към тях се присъединиха още техни съученици, родители и учители .1400 зрители също станаха съмишленици на призива за ненасилие в училищата. Обучен по метода “peer education” бе Младежкият парламент в Димитровград. Кметът на Тополовград подпомогна финансово среща на Групата за ненасилие с младежкото сдружение „Просто приятели”, с които продължаваме съвместни инициативи. Кметът на Димитровград също подкрепи проекта с организиране на среща с младежи и представители на институции, разпространение на призива и плаката.
 
Изработено DVD със сцени от спектакъла и дискусиите, което е разпространено в училищата заедно с призива и плаката за провеждане на час на класния ръководител по темата. Обществеността подкрепи проекта и продължават заявките за дискусии и обучения в училищата; Община Свиленград откри кризисен център като организира представлението и дискусията за повече от 450 зрители. Проектът беше широко отразен в местните електронни и печатни медии .
 
Това бе първият проект, които се роди по инициатива на младежите-доброволци към Клуб ЮНЕСКО и беше изцяло написан и осъществен от тях. Дейностите по проекта са приложими във всяко училище – изискват само воля и желание за промяна към общуване между ученици, родители, учители и институции.
 
За повече контакти:
Венета Антонова
6300 Хасково
л. „Хан Кубрат” №2
тел.: 038/620248; 0889 346 836
www.clubunesco.youthbg.net 

Проектът участва в Национален конкурс за награда МАЖОР ’07 за най-успешен младежки проект .
 
Иноватор: ros
Дата на публикация: 23 май 2008
Номинации: 15
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]