Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Партньори по проекта бяха читалище Христо Ботев с.Бяла, читалище Юрий Гагарин с. Новачево, Младежки дом Сливен, Регионална библиотека Сава Доброплодни Сливен, Младежки център за регионално развитие, Регионален инспекторат на МОН.

Целта на проекта бе гражданите на малките населени места да бъдат също съпричастни на празника Ден на Европа .

Практика

Балканските села Бяла и Новачево бяха домакини на един хубав празник, за осъществяването на който положиха обединени усилия много хора от тези две села - представители на Кметство с. Бяла и Кметство с. Новачево, Читалище Христо Ботев и Читалище Юрий Гагарин , Основно училище Хаджи Димитър и Основно училище Назъм Хикмет , детските градини Иглика и Слънце . С богатата културна програма и информационните събития жителите на беленската котловина и техните гости станаха съпричастни към празника.

Кметът на общината Йордан Лечков откри празниците. Присъстваха зам.-кметовете на общината, представители на Областна администрация - Сливен, общински съветници, кметове на съседни села, учители, представители на обществеността в Бяла и Новачево, сред които Стефан Джагаров - брат на поета Георги Джагаров, чието родно село е Бяла. С приветствие към гостите се обърна кметът на селото Жельо Янков. Той запозна присъстващите с обществено-икономическото състояние на района и най-належащите проблеми на населението. Отбелязано беше, че обществеността в Бяла и Новачево приема проявите с голям интерес и се е включила масово в почистването на улиците, дворовете и района. Прочетено беше и поздравление от изпълняваща длъжността областен управител на Сливен Христина Чолакова. По време на официалната церемония по откриване на празниците бяха наградени победителите в конкурсите за написване на есе и детска рисунка на тема Европа в моя роден край , в които участваха децата от двете села. Сред най-интересните прояви, организирани там, бяха голямата бизнес-среща Предимствата и възможностите на планинските райони , младежкият дебат По-добре да живееш в екологично чисто село, отколкото в пренаселен град , спортните състезания под мотото 2004 година на образование чрез спорт в ЕС , карнавалните шествия, концертите на Ансамбъла за българо-турски фолклор Златна група , срещата на общинското ръководство с кметовете на селата от планинския район, представители на местния бизнес, на неправителствени организации, Регионалния инспекторат на МОН и медиите във връзка с развитието на селските райони.

Проявите бяха съпътствани от изложби на традиционни български и турски ястия и изделия от бита, както и информационни щандове Info Evropa в читалищата. Мероприятията в двете села бяха посетени от близо 2000 души.

Резултати

Популяризирането на ЕС сред местната общност, повишаването на информираността и общественото разбиране за практическите измерения на бъдещото членство на България в ЕС бяха постигнати чрез богатата програма от разнообразни информационни и културни събития, които третираха следните теми:

  • По-добре да живеем в екологично чисто село, отколкото в пренаселен град - младежки дебати;
  • Какво е Европа за мен - рисунка на асфалт;
  • 2004-година на образование чрез спорт в ЕС - спортни състезания;
  • Предимствата и възможностите на планинските райони в Сливенския край бизнес-среща;
  • От А до Я (филм за ЕС) ;
  • Карнавално шествие на книжни герои;
  • Тържествен концерт на Ансамбъл за българо-турски фолклор Златна група .
Иноватор: Стоян Марков
Дата на публикация: 08 април 2005
Номинации: 7
Стоян Марков
директор дирекция "МСЕИ"
Сливен - 8800
бул. "Освободител" 1
Tel:044/ 611 107
Fax:044/ 663 054

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]