In case you do not view properly this page choose View/Encoding/Cyrillic (Windows)
    Ako imate problemi s cheteneto na tazi stranica, izberete View/Encoding/Cyrillic (Windows)

    ЗА МЕСТНАТА ВЛАСТ
    електронен седмичник 2/14.1.2004.
    на Фондацията за реформа в местното самоуправление

    излиза всяка сряда

    НОВИНИ ОТ ФОНДАЦИЯТА ЗА РЕФОРМА
    В МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ
    • Предстоящо: Втора фаза на проект “Българските общини - компетентни участници в усвояването на фондовете на ЕС”
    • Предстоящо: Проект “Мобилизиране на местните общности”
    • Предстоящо: Семинар “Преустройство на сгради и терени” (21 януари)
    • Предстоящо: Втори семинар “Обучение за кметове и общински съветници”, организиран от ФРМС (15-16 януари)
    • Предстоящо: Обучение на обучаващи на тема “Планиране на ПР кампания и ефективни връзки с медиите” (19 - 21 януари)
    • За първи път в страната в Габрово се въвежда електронно управление на областно ниво
    • Ролята на регионалните асоциации на общини в Кампанията за прозрачност в местното самоуправление

    НОВИ ИЗМЕРЕНИЯ - ИНФОРМАЦИОННА МРЕЖА
    НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ ЛОГИН

    • Ново в Библиотека ЛОГИН
    • Иновация на седмицата
    • Възможности за финансиране и обучение
    • Полезни адреси в Интернет
    • Новини от основателите на ЛОГИН

    Можете да се включите в списъка на адресатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС . Ако желаете да споделите с нас вашите впечатления, предложения и препоръки или да се откажете от абонамента за Електронния седмичник, пишете ни!
    Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.

    НОВИНИ ОТ ФРМС
    Фондацията за реформа в местното самоуправление е независим професионален ресурсен център, подкрепящ местната демокрация. ФРМС предлага информация, консултации и подкрепа, фокусирани върху специфичните нужди на потребителите, провокира иновации в местното самоуправление, действа като посредник и изгражда широка мрежа от вътрешни и международни партньорства.


      Фондацията за реформа в местното самоуправление получи подкрепата на Фондация “Отворено общество” - София за втора фаза на проект “Българските общини - компетентни участници в усвояването на фондовете на ЕС”. Той стартира в началото на 2004 година и цели да подобри абсорбционния капацитет на общините за усвояване на предприсъединителните и Структурните фондове на ЕС, като повиши професионалните умения и познания на общинските служители, репликирайки опита от реализирания вече едноименен проект в 30 общини от Североизточния район за планиране. В рамките на проекта ще се проведе дългосрочно модулно обучение, ще се окаже консултантска помощ на общините и ще се изготви една публикация. Чрез дейностите в проекта се насърчава ползването на положителния опит на българските общини, реализиращи проекти в рамките на предприсъединителните финансови инструменти на ЕС и се укрепва потенциалът на регионални асоциации на общини и местни асоциации и сдружения и НПО да подпомагат експертно своите общините-членки. Основни бенефициенти в рамките на проекта са общински и областни специалисти, представители на регионални асоциации на общини и НПО от областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив и София.

      Основните задачи, които си поставя проектът, са:

        1. Да се повишат познанията на представители на 30 общини и техните социални партньори на местно ниво за различните финансови инструменти на ЕС и условията за тяхното ползване.
        2. Да се увеличи експертният потенциал на общинските и областните администрации по отношение на основните компоненти от цикъла на проекта като изготвяне, управление, наблюдение и контрол на общински проекти, финансирани от ЕС.
        3. Да се насърчи сътрудничество между общините, областните администрации и НПО с цел създаването на местни и регионални партньорства, които имат принос за разработването на междуобщински проекти от общ интерес.
        4. Да се стимулира интересът към ползване на положителния опит на българските общини, които вече са реализирали проекти по различните предприсъединителни фондове на ЕС.
        5. Да се увеличи потенциалът на регионалните асоциации на общини, неправителствени организации и сдружения на местно ниво да подпомагат общините в процеса на усвояване на фондовете на ЕС.
        6. Да се задълбочат знанията на участниците в първия реализиран проект чрез провеждане на серия от практически занимания и надграждане на техните способности и познания (общо 85 представители на общини, областни администрации и регионални асоциации на общини от североизточния район за планиране).

      С помощта на професионални и опитни експерти ще бъде създадена дългосрочната обучителна програма. В рамките на тази програма ще бъдат разработени 3 модула, които ще бъдат съобразени с резултатите от проведеното проучване на потребностите от обучение и ще предоставят познания в областите “Финансови инструменти на ЕС” (Структурни фондове на ЕС, общи политики на ЕС, европейска интеграция), “Предприсъединителни европейски фондове” (Програмите ФАР, ИСПА и САПАРД, възможности за бенефициентите, мерки, които се подкрепят в рамките на програмите) и “Разработване на проекти” (практически обучителен модул, който включва работа по всеки отделен компонент на проектопредложението: полагане на цели, задачи, обосновка, логическа рамка, бюджет).

      Групите от обучаващи ще включват по 25 представители на местните и областни администрации, регионални асоциации на общини и местни асоциации и сдружения и НПО.

      Всеки обучителен модул ще бъде с продължителност два дни и половина и ще се провежда в извънработна среда в областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив и София. В рамките на проекта ще бъдат сформирани три обучителни целеви групи. Обучителният цикъл за всяка група е с продължителност 3 месеца, по един модул месечно. В резултат на реализирания проект ще бъде предоставено обучение и практическа техническа помощ на 160 души, представители на местните и областните администрации, НПО и регионални асоциации на общини от четирите области и Североизточния район за планиране.

      След успешно приключване на дългосрочното обучение участниците от новите целеви групи ще получат сертификат от Фондацията за реформа в местното самоуправление, който удостоверява знанията и уменията на всеки един от тях.

      Първата целева група от обучаващи се ще бъде съставена от представители на общини, областна администрация и НПО от областите Кърджали и Пловдив: Ардино, Джебел, Крумовград, Черноочене, Кирково, Момчилград, Перущица, Раковски, Куклен, Садово, Кричим, Свиленград.

      Втората целева група ще включва представители на целевите групи от областите Пазарджик, Пловдив и София: Сопот, Хисаря, Панагюрище, Стрелча, Антон, Божурище, Годеч, Златица, Копривщица, Пирдоп, Челопеч, Правец, Своге.

      Третата група ще включва общини от област Пловдив, Пазарджик и София: Белово, Брацигово, Пещера, Батак, Септември, Елин Пелин, Горна Малина, Самоков, Ихтиман, Костенец.

      Представителите на регионалните асоциации на общини, местните неправителствени организации, сдружения и асоциации, които ще участват в дългосрочните обучителни модули, ще повишат своята експертна квалификация и след приключване на проекта на тях ще се разчита да подпомагат и работят в партньорство с местните власти. Основната идея е след приключване на проекта да бъде подобрен и изграден по-силен капацитет сред партньорите на местните власти за разработване на проекти и работа в екип.

      начало >>


      Фондацията за реформа в местното самоуправление започва реализацията на проект “Мобилизиране на местните общности”, одобрен за реализация в рамките на Програма “Развитие на гражданско общество” 2001, Проект ФАР BG 0104.03.

      Основна цел на проекта е да изгради и укрепи капацитета на местните власти, НПО и гражданските групи в общините Димово, Вълчедръм, Угърчин, Хайредин и Криводол да работят в партньорство и да търсят съвместно решения на проблемите от важност за местното развитие чрез включване на всички заинтересовани страни. На базата на предварителен анализ на съществуващите потребности, целевите групи ще преминат широк спектър от обучения, ще участват в дейности за стимулиране на обществения диалог, в резултат на което местните общности в петте целеви общини ще се запознаят с нов модел за ефективно разрешаване проблемите на гражданите в дадена общност посредством активно гражданско участие в процесите на вземане на решения и усъвършенстване на диалога между общината, НПО и бизнес сектора. Основните дейности, които ще бъдат осъществени в рамките на проекта, включват:

        - предоставяне на обучение, информация и консултации за изграждане на знания и умения у представителите на местните власти, НПО и бизнеса за осъществяването на институционални и инфраструктурни проекти;
        - реализиране на дейности за стимулиране на обществения диалог, целящи интегриране на различни маргинализирани групи и приоритетизиране на проекти от важност за местното социално и икономическо развитие;
        - подкрепа и консултации при разработването и изпълнението на местни проекти за развитие.
      Важен елемент в процеса на работа с местните общности е провеждането на обществени дебати - форуми във всяка една от петте общини, които да послужат като инструмент за ефективно разрешаване на конкретен съществуващ проблем на гражданите посредством активно гражданско участие в процеса на вземане на решения и усъвършенстване на диалога между община - граждани - неправителствени - организации - бизнес сектор. Като резултат от този процес ще бъдат изведени конкретни препоръки и формулирани проекти, които са от значение за развитието на общността като цяло.

      Целевите групи в проекта ще получат подкрепа и консултации за разработването и изпълнението на проектопредложенията, които са били формулирани в резултат на обществените дискусии. Наред с това ще бъде представена и информация относно възможности за финансиране на проектите от различни донорски програми.

      Очакван резултат от осъществяването на проекта е гражданските групи в общините Димово, Вълчедръм, Угърчин, Хайредин и Криводол да работят в партньорство и да търсят съвместно решения на проблемите от важност за местното развитие. Чрез реализацията на проекта ще се постигне цялостен ефект върху общото подобряване на капацитета на гражданското общество в рамките на Северозападния район за планиране, а в дългосрочен план ще се стимулира мобилизиране на общностите за бъдещи инициативи, чрез които да бъдат решавани социални проблеми и реализирани стратегически цели и проекти на местно и регионално ниво.

      начало >>


      Фондацията за реформа в местното самоуправление организира обучение на тема “Преустройство на сгради и терени. Опитът на Община Кетеринг, Охайо, САЩ”. Семинарът ще се проведе на 21 януари в град София, хотел “Сердика”. Лектори ще бъдат г-н Джеф Хоагланд, заместник градски управител по Икономическо развитие, град Кетеринг, САЩ, и г-н Джо Ролър, директор “Паркове и отдих”, град Кетеринг, САЩ.

      Обучението се провежда в рамките на Програмата за техническо побратимяване между български и американски общини. То е продължение на усилията на Фондацията да подготви професионалисти по икономическо развитие в 14-те общини участнички в проект “Местно икономическо развитие и маркетинг на български общини”. Курсът надгражда знанията и уменията по местна икономика, придобити от предходните обучения, организирани от ФРМС по този проект.

      начало >>


      Hа 15 и 16 януари 2004 г. в град Кюстендил ще се проведе вторият семинар “Обучение за кметове и общински съветници”, организиран от ФРМС.

      Теми на семинара ще бъдат “Законодателна рамка на местното самоуправление” с лектор Борис Милчев, Столична община; “Общински дейности и услуги” с лектор Дилян Млъзев, общински съветник от Община Елена; “Общинска собственост” с лектор Борис Милчев, Столична община; “Устройство на територията” с лектор Йордан Ботев, Софийски университет; “Общински финанси и бюджет” с лектор Здравко Сечков, Фондация за реформа в местното самоуправление; “Лидерство и управление” с лектор Младен Каменов, консултант, и “Партньорства” с лектор Татяна Димитрова, Фондация за реформа в местното самоуправление.

      В обучението ще вземат участие 30 представители на общини от кюстендилска и пернишка област. Семинарът ще бъде открит от Гинка Капитанова - изпълнителен директор на ФРМС.

      начало >>


      От 19 до 21 януари във Велико Търново ще се проведе семинар за обучение на обучаващи по темата “Планиране на ПР кампания и ефективни връзки с медиите”. Участници ще бъдат общински специалисти по връзки с обществеността, членове на Асоциацията на специалистите по комуникации в общините (АСКО). Целта е да бъде обучен екип от преподаватели за разпространение на познания и умения, базирани на проведените през 2003 г. пилотни общински кампании за връзки с обществеността във Велико Търново и Велинград по проект "Подобряване капацитета на общини и асоциации в България”. Партньори на “Международни градски сътрудници” ЕООД в изпълнението на компонента по връзки с обществеността на този проект са АСКО и ФРМС. Той се осъществява с подкрепата на Асоциацията на холандските общини (VNG).

      Семинарът ще завърши с кръгла маса на тема “Формиране на ефективни работни взаимоотношения с медиите в интерес на по-добрата информираност на гражданите, прозрачност на управлението и по-широко гражданско участие”. В нея ще вземат участие и журналисти от регионални и национални медии.

      начало >>


      На 14 януари Областна администрация - Габрово официално откри своя новоизграден Център за информация и обслужване на гражданите. Областната администрация в Габрово въвежда в действие електронна система за административно обслужване на гражданите и юридическите лица на принципа “едно гише”. Започва да функционира и съвременна система за електронен документообмен между областната и общинските администрации в състава на Област Габрово, интегрирана със съществуващите вече документооборотни системи в общините от областта.

      Габрово е първият областен център в България, в който е реализиран проект “Е-област” в изпълнение една от основните цели на националната Стратегия за изграждане на електронно правителство - подобряване на административното обслужване на гражданите и облекчаване работата в администрациите чрез внедряване на съвременни компютърни технологии. Област Габрово бе избрана за старта на “Е-област”, защото в нея има изградени традиции в тази насока. В последните две години в общините Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна целенасочено бяха изградени локални компютърни мрежи и бяха внедрени системи за документоборот, контрол на изпълнение на задачите, управление на общинската собственост и др. в процеса на изграждане на центрове за услуги и информация на гражданите със съдействието на Фондацията за реформа в местното самоуправление и подкрепата на Американската агенция за международно развитие и Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество.

      Предимствата и резултатите от проекта “Е-област Габрово” са следните:

        1. С въвеждането в действие на новата система за административно обслужване на гражданите и юридическите лица значително се намалява срокът за изпълнение и се увеличава броят и качеството на предоставяните услуги. Осигурен е оптимален достъп на гражданите и фирмите до информация и услуги. Създадени са условия за предоставяне на допълнителни услуги, съпътстващи основните - копирна машина, скенер, справки, достъп до нормативна база и др. Подобрени са механизмите за комуникация и обратна връзка.
        2. Значително се увеличават възможностите на ръководството на областната администрация за контрол и управление на задачите - във всеки момент то може да получи справка в графичен или текстов вид къде има натрупване на нерешени задачи; във всеки момент може да се проследи ходът на всяка заявка за услуга и да се упражни контрол върху предварително зададения срок за изпълнение.
        3. Облекчава се работата на служителите на областна администрация, тъй като много от рутинните дейности по пренасочване, подготовка и изработване на документите са автоматизирани. Всички задачи, които трябва да се извършат от даден служител, са подредени по ред и с явно посочен приоритет. С минимален брой служители могат да се извършват в кратки срокове услугите, заявени от гражданите и институциите в областта.
        4. Повишена е прозрачността и отчетността за постигнатите резултати от работата на администрацията.
        5. Значително са намалени условията за корупция, поради ограничаване на преките контакти на гражданите със служителите, от които зависи изпълнението на услугите. Това осигурява и оптимални условия за работа на служителите от Областната администрация, които разполагат с повече оперативно време за извършване на по-качествена и професионална работа.
        6. Увеличена е защитата на информацията от неправомерен достъп.
        7. Елиминирани са възможностите за злоупотреби, тъй като издаването на всеки документ се регистрира в системата за регистрация и контрол на документооборота.
        8. Създадени са условия за директна комуникация по електронен път с общинските администрации в областта и с държавните институции. Подобрена е координацията между отделните администрации, редуциран е хартиеният обмен на документи и информация. Автоматизираният обмен на документи между Областната и общинските администрации позволява да се намалят пощенските разходи, а времето за пренос на един документ от Областна до съответната общинска администрации и обратно се свежда до няколко минути.
        9. Разширени са възможностите за предоставяне на информация за гражданите и общинските администрации.
        10. Създадени са условия за привличане на гражданите за участие при решаване на конкретни проблеми с обществено значение.

      Проектът "Е-област Габрово" е разработен от колектив от Техническия университет с ръководител доц. Моско Аладжем; инж. Василка Сирачевска, ИТ консултант, и Тодор Младенов, ръководител екип “Финансиращи програми” към ФРМС. Реализиран е от екип на Областна администрация - Габрово с ръководител Андрей Костадинов, главен секретар.

      начало >>


      Hа 12 януари в София Програма Инициатива Местно самоуправление (ИМС) и Фондацията за реформа в местното самоуправление (ФРМС) проведоха среща с регионалните асоциации на общини. На нея присъстваха изпълнителни директори и представители на седем асоциации, сред които АРО, РСО “Янтра”, АБЧО, РАО “Тракия”, РСО “Централна Стара планина”, РСО “Хебър” и СЮЗО. Хенри Майнъс, директор на ИМС, и Гинка Капитанова, изпълнителен директор на ФРМС, представиха основните цели на Кампания за прозрачност в местното самоуправление, планираните в нейните рамки дейности, Въпросника за оценка състоянието на прозрачността като основен инструмент на кампанията и свършеното до момента от Екипа за прозрачност. Последва дискусия, в която бе постигнато общо съгласие регионалните асоциации на общините да бъдат активни партньори в кампанията, като оказват съдействие на своите членове да участват, насърчават ги да споделят своите добри практики за прозрачност и работят в тясно информационно сътрудничество с националните координатори ИМС и ФРМС.

      начало >>

      НОВИ ИЗМЕРЕНИЯ - ИНФОРМАЦИОННА МРЕЖА
      НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ ЛОГИН

      Международната Информационна мрежа на местните власти (LOGIN) фокусира информация и дейности, свързани с ежедневната работа на общинските служители в подкрепа на тяхното професионално израстване и реформата в публичната администрация. Основатели и донори на ЛОГИН са Институт Отворено общество, Американска агенция за международно развитие, Съвет на Европа , Програма на ООН за развитие и Световна банка. Свободен достъп до базата данни ви предоставят ФРМС и регионалният сайт на ЛОГИН.
      За вашия принос към мрежата и допълнителна информация се обръщайте към Богдана Шопова, Координатор Иновационни практики/ЛОГИН

    начало >>

  • Ново в БИБЛИОТЕКА ЛОГИН

    Библиотека ЛОГИН на Интернет-страницата на ФРМС съдържа 5515 документа на 12 езика във важни за местното самоуправление области, с възможност за търсене по ключови думи, език и държава, или преглед на съдържанието, групирано в 33 тематични категории. Избраният документ можете да отворите най-бързо като го запишете на компютъра си - щракнете с десния бутон на мишката върху името на файла и с командата Save Target As го запишете в желаната директория.

      Заключителна декларация и основен документ от Годишната конференция “Образование, обучение и пазар на труда” на AEBR, Карлови Вари, 27 ноември 2003 г.
      Към теми в Библиотеката: Образование; Международни партньорства и програми; Регионално развитие

      Наръчник “Общината ‘слуша’ гражданите”
      Наръчникът цели да укрепи демокрацията като засили комуникацията между граждани и местна власт. Той предоставя практически съвети за местните лидери, които се стремят за засилят гражданското участие в своите общности. Представени са добрите практики на местните власти в Чешката република при осъществяването на интерактивен модул за взимане на решения, който се състои от 7 стъпки.
      Към теми в Библиотеката: Гражданско участие, Взаимодействие между граждани и местна власт; Местна демокрация; Общуване на местната власт с гражданите

  • ИНОВАЦИЯ НА СЕДМИЦАТА

      Предоставяне на обекти публична общинска собственост на концесия
      Тенденцията на субсидиите към общинските бюджети и невъзможността на Община град Добрич да поддържа обектите - общинска собственост, както и да изгражда нови такива е ежегодно намаляваща. За да повиши качеството на обществените услуги и подобри цялостният облик на града Общината решава да даде възможност на частните предприемачи да развият потенциала си, като отдава на концесия общински имоти, както и свободни терени за изграждане на обекти със средствата на концесионерите.
      Автор: Йорданка Денева, Началник сектор "Приватизация и реституция", Община град Добрич

      Прегледайте и номинирайте практики на седмицата!

  • ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ И ОБУЧЕНИЕ

    • НОВО: CVS-BG търси доброволец за Швейцария
      Краен срок: : 20 януари 2004 г.
      Доброволецът ще работи в офиса на SCI Switzerland от средата на април до 31 юли 2004 г. Работният език е английски. За повече информация: [email protected]

    • НОВО: Конкурс за изготвяне на лого на организацията CVS-Bulgaria
      Краен срок: 26 януари 2004 г.
      За повече информация: (02) 23 94 78
      [email protected]

    • НОВО: Европейска програма за побратимяване 2004 - DG EAC No 64/03:
      Покана за участие и формуляри за кандидатстване

      Покана за участие Call for proposals (pdf format)
      Формуляр за срещи между гражданите (Form А) Word format
      Формуляр за тематични конференции и обучителни семинари (Form B) Word format
      Кандидатурите трябва да се изпратят на следния пощенски адрес:
      European Commission
      Directorate-General for Education and Culture
      Town-twinning sector
      VM-2 4/35
      B-1049 Brussels
      За повече информация:
      [email protected]
      [email protected]
      тел.: ++32.2.295.26.85 от 9.30 до 12.30
      факс: ++32.2.296.23.89.

    • НОВО: Награда “Млади активни граждани” 2004 на Съвета на Европа
      Краен срок: 1 май 2004 г.
      Наградата, която се обявява от Съвета на Европа за трета поредна година с цел да насърчи активното участие на младежите в обществения живот, от 2004 ще се фокусира върху младежкото участие на местно и регионално ниво. Конкурсът е открит за местни и регионални власти, младежки НПО и мрежи, и други структури. Инициативите трябва да са осъществени през 2003 г. и завършени преди 15 май 2004 г.

    • НОВО: Конкурс за есе на Световната банка и Европейския колеж
      Краен срок: 29 февруари 2004 г.
      Поканата за участие в конкурса е отправена към младежи между 19 и 25 години от европейските страни. Есетата трябва да отразяват мисленето и преложенията на младежите за намаляване на бедността по света, ролята на европейците за развитието и ангажираността на Европа в тази област. Победителите ще получат възможност за платени стажове в Световната банка в Париж, награди от 2000 и 1000 евро, и посещения на проекти на Банката.

    • НОВО: Програма за 2004 г. на Летния университет (SUN) на Централния Европейски университет
      SUN е академична програма за млади преподаватели, изследователи, докторанти и професионалисти, която предлага поредица от дву- и три-седмични изследователски курсове в областта на социалните и хуманитарните науки.

    • НОВО: Магистърска програма по Европейска публична администрация на Университета в Маастрихт и Европейски институт по публична администрация
      Краен срок: 1 април 2004 г.
      Едногодишна програма, която цели да научи студентите да мислят в Европейски контекст, да развие техните аналитични умения и да ги подготви за работа в европейски и международни организации.

    • НОВО: Програма в подкрепа на образованието на Отворено общество (ESP) за Югоизточна Европа
      Целта на програмата е да улесни промените в образованието и националните образователни политики, като фокусира вниманието върху обучение и учене, които развиват човешкия потенциал, систематични промени, икономични и устойчиви решения, равен достъп и качество, и демократично управление с широко участие.

    • НОВО: Покана за номинации за Наградите за медии “Harry Chapin” по програма на Световната година против глада
      Краен срок: 2 февруари 2004 г.
      Наградите за медии отличават печатни и електронни материали за техния положителен ефект върху глада и бедността и премахване на причините за тях. Те се връчват в пет категории: вестници; списания; радио; фотожурнализъм и книги, за работи, публикувани в периода 1 януари - 31 декември 2003 г. Всеки може да номинира материал, а след това издателите ще бъдат поканени да го въведат за участие в конкурса на английски език (заплаща се такса за участие).

    • НОВО: Стипендии на Институт Еразмус и Университета в Нотр Дам
      Краен срок: 30 януари 2004 г.
      Годишно се приемат по 9 стипендианти за изследователска дейност в продължение на 1 академична година. Стипендиите са насочени към три вида учени: млади и старши преподаватели, учени с докторска степен и докторанти, които подготвят дисертация. Институтът приема и кандидати, финансирани от други източници.

    • НОВО: Университет Лунд - Магистърска програма по европеистика
      Краен срок: 1 февруари 2004 г.
      Програмата предоставя стипендии за студенти от Централна и Източна Европа в Университета Лунд. Кандидатите трябва да притежават бакалавърска степен или еквивалентна на нея.

    • НОВО: ALTEMUS и VII - Обучителна програма за млади фотожурналисти, Франция
      Краен срок: 15 февруари 2004 г.
      ALTEMUS и VII обявяват конкурс за млади фотожурналисти от Централна и Източна Европа, балтийскте републики, Югоизточна Европа, бившите съветски републики и Турция. Целта е да се развият лидерските и фотографски умения на млади фотожурналисти чрез теоретични презентации, казуси, ролеви игри, симулации и упражнения на открито. Програмата с продължителност 16 дни ще се осъществи през късното лято и началото на есента на 2004 г. във Франция. Кандидатите трябва да са на 20-35 години, да работят като фотожурналисти, да говорят английски/руски и да имат лидерски опит или потенциал.

    • НОВО: Магистърска програма на Американското бизнес училище (USBSP) в Прага, Чешка република
      Краен срок: 28 февруари 2004 г.
      Програмата се организира в сътрудничество с Технологичния институт в Рочестър, Ню Йорк (RIT) и предлага обучение по общ мениджмънт, което подготвя студентите за лидерство във всички сектори на икономиката.

    • НОВО: Международни магистърски програми на Техническия универстет на Дания
      Краен срок: 15 март 2004 г.
      Програмата не изисква такса за обучение и предлага стипендии, които покриват разходите за живеене. Продължителността на обучение е 2 години от септември 2004 г. Кандидатите трябва да имат бакалавърска степен в областта на точните науки.

    • НОВО: Стипендии на Колегиум Будапеща, Унгария
      Краен срок: текущ
      Институтът приема изследователи в областта на антропологията, дискурсивен анализ, икономика, Европеистика, хуманитарни науки, история, лингвистика, социални науки и др.

    • НОВО: Стипендии за обучение и изследвания на Фондация "Александър фон Хумболдт"
      Краен срок: различен за всеки вид стипендия
      Фондация "Александър фон Хумболдт" предоставя стипендии на учени и изследователи, които им позволяват да прекарат периоди от време за провеждане на изследвания в Германия, както и на германски учени за престой в чужбина в институтите на стипендианти на фондацията.

    • Международна стипендиантска програма на Световния институт по горите
      Програмата предлага изследователска работа на специалисти по природни ресурси с добро владеене на английски език от целия свят за периоди от 6 и 12 месеца.

    • НОВО: Младежка конференция “Европа, младежта и глобализацията 2004”, 5 - 9 май 2004 г., Страсбург, Франция
      Краен срок: 1 февруари 2004 г.
      организирана от Дирекция за младежта и спорта на Съвета на Европа и Центъра за глобална взаимозависимост и солидарност. Участници ще бъдат около 400 представители на младежки организации, правителства, международни организации и други работещи в младежкия сектор. Кандидатите трябва да бъдат между 18 и 30 години и да владеят английски, френски, руски или испански.

    • НОВО: EastChance
      Връзки към финансиращи програми за Централна и Източна Европа

    • НОВО: Нов сайт подпомага кандидатстващите за финансиране от Charles Stewart Mott Foundation
      Фондация Charles Stewart Mott стартира сайт, който предоставя подробна информация за процедурите за кандидатстване за финансова подкрепа от фондацията, изисквания към отчетите - финансови и съдържателни, формуляри, отговори на често задавани въпроси.

    • НОВО: Културен обмен, стажове и възможности за работа за хора на изкуството

    • Проект Европаркове
      Основната цел на проекта е да предостави обучение на млади хора в областта на управлението на парковете, което обхваща различни аспекти като анимация, туристически водачи, експертни знания по ботаника, икономика, връзки с обществеността и маркетинг. Водещата организация Link Associazione Italy търси партньори в България: организации и институции, които могат да осигурят стаж на млади хора, наскоро завършили висше образование в областта на хуманитарните науки, икономиката и точните науки (паркове, училища, културни центрове, екологични организации). Интерес може да заявите по факс: +39 080 314 8080, LINK Associazione Culturale.

    • Регионална програма за специализации 2004 - 2005 на New Europe College, Букурещ, Румъния
      Краен срок: 15 януари 2003 г.
      в областта на хуманитарните и социалните науки, стартираща от 1 октомври 2004 г., насочена към млади изследователи и учени от Югоизточна Европа, които са във финалната фаза на своя докторат или вече имат докторска степен.
      За повече информация:
      Irina Vainovski-Mihai,
      Program Coordinator,
      тел.: +40-21-307, 9910
      факс: +40-21-327 0774
      str. Plantelor 21
      023971 Bucharest
      Romania
      [email protected]

    • Международна програма за специализации на Университета Йейл
      Yale CFA World Fellows Program

      Краен срок: 15 януари 2003 г.
      Ще бъдат избрани кандидатури на 16 до 18 млади професионалисти за участие в програма за развитие на лидерството в рамките на един академичен семестър.

    • Летни училища на Централноевропейския университет '2004
      Краен срок: до 15 януари 2004 г. - за кандидатстващите за стипендия; всички останали - до 17 май 2004 г.
      През юли 2004 г. ще се проведат общо 15 интензивни семинара от една до три седмици, някои от които са с елемент на дистанционно обучение, в следните области (вкл. интердисциплинарни): Антропология; Енергийна политика; Изследвания на Близкия Изток и Азия; История; Когнитивни науки; Културология; Национализъм; Обществена политика; Политическа икономия; Правни науки; Религиознание; Ромски изследвания; Социология; Урбанистика; Философия.
      Брой 39/2003 на е-Седмичник

    • Стипендии на Институт за научни, технологични и социални изследвания, Грац, Австрия
      Краен срок: 15 януари 2004 г.
      Институтът предоставя пет стипендии от 1000 евро на месец за осъществяване на проекти в IAS-STS в периода 1 октомври 2004 г. - 30 юни 2005 г. Темите за 2004 - 2005 година са:
      - Технологична среда и равенство на половете;
      - Етични, правни и социални аспекти на генните изследвания и технологиите;
      - Технологии и устойчиво развитие.
      За повече информация:
      Institute for Advanced Studies on Science, Technology and Society (IAS-STS)
      Attn. Guenter Getzinger
      Kopernikusgasse 9 A-8010
      Graz
      Austria
      [email protected]

    • Стипендии на Институт за хуманитарни науки
      Краен срок: 15 януари 2004 г.

    • Обучение в Германия на специалисти по социална дейност и младежка помощ
      Краен срок: 15 януари 2004 г.
      Федералното министерство за семейството, възрастните, жените и младежта по поръчение на правителството на Федерална Република Германия, ще проведе една стипендиантска програма за обучение в Германия на специалисти по социална дейност и младежка помощ. Програмата дава възможност на специалисти между 25 и 45 години с добри познания по немски език, коитo имат практически опит в областта на детското /младежкото/ подпомагане, както и в рехабилитацията, да получат широк поглед за теорията и практиката на социалната дейност във Федерална република Германия. Формулярите за кандидатстване трябва най-късно до 15 януари 2004 г. да са получени в културния отдел на посолството на Федерална Република Германия. С подходящите кандидати ще се проведе заключително интервю в посолството.
      Източник: Програма "Светът, Европа и Ние" на Областна администрация - Варна

    • OSI / FCO Chevening / University of Warwick Scholarships 2004-2005
      Краен срок: 16 януари 2004 г.
      Фондация "Отворено общество" - София обявява конкурс за стипендии за обучение в eдногодишни магистърски програми в хуманитарните, социалните, природните и техническите науки в университета "Уорик" във Великобритания.
      Кандидатите трябва да са: български граждани, да са завършили висше образование (вкл. и през 2004) с успех най-малко "много добър", да владеят отлично английски език и да не са навършили 35 години към 1 октомври 2004.
      Подробности и формуляри за кандидатстване се получават в информационните центрове "Отворено общество".

    • Prix du Jeune Ecrivain Francophone - 2004 (PJEF)
      Краен срок: 17 януари 2004 г.
      Конкурс, организиран от асоциация PJEF с подкрепата на Agence Internationale de la Francophonie, Radio France International и фондация BNP Paribas за публикуване на малки литературни произведения (новели, разкази, приказки и др.), написани на френски език от младежи на възраст от 15 до 27 години.
      Източник: Програма "Светът, Европа и Ние" на Областна администрация - Варна

    • Конкурс за набиране на участници от ромски произход за интензивен обучителен курс по журналистика с практика във водещи медии
      Краен срок: 20 януари 2004 г.
      Фондация "АКСЕС-София" обявява конкурс за набиране на участници от ромски произход в интензивен обучителен курс по журналистика с практика във водещи медии. Програмата на курса ще започне с 4-месечен интензивен курс на обучение за придобиване на журналистически умения. Той ще бъде последван от 6-месечен стаж във водещи медии, по време на който ще бъдат проведени специализирани журналистически курсове.
      На най-успешно представилите се курсисти ще бъде оказана помощ в намирането на работа като журналисти в печатни или електронни медии.
      Брой 1/2004 на е-Седмичник

    • Правна програма на фондация "Отворено общество"
      РЕФОРМА В ПОЛИЦИЯТА
      Първа част "Иновативни практики"

      Краен срок: 26 януари 2004 г.
      Ще бъдат подкрепяни проекти с продължителност до 1 година и очакван принос от фондацията до 10 000 щ.д. по следните приоритети:
        - Стимулиране на гражданското участие в планирането на полицейската дейност по отношение на подобряване на сигурността и борба с "малката" престъпност на местно ниво;
        - Развитие на обществения контрол върху дейността на полицията;
        - Подкрепа за прилагането на Стратегията за работа на полицията в близост до обществото;
        - Повишаване на общественото съзнание за криминалната виктимизация на уязвими социални групи (жени, деца и малцинства като жертви на специфични престъпления);
        - Превенция на ре-виктимизация на уязвими социални групи (жени, деца и малцинства) чрез подобряване капацитета на полицията и местни НПО за справяне с проблемите.
      Формуляри могат да се получат в информационните центрове "Отворено общество" в страната.
      Можете да получите консултации по проектната идея от Мартин Граматиков, програмен координатор, фондация "Отворено общество" - София, тел. 02/ 93066 38 и ел. поща: [email protected] (след предварително записване).

    • Академичната програма AIPES (American Institute on Political and Economic Studies ) - Прага
      Краен срок: 30 януари 2004 г. - за желаещите да кандидатстват за стипендии; 15 март 2004 г. - за тези, които сами ще финансират участието си
      финансирана от The Fund for American Studies, Georgetown University и Charles University, дава възможност на студенти или вече дипломирали се млади хора да участват в дискусии със свои връстници от Централна и Източна Европа и САЩ по политически, икономически и културни въпроси, както и да бъдат обучавани от лектори от Georgetown University и Charles University. Таксите за участие са от 100 до 2500 щ.д. Възможност за отпускане на стипендии.
      Източник: Програма "Светът, Европа и Ние" на Областна администрация - Варна

    • Академичният център за международен културен обмен The International Summer School (ISS)
      Краен срок: 1 февруари 2004 г.
      към университета в Осло организира летни образователни курсове в областта на хуманитарните и социалните науки, международните отношения, международната политика и др., които ще се проведат от 26.06.2004 г. до 06.08.2004 г. Кандидатите трябва да са студенти и да владеят отлично английски език. ISS и Норвежкото правителство предоставят стипендии.
      Източник: Програма "Светът, Европа и Ние" на Областна администрация - Варна

    • Номинации за Наградата за международно развитие на Фондация "Крал Боудуин"
      Краен срок: 1 февруари 2004 г.
      Номинациите се регистрират по пощата.
      Наградата има финансова помощ от 150 000 Евро. Целта на наградата е да оцени личности или организации със значителен принос за напредъка на развитието на страните.
      Тази награда е голяма възможност за НПО от Централна и Източна Европа, постигнали значими резултати в сферата на международното развитие или хуманитарната помощ в развиващите се страни.

    • Програма на Алавида за насърчаване на младежкото сътрудничество в Югоизточна Европа
      youthEXchange.SEE

      Краен срок: 1 февруари 2004 г.
      Целта на програмата е да насърчава обмяната на умения, знания и опит между младите хора в Югоизточна Европа, за да стимулира и укрепи тяхното участие в местните общности и извън тях. Програмата се основава на толерантност и уважение към другите, независимо от етническите, религиозни или политически различия помежду им. Тя насърчава равните възможности и грижата за околната среда, както и защитата на човешките и детските права.
      Брой 30/2003 на е-Седмичник

    • Фондация Портал за развитие отправя покана за номинации за Наградата Петерсберг
      Краен срок: 1 февруари 2003 г.
      Petersberg Prize, спонсорирана от Deutsche Telekom AG и Microsoft Deutschland GmbH, отличава водещи постижения в областта на прилагане на информационните и комуникационни технологии за развитие в последните 10 години. Победителят ще получи награда от 100 000 евро. Може да се номинират личности или организации, като наградата се фокусира върху влиянието на ИКТ върху социалното и икономическо развитие.
      Брой 36/2003 на е-Седмичник

    • Фондация "ЕкоОбщност" обявява конкурс за проекти, насочени към опазване на лешоядите в България
      Краен срок: 2 февруари 2004 г.
      Програма "Опазване на лешоядите се подпомага финансово от Франкфуртското зоологическо дружество - помощ за застрашени видове от дивата природа" и се изпълнява в сътрудничество с Фондацията за опазване на черния лешояд. Проектите, които участват в конкурса, трябва да са разработени от български нестопански организации и да са съобразени с Плана за действие за опазване на лешоядите на Балканския полуостров и прилежащите региони. Кандидатстващите организации следва да са подкрепили или да желаят да се присъединят към Декларацията на българските организации, работещи по опазване на лешоядите, както и към бъдещи споразумения между нестопански организации, Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и горите и други организации и институции, работещи по опазване на лешоядите. За повече информация: http://www.balkanvultures.net/ (рубрика "Новини").

    • OSI / Chevening / University of Manchester Scholarships 2004-2005
      Обучение в магистърски програми

      Краен срок: 6 февруари 2004 г.
      Фондация "Отворено общество" - София обявява конкурс за обучение в магистърски програми (европейска политика, политическо развитие, теория на политиката, международна политическа икономия и международни отношения) в Университета в Манчестър за академичната 2004-2005 година.
      Изисква се кандидатите да имат завършено висше образование в следните области: политология, история, философия, международни отношения, социология, икономика, право (и сродни специалности); да не са повъзрастни от 35 години и да владеят отлично английски език.
      Подробности и формуляри за кандидатстване може да се получат в информационните центрове "Отворено общество" в страната.

    • Тримесечен курс "Развитие на централната градска част и жилищния фонд в икономиките в преход", 24 март - 16 юни 2004 г., Ротердам, Холандия
      Краен срок: 27 февруари 2004 г.
      организиран от Институт за жилищна политика и градоустройство IHS, Холандия, който цели да разгледа проблемите на жилищния фонд и централната градска част в страните от Централна и Източна Европа. Ще бъдат предоставени ограничен брой стипендии за участниците. Кандидатите трябва да попълнят формуляр, който се намира в рубриката "Образование/Формуляри за кандидатстване" на Интернет-страницата.
      За повече информация:
      Ms. Cocky Adams, [email protected]
      или
      Mr. Wouter Weerheijm [email protected]

    • Австрийски стипендии на Република България за редовни докторанти и доктори от всички специалности
      Краен срок: 28 февруари 2004 г.
      Република Австрия отпуска и през 2004/2005 стипендии за Република България за редовни докторанти и доктори от всички специалности. Те са описани в годишния справочник на Австрийското федерално министерство за образование, наука и култура "Stipendien 2004/2005. Studieren in Osterreich".
      Брой 43/2003 на е-Седмичник

    • Фондация Оракъл кани ученици от целия свят за участие в конкурс ThinkQuest
      Краен срок: 29 февруари 2004 г.
      Програмата "Помогнете за да помогнем" на Фондация Оракъл обявява конкурс, отворен за екипи от ученици и техни учители от цял свят, насочен към насърчаване на сътрудничеството и междукултурното обучение чрез разработване на уеб-сайтове на образователни теми.
      Брой 36/2003 на е-Седмичник

    • Подкрепа на български университетски преподаватели
      Развитие на преподавателските умения на български университетски преподаватели

      Краен срок: 1 март 2004 г.
      Фондация "Проект за гражданско образование" приема документи за кандидатстване по програмите за:
      1. Подкрепа на български университетски преподаватели
      2. Развитие на преподавателските умения на български университетски преподаватели (Teaching Development Program) за академичната 2004/2005 година
      Брой 43/2003 на е-Седмичник

    • Стипендии за обучители 2004-05 г., Проект "Гражданско образование"
      Краен срок: 1 март 2004 г.
      Проект "Гражданско образование" (CEP) кани граждани на Източна Европа, бившия Съветски съюз и Монголия, с образование в областта на социалните науки, право, журналистика и медии за участие в конкурс за местни обучители. Кандидатури се приемат от 1 октомври 2003 г. до 1 март 2004 г. Предвижда се заетостта да започне от септември 2004 г. Насърчават се кандидатурите на хора, които са получили или ще получат дотогава следдипломна степен по социални науки от американски или западноевропейски университет. Проектът ще подкрепи тяхното преподаване в университет в родната им страна с месечна стипендия, обучителни материали и участие в дейности и събития по проекта.
      Брой 35/2003 на е-Седмичник

    • Програма за обучение на обучители по местно икономическо развитие на Фондация Партньори Румъния, 17-24 април 2004 г., Румъния
      Краен срок: 15 март 2004 г.
      Заявките за участие се правят онлайн.

    • БАЛКАНСКИ ТРЪСТ ЗА ДЕМОКРАЦИЯ
      Краен срок: текущ
      The German Marshall Fund of the United States (GMF), Американската агенция за международно развитие (USAID) и Фондация "Чарлс Стюарт Мот" обединиха своите усилия за създаване на Балкански тръст за демокрация, инициатива на стойност от 25 милиона щ.д. в подкрепа на управлението с широко участие в Югоизточна Европа.

      Новосъздаденият тръст за демокрация стартира своите дейности през лятото на 2003 г. Тръстът е дългосрочен проект (минимум 10 г.) и цели развитието на гражданското общество и управлението с широко участие в Югоизточна Европа.

      Балканският тръст за демокрация подкрепя укрепването на демократичните институции в Югоизточна Европа и трансграничното сътрудничество в региона чрез политическо, социално и икономическо сътрудничество в две основни програми:

        - Свързване на гражданите с управлението: предоставя грантове на местни и национални организации за подобряване ангажирането на гражданите с управлението, както и комуникацията на управлението с гражданите, контрол върху работата на властите и подобряване на разбирането на гражданите за техните права и отговорности
        - Сътрудничество и коопериране: подкрепа за съвместни проекти на местни управи, НСО, граждански инициативи и други институции в рамките на страните и между отделните страни с оглед подобряване сътрудничеството в региона.
      Балканският тръст ще предоставя грантове на Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватска, Македония, Румъния, Сърбия и Черна Гора, вкл. Косово.

      Кой може да кандидатства:

        Граждански групи и НСО, местни управи и национални правителства, образователни институции и медии. (Отделни лица и политически партии не се допускат.)
      Размер на финансирането:
        Ще се предоставя финансова подкрепа от 1 000 до 75 000 щ.д., като по-голямата част от грантовете ще бъдат между 10 000 и 25 000 щ.д. Тръстът ще може да подкрепя многогодишни проекти, препотвърждавани на годишна база при задоволителни резултати.
      Срок за кандидатстване:
        Текущ.
      Ограничения:
        Тръстът не подкрепя изследвания, академични обучения, пътувания, хуманитарна помощ, завръщане на бежанци, религиозни дейности, изкуства или научни разработки.
      Приоритети:
        Балканският тръст ще подкрепя инициативи, насочени към участие на гражданите във вземането на решения и решаването на проблеми, лидерство в сфери като политически реформи, гражданско образование и икономическо развитие. Особено внимание ще бъде отделяно на трансграничното сътрудничество, изграждането на мрежи за сътрудничество и обмяна на добри практики, насочени към проблемите на демократичното развитие.
      Процедури за кандидатстване:
        Стъпка 1: Представете - за предпочитане по електронна поща - резюме (1 - 2 страници) на проекта на английски, исканата помощ (в щатски долари), бюджет и пълна информация за контакт с кандидатстващата организация. Ако предлаганата инициатива отговаря на приоритетите и вижданията на Тръста, ще ви бъде поискано пълно проектопредложение.
        Стъпка 2: При поискване предоставете пълното проектопредложение на английски, не по-дълго от 15 страници, като те включват следните елементи:
          1. Резюме (половин-една страница), вкл. информация за контакти с кандидата;
          2. Проектопредложение, което включва:
            2.1. Цели и задачи
            2.2. Специфични дейности, които ще бъдат предприети, и описание на приложимостта и времевата графика на дейностите както по отношение на вашата страна, така и по отношение на мисията на Балканския тръст;
            2.3. Обяснение как ще бъдат реализирани дейностите и времеви график за приключването им;
            2.4. Имена и описания на потенциалните партньори или участници;
            2.5. План за разпространение на информацията, получена чрез реализацията на проекта;
            2.6. Списък на ключовите ръководители на проекта;
            2.7. Критерии за мониторинг и оценка на успеха на програмата и потенциалните последващи дейности/действия.
          3. Финансово предложение, което включва:
            3.1. Бюджет по пера с обяснения защо се искат определени нива на финансиране;
            3.2. Финансов статус и други основни източници на институционално и проектно финансиране.
          4. Капацитет на организацията/институцията, включително:
            4.1. Мисия на организацията;
            4.2. Минали, настоящи и известни бъдещи дейности на организацията;
            4.3. Описание на структурата на управление и ръководство на организацията;
            4.4. Стратегия за институционално развитие и устойчивост.
      Оценка:
        Предпочитани ще бъдат предложения, които ще увеличат ангажимента на гражданите към участие в управлението, ще имат въздействие върху публичните политики, ще увеличат лидерските умения, ще подпомогнат трансграничното сътрудничество, ще позволят трансфер на опит и иновативни идеи чрез ясни комуникационни планове и планове за разпространяване на информацията.
      Одобрение:
        Окончателното решение за финансиране се взима от Комитета за финансиране, а при подкрепа от над 25 000 щ.д. - от борда на German Marshall Fund.
      За повече информация по подготовка на проектите:
      [email protected]
      Предложенията за проекти и бюджет са изпращат на е-mail адрес:
      [email protected]
      моля включете името на институцията в "Относно" (Re:)
      или
      изпратете по пощата или факс предложението на адрес:
      The German Marshall Fund of the United States
      Balkan Trust for Democracy
      Strahinjica Bana 11
      11000 Belgrade, Serbia and Montenegro
      Tel: +381 11 636839
      Fax: +381 11 634126
      За контакти:
      Sandra Phinney, Program Officer,
      Balkan Trust for Democracy,
      German Marshall Fund of the United States,
      Strahinjica Bana 11, 11000 Belgrade,
      Serbia,
      мобилен тел.: (+381 0) 63 456059

    • Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда
      ще отпусне над 80 млн. лева през 2004 година безвъзмездни помощи, краткосрочни (до една година) и дългосрочни (от една до пет години) заеми на общини, юридически и физически лица. Ще се работи върху:
        - Проекти за изграждане на пречиствателни станции за отпадъчни води и канализационни мрежи
        - Проекти за ликвидиране на сондажи, в които се смесват води с различни качества и се замърсяват по-дълбокичисти подземни води, за консервиране и за привеждане на кранов режим на сондажи, разкриващи подземни води на самоизлив, които не се използват
        - Проекти в областта на управление на отпадъците
        - Проекти за изграждане на съоръжения за регулиране на оттока на реките и създаване на водни площи с местно значение
        - Проекти за изграждане на съоръжения за защита руслата и бреговете, на дерета от ерозия
        - Проекти, свързани с изграждането на малки водоснабдителни мрежи и съоръжения с местно значение за питейно-битово водоснабдяване на населението
        - Проекти, свързани с органично земеделие, екологосъобразно животновъдство и екотуризъм
        - Малки водно-електрически централи
      Брой 41/2003 на е-Седмичник

    • PSO Pre-accession (PPA short)
      Краен срок: текущ
      Целта на PSO Pre-accession Experts Programme (PPA short) е да подкрепи страните кандидат членки на ЕС чрез изпълнение на краткосрочни проекти, насочени към укрепване на институциите в икономическите сектори. Проектите могат да бъдат фокусирани върху приемане, прилагане и укрепване на законите на Общността в националните политики и функционирането на пазарната икономика, както и засилването на конкурентноспособността.
      Брой 34/2003 на е-Седмичник

    • Kонкурс за реализация на кураторски проекти "Място за срещи"
      Краен срок: постоянен
      От началото на месец септември 2003 г. Софийска градска художествена галерия и "Червената къща" - център за култура и дебат, започват съвместен проект "Място за срещи". Проектът е насочен към млади куратори и художници с изявен интерес към съвременното изкуство.
      Брой 30/2003 на е-Седмичник

    • Конкурс за малки грантове за разследване на случаи на корупция
      за НПО и журналисти, организации/асоциации на медиите и бизнес асоциации

      Краен срок: текущ, до изчерпване на средствата
      Инициатива Отворено управление (ИОУ) е тригодишен проект, финансиран от Американската агенция за международно развитие (USAID) в подкрепа на усилията на правителството и гражданското общество в областта на отвореното управление и борбата с корупцията.
      Брой 30/2003 на е-Седмичник

    • EUPRACTIC NOTICE
      Нови възможности за финансиране, партньори, обучения, изследвания и др.
      За всички, които се интересуват от европейските въпроси и европейските програми.
      Инициатива на Европейската комисия.

    • Конкурси и възможности за участия в сферата на изкуствата
      на страницата cult.bg:
        WEB3DART 2004 - Краен срок: 19/01/2004
        Experimentalfilm & Video Festival, Zurich, Switzerland
        Изследователска програма и тренинг за артисти, Novi Sad, Serbia and Montenegro - Краен срок: 23/01/04
        SUMMER RESIDENCY PROGRAM, Skowhegan, USA - Краен срок: 02/02/04
        Международна изложба Women's City, Yerevan, Armenia - Краен срок: 29/02/04
        Конкурс за литературна критика - Краен срок: 20/04/04
        МАКРОЛАБ 2003/2004 - Краен срок: 01/05/2004
        31-ва международна конференция за компютърни графики и интерактивни технологии SIGGRAPH 2004 - Краен срок: 19/05/2004
        и още...

    • Актуални конкурси на ЕС
      на страницата на Европейски перспективи - Дневник Online

    начало >>

  • ПОЛЕЗНИ АДРЕСИ В ИНТЕРНЕТ

      Молба-декларация за получаване на месечни помощи за деца до 18 години

      Календар за публикуване на статистическа информация по изпълнението на бюджета на Р България

      Стратегията за България на Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD)
      е достъпна на Български език на уеб-сайта на Банката. Информация, предназначена да улесни достъпа на неправителствените организация до дейностите на EBRD в България и региона, можете да намерите на адрес www.ebrd.com/ngo.htm

      Програма на Президентството на Ирландия в Европейския съюз "Европейци - Да работим заедно"
      Програмата си поставя 4 приоритетни цели:

        - Успешно разширяване на Европейския съюз с 10 нови страни членки.
        - Съвместна работа за икономически растеж, с фокус върху Стратегията от Лисабон за превръщане на Европейската икономика в най-конкурентната в света.
        - По-голяма сигурнаст в Европейския съюз като той се превърне в територия на свободата, сигурността и справедливостта.
        - Глобална ангажираност с проблемите извън Европейския съюз.
      Европейският съюз ще работи за един по-справедлив, мирен и по-сигурен свят.

      Атлети и класическа музика откриват Европейската година на образование чрез спорт (EYES)
      Най-известните майстори на ски скокове откриват Европейската година на образование чрез спорт '2004 на турнира Four Hills във Гармиш-Партеркирхен. На 1 януари прочутата Виенска филхармония посвещава на EYES свое изпълнение от традиционния си новогодишен концерт. 366 дни Европейският съюз, по предложение на Вивиан Рединг, ще насърчава спорта и неговите социални, културни и образователни функции в европейските страни.

      Изказване на Вивиан Рединг, Европейски комисар по образованието и културата, във връзка с Европейската година на образование чрез спорт (EYES)
      Всеки един от трима европейци редовно упражнява някакъв спорт. При все това, още е необходимо да се направи, за да може спортът да се превърне в неразделна част от образованието и живота на хората. Участието в спортове допринася за цялостното развитие на човека, създава социални умения и стремеж към честна игра, както и чувство за собствено достойнство и конкурентноспособност... С мотото "Раздвижете тялото си, освободете мисълта си" ние възнамеряваме да засилим любовта и удоволствието от спортовете в Европа.

      Новите членки на Европейския съюз трябва да се присъединят към Еврото "колкото се може по-бързо"
      казва носителят на Нобелова награда, икономистът и "бащата на Еврото" Робърт Мандел в интервю за Euobserver

      Проект "Работа с бизнеса"
      е един от 20 британски проекта за електронно местно самоуправление, финансирани от Правителството на Великобритания. До края на март ще бъде разработен моделен уеб-сайт за взаимодействие с местните власти с бизнеса. Общините ще могат да запазят за свои нужди част от печалбите от новосъздадения местен бизнес и местния икономически растеж.

      Първият Световен форум на ООН за информационно общество
      проведен на 10-12 декември 2003 г. в Женева, събра заедно 11 000 представители на публичния, бизнес, академичен и граждански сектор, за да разгледат ролята на технологиите като инструмент за развитие и намаляване на бедността. Създаден бе План за действие за разширяване на достъпа до технологии и Декларация на принципите. Форумът не успя да постигне обаче споразумение за начините и механизмите на финансиране.

      Eurodesk
      Интернет-страница, която предоставя информация за Европа и европейски проекти за младежи и организации, които работят с младежи

      Международна конференция "Управление, работа и организация в постсоциалистическите общества", 8 - 9 септември 2004 г., Кардиф, Великобритания
      Организаторите отправят покана за участие с доклади в области като: Трансформиране на собствеността и управленски структури; Организационни форми и отношения между организациите; Индустриални и трудови взаимоотношения; Неформална и "сенчеста" икономика и др.
      Краен срок: 31 март 2004 г.
      Leo McCann, [email protected]
      Gregory Schwartz, [email protected]

      Университет Нюкасъл ъпон Тайн - Годишна среща на Дружествата за ромски изследвания 2004 и Конференция "Трансформации в ромското/циганското общество: минало, настояще и бъдеще", 3 - 4 септември 2004 г., Великобритания
      Организаторите отправят покана към политолози и историци за участие с доклади в конференцията. Краен срок: 30 април 2004 г.

    начало >>

  • НОВИНИ ОТ ОСНОВАТЕЛИТЕ НА ЛОГИН

      50 години след Хартата от Версайл: Напредъкът на местното самоуправление в Европа
      Семинар за местното самоуправление в Европа, организиран от Съвета на Европейските общини и региони (CEMR), който ще се състои на 16 януари 2004 г., 50 години след приемането на Европейската харта за свободите на общините. Хартата е представена през октомври 1953 г. на първата Асамблея на европейските общини и вдъхновява създаването на Европейската харта за местно самоуправление на Съвета на Европа.

    начало >>