1
ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
електронен седмичник 49/13.12.2017.
на Фондацията за реформа в местното самоуправление
изпраща се всяка сряда до над 17 600 абонати - получаване в рамките на 24 часа
Екипът на ФРМС Ви желае весели празници и да е честита новата 2018-та година!
Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .
Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.
MERI България
Станете приятели на MERI България във Facebook
начало >>
Регионални профили: показатели за развитие 2017
начало >>
Диви и щастливи, БФ Биоразнообразие, Габрово
начало >>
начало >>
НАЧАЛО >>
Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред
Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
Инициативата Кметове и общини за максимални ползи за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (Mayors and Municipalities for Effective Roma Integration - MERI) се реализира в България 2014-2015 и целеше да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне на най-добрите практики и обучение в европейските страни, както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.
Партньори на MERI в България са Институт Отворено общество, София, и Национално сдружение на общините. Днес информационният канал, разработен от ФРМС по време на проекта, продължава да предоставя актуална информация в тематичната област, поради нейната важност за развитието на страната.
Крайният срок за каатдидатстване е 07.01.2018 г.
„Връстници помагат на връстници“ е инициатива за наставничество на ученици в гимназиална степен от студенти. Целта е да се повиши мотивацията и осведомеността на младежите в средното образование да продължат обучението си в университет. Подходът „връстници помагат на връстници“ е начин да осигурим достъп на гимназистите до ролеви модели – студентите, които да бъдат техни наставници чрез метода научаване чрез преживяване. Личният контакт и обмяна на опит ще позволи и на двете групи младежи да придобият по-голяма увереност за личностно развитие, както и да предприемат активни роли в общностите си.
Ако вие сте студент и желаете да се включите – вие ще бъдете наставник (ментор) на ученик.
Ако вие сте ученик, който иска да продължи образованието си във ВУЗ, или искате да научите нови и полезни за вас неща, да срещнете нови възможности и перспективи в живота си, Вие ще можете да се включите в програмата като наставляван (менториран).
Позиция на Министерство на образованието и науката и граждански организации, работещи в сферите образование, закрила на детето, екология, демокрация, образователна интеграция, гражданско образование, дарителство, във връзка с писмо на МОН № 9105-390
По проект "Всички заедно: за по-добро образование и здраве", изпълняван от Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ, се организират публични четения и драматизации по детски приказки и книжки. Ромските родители от клуб "Активен родител" са привлечени да участват в тези прояви, като целта е те самите да започнат да възприемат четенето и ученето като ценности, важни за бъдещето на техните деца.
Четвъртокласниците, които са посещавали детска градина, са постигнали по-високи резултати от тези, които не са били обхванати в предучилищна подготовка. Това показват данните от последното издание на международно изследване PIRLS, проведено през 2016 г. В него се включиха общо 50 страни, като България отчита най-доброто си представяне от всички досегашни участия.
Фондация "Земята - източник на доходи" беше отличена за иновативно решение в социалната сфера, чиято цел е да интегрира ромски семейства чрез икономически инициативи. Фондацията купува земеделска земя на бедни роми, помага им да стартират земеделска дейност като впоследствие те изплащат на вноски парцела и придобиват собственост върху него.
Иван Пенов, председател на фондацията, каза, че вече има роми, подпомогнати от фондацията, които са успели да спечелят финансиране по програмата за развитие на селските райони, както и такива, които успяват да реализират продукцията си в търговските вериги.
Семинарът допринесе за планирането на малки проекти в полза на местната общност, както и за тяхното бъдещо реализиране от доброволците на Младежка фондация „Арете“.
“Don’t worry, be Gypsy”, Мартин Любенов Оркестър
Регионалните профили са единственото по рода си изследване на социално-икономическото състояние и развитие на областите в България и се изготвя от ИПИ за 6-та поредна година, което позволява открояването на дългосрочните процеси на регионално ниво.
Тази година представянето ще се фокусира върху следните теми:
- Икономически растеж в регионите: кои области растат най-бързо и кои не успяват да се включват в оживлението на икономиката?
- Пазар на труда: къде заетостта достига рекордни нива и има ли това ефект върху демографските процеси?
- Образование: от какво зависят отпадането от училище и качеството на образованието и има ли връзка между резултатите в образованието и процесите на пазара на труда?
- Местни финанси: има ли тенденция на повишаване на местните данъци и такси и как работи механизмът за оздравяване на общини до момента?
Към теми в Библиотеката: Икономическо развитие
От септември 2017 г. насам всеки вторник и сряда преди обяд екип на фондация „Биоразнообразие" провежда с над 50 деца от две детски градини в Габрово занимания сред природата.
Ако сте младеж на възраст до 25 г., в момента не учите и не работите, може да се включите в новата инициатива Европейска гаранция за младежта. В случай, че проявите интерес към програмите и мерките, предвидени в Европейската гаранция за младежта, Вие ще получите добро предложение за работа, продължаване на образованието, чиракуване или стаж в рамките на 4 месеца след като сте останали без работа или сте напуснали системата на формалното образование.
Над 5000 български градове и села, където няма безплатен достъп до публична интернет мрежа, ще могат да кандидатстват за европейско финансиране за безжичен интернет.
Схемата WiFi4EU ще бъде реализирана чрез опростени и небюрократични процедури, като онлайн заявления, плащания с ваучери и облекчени изисквания за мониторинг.
Очаква се първата покана за проекти да бъде отправена в началото на 2018 г.
Краен срок: 14 януари 2018 г.
Събитието е част от международен проект, който Сдружение "Варна - Европейска младежка столица" реализира съвместно с Мрежата на Европейските младежки столици. Основна тема е "Младежкото участие при бюджетиране". На събитието ще бъде представен опитът на различни европейски градове в това отношение и ще бъдат представени резултати от международна проучване.
Краен срок: 23.12.2017 г.
Своята гледна точка по темата ще представят тримата участници в дискусията – един духовник, един богослов и един журналист.
Краен срок за регистрация: 05.01.2018 г.
Краен срок: 12.01.2018 г.
Краен срок за изпращане на становища, предложения и коментари: 11.01.2018 г.
Краен срок: 18.12.2017 г.
Краен срок: 22.12.2017 г.
Краен срок: 21 януари 2018 г. (23:59 ч. CET) за представяне на концептуални бележки
Европейската младежка столица е титла, давана от Европейския младежки форум на европейски град за период от една година, през който той има възможност да покаже своя културен, социален, политически и икономически живот и развитие, свързани с младежта.
Всички заинтересовани местни власти, включващи местни общини или обединения на общини от държавите-членки на Съвета на Европа, се приканват да кандидатстват.
"Европейска младежка столица" дава възможност на европейските градове да представят програма в продължение на една година, в която се подчертава богатството, разнообразието и общите характеристики на междугенерационния подход на Европа и оправомощаването на младите хора на континента.
Краен срок: 15 януари 2018 г.
Предмет на Програмата е разработване и прилагане на механизми за планиране и изпълнение на дейности, свързани със създаване на условия и възможности за практикуване на предпочитан вид спорт от деца в риск.
Могат да кандидатстват с един проект по програмата за едно населено място лицензирани спортни клубове, притежаващи капацитет за провеждане на занимания за деца в риск.
Краен срок за предварителни предложения: 10 април 2018 г., 12,00 ч. централно европейско време
Общата цел на настоящата покана за представяне на предложения е насърчаване на повишаването на ефективността и ефикасността на системите за образование и обучение чрез събиране и оценка на доказателства за системното въздействие на иновативните мерки в политиката. Настоящата покана изисква участието на публични органи на високо равнище (министерство или равностойна институция) от допустимите за участие държави и използването на солидни и широко признати методи за оценка въз основа на полеви проучвания (експерименти).
Максималната сума за безвъзмездно финансиране за проект е 2 000 000 ЕUR.
Краен срок: 1 март 2018 г., 12.00 часа
Подпрограма МЕДИА предоставя подкрепа на:
- дейности, насочени към насърчаване на филмовата грамотност и повишаване на знанията и интереса на аудиторията към европейските аудиовизуални произведения, включително аудиовизуалното и кинематографично наследство, особено сред младите аудитории;
- улесняване на разпространението на европейски филми в световен мащаб и на чуждестранни филми в ЕС на всички платформи за разпространение чрез проекти за международно сътрудничество в аудиовизуалния сектор.
Кандидатът трябва да бъде консорциум (ръководител на проекта и поне двама партньори) от юридически лица (частни компании, организации с нестопанска цел, асоциации, благотворителни организации, фондации, общини / общински съвети и др.), установени в една от страните, участващи в подпрограмата.
Краен срок: 3 февруари 2018 г. 17:00:00 часа
Ще бъдат насърчени центрове за цифрови иновации в селското стопанство. Финансирането ще подкрепи решения, базирани на ИКТ, за по-продуктивни и устойчиви селскостопански системи. Фокусът е върху иновативни технологии, които трябва да бъдат персонализирани, интегрирани, тествани и валидирани не само от разработчиците на технологии, но и от земеделската общност, преди да бъдат пуснати на пазара.
Специално внимание се отделя на укрепването на европейските новосъздадени предприятия и МСП чрез приемане на нови концепции, свързани с иновативни модели на агробизнеса и/или услуги, и свързването им с участници, които могат да осигурят достъп до финансиране, усъвършенствани умения за обучение, знания и нужди на земеделска общност.
Краен срок: 5 януари 2018 г.
Фондът осигурява едногодишна или двугодишна програма за избрани проекти от цял цвят, които се селектират на състезателен принцип.
Програмата се фокусира върху опазване на културното наследство. Основно изискване за кандидатстващите проекти е да попадат в една от трите категории:
- недвижим културен обект или паметник,
- предмет или колекция с културна стойност,
- форми на традиционни изразни средства.
Те трябва да бъдат реализирани в периода между 30 септември 2018 г. и 30 септември 2020 г.
Ръководителите на проектите могат да бъдат неправителствени организации, музеи, Министерството на културата или други институции с подобен характер, които могат да демонстрират нужния опит и ресурс за управление на проекти, целящи опазване на културното наследство. Важно е приносът от проектите да бъде от световно или национално значение.
Краен срок: 21 декември 2017 г.
На платформата SocialChallenges.eu са публикувани 30 социални предизвикателства от цяла Европа, които очакват своите решения. Описаните проблеми са различни и са отделени в специфични категории, но всички те имат нещо общо – проблем, с който местната общественост от съответния регион се бори. За този, който предложи решение, има неустоимо предложение – възможността да получи грант от 30 000 евро, с който да разработи решението.
Разгледайте предизвикателствата и вижте дали вие можете да ги разрешите и да спечелите гранта. Ако Вие сте дългоочаквания Супергерой, можете да кандидатствате с Вашето решение онлайн.
Целта на платформата SocialChallenges.eu е да подпомогне предизвикателствата, пред които са изправени различни региони в Европа да получат максимално широк отзвук и да привлекат предприемачи, които да ги разрешат. От своя страна, предприемачите получават достъп до платформа, с помощта на която да разширят своя бизнес, да намерят нови клиенти и да подобрят своето бизнес влияние в социален и екологичен аспект.
Краен срок: 15 януари 2018 г.
Конкурсът Splash Awards ще отличи най-добрите уеб проекти използващи Drupal, които са били реализирани в България.
Регистрацията е отворена за всички – частни лица и фирми. Не се дължи такса за участие.
От всеки кандидат могат да бъдат подадени максимум 3 проекта.
Участващите юридически лица следва да бъдат регистрирани по българското законодателство.
Проектът трябва да бъде работещ и имплементиран в реална среда.
Категории:
- E-Commerce
- Social Engagement / NGO
- Design
- Marketing & SEO
- Corporate
- Small and Personal Websites
Краен срок: 10 януари 2018 г.
Профилирана хуманитарна гимназия "Дамян Дамянов", Сливен, по случай 18 януари 2018 г. – патронен празник на училището и 83 години от рождението на Дамян Дамянов обяви пет конкурса:
>> ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС ЗА УЧЕНИЦИ НА ТЕМА ,,Там, вдън годините назад, там, чак под края на небето...”
В конкурса имат право да участват ученици от ІV до ХІІ клас. Жанровете за отделните възрастови групи:
1. Първа възрастова група (ІV,V, VІ клас) - приказка, стихотворение, разказ;
2. Втора възрастова група (VІІ, VІІІ, ІХ клас) - стихотворение, приказка, разказ, есе;
3. Трета възрастова група (Х, ХІ, ХІІ клас) – стихотворение, разказ, есе.
Творбите за конкурса могат да бъдат до 3 на брой с обем до 2 стандартни машинописни страници.
>> ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС ЗА УЧИТЕЛИ НА ТЕМА: ,,Когато пиша, ставам друг човек”
В конкурса участват учители творци. Жанровете могат да бъдат стихотворение, разказ, есе, фрагмент, импресия. Творбата за конкурса може да бъде една с обем до две стандартни машинописни страници, всяка с обозначени на тях трите имена, адрес, телефон за връзка или електронен адрес.
>> РЕЦИТАТОРСКИ КОНКУРС ЗА УЧЕНИЦИ НА ТЕМА ,,Магията на Дамяновото слово”
В конкурса имат право да участват ученици от ІV до ХІІ клас с изпълнение по избор на творба на Дамян Дамянов. Конкурсът ще се проведе на 18.01.2018 г. (четвъртък) от 10:00 ч. в Мултимедийната зала на гимназията.
>> УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС ЗА РИСУНКА (ГРАФИКА, КОЛАЖ), ЕЛЕКТРОНЕН ПОСТЕР
по стихотворенията на Дамян Дамянов ,,Българийо”, ,,Среднощна лирика”, ,,Цигани”
В конкурса имат право да участват ученици от ІV до ХІІ клас. Творбите за конкурса могат да бъдат до 3 на брой.
>> УЧЕНИЧЕСКИ КОНКУРС ЗА ВИДЕОКЛИП НА ТЕМА „Поезията на Дамян Дамянов”
Всеки участник в конкурса може да представи един видеоклип с максимална продължителност до 3 минути. Във всеки клип авторът (авторите) могат да ползват отделна поетична творба на Дамян Дамянов.
Краен срок: 5 януари 2018 г.
Народно читалище „Освобождение-1884”, с. Шейново, и Кметство с. Шейново обявяват национален конкурс за рисунка : „Нашите герои – 140 години от началото на Освободителната Руско-турска война”.
УЧАСТНИЦИ – Без ограничения, всички желаещи деца от Република България, разпределени в три възрастови групи:
ПЪРВА ГРУПА – ДЕЦА в ДОУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ (до 7-годишна възраст),
ВТОРА ГРУПА – ДЕЦА от І-ви до ІV-ти КЛАС (от 7 до 11-годишна възраст),
ТРЕТА ГРУПА – ДЕЦА от V-ти до VІІІ-ми КЛАС (от 11 до 14-годишна възраст).
За информация: e-mail oswobojdenie_sh@abv.bg
Тел.: 0884543042
Краен срок: 17 декември 2017 г.
За да кандидатствате, изпратете есе на тема „Как предприемачеството ще промени моя живот, моя град и моята държава?” до info@bgmf.eu
Профил на участниците: Млади хора от североизточна и югозападна България на възраст 17-24 г.
Селектираните участници ще имат възможност в периода 15-19.01.2018. да участват в събитие, по време на което ще развият предприемачески умения.
Организатори: Фондация Българска памет, България в партньорство със Сдружение за Македонско- Българско приятелство, Македония и сдружение „ГЛАС“, Сърбия
Краен срок: не е посочен
Уебинарът е подходящ за всеки собственик на сайт, онлайн приложение, платформа и за всеки онлайн потребител, който иска да създаде своя първи уеб сайт и иска да се запознае с кибер заплахите и методите за превенция и защита.
Краен срок: 17 декември 2017 г.
Журналисти (начинаещи и с опит) от европейските постсоциалистически страни и Германия, които желаят да работят независимо в обществения интерес, пишещи да изменението на климата, чистата енергия, както и други въпроси, свързани с екологичната справедливост и демокрацията, са поканени да участват.
Краен срок: 20 декември 2017 г.
Работилниците се провеждат по проект „Овластяване на общностите в Европа“ работи за преодоляване на стереотипите и изграждане на позитивни образи на мигрантите и бежанците.
За млади хора на възраст между 18 и 30 г.
Краен срок: 5 януари 2018 г.
Проектът цели: да развива способността на участниците да се изразяват и да говорят публично; да се повиши осведомеността сред участниците за вредите от технологичната зависимост; повишаване на знанията на участниците в борбата с технологичната зависимост; да въведе в добрите практики за борба с пристрастяването към технологиите; да научи участниците как се прави SWOT анализ; да се демонстрира влиянието на спорта, изкуството и книгите върху пристрастяването към технологиите.
За младежи на възраст 14-26 години.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Видеоконкурс „I LIVE GREEN“, организиран от Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) и нейната партньорска мрежа, отправя покана към всички европейци да покажат действия в полза на околната среда. Всяко видео трябва да е между 30 и 45 секунди, придружено от кратък текст, което насърчава грижата за по-чиста и здравословна околна среда. Kонкурсът се фокусира върху четири теми от всекидневието:
- Устойчиви храни – ограничаване на разхищението на храна и използването на пестициди в земеделието;
- Чист въздух – какво правим за по-чист въздуха;
- Чиста вода – как опазваме водата чиста;
- Минимални отпадъци – примери за рециклиране и повторна употреба на вещите.
Победителите във всяка категория ще получат парична награда от 1000 евро. Наградата от онлайн гласуването е 500 евро.
Краен срок: 31 януари 2018 г.
Желаещите мениджъри и експерти за участие в онлайн оценка и последващо обучение, организирано на място във Варна или чрез уебинар, могат да заявят своя интерес на е-мейл office@veda-bg.eu
Краен срок: не е посочен
Фондацията ще връчи 2 награди за качествена ТВ журналистика в следните категории:
- Категория ТВ водещ
- Категория ТВ репортер
Водещите биват номинирани с конкретна емисия/ интервю. Репортерите биват номинирани с конкретен репортаж. Емисията и репортажът трябва да са били излъчени в периода между 1.4.2017 и 31.3.2018.
Краен срок: 21 януари 2018 г., 12:00 часа CET
Европейският парламент търси екип от млади репортери, който да обхване Европейското младежко събитие (EYE2018) и да отрази най-горещо обсъжданите идеи. Третото издание на Европейското младежко събитие, EYE2018, ще се проведе в Страсбург от 1 до 2 юни 2018 г. и ще събере около 8 000 младежи на възраст 16-30 години от целия ЕС.
Ако сте млад, заинтересован от политически дебати и талантлив автор, тази покана е за вас!
Кандидатите трябва да бъдат граждани на ЕС на възраст между 18 и 30 години.
Краен срок: 12 януари 2018 г.
Cisco Global Problem Solver Challenge има за цел да отличи студентски предприемачи по целия свят за техни иновативни решения, които използват технологиите за социално въздействие. Предизвикателството е отворено за студенти и доскорошни възпитаници от колежи или университети.
Награден фонд от 300 000 щ.д. ще ускори навлизането на технологии, продукти и услуги, които стимулират икономическото развитие и / или решават социални или екологични проблеми.
Ако вашето решение използва цифрова технология за положително въздействие върху обществото или околната среда, кандидатствайте. Областите на въздействие включват, но не се ограничават до ключови човешки потребности като водата или продоволствената сигурност, здравеопазването, финансовото приобщаване, образованието, достъпността и околната среда.
Краен срок: 17 февруари 2018 г.
Този конкурс е призив за действие, за да разберем какво искаме да е нашето бъдеще и бъдещето на следващите поколения.
Конкурсът е отворен за лица или групи за до три (3) материала от участник, свързани със следните теми:
- Климатичните промени и ефектите от глобалното затопляне;
- Равен достъп до храна и вода;
- Изкуствена интелигентност и роботика;
- Социални отношения и човешки права.
Краен срок: 14 май 2018 г.
За 23-та година конкурсът за дизайн на опаковки Young Package2018 е отворен за участие, темата е "Кафе Мания".
Категориите са две. В първата категория могат да се регистрират ученици от гимназии и колежи. Във втората категория могат да се регистрират студенти от университети и дизайнери.
За: Млади дизайнери на възраст до 30 години.
Награда: 6 000 EUR
Краен срок: 8 януари 2018 г.
Климатичните и демографските предизвикателства ни принуждават да преосмислим мобилността.
Алтернативните горива като електрификацията, природният газ, водородът, свързаността и интермодалността предлагат вълнуващи възможности за стартиращи фирми, които използват иновативни технологии, да създадат по-устойчива мобилност.
Европейският парламент, Via ID и Бостън Консултинг Груп стартираха Европейската награда за мобилност, за да поканят всички европейски стартиращи фирми за транспорт и мобилност, демонстриращи екологични и или социални въздействия с техния продукт.
Краен срок: 16 февруари 2018 г.
На студентите франкфони, записани в Софийския университет "Св. Климент Охридски" се предоставя възможността да ползват финансиране за провеждане на международни стажове в професионална или академична среда за период от един до три месеца. Целта е студентът да придобие опит в международна среда, който да послужи в бъдещото му професионално развитие. Стипендията покрива пътните разходи и престоя на студента.
Краен срок: 15 декември 2017 г., 17.30 ч.
Основна цел на Програмата е подпомагане на общественополезната дейност на лицензирани спортни организации чрез проектно финансиране, с оглед устойчиво развитие на дейностите в областта на спорта за всички и социалния туризъм.
Предоставя се възможност на лицензирани многоспортови федерации и национални спортни организации за развитие на общественополезната им дейност, за осигуряване на условия и възможности за хора от различни групи на населението за практикуване на физически упражнения, спорт и спортно-туристически дейности, за изява, развитие и реализиране на лични спортни резултати.
Образците на документи за кандидатстване и отчитане ще намерите на:
http://bit.ly/2z3Mq9o
Краен срок: 15 декември 2017 г.
Програмата има основни цели:
1. Създаване на оптимални условия за подготовка на състезателите за участие и спечелване на призови класирания на зимните олимпийски игри през 2018 г., летните олимпийски игри през 2020 г., Световни и Европейски първенства.
2. Прилагане на селективен подход при определяне на спортистите, оптимизиране условията за спортното им развитие и стимулиране на младите таланти, което да гарантира израстването им като спортисти от световна величина.
Спортните федерации, развиващи олимпийски и неолимпийски спортове, отговарящи на изискванията на чл.3, т.1 от Наредба №1 за финансово подпомагане на спортни дейности и на изискванията на Програмата, могат да кандидатстват с проект.
Краен срок: 15 декември 2017 г.
Стажът е за период от 3 месеца до 6 месеца. Ще бъдат одобрени 7 кандидати.
Стажът започва на 1 март и приключва на 31 август 2018 г.
Стажантите получават по 935 евро/месечно и пари за пътни разноски.
Краен срок: 15 декември 2017 г., 23:59 CET
Всяка година Schwarzkopf-Stiftung Junges Europe награждава млад европеец за неговия изключителен ангажимент за насърчаване на международното разбирателство и обединена Европа, с награда.
Сумата на наградата е на стойност 5000 евро. Тази сума е предназначена за финансиране на шестмесечен стаж, в Европейския парламент или друга европейска институция.
Краен срок: 15 декември 2017 г., 24:00 часа
>> В раздел „Поезия“ ръкописите трябва да съдържат до 56 текста (всеки не по-дълъг от 28 реда, до 53 знака във всеки. Ако ръкописът съдържа по-дълги текстове, моля редуцирайте броя на текстовете, преизчислявайки ги според посочените лимити).
>> В разделите „Проза“ (не „жанрова“) и „Хуманитаристика“ ръкописите трябва да са до 180 000 (сто и осемдесет хиляди) знака, изчислени чрез запис на ръкописа в .txt формат и проверка на „размера“ на файла в КВ (т.е. приблизително до 190 КВ в посочения формат).
Краен срок: 15 декември 2017 г.
Националният ученически конкурс „Посланици на здравето” се провежда в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора, с цел превенция на поведенческите рискови за здравето фактори, свързани с нeздравословното хранене, ниската физическа активност, злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето.
Право на участие имат ученици от 1 до 12 клас от цялата страна. Конкурсът ще се проведе в три възрастови категории:
- 1-4 клас;
- 5-8 клас;
- 9-12 клас.
Първа подтема: „Пръв бъди без пушене и алкохол ТИ!”
Втора подтема: „Храни се здравословно и спортувай редовно!”
Всеки участник в конкурса следва да избере свое заглавие, в обхвата на горепосочените подтеми.
Националният конкурс започва от 10 октомври 2017 г. и продължава до 1 юни 2018 г. Конкурсът ще протече в две фази. През първата фаза (10 октомври 2017 г. – 15 декември 2017 г.) участниците трябва да изготвят и да изпратят в МЗ своите проекти в областта превенция на хронични незаразни болести. През втората фаза на конкурса, 25 декември 2017 г. – 10 май 2018 г., ще стартира реализацията на проектите и тяхното отчитане.
Националният конкурс се провежда по инициатива на Министерството на здравеопазването, в партньорство с Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите и Представителството на Европейската комисия в България.
Краен срок: 15 декември 2017 г.
Стипендията (3 месеца по 5000 USD) се предоставя на журналисти, които се нуждаят от време и ресурси, за да създадат значима история или серия, която осигурява свеж поглед върху важна бизнес или икономическа тема. Приемат се заявки за задълбочени текстове, видео или аудио материаби и насърчаваме предложенията, които се възползват от повече от една форма за разказване на истории и създаване на мултимедиен пакет.
За: Журналисти с поне 5-годишен професионален опит.
Краен срок: 17 декември 2017 г.
Годишни награди за пътна безопасност са конкурс за реализирани инициативи в областта на пътната безопасност, които номинират и отличават добрите практики в областта на безопасността на движението, повишаване на културата на пътя и предотвратяване на пътно транспортни произшествия.
Могат да кандидатстват реализирани инциативи за пътна безопасност в следните категории:
1. Инициативи за пътна безопасност от неправителствени организации.
2. Инициативи за пътна безопасност от фирми и корпорации.
3. Инициативи за пътна безопасност от държавни институции и местни администрации.
4. Журналистически материали, публикации в пресата, журналисти, предавания и медии отразяващи проблемите на пътната безопасност.
5. Инициативи за пътна безопасност от детски градини и училища – специална награда предоставена от Национална асоциация "Професионална подготовка и квалификация".
6. Специална награда на служител на пътна полиция, с личен принос (предотвратил пътен инцидент, участвал в спасяване на пострадали при ПТП или оказал помощ на такива хора).
Краен срок: 20 декември 2017 г. 17:30 ч.
Целта на операцията е да се създадат предпоставки за активно социално включване на хората с увреждания, като една от най-уязвимите групи в нашето общество. Операцията се насочва към повишаване степента на информираност на обществото за проблемите и възможностите на хората с увреждания и промяна в обществените нагласи спрямо тях. Процедурата цели също реализация на комплексни действия в посока улесняване достъпа до заетост на уязвими групи, както и предоставяне на възможности за връщането на пазара на труда на лицата, които полагат грижи за близките си с увреждания. Мерките по операцията са насочени към подобряване на знанията и уменията на структурите на гражданското общество за реализиране на местните и национални политики в областта на подкрепата за хората с увреждания и техните семейства, както и постигане на ефективни партньорство и диалог с администрацията, социалните партньори и обществото.
Допустими кандидати са национално представителните организации на хора с увреждания и национално представителните организации за хора с увреждания, съгласно §1, т.10 от ДР на Закона за интеграция на хората с увреждания.
Минималният и максималният размер на заявената безвъзмездна финансова помощ по процедура чрез директно предоставяне BG05M9OP001-2.011 „Равни шансове“ е както следва:
Минимален: 100 000 лева.
Максимален: 391 166 лева.
Общ бюджет: 8 000 000 лева.
Краен срок: 20 декември 2017 г.
Обучението има за цел да покани активисти, възпитатели, младежки работници, писатели и артисти да допринесат за включването на младите хора за постигане на равенство между половете.
Таксата за участие е 50 евро. Транспортните разходи (до 275 евро), разходите за настаняване и храна се поемат от посрещащата организация.
Краен срок: 20 декември 2017 г.
Богословският факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Академичният параклис „Св. Климент Охридски“ към факултета обявихо Конкурс за рисунка на тема „Рождество Христово“.
Идеята на конкурса е във времето на поста да обедини творческите усилия на децата, които ще изобразяват празника, за да честваме в радост и пълнота тайната на Въплътилия Се Бог!
Конкурсът предвижда участие на деца от 3 до 19 години. Размерът на листа, платното или дъската са по избор, както и материалите за работа.
Най-добрите творби ще бъдат изложени във фоайето на Богословския факултет, а на 24 декември от 12 ч. ще бъдат връчени наградите и грамотите на участниците.
Може да изпращате или да донесете рисунките на адрес: София, пл. „Св. Неделя“ 19, Богословски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ (при портиера, за параклиса) до 20 декември 2017 г.
Краен срок: 21 декември 2017 г.
Конкретен бенефициент по процедурата е Министерството на труда и социалната политика с допустими партньори национално представителните организации на работодателите и на работниците и служителите. Чрез изпълнението на дейностите по проекта МТСП ще разработи актуализирана политика за посрещане на предизвикателствата на пазара на труда в бъдеще, отчитайки бързите и мащабни процеси и нуждите от осигуряване и социално отговорни политики.
Процедурата „Бъдещето на труда“ адресира необходимостта от комплексна промяна в сферата на организацията на трудовата заетост заради нововъзникващите нови форми на препитание, навлизането на иновативни комуникации и технологии, както и демографските промени. Целта на схемата е да се формират адекватни към новата реалност политики, като се разработи и приложи комплекс от аналитични инструменти за целта. Смисълът е институциите на пазара на труда да бъдат адекватни на съвременната обстановка.
Краен срок: 22 декември 2017 г.
По този повод 140-та годишнина от рождението на Пейо К. Яворов Националният литературен музей обяви конкурс за есе на тема „Душата ми е пленница…”.
В конкурса могат да участват ученици от 8 до 12 клас. Изискванията са: обем до 2 стандартни машинописни страници в Word – формат; Times New Roman, 12 pt.
Всяка конкурсна работа трябва да бъде придружена от следната информация: име на автора, възраст, учебно заведение, пощенски адрес, телефон и е-mail адрес за контакти.
Изпращайте своите творби на е-mail адрес nlmuseum@abv.bg или на адрес: София, ул. „Г. С. Раковски” № 138, ет. 2, за Национален литературен музей.
Краен срок: 29 декември 2017 г.
Право за кандидатстват с проекти имат лицензирани многоспортови асоциации и федерации, администриращи ученическия, студентския спорт и спорта за деца и младежи в риск.
Краен срок: 29 декември 2017 г.
Предоставеният ресурс по програмата, на стойност 353.3 милиона лева, е предназначен за финансиране на проекти за градско развитие в 39 града и регионален туризъм с териториален обхват в цяла България.
Инвестициите предвидени по финансовия инструмент ще се осъществяват чрез три регионални фонда:
- ФГР гр. София с размер на финансовия ресурс 87.4 милиона лева;
- ФГР Северна България с размер на финансовия ресурс 130.4 милиона лева;
- ФГР Южна България с размер на финансовия ресурс 135.5 милиона лева.
Краен срок: 29 декември 2017 г., 17.30 ч.
Целта на процедурата е да повиши способността на заетите лица - наети и самостоятелно заети лица на възраст над 54 г., и наети и самостоятелно заети лица, със средно и по-ниско образование, да посрещнат настъпващите бързи промени на пазара на труда в резултат на структурни фактори като глобализацията, технологичните промени, застаряването на населението. Обученията се провеждат на територията на МИГ.
Бюджетът на процедурата е 100 000 лв.
Краен срок: 29 декември 2017 г.
Посолството на САЩ в София приема кандидатури за участие в програма за обмен на гимназиални учители (SUSI for Secondary School Educators 2018). Програмата ще се проведе през месец юни в рамките на 5 седмици в нея ще вземат участие 20 учители. Курсът включва четири седмици академични занимания и една седмица интегрирани образователни пътувания.
Всички разходи на участниците се покриват от Държавния департамент.
От кандидатите се очаква да участват пълноценно в програмата, като посещават всички лекции и организирани дейности и се запознават с възложените им материали.
Изисква се отлично владеене на английски език.
Есе на кандидата: за да разбере по-добре мотивацията и целите на потенциалните участници, посолството на САЩ изисква всеки кандидат да представи есе, в което да обясни защо се интересува от участие в конкретния курс, какво очаква от това свое участие и какъв ще бъде неговият личен принос за програмата. Есетата трябва най-вече да отразяват възможностите на кандидата и плановете му за доразвиване и прилагане на наученото от курса след приключването му. Моля да спазвате ограничението от максимум 250 думи.
Краен срок: 31 декември 2017 г., 17:30 часа
Основна цел на програмата е подобряване на условията и осигуряване на възможност за адаптирана физическа активност, практикуване на спорт и участие в спортни прояви и състезания на хора с увреждания с цел подобряване качеството на живота им и социална интеграция, както и подготовка и участие на спортисти с увреждания в международни състезания.
Краен срок: 31 декември 2017 г.
Фуутура благотворителна лига има две основни цели:
– активизиране към спорт на различни социални групи в обществото в цялата страна;
– изграждане на ефективен механизъм за подкрепа на социално-значими или индивидуални каузи в различни части на България.
Спортът и физическата активност са необходими не само за здравето, но и реална социална алтернатива за предотвратяване социално изключване, агресия, липса на толерантност. В отговор на тези предизвикателства, ние стартираме кампания „Фуутура благотворителна лига“, като целим да постигнем основно две основни неща:
– активизиране към спорт на различни социални групи в обществото в цялата страна, с акцент върху младежите;
– изграждане на ефективен механизъм за подкрепа за социално-значими или индивидуални каузи в различни части на България.
Ето и най-общо предложението на Фуутура за подпомагане на организирано от частно лице или организация благотворително спортно събитие на територията на цяла България:
1. Организирай събитие с благотворителна цел през 2018 г.
2. Покани Фуутура за партньор и ни изпрати възможно най-много информация за събитието, каузата, видът/овете спорт, мястото и датата на провеждане, участниците и партньорите.
Ако сметнем, че събитието се вмества в нашите представи за „Спорт с кауза“ и „Благотворителен спорт“ и действително то носи социално-значима полза или пък е в директна полза на човек в нужда, както и че спазва принципите на доброволческата работа и етика, на базата на нашия многогодишен опит и моментни възможности, ние бихме могли да осигурим няколко от следните възможности за подкрепа:
- Директно включване в поцесите на подготовка и провеждане на събитието
- Административно-документално водене на събитието
- Награден фонд
- Подкрепа за намирането на спонсор / рекламен партньор
- Разпространение и промотиране на събитието сред нашите членове и приятели – чрез социалните мрежи, страницата на Фуутура (www.footura.com) и др.
- Дарение в размер на 100 – 150 лв. за избраната кауза.
Единственото условие на Сдружение Фуутура е минимум 70 % от приходите от спортното събитие да са предназначени за обявената благотворителна кауза.
Също така вече всеки може да подкрепи тази идея на Сдружение Фуутура чрез ДМС номер 17 777 и с еднократен или месечен дарителски СМС на стойност 1 лв и текст DMS Sport. Можете да подкрепите и директно чрез банков трансфер, paypal, easypay, Cashterminal и др.: http://bit.ly/2hFB2pb
Ние вярваме, че социалната справедливост е белег на най-развитите общества и работим за това чрез развитието на най-добрите практики от нашата сфера на дейност.
Краен срок: 31 декември 2017 г.
В конкурса имат право да участват само деца – български ученици, на възраст между 7 и 15 години, живеещи в България или в чужбина.
За участие в конкурса е необходимо всеки участник да подготви есе на тема „Аз съм българче”, състоящо се от 1337 знака, символизиращи годините от създаването на Българската държава.
Участниците в Конкурса имат право да изпращат на електронната поща на БНТ prozorets@bnt.bg само есета, които към момента на обявяване на същия не са публикувани в печатни или интернет издания, и/или с които не са участвали в други подобни конкурси.
Организатор на конкурса е Българската национална телевизия.
Краен срок: 31 декември 2017 г.
За наградата за поезия „Христо Фотев” могат да кандидатстват български поети, издали книги през последните две години (2016, 2017).
Изпращат се по 4 екземпляра от стихосбирка.
Организатори: Община Бургас, Министерство на културата, Сдружението на българските писатели, Съюз на българските писатели, Сдружение Бургаска писателска общност
Краен срок: 31 декември 2017 г.
Пиесите да са писани на български език след 2007 г.
Предложенията трябва да бъдат придружени от пълния текст на пиесата, кратка биография на автора (около 100 думи), технически лист (дата и място на написване, брой персонажи, справка за награди и вече реализирани продукции или представяния на този текст), друга информация, която се счита за важна от подаващия.
Текстовете да бъдат изпратени в .pdf файл на адрес 36monkeys@gmail.com / относно: eurodram call 2018.
Краен срок: 2 януари 2018 г.
Конкурсът дава възможност на студентите по интериорен дизайн и архитектура да демонстрират своите дизайнерски умения, като използват най-доброто в устойчивия дизайн.
Студентите трябва да изпълнят динамичен, креативен дизайн, използващ най-добрите продукти и технологии, които обхващат устойчиви теми като: избор на терен, ефективност на водата, икономия на енергия, продукти / материали и качество на околната среда на закрито.
Освен физическите аспекти на дизайна, функционалната ежедневна употреба на пространството и начина, по който обитателите могат да експлоатират съоръжението по устойчив начин, като насърчаване на рециклирането и повторното използване, опазването на водата и енергията, за да се създаде наистина устойчива концепция.
За: Студенти по архитектура и интериорен дизайн.
Краен срок: 3 януари 2018 г.
За проекти, които ще се реализират в периода от 1 март до 30 юни 2018 г.
Информационен ден за дейността на Общински фонд "Култура" – 19.12.2017 г., зала Пленарна, Община Варна – 16:00 ч.
Краен срок: 5 януари 2018 г., 23:59 ч.
Български фонд за жените ще подкрепи проекти, насочени към превенция и преодоляване на насилието над жени и момичета и домашното насилие. Общата стойност на конкурса е 22 000 лева, а максималната сума, с която може да бъде финансиран един проект, е 2 500 лева.
Приоритети:
- Превенция на насилието над жени и момичета;
- Преодоляване на насилието над жени и момичета и подкрепа на жертви на насилие, основано на пола / домашно насилие;
- Повишаване на чувствителността и информираността на обществото по теми като форми на насилие, основано на пола; насилие над жени и момичета; домашно насилие;
- Промяна на обществените нагласи спрямо темата “насилие над жени” в България и намаляване на обществената стигма към преживелите насилие.
В конкурса могат да участват само организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) в обществена полза.
Краен срок: 7 януари 2018 г.
За трета поредна програмата VIVACOM Регионален грант ще предостави безвъзмездна помощ/грантове на граждански организации, читалища, регистрирани в обществена полза, и настоятелства на училища и детски градини, регистрирани като ЮЛНЦ в обществена полза – в партньорство с училища и детски градини от цялата страна, за проекти на местно ниво. Програмата няма ограничение за сферите, в които ще се развиват идеите, важно е инициативите да са насочени към промяна, полезна за общността. Програмата се осъществява в партньорство с Български център за нестопанско право.
Финансирането за всеки проект може да бъде до 5 000 лева, като няма ограничения нито на броя проекти, които една организация подава, нито на това дали е била сред печелившите в предходна година, но само с идея, която е различна от вече подкрепената. Общата стойност на VIVACOM Регионален грант тази година е 60 000 лева. Програмата ще подкрепи инициативи с продължителност до 1 година.
Онлайн формуляр:
http://vivacomfund.bg/regionalgrant.html
Краен срок: 14 януари 2018 г.
Стипендии за успех могат да получават само студентите от приоритетните професионални направления във висшите училища в страната. Размерът е 150 лв. месечно, като се изплащат средства за петте месеца от семестъра. Стипендията за специални постижения е еднократна и е в размер на 300 лв. Един студент може да получи до три такива в рамките на един семестър, като условието е да се обучава в редовна форма независимо от специалността. Получаването на европейски стипендии става независимо дали студентите взимат стипендии и от държавния бюджет.
Краен срок: 9 януари 2018 г.
Световните награди за фотография на Sony се състоят от четири под-конкурса:
За професионалисти - 10 категории (5-10 снимки);
Open - най-добрите единични снимки в 10 категории;
Младежи - млади фотографи на възраст между 12 и 19 години (единични снимки);
Студентски фокус - за тези, които учат фотография.
Единадесетото издание на наградите въвежда две нови категории за професионалисти:
- Криейтив;
- Откритие.
Краен срок: 12 януари 2018 г.
Предметът на Програмата е разработване и прилагане на механизми за планиране и
изпълнение на дейности, свързани със създаване на условия и възможности за занимания за
децата от детските градини с физически упражнения и игри.
Обхватът на програмата в териториален аспект включва населени места с наличие на
лицензирани спортни клубове, притежаващи капацитет за провеждане на занимания за децата
от детските градини с физически упражнения и игри.
Краен срок: 15 януари 2018 г., 17.30 часа
Спортните клубове, членове на спортни федерации по спортове, включени в Програмите за развитие на спорта за високи постижения за 2015 г. могат да кандидатстват с проект само за един спорт по Програмата за развитие на спортните клубове за 2018 г.
Краен срок: 15 януари 2018 г.
Желаещите да се възползват от тази възможност ще трябва да минат през предварителен подбор – интервюта с представители на Дарик и ВУМ като предварително, до 15 януари трябва да бъде попълнен специален електронен формуляр на уебстраницата на висшето училище. Интервютата ще се провеждат в градовете Варна и София, а за българчетата, които са в чужбина или нямат възможност да пътуват, ще бъде възможно видео интервю чрез интернет. Крайното класиране ще бъде обявено чрез медиите и на официалната уебстраница на висшето училище (www.vum.bg), както и чрез Дарик Радио.
Краен срок: 15 януари 2018 г. 17:30 ч.
В процедурата чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ може да участва единствено Агенцията за хората с увреждания.
Процедурата е разработена, за да актуализира и оптимизира политиките по интеграцията на хората с увреждания. Специфична цел на схемата е също да се повиши квалификацията на служителите в администрацията, които работят в сферата. Като резултат 120 служители в сектора на политиките по интеграция на хората с увреждания ще подобрят професионалната си подготовка и ще повишат знанията и уменията си.
Краен срок: 15 януари 2018 г.
Наградите се връчват в следните категории: Специален принос; Образователна награда; Младежка награда; Журналистически принос; Държавна администрация; Общинска администрация; Start up компания; Успешен български ИКТ продукт; Значителен корпоративен ИКТ проект; Компания-новатор в използване на авангардни ИКТ решения; Компания с най-голям принос за популяризирането на имиджа на българската ИКТ индустрия по света.
Краен срок: 15 януари 2018 г.
През следващата година по инициативата ще се подкрепят предложения за подобряване на обществената среда в населените места, социалната инфраструктура и социалните услуги от резидентен тип.
Допустимите кандидати са общини, областни управители, държавни институции, контролни органи.
Мярка М01 "Подобряване на обществената среда в населените места" е насочена към подпомагане развитието на устойчива, свързана и достъпна обществена среда. Допустими кандидати по мярката са общините и областните управители, държавните институции и контролните органи, които са собственици на обектите, включени в проектните предложения. По мярка М01 се допускат проектни предложения, които предвиждат строително-монтажни/ремонтни работи в сгради за обществено обслужване в областта на администрацията, културата и изкуствата, спорта и социалния туризъм, както и в прилежащи външни пространства на сградите, но в рамките на урегулирани поземлени имоти.
Мярка М02 "Подобряване на социалната инфраструктура" цели осигуряване на подходяща и рентабилна образователна и здравна инфраструктура и оптимизация и модернизация на социалната инфраструктура, предоставяща услуги от неризедентен тип. Допустими кандидати са общините и държавните институции, които са собственици на обектите, включени в проектните предложения. По мярка М02 се допускат проектни предложения, които предвиждат строително-монтажни/ремонтни работи в сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването и предоставянето на социални услуги от нерезидентен тип, както и в прилежащи външни пространства на сградите, но в рамките на техните урегулирани поземлени имоти.
Мярка М02-01 "Подобряване на социалните услуги от резидентен тип" е насочена към подобряване на условията на живот на групи в неравностойно положение чрез обновяване или създаване на подходяща и ефективна социална инфраструктура за предоставяне на социални услуги в общността от резидентен тип, които заменят институционалната грижа. Допустими кандидати са общините, които са собственици на обектите, включени в проектните предложения. По мярка М02-01 се допускат строително-монтажни/ремонтни работи в съществуващи сгради или самостоятелни обекти в тях, или ново строителство, с цел предоставяне на социални услуги от резидентен тип. По мярката не се допускат обекти със статут на недвижима културна ценност.
И по трите мерки ще се финансират проекти с бюджет между 60 000 и 400 000 лв. с ДДС. По мерки М01 и М02 по „Красива България“ ще се отпускат най-много 120 000 лв. с ДДС за проектно предложение. Съфинансирането от кандидата трябва да е най-малко 50% от общия бюджет.
По мярка М02-01 максималната сума, която ще се отпуска по „Красива България“ ще е 180 000 лв. с ДДС на проект. Кандидатите ще трябва да осигурят най-малко 30% от общия бюджет.
През 2017 г. по проекта са финансирани 48 проекта за обновяване и ремонт на общински обекти с общ бюджет 7,2 млн. лв. От тях 3,2 млн. лв. са осигурени по „Красива България“, а останалите 4 млн. лв. – от бенефициентите. При изпълнението на проектите е осигурена заетост на 535 души, от които 241 са били безработни преди това.
Краен срок: 15 януари 2018 г.
Кралското общество на акварелистите обяви ежегодното издание на конкурса за експериментални и иновативни произведения, изпълнени с акварелна техника.
Всеки автор може да предложи максимум 6 рисунки върху хартия (100 х 100 см. с рамката), създадени през последните 4 години и изпълнени с акварел, акрил, гваш, молив, мастило и смесени акварелни техники.
Краен срок: 18 януари 2018 г. брюкселско време
Подпрограмата ще подкрепя по-специално проекти на НПО.
Проектите следва да имат продължителност до 48 месеца.
За малки проекти (Категория 1) исканата подкрепа може да бъде до 200 000 евро, представляващи до 60% от общите допустими разходи. Проектите по Категория 1 следва да се реализират от организация - водещ партньор и поне две други партньорски организации със седалища в поне три различни страни, участващи в Програма "Творческа Европа".
За големи проекти (Категория 2) исканата подкрепа може да бъде до 200 000 евро, представляващи до 50% от общите допустими разходи. Проектите по Категория 2 следва да се реализират от организация - водещ партньор и поне 5 други партньорски организации със седалища в поне шест различни страни, участващи в Програма "Творческа Европа".
Проекти, подкрепящи физическа намеса върху паметници, обекти или ландшафти, няма да бъдат са съфинансирани в рамките на настоящите покани.
Краен срок: 19 януари 2018 г., 12 ч. GMT
Фондация "Да останеш жив" подкрепя организации, ръководени от млади хора на възраст между 15 и 27 години, които работят в областта на превенцията на ХИВ. Интересуваме се от начинаещи организации, които нямат голяма подкрепа, финансова или друга. По-вероятно е да финансираме организация, която до момента има малко или никакво финансиране, отколкото такива с няколко финансиращи донори.
Ако са успешни на етап 1, кандидатите ще бъдат поканени да подадат по-подробна кандидатура.
Фондация "Да останеш жив" предоставя финансова помощ до 12 000 щ.д. годишно.
Краен срок: 19 януари 2018 г.
ЕС финансира до 80% от бюджета на проекта.
Отпускат се от 400 000 евро до 800 000 евро за проект. Търсеното финансиране следва да бъде съответстващо и пропорционално на обхвата на проекта (брой участници, брой участващи държави членки, предложени дейности, и др.).
Ще бъдат финансирани от 2 до 4 проекта.
Бюджетът на конкурса е 1,5 млн. евро.
Краен срок: 20 януари 2018 г.
"Заедно в час" обяви нова възможност за кандидатстване по програмата си.
Учителите по програмата преминават взискателен подбор и интензивно обучение, фокусирано върху работа с ученици с ниски образователни постижения и от финансово затруднени семейства.
"Заедно в час" помага нови хора - успешни професионалисти и завършващи студенти, да влязат в системата на българското образование и да работят дългосрочно за положителна промяна и намаляване на образователното неравенство в страната. По време на двете години преподаване участниците получават от "Заедно в час"месечен финансов стимул като допълнение към заплатата от училище. В допълнение, те ще имат постоянната подкрепа на общността от съмишленици и партньори на организацията, които споделят общи цели и ценности и работят заедно с участниците за успеха на всяко дете.
За кандидатстване не е нужен предишен преподавателски опит, нито предварително придобита професионална квалификация ,,учител”. Необходима е завършена бакалавърска степен (до 15 септември 2018 г.) и нагласа, че всяко дете може да успее и заслужава равен достъп до качествено образование. Участниците, които предварително нямат квалификация “учител”, ще преминат специализирано обучение в университет партньор на организацията и ще придобият правоспособност за преподаване при завършване на програмата.
Срокове: 26 януари 2017 - 23 януари 2018 г.
Наградата ще се присъжда за материал на базата на достъпен, устойчив и иновативен дизайн, който може да намали концентрацията на прахови частици в градските райони.
Наградата е в размер на 3 млн. евро.
Краен срок: 29 януари 2018 г.
Наградата има за цел да насърчи развитието на европейското съзнание сред младите хора, както и участието им в проекти за европейска интеграция.
Наградата се присъжда на проекти, предприети от млади хора (16-30 години), които стимулират разбирането, насърчават развитието на споделено чувство за европейска идентичност и интеграция, служат като образец за младите хора, живеещи в Европа, и предлагат практически примери за европейците, които живеят заедно като една общност. Проектите могат да са съсредоточени върху организирането на различни младежки събития, младежки обмени или онлайн проекти с европейско измерение.
Краен срок: 29 януари 2018 г.
В четвъртото издание на„Иновация в действие“ ще бъдат избрани над 100 иновативни млади хора, които имат желание да реализират устойчиви проекти в сферата на технологичните и социални иновации за ефективно използване на ресурсите, дигиталната трансформация на българската култура и традиции и образованието.
Участниците в Академията ще могат да участват и в конкурсната част на „Иновация в действие“, като имат шанса да получат личен съвет и препоръка от специалисти при подготовка на своите проекти. Шестте най-добре развити проекта ще бъдат оценявани от жури, част от което са водещи лидери в областта на индустрията, медиите, комуникациите и социално-отговорната дейност.
Проектите могат да бъдат иновации в различни сфери – наука, строителство и архитектура, бизнес, неправителствени организации, технологии. Участниците не са ограничени каква да бъде иновацията, която да развият – социална, технологична или друга в обсега на следните теми:
- Иновации за ефикасно използване на ресурсите;
- Дигитална трансформация на българската култура и традиции;
- Образование.
Авторите на трите най-добри проекта, развити в Академията, ще получат награди от „Солвей Соди“ и „Аурубис България“.
Краен срок: 31 януари 2018 г., 17:30 ч.
В процедурата чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ може да участва единствено Държавната агенция за закрила на детето.
В рамките на процедурата ще бъде извършен подробен анализ на съществуващата система и политики и ще бъде развит българският модел на детско и младежко участие в процеса на вземане на решение при въвеждане и развитие на политиките в контекста на детските права.
Краен срок: 31 януари 2018 г., 12:00 ч. на обяд (брюкселско време).
Специфичната цел на поканата е да се подпомогне подготовката или изготвянето на съвместни квалификации за ПОО, включително на по-високо ниво, или подобряването на съществуващи такива квалификации. Транснационалните квалификации следва да включват силен елемент на обучение на работното място и мобилност, опре¬ деляне на резултатите от обучението, осигуряване на качеството и надлежно признаване, като се използват съответните европейски средства и инструменти. Като се отчете високата безработица сред младите хора, несъответствието между търсените и предлаганите умения, недос¬ тигът на предлагани умения, както и необходимостта от по-добри умения на секторно равнище, съвместните квалифика¬ ции на ПОО имат потенциала да се справят с тези предизвикателства и да осигурят по-добър отговор на ОПП на потреб¬ ностите на пазара на труда.
Партньорството трябва да е съставено от партньори от поне две отделни страни по програмата „Еразъм+“ (най-малко една от които трябва да бъде държава — членка на Европейския съюз).
Общият бюджет, определен за съфинансирането на проектите, се предвижда да бъде максимум 6 милиона евро. Максималното дялово участие на ЕС във финансирането ще бъде 80 %. Всяко безвъзмездно финансиране ще бъде в размер от 200 000 ЕUR до 500 000 EUR. Очаква се да бъдат финансирани приблизително 20 предложения.
Дейностите трябва да започнат между 1 септември 2018 г. и 1 ноември 2018 г.
Продължителността на проектите е 24 месеца.
Бенефициерите следва да предприемат следните две основни дейности:
— Изготвяне или усъвършенствуване на съвместна квалификация в ПОО, имащи за цел да отговорят на конкретни потребности от умения в страните със задължителни партньори, с оглед тя да бъде призната като квалификация във всяка една от тези страни.
— Изграждане на устойчиви структури за сътрудничество с оглед осигуряване на прозрачност, съпоставимост, адекватни системи за гарантиране на качеството и взаимно признаване на квалификациите при по-голяма систематичност и целенасоченост на съществуващите ангажименти.
Краен срок: 31 януари 2018 г.
Фондация „Пловдив 2019" обяви покана за финансиране на проекти, инициирани от и за читалищата в Пловдив и региона, с направление „Читалища: общностно участие и иновации". Поканата е насочена към целия Южен Централен район, който включва областите Пловдив, Смолян, Хасково, Кърджали и Пазарджик.
Могат да кандидатстват както читалищата в тези области, така и техни партньори, които са приготвили специално проекти по повода, заедно с тях и местните общности.
Поощряват се най-разнообразни културни изяви и възможности за обогатяване на културния живот на тези общности, както и за развиване на социално предприемачество.
Отворената покана с общ бюджет от 250 000 лв. е с максимално облекчени условия за реализация на малки проекти и включване на малки организации. Ще се разпределят не повече от 5000 лв. на проект при минимално собствено финансиране от страна на кандидата от 20 %, което включва собствено оборудване и сгради. Според договора сумата на финансирането ще се изплаща с 80% аванс.
Краен срок: 31 януари 2018 г.
Центърът за безопасен интернет обяви конкурс за училища, които желаят техни ученици от 5 клас да преминат безплатно обучение по програма „Киберскаут“ през 2018 г.
Мисията на програма „Киберскаут“ е да създаде общност от деца и младежи киберскаути из цяла България, които демонстрират развиващо, отговорно и безопасно поведение в интернет и го популяризират сред своите връстници.
Обучението е двудневно и е изцяло безплатно за одобрените училища. Центърът за безопасен интернет поема и разходите за храна за децата през двата дни на обучение. Обучението е за групи от най-много до 30 деца.
Формулярът отразява и показателите, по които ще се прави подбор на училищата за обученията. Сформирането на сборни групи от няколко съседни населени места, няколко училища или няколко класа носят допълнителни точки при оценяването на кандидатурите.
Паралелно с двудневното обучение на децата експертите от Центъра за безопасен интернет провеждат и няколкочасово обучение на учители, които да подпомагат децата в по-нататъшните им дейности сред връстници като киберскаути, с които те могат да се включат в национално състезание между киберскаутите, обучени през съответната календарна година в цялата страна.
Краен срок: 31 януари 2018 г.
Четириседмичният курс ще се проведе през месеците юни и юли 2018 г. Той представлява интензивна обменна програма, чиято цел е да насърчи сътрудничеството между младежи от Европа и САЩ за създаване на силни връзки и осъзнаване на общите ценности . Всички разходи на участниците се поемат от Държавния департамент.
За: Млади хора, родени между 22 юни 1999 г. и 22 юни 2002 г. (т.е. на възраст 16, 17 или 18 години по време на стартирането на програмата).
Краен срок: февруари 2019 г. (точната дата ще бъде уточнена допълнително)
Целта на конкурса е да се разработят иновативни и устойчиви решения за мобилност за възрастни хора (65+).
Представените решения се очаква да съчетаят технологични, социални и поведенчески характеристики и трябва да бъдат изпълнени за няколко месеца по време на състезателния период.
Краен срок: различни за отделните действия
Поканата обхваща следните действия от Програмата „Еразъм+“ със съответните крайни срокове за подаване на кандидатури:
Ключова дейност 1:
- Мобилност за граждани в областта на младежта – 1 февруари 2018 г.
- Мобилност за граждани в областта на младежта – 1 февруари 2018 г.
- Мобилност за граждани в областта на професионалното образование и обучение, училищното образование и образованието за възрастни – 1 февруари 2018 г.
- Мобилност за граждани в областта на младежта – 26 април 2018 г.
- Мобилност за граждани в областта на младежта – 4 октомври 2018 г.
- Съвместни магистърски степени „Еразмус Мундус“– 15 февруари 2018 г.
Ключова дейност 2
- Стратегически партньорства в областта на младежта – 1 февруари 2018 г.
- Стратегически партньорства в областта на образованието и обучението – 21 март 2018 г.
- Стратегически партньорства в областта на младежта – 26 април 2018 г.
- Стратегически партньорства в областта на младежта – 4 октомври 2018 г.
- Алианси на познанията – 28 февруари 2018 г.
- Секторни алианси на уменията – 28 февруари 2018 г.
- Изграждане на капацитет в областта на висшето образование – 8 февруари 2018 г.
- Изграждане на капацитет в областта на младежта – 8 март 2018 г.
Ключова дейност 3
Срещи между младежи и лица, отговорни за вземането на решения в областта на младежта:
- 1 февруари 2018 г.;
- 26 април 2018 г.;
- 4 октомври 2018 г.
Действия по инициативата „Жан Моне“
- Катедри, модули, центрове за върхови постижения, подкрепа за институции и сдружения, мрежи, проекти – 22 февруари 2018 г.
Действия в областта на спорта
- Партньорства за сътрудничество – 5 април 2018 г.
- Малки партньорства за сътрудничество – 5 април 2018 г.
- Европейски спортни събития с нестопанска цел – 5 април 2018 г.
Националните покани за подаване на проектни предложения през 2018г., по трите ключови дейности на Програма „Еразъм+“ и формулярите за кандидатстване ще бъдат публикувани на уебстраницата на Центъра за развитие на човешките ресурси, след като бъдат оповестени от Европейската комисия.
Краен срок: 2 февруари 2018 г., 11:59 ч. PT.
Като стажант ще работите по основните продукти и услуги на Google, както и тези, които поддържат критичните функции на нашите инженерингови операции.
Минимална квалификация:
- участие в следдипломна квалификация за докторска степен по компютърни науки или свързана техническа област.
- понастоящем трябва да се обучавате в докторантура и да се върнете в програмата след завършване на стажа.
Краен срок: 8 и 28 февруари 2018 г. в зависимост от конкретната област, за която кандидатствате
Европейският фонд за морско дело и рибарство стартира нова покана за насърчаване на устойчивата синя икономика. Европейският фонд за морско дело и рибарство стартира нова покана за насърчаване на устойчивата синя икономика. Поканата с общ бюджет от 14,5 млн. Евро се фокусира върху четири области: представяне и пазар, борба с морските отпадъци, сини мрежи и възстановяване на екосистемите.с общ бюджет от 14,5 млн. Евро се фокусира върху четири области: представяне и пазар, борба с морските отпадъци, сини мрежи и възстановяване на екосистемите.
Поканата се фокусира върху подпомагането на иновациите и доближаването на резултатите от научните изследвания до пазара. Другата цел е да се увеличи изграждането на капацитет и създаването на мрежи за устойчиво използване на нашите морски басейни. Поканата ще подкрепи устойчивото създаване на работни места, иновациите и предприемачеството.
Поканата се състои от 4 направления:
>> Направление 1: Демонстрационни проекти за синята икономика
Бюджет: 8.000.000 евро
Срок: 28.02.2018.
Ще се даде тласък на демонстрационни проекти, базирани на иновативни технологии, за тестване, разгръщане и разширяване на нови индустрии, услуги и решения за синята икономика. Това ще спомогне за подобряване на пазарната готовност на иновативни технологии и / или морски услуги.
>> Направление 2: Ефективни стратегии и технологии срещу морските отпадъци
Бюджет: 2.000.000 евро
Краен срок: 08.02.2018.
Ще се подкрепят конкретни методологии и технологии за:
- намаляване на обема и вредността на морските отпадъци от морските източници;
- наблюдение и количествено определяне на приноса на морските източници на морски отпадъци и морски ресурси;
- отстраняване и рециклиране, по екологосъобразен и ресурсно ефективен начин.
>> Направление 3: Сини мрежи за Средиземно море
Бюджет: 3.000.000 евро
Срок: 28.02.2018.
Ще се насърчи създаването на мрежи, за да се подкрепят създаването на работни места, иновациите и предприемачеството в синята икономика на Средиземно море чрез сътрудничество между широк кръг заинтересовани страни като институции за образование и обучение, морски клъстери и рибарски местни общности от ЕС и страните партньори.
>> Направление 4: Съвместни действия за устойчива синя икономика в Средиземноморието
Бюджет: 1.500.000 евро
Краен срок: 08.02.2018.
Ще се подпомогне възстановяването на повредени или влошени крайбрежни и морски екосистеми в зоните на Средиземно море с висок потенциал за широка гама от морски екосистемни услуги.
Допустими са кандидатите от държави-членки на ЕС (включително техните крайно отдалечени региони) и кандидати, установени в трети държави, граничещи със Северно море, Балтийско море, Черно море, Атлантическия океан и Средиземноморския басейн, които участват в съответните рамки за сътрудничество (например Съюз за Средиземноморието, Стратегията на ЕС за Адриатическо-Йонийския регион, Черноморско взаимодействие и т.н.), с изключение на нестабилните региони (Крим, Абхазия, Приднестровието, Либия и Сирия).
Краен срок: 10 февруари 2018 г.
Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” обявява V Национален литературен ученически конкурс за есе. Творческата надпревара е посветена на 75- годишнината от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта през Втората Световна война.
Литературните творби трябва да бъдат вдъхновени от историческите събития, свързани с избавлението на близо 48 000 български евреи и депортирането в нацистките концлагери на 11 343 евреи от Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот през 1943 година.
В надпреварата могат да участват ученици от VIII до XII клас от цялата страна. Те могат да избират между три теми за своите есета:
>> Първа тема: Ако машина на времето те „върне” в България през март 1943 година, как би постъпил/а ?
>> Втора тема: Ако в бъдеще настъпи политически режим, който извършва геноцид над определен етнос, какъв избор би направил/а и какви жертви би могъл/а да понесеш?
При оценката на журито ще се имат предвид познанията по историческите събития и личната позиция, изразена при творческата интерпретация по темите.
>> Трета тема: Аз бях един от спасените…
Творбите по тази тема трябва да бъдат базирани на автентичната история на български евреин, преживял събитията през март, 1943 година. Журито ще оцени изследователския дух на авторите – издирване на очевидци или техни наследници, както и творческото пресъздаване на техните спомени.
Краен срок: 15 февруари 2018 г., 17.30 ч.
Основна цел на Програмата е подобряване на условията и осигуряване на възможност за участие на деца в организирани спортни прояви, с оглед подобряване физическа им дееспособност, спортно-техническите умения и създаване на мотивация за спортно развитие.
Предоставя се възможност на спортните клубове за организиране и провеждане на 1 детска спортна проява, която не е включена в държавния спортен календар на съответната спортна федерация и участие на деца от клубовете в 1 спортна проява, включена в държавния спортен календар на съответната спортна федерация, която не е финал на държавно първенство.
Краен срок: 15 февруари 2018 г., 17.30 ч.
Основна цел на Програмата е обучение по плуване на деца, с оглед подобряване на тяхното здраве и физическа дееспособност, предпазване от удавяне и създаване на предпоставки за последващи системни занимания с водни спортове.
Предоставя се възможност на спортните клубове, членове на Българска федерация плувни спортове и Българска федерация по водна топка и техните треньори да провеждат безплатно обучение по плуване на деца – 2 или 3 пъти седмично, както и за селекция на талантливи деца.
Краен срок: 15 февруари 2018 г.
Erasmus Mundus Master on Wine Tourism Innovation (WINTOUR) съчетава опита в областта на туризма и енологията на три университета и региона: университета "Rovira I Virgili" (URV - Тарагона, Испания), университета в Бордо (УБ, Франция) и университета в Порто (UP, Португалия).
Учебният език на WINTOUR е английски. Нивото на владеене на английски език трябва да бъде най-малко B2. Комисията за подбор обаче оценява положително, ако кандидатите имат и други езикови умения (испански, френски или португалски, езиците на страните, където се провежда курсът). WINTOUR студентите получават възможност да изучават местните езици през първите три семестъра.
Кандидатите трябва да имат завършен университетски бакалавър и / или магистърска степен (минимум 180 ECTS) в областите Социални науки (например туризъм, икономика, бизнес мениджмънт / администрация, маркетинг); Природни и експериментални науки (например енология / лозарство, агрономическо / селскостопанско инженерство, биотехнологии, хранителна технология); или хуманитарни науки (например езици, международни отношения) или свързани теми.
Предоставените стипендии покриват разходите за участие на студентите (включително такси за обучение, пълно застраховане и всякакви други задължителни разходи, свързани с участието на студентите в курса), годишна добавка за пътни разходи и месечни разходи.
Краен срок: 15 февруари 2018 г.
Конкурсът се провежда в 6 категории, разделени на 4 подкатегории: "Хора" (Деца, Портрети, Семейство и Начин на живот), "Реклама" (Мода и Красота, Храна, Продукт, Превозно средство), "Природа" (Пейзаж, Макро, Под вода, Дива природа), "Архитектура" (Мостове, Сгради, Градски пейзажи, Интериор), "Репортаж" (Култура, Събития, Новини, Политика) и "Специална категория" (Нощ, Спорт, Пътуване, Сватба).
Конкурсът е отворен за професионалисти и любители.
Краен срок: 16 февруари 2018 г.
Тези иновации ще помогнат на родителите, педагозите, общностите и правителствата да подобрят резултатите на ранното детско развитие, да подобрят достъпа до местните жестомимични езици и да подобрят грамотността на нечуващите деца.
За наградата за технологичната иновация могат да участват информационни и комуникационни технологии и видео медии. Те могат да включват: хардуер, софтуер, интернет и мобилни приложения.
Конкурсът се ръководи от ACR GCD в сътрудничество със Световната федерация на глухите, фондацията Nyle DiMarco и Deaf Child Worldwide.
ACR GCD ще разпредели 500 000 щ.д. в три фази:
Фаза 1: Писмено предложение и план
Фаза 2: Развитие на прототип на иновацията
Фаза 3: Усъвършенстване на прототипа и демонстрация на иновацията
Краен срок: 16 февруари 2018 г.
Стипендията на WPI се предлага на 10 журналисти с най-малко пет (5) години работа на пълен работен ден в печатни, електронни или онлайн медии, от цял свят.
Тя осигурява запознаване с управлението, политиката, бизнеса, медиите, журналистическата етика и култура на Съединените щати за опитни международни журналисти, чрез натоварен график на обучение, пътувания и интервюта в цялата страна.
Краен срок: 18 февруари 2018 г.
Целта на конкурса е да се засили интересът на учениците към историята на България и към архитектурните паметници, създадени преди и след Освобождението.
Конкурсът дава възможност да се направи преглед на уменията и сръчността на децата, получени и усвоени в училище и в извънучилищни форми на дейност.
Конкурсът е посветен на Националния празник на България - Трети март.
Тема: „Морски фар“
Макетите могат да бъдат както на съществуващи фарове, така и изработени по идея на участника.
Размерите на изработените макети не трябва да надвишават 50 х 50 см в основата и 50 см на височина и максимално тегло – 3 кг.
Конкурсът е индивидуален и макетите трябва да са изработени самостоятелно от участниците.
Право на участие имат всички ученици от I до XII клас от училищата и извънучилищни звена, читалища и школи.
Класирането ще се извърши в 4 възрастови групи.
Краен срок: 22 февруари 2018 г.
Конкурсът "Светът на 7 милиарда" помага технологиите и творчеството да бъдат включени в основното и средното училище по цял свят. Учениците са изправени пред предизвикателството да създадат кратко видео - до 60 секунди, което да свързва нарастването на световното население и едно от трите глобални предизвикателства:
- прогрес за жените и момичетата,
- изхранване на 10 милиарда, или
- предотвратяване на замърсяването.
Този конкурс е отворен за всички ученици от 6-12 клас. Учениците могат да работят заедно в групи или да участват като физически лица.
Всички видеоклипове трябва да включват:
а) как нарастването на населението влияе върху проблема;
б) най-малко една идея за устойчиво решение.
Краен срок: 23 април 2018 г., 16:00 часа
Целта на процедурата е повишаване на ресурсната ефективност на предприятията чрез прилагане на нови решения, техники и методи.
По настоящата процедура за подбор на проектни предложения предприятието-кандидат може да участва самостоятелно или в партньорство с друго предприятие.
Допустими по процедурата са проекти, включващи следните дейности:
>> Елемент А „Внедряване“ (задължителен)
1. Внедряване на технологични и ИКТ решения и методи за оптимизиране на производствените процеси и намаляване на използваните суровини, използване на алтернативни суровини и/или намаляване на образуваните отпадъци в съществуващо производство.
2. Внедряване на съвременни технологии за предотвратяване образуването на отпадъци в съществуващо производство.
3. Внедряване на съвременни технологии, които позволяват повторна употреба на произвеждания продукт, многократната му употреба или удължаване времето му на употреба.
4. Внедряване на съвременни технологии, които позволяват рециклиране на отпадъците, получени при производството; рециклиране на произвеждания продукт след употребата му; разглобяване на произвеждания продукт след неговата употреба с оглед улесняване на рециклирането или оползотворяване на отпадъците от продукта.
5. Внедряване на съвременни технологии за влагане на отпадъците като суровина в съществуващо производство или използването им за производството на друг продукт.
6. Внедряване на иновационни производствени материали и повишаване използването на рециклируеми материали в съществуващо производство.
>> Елемент Б „Консултантски услуги“ (незадължителен)
1. Консултантски услуги от инженерно-технически характер в подкрепа на дейностите по Елемент А Внедряване.
>> Елемент В „Други инвестиции, услуги и мултиплициране на резултатите“ (задължителен)
1. Въвеждане на оборотни цикли за използване на водите в производствените процеси или други дейности, свързани с пречистване на отпадъчните води;
2. Изготвяне на одит за ресурсна ефективност на проекта за целите на процедурата съгласно Приложение Е.
3. Организиране и провеждане на събития за мултиплициране на резултатите от проекта - пресконференции, кръгли маси, работни срещи, представяне в медиите.
4. Публикации в традиционни и дигитални медии за мултиплициране на резултатите от проекта.
5. Визуализация на проекта.
6. Одит на проекта - приложимо за проекти с БФП над 750 000 евро (1 466 872,5 лв.)
7. Извършване на измервания на показателите за емисии от акредитирани лаборатории.
Краен срок: 28 февруари 2018 г.
Конкурс за идеи за действие 2018 е отворен за кандидатстване и приканва студенти и млади професионалисти от цял свят да участват и да представят идеи за проектиране за финансиране и изпълнение на целите на ООН за устойчиво развитие.
Могат да участват участват студенти и млади професионалисти на възраст между 14-18 години и 18-35 години от цял свят.
Екипите трябва да се състоят от два до шест човека и могат да бъдат формирани в различни училища, институции, компании, държави, националности и др.
Краен срок: 28 февруари 2018 г.
Конкурсът е за изпълнители на народна музика: певци, инструменталисти, народни хорове, оркестри и ансамбли (30 и 31 март, 01 април 2018 г.).
Целта на конкурса е да издирва и популяризира млади таланти, да утвърждава и приобщава младото поколение към традиционната българска култура.
Конкурсът се провежда в следните раздели:
- Индивидуални изпълнители
- Народни оркестри
- Народни хорове
- Музикални ансамбли
- Камерни вокални и инструментални групи
Начало на конкурса – 30 март 2018 г. от 9,00 ч.
Краен срок: 1 март 2018 г.
Приемат се кандидатури за наградите World Habitat Awards 2017-2018, за практични, иновативни и устойчиви решения на текущите жилищни проблеми по света.
Конкурсът е отворен за всяко лице, организация или правителство, което има иновативно и практическо решение на жилищните нужди и проблеми от всяка страна по света. Позволени са повече от една кандидатура на участник.
Награда: 10 000 британски лири се връчват на двама победители.
Краен срок: 7 март 2018 г.
Могат да участват екипи от момичета от цял свят, за да научат и приложат уменията, необходими за решаване на реални проблеми чрез технологии.
Момичетата на възраст от 10 до 18 години към 1 август 2018 г. се учат да идентифицират проблем в своята общност и да създадат решение за мобилни приложения, за да решат този проблем, а след това да научат как да комуникират тези идеи и да ги превърнат в напълно стартиран бизнес.
За да бъдете напълно регистрирани, трябва да създадете или да се присъедините към екип. Екипите могат да варират от 1 до 5 момичета. Не повече от 5 момичета имат право да се присъединят към един екип. Можете да се присъедините само към един екип.
Участничките ще бъдат разделени на две възрастови групи:
- 10-14 години към 1 август 2018 г.
- 15 - 18 години къмт 1 август 2018 г.
Категории:
- Бедност
- Заобикаляща среда
- Мир
- Равенство
- Образование
- Здраве
Краен срок: 15 март 2018 г.
Цел на финансирането:
# 3: Оптимизиране на интеграцията и взаимното свързване на видовете транспорт и подобряване на оперативната съвместимост на транспортните услуги, като същевременно се гарантира достъпността на транспортните инфраструктури.
Ориентировъчен бюджет: 290 млн. евро.
Краен срок: 20 март 2018 г.
В конкурса могат да участват всички желаещи китаристи от страната и чужбина, подали анкетна карта за участие в определения срок и състезаващи се като участници в следните възрастови групи:
- Първа възрастова група - до 10 г. включително
- Втора възрастова група - от 11 г. навършени до 13 г. навършени включително
- Трета възрастова група – от 14 г. навършени до 17 г. навършени включително
- Четвърта възрастова група - над 18 г.
- Пета група - “Свободна сцена на солиста”
- Шеста група - “Китара +”
- Седма група - “Камерна музика”
- Осма група - “Китарни ансамбли и оркестри”
Не се изисква парична такса за участие.
Във втора и трета възрастови групи ще бъдат присъдени по 3 едногодишни стипендии на класиралите се на първо, второ и трето място в размер на 135 лв. месечно, осигурени по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от Министерството на културата.
По време на конкурсните дни ще бъдат проведени множество лекции, беседи, рецитали, концерти и др. като всички събития са със свободен вход.
Провеждат се майсторски класове с изтъкнати преподаватели по китара от страната и чужбина след заявено участие и платена такса в началото на конкурса.
Краен срок: 21 март 2018 г.
Схемата RISE насърчава международното и междусекторно сътрудничество чрез обмен на персонал в областта на научните изследвания и иновациите и обмен на знания и идеи от научните изследвания с пазара (и обратното).
RISE включва организации от академичния и неакадемичния сектор (по-специално МСП) със седалище в Европа (държави-членки на ЕС и асоциирани към "Хоризонт 2020") и извън Европа (трети страни).
Предоставя се подкрепа за развитието на партньорства под формата на съвместен проект за научни изследвания и иновации. Целта е споделяне на знания чрез международна и междусекторна мобилност, основана на командироването на служители в научноизследователската дейност и иновациите (обмен).
Обменът може да бъде както за начинаещи, така и за опитни изследователи и може да включва също така административен, управленски и технически персонал, пряко ангажиран с научноизследователските и иновационните дейности на предложението.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Победителят ще получи чек за 3000 щ.д. заедно с публичното признание в специално издание на EuropeNow и обявяването в European Studies Newsletter, както и различни социални медии. Всеки от ваградените ще получи една година допълнителното индивидуално членство в Съвета за европейски изследвания (Council for European Studies - CES).
Всяка номинирана творба трябва да отговаря на следните критерии:
- да бъде интердисциплинарен проект, който съчетава най-малко две от трите категории: музика, литература и визуално изкуство;
- да бъде от България или негов автор да е български гражданин, пребиваващ в друга държава;
- писмените текстове, извадки или цели проекти, не трябва да надвишават 6000 думи;
- да е на английски език;
- окуражават се сътрудничества на поне двама творци;
- музикалните композиции следва да са за камерен ансамбъл, който да не надвишава 5 изпълнители;
- проектът следва да бъде завършен до декември 2018 г.
Кандидатурите могат да бъдат подадени от авторите и трябва да бъдат придружени от формуляр за кандидатстване. Композициите трябва да бъдат изпратени в MP3 формат с максимална продължителност 12 минути. Образците на визуално изкуство трябва да се представят като изображения с висока резолюция с максимален брой 5 или като връзка за стрийминг на филм. Художествената и нехудожествената литература, както и поезия трябва да бъдат подадени като цифрово копие.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Целта е да се отличи иновативен проект, независимо дали е технологична иновация или идея за нови начини за използване на автомобили. Участниците се очаква да предложат нови решения в една от следните категории:
- електрификация на превозното средство;
- автономно превозно средство;
- цифрова мобилност.
Студентите от всички краища на света са поканени да поставят нови решения в една от трите категории: електрификация на двигателя, автономни превозни средства и цифрова мобилност.
На първите три избрани проекта ще бъдат присъдени общо 200 000 евро.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Всяка година, Whitley Wildlife Conservation Trust предоставя лични за проекти за опазване на природата. Проектите могат да включват практическо управление на местообитания или видове, научни изследвания, обучение, образование, повишаване на осведомеността или провеждане на кампании.
ще приеме заявления за работа, които се възползват от консервационни дейности в крайбрежна околна среда.
Тръстът през 2018 г. ще финансира консервационни дейности в крайбрежна околна среда в размер от 500 до 1500 GBP.
Краен срок: 31 март 2018 г.
В конкурса могат да участват всички студенти по журналистика, бакалавърска степен, които са на максимум 24 години. Позволено е участниците да се явяват под формата на отбор.
Представете едноминутно видео на тема “Покажи добрия българин”.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Наградата отличава научни доклади за най-добра теза (един за завършил бакалавърска степен, един за магистърска степен и един за докторска степен).
За студенти от цял свят, които:
- се обучават в областта на устойчивостта, химията, полимерната химия, полимерната наука, техническата химия, механичния и промишлен инженеринг или приложения с особен акцент върху полиолефини, олефини или основи;
- докладът не трябва да е на повече от две години и трябва да бъде завършен до края на февруари 2018 г., за да бъде допуснат до конкурса за наградата.
Отличия: Сертификат, награда и пътуване до Stenungsund, Швеция.
Краен срок: 13 април 2018 г.
Наградата на Европейската комисия има за цел да отличи постиженията на градовете и положителното им въздействие в областта на социалната, икономическата и екологичната устойчивост в международната търговия. Особено внимание се обръща на справедливите и етични търговски схеми, както и на други не-правителствени схеми за устойчивост, които могат да донесат по-устойчиви възможности на дребните производители в трети държави и по този начин да подкрепят устойчивото и приобщаващо развитие.
Наградата обхваща търговията между градовете на ЕС и пазарите в други страни, както и потребителското търсене от страна на ЕС на справедливи и етично произвеждани продукти.
Наградата отличава различните аспекти на ангажираността на градовете в сферата на справедливата и етичната търговия:
- Лидерство, визия, стратегия;
- Инициативи и ангажираност;
- Въздействие, ефект, постижения.
Конкурсът ще излъчи един победител и четири специално споменавания за други отличени в четири категории:
- "Най-добра политика за обществените поръчки";
- "Най-иновативни";
- "Най-добро външно сътрудничество";
- "Най-добър малък град", ако носителят на наградата има повече от 100 000 жители.
Краен срок: 4 май 2018 г.
Цел на конкурса: Да открива млади талантливи изпълнители. Да съхранява и популяризира най-добрите образци на българската популярна песен. Да осъществява творчески контакти между участници, педагози и изтъкнати представители на българската музикална култура.
Участниците се състезават в три категории:
Първа категория – Индивидуални изпълнители
Втора категория – Вокални дуа, триа и квартети
Трета категория – Вокални групи
>> Индивидуалните изпълнители се състезават в пет възрастови групи. Конкурсът за Индивидуални изпълнители се провежда в два тура.
>> Участниците от Втора и Трета категория се състезават в четири възрастови групи. Те изпълняват песен на български език и втора песен по избор от български или чужд автор без да се явяват на втори тур.
Краен срок: 10 май 2018 г.
Стипедиите са:
- за преподавателска и изследователска дейност за български учени и университетски преподаватели (с изключение на клинична медицина и стоматология);
- за магистърски и докторски програми (всички дисциплини);
- за изследователска дейност на докторанти от всички области на науката и изкуствата с изключение на клинична медицина и стоматология;
- за изследователска дейност по проблемите на гражданското общество за ръководители и представители на български неправителствени организации, работещи за развитието на гражданско общество в България;
- стипендия “Хюбърт Х. Хъмфри” за професионалисти от цял свят, заемащи ръководни или експертни длъжности в някоя от следните области: превенция и лечение на наркомании и медикаментозни зависимости; превенция и контрол на ХИВ/СПИН; здравна политика и управление; превенция и контрол на трафик на хора; право и човешки права; планиране на образованието; управление на човешки ресурси; публична администрация и анализ на обществена политика; комуникации/журналистика; управление на природни ресурси и околна среда; градско и регионално планиране; аграрна икономика; индустриално управление; икономическо развитие, финанси и банково дело.
Краен срок: 17 май 2018 г.
Хартата за мобилност в областта на професионалното образование и обучение се присъжда за цялата продължителност на Програма „Еразъм+”, като подлежи на редовен мониторинг от страна на Националната агенция върху спазванена изискванията за качество от притежателя.
Краен срок: 19 май 2018 г.
Конкурсът е насочен към всички ученици в България и българските деца, които живеят извън пределите на страната, разделени в четири възрастови групи. Той има за цел да провокира желание у децата да се запознаят с богатия извор от приказки и детски книги, които носят много послания и поуки, но все по-малко се четат.
Тема: „Руски народни приказки”
Право на участие имат деца и ученици от І-ви до ХІІ-ти клас.
Конкурсът е ИНДИВИДУАЛЕН.
Рисунките да бъдат нарисувани на картон 35х50 см. (без паспарту) с материали по избор, по една индивидуална рисунка на участник.
Приемат се необработени с компютърни програми заснети рисунки.
Краен срок удължен: около 12 юли 2018 г.
Основна цел на проекта е да бъде повишена практическата насоченост на висшето образование и гъвкавостта на завършващите висше образование спрямо динамиката на пазара на труда, чрез засилване на връзката между образование и практика. В проектното предложение на “Студентски практики – Фаза 1“ е заложено, че индикаторът за постигане на целите на проекта е успешното приключване на практическо обучение от не по-малко от 40 020 студенти до края на проекта.
Краен срок: август 2018 г.
Искате ли да получите опит на доброволец в лятно езиково училище за деца в Украйна?
GoCamp търси английски / немски / френски говорещи чужденци, които ще дойдат в Украйна и ще си взаимодействат с децата на английски / немски / френски език, ще се забавляват и ще имат незабравимо преживяване!
Ще получите специално обучение и възможност да споделите опит в следните сфери: STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуство, математика), лидерство и кариера, гражданско съзнание, спорт и здраве.
Помислете за тази чудесна възможност да се включите и да откриете Украйна! Нека да променим Украйна заедно и да изпълним детските мечти!
Доброволецът следа:
- да е навършил 18 години;
- да желае да работи с деца;
- да иска да споделя знанията с младото поколение украинци;
- да говори английски свободно;
- да има интерес или опит в сферите на STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуство, математика), гражданско съзнание, лидерство и кариера, спорт и здраве.
Можете да изберете някоя от следните опции:
>> 23 февруари - 16 март 2018 г. - 3-седмично училище GoCamp AfterSchool в цяла Украйна (с безплатни уикенди и обучение по ориентация на 23-25 февруари)
>> 2 юни - 20 юни (обучение за доброволци на 2-5 юни)
>> 9 юни - 27 юни (обучение за доброволци на 9-12 юни)
>> 2 август - 17 август (обучение за доброволци на 2-5 август)
>> 9 август - 23 август (обучение за доброволци на 9-12 август)
Краен срок: около 27 август 2018 г.
Практиката продължава 240 астрономически часа и трябва да завърши най-късно до 09.11.2018 г.
Практиката се провежда в реална работна среда.
Краен срок: 30.09.2018 г., 18:00 ч. (за проекти, които ще се изпълняват 2019 – 2020 г.); 30.09.2020 г., 18:00 ч. (за проекти, които ще се изпълняват 2021 – 2022 г.)
Процедурата цели да подкрепи усилията за преодоляване на натрупаното обществено недоверие към съдебната система. Процедурата ще подкрепя откритото участие на всички активни в сферата НПО и професионални организации при разработването, наблюдението и оценката на стратегиите за реформи и предложения за подобрения в съдебната система. Ще бъдат подпомагани проекти на НПО за извършване на независим анализ на провалилите се дела, като се анализират слабостите както в следствието, така и в прокуратурата, в това число защитата на свидетелите, икономическият и финансовият анализ, събирането на доказателства от полицията и сътрудничеството между съдебната и изпълнителната власт. Приоритетни ще бъдат проектите, които въз основа на такъв анализ предлагат пренасяне на добри практики и иновативни решения за премахване на недостатъците в структурата, управлението, персонала, обученията, сътрудничеството и професионалните практики. Ще бъдат подкрепени и мерки за извършване на изследвания на общественото мнение и широко застъпване на дискусиите и формите на повишаване на отчетността и гражданското участие.
Допустими кандидати:
- Юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност, вписани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел (ЦРЮЛНЦ) при Министерството на правосъдието (МП) по чл. 45 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), в сила до 31.12.2017 г., или вписани в Регистъра по чл. 17 от ЗЮЛНЦ, в сила от 01.01.2018 г., които имат поне една приключена финансова година към датата на кандидатстване.
- Професионални организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ или регистрирани/създадени със специален закон, на лица, работещи в системата на съдебната власт (съдии, прокурори, следователи, съдии по вписванията, съдебни заседатели, съдебни служители, вещи лица и др.), на адвокати, нотариуси и други юристи, на медиатори и арбитри, както и на други лица, работещи в сектора на правосъдието, които имат поне една приключена финансова година към датата на кандидатстване.
Бюджет: 2 000 000 лв. – за втория срок за кандидатстване; 2 000 000 лв. – за третия срок за кандидатстване
Краен срок: 12 октомври 2018 г.
Американската агенция за международно развитие (USAID), Бюрото за продоволствена сигурност (BFS), Дирекция "Стратегическо планиране и управление на програмата" (SPPM), отдел "Мониторинг и оценка", приканват кандидатури за финансиране от квалифицирани американски и неамерикански, неправителствени организации с нестопанска цел и международни организации да осъществяват дейности, които разработват, тестват или прилагат иновативни методи за мониторинг или оценка на дейностите или програмите за изхравнмането на бъдещетоа / глобалната програма за продоволствена сигурност.
Правителството на САЩ, в партньорство с други правителства, гражданското общество, многостранните институции за развитие, научноизследователските институции, университетите и частния сектор, ще доразвие досегашния опит чрез Feed the Future за справяне с тези предизвикателства, сигурност и подобряване на храненето чрез фокусиране на усилията около три взаимосвързани и взаимозависими цели:
- Приобщаващ и устойчив икономически растеж, ръководен от селското стопанство;
- Укрепена устойчивост между хората и системите;
- Добре нахранено население.
USAID възнамерява да осигури общо до 5 милиона долара общо финансиране за период от три години. Сумите за възлагане достигат до 1 000 000 USD.
Могат да кандидатстват всички отговарящи на условията квалифицирани субекти, включително: НПО с нестопанска цел, институти на висшето образование и публични международни организации или международни организации. USAID силно насърчава кандидатстване от нови и разнообразни партньори.
Краен срок: второ тримесечие на 2019 г.
Европейската комисия търси най-добрите идеи на база блокчейн технологията чрез специален конкурс, чиято голяма награда възлиза на 5 млн. евро.
Идеите трябва да имат чисто социален принос, да са децентрализирани, да позволяват прозрачност и да разполагат с мащаб.
Ключовият момент във всяка идея трябва да бъде прозрачността. Гражданите на Европейския съюз трябва да могат да следят какви са процесите вътре в институцията.
Краен срок: 20 август 2019 г.
Наградата ще бъде присъдена на участниците за решение, интегрирано в прототип на системата, което ще бъде в състояние да демонстрира намаляване на емисиите на замърсители и понижаване на разхода на гориво в реални условия, без да засяга оперативните способности на превозното средство.
Наградата е в размер на 3,5 млн. евро.
Краен срок: 11 септември 2018 г.
Всеки български град с над 50 000 жители може да кандидатства в конкурса за Достъпен европейски град. Иницативата се организира от Европейската комисия съвместно с Европейския форум за хората с увреждания за осма поредна година.
Целта на инициативата е да се даде гласност на усилията на общините да направят европейските градове по-достъпни и по-добри места за живот и работа както за хора с увреждания, така и за възрастни хора.
Тази година ще бъдат оценявани усилията на местните власти да направят по-лесен достъпа до обществени и частни жилищни сгради, детски площадки, работна среда, обществен транспорт и комуникационни технологии. Победителите ще бъдат наградени по време на официална церемония по случай международния ден за хората с увреждания, която ще се проведе в Брюксел, Белгия.
Конкурсът се провежда във връзка с ангажиментите на държавите-членки за прилагане на Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, тъй като достъпността е един от стълбовете на Европейската стратегия за хора с увреждания на Европейския съюз „За Европа без бариери“.
Награден фонд: 0.5 млн. евро
Конкурсът започва в края на 2014-а и завършва в началото на 2016-а година.
Наградата трябва да отличи революционни решения в областта на оптичните влакна, които да намерят своето място в бъдещите оптични мрежи.
Награден фонд: 3 млн. евро
Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2018-а година.
Целта на наградата е да се намали замърсяването на въздуха в градските райони чрез развитие на иновативни решения. Тези решения трябва да бъдат достъпни и устойчиви, и те трябва да докажат, че могат ефективно да премахнат и / или предотвратят образуването на прахови частици в атмосферата (изпускателни системи на превозните средства не са включени).
Всяка година на Консултативният комитет на Информационния център за финландска литература предоставя подкрепа за:
- превод на финландско-, финландско-шведско- и саами-езична литература на други езици;
- превод на художествена и нехудожествена литература на финландски;
- превод на академични публикации и нехудожествена литература на шведски.
Могат да кандидатстват чужди и финландски издатели.
Получателите получават стипендии от 20 000 евро на година в продължение на две години за финансиране на научни изследвания, техническо оборудване, научни командировки и участие в конференции.
Краен срок: 1 август
Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да изучават специфични културни или политически аспекти на европейската интеграция на място..
Краен срок: 30 септември и 30 април всяка година
Всяка година Съдът на Европейския съюз предлага ограничен брой платени стажове с максимална продължителност от пет месеца. Стажовете обикновено се провеждат в Дирекцията за изследвания и документация, Информационната служба, Генералната дирекция за писмени преводи или Дирекция Устни преводи.
Краен срок: ВСЕКИ месец до 25-то число.
Фонд "Условия на труд" финансира:
1. Проекти и програми за подобряване условията на труд с браншова значимост и приложимост на резултатите.
2. Проекти за подобряване на условията на труд в отделни предприятия с конкретна практическа приложимост /финансиране до 30 на сто от стойността на проекта/ свързани с:
а) реконструкция и модернизация на съществуващи обекти;
б) внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии и/или съоръжения;
в) изграждане или усъвършенстване на системата за предотвратяване на рискове на работното място;
г) изграждане или усъвършенстване на системата за осигуряване качеството на труда;
д) подобряване на санитарно- хигиенните условия;
е) обезопасяване на машини и съоръжения;
ж) други проекти, свързани с подобряване условията на труд;
3. Подпомагане финансирането на дейности по диагностика на професионалните болести.
4. Разработване и издаване на учебни и информационни материали;
5. Организиране и провеждане на специализации в областта на здравословните и безопасни условия на труд.
6. Разработване на нормативни актове, правила, норми и изисквания.
Краен срок: текущ
Roma Initiatives Office кани роми и про-ромски организации и неформални групи, мрежи или физически лица от Албания, България, Чешката република, Унгария, Македония, Румъния, Сърбия, Словакия и Испания, да кандидатстват за безвъзмездна помощ за спешни действия за сумата до 15 000 щ.д. Подкрепят се своевременни действия и възможности, които насърчават структурните промени в полза на ромите или са отговор на анти-ромски събития и тенденции.
Фонд „Възможности“ предоставя грантове за дейности и неотложни действия в размер до 15 000 щ. д. с цел усвояване на широк набор от възможности към момента на тяхното възникване или осигуряване на своевременна реакция в кризисни ситуации.
Насоките за кандидатстване са достъпни вече и на български!
https://www.opensocietyfoundations.org/grants/opportunity-fund
Кандидатите трябва да представят концепции на английски език.
Краен срок: текущ
За: Студенти или млади специалисти; на не повече от 30-годишна възраст.
Възнаграждение: Месечна стипендия в размер до 700 USD.
Краен срок: текущ
Стажантската програмата на ЮНЕСКО предлага практическа работа в една от приоритетните области на ЮНЕСКО. Благодарение на нея ще разберете мандата, програмите и основните задачи на организацията. Тя ще подобри вашите академични знания, работните задачи ще ви помогнат да се подготвите за бъдещата си кариера.
Могат да кандидатстват студенти, на 20 и повече години, с най-малко 3 години редовно обучение в университет или еквивалентна институция към завършване на бакалавърска или следдипломна степен по някоя от следните области: образование; култура; Комуникация и информация; Социални и хуманитарни науки; Право; Науки; Човешки ресурси; Мениджмънт, Международни отношения.
Кадидатите трябва да имат отлични познания, писмено и говоримо, на английски или френски език. Познаване на работно ниво на другия език (английски или френски) е плюс.
Краен срок: текущ
През 2017 година Общинска фондация „Русе - град на свободния дух“ ще продължи да подкрепя лица с изявени дарби в рамките на фонд „Лицата на Русе“, като приемът на исканията за подкрепа ще бъде текущ през цялата година и няма да бъде обвързан с конкретни срокове.
Право на кандидатстване за подпомагане имат пълнолетни, малолетни и непълнолетни физически лица, представлявани чрез юридически лица, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, по Закона за читалищата, културни институти и организации, по Закона за закрила и развитие на културата, образователни институции, по Закона за народната просвета и Закона за висшето образование, всички със седалище в Община Русе.
Кандидатите трябва да имат изявени дарби в областта на културата, изкуството, образованието, науката, постигнати успехи в посочените области и със своите изяви да допринасят за популяризирането на Русе като град на иновациите и свободната творческа енергия на национално и международно ниво.
Условията са лицата или екипите да не са получавали финансиране от Фондация „Русе – град на свободния дух“ в рамките на текущата година, както и да не са получавали финансиране от Фондация „Русе – град на свободния дух“ за участие в същата инициатива в предходни години.
Допълнително условие е участието на лицата или екипите в инициативата да е обвързано с постигнати отлични резултати в предходни кръгове или със специална покана от организатора.
Максималната стойност на финансовата помощ, която може да бъде отпусната е в размер на 5000 лв.
Документи: http://free-spirit-city.eu/finansirane
Краен срок: текущ
International Nuremberg Principles Academy (Nuremberg Academy) е фондация, създадена за насърчаване на международното наказателно право и се основава със седалище на мястото на Нюрнбергския трибунал, родното място на модерното международно наказателно право. В Нюрнбергската академия специален приоритет е работата с държави и общества, които са изправени пред предизвикателства в международното наказателно право. Учредители на фондацията са Министерство на външните работи на ФРГ, Свободната държава Бавария и град Нюрнберг.
Nuremberg Academy приема канидатури на текуща основа за 3-месечни стажове в областите организиране на събития, преса и научни изследвания.
Краен срок: постоянен
Фондация "Радостина Константинова" обявява постоянен конкурс за грантове за разследване. Тези грантове ще покриват единствено разходите за разследвания на одобрените кандидатури без хонорари за авторите. Предложените идеи трябва да отговарят на следните критерии – обективност, обществена значимост, вярност към фактите.
Краен срок: текущ
Целта на процедурата е да създаде условия за пълноценно и ефективно участие на България в конкурсите на Европейската програма "COST" в областта на научните изследвания и технологиите и да засили присъствието на академичната общност в тази програма.
Допустими кандидати са: акредитирани висши училища по чл. 85, ал. 1, т. 7 от Закона за висшето образование (ЗВО), и научни организации по чл. 47, ал. 1 от ЗВО.
Максимален размер на съфинансирането: до 20 000 лв. на година.
Проектните предложения ще бъдат разглеждани от Временна научно-експертна комисия за подбор на предложенията два пъти годишно (през месец март и през месец октомври).
Краен срок: текущ
Целта на процедурата е да подпомогне провеждането на международни научни форуми на принципа на споделено финансиране, с цел установяване и задълбочаване на сътрудничеството на българските учени с водещи учени от чужбина, популяризиране на техните научни резултати и публикуване на материалите в реферирани издания.
Допустими кандитати са: акредитирани висши училища по чл. 85, ал. 1, т. 7 от Закона за висшето образование (ЗВО), и научни организации по чл. 47, ал. 1 от ЗВО.
Максимален размер на съфинансирането: до 7 000 лв. Проектните предложения щe бъдат разглеждани от Временна научно-експертна комисия за подбор на предложенията всяко тримесечие.
В рамките на една сесия за финансиране на проекти могат да бъдат подкрепени до две предложения от една научна организация.
Краен срок: текущ
Кандидати могат да бъдат инициативни групи жители или юридически лица с нестопанска цел от населените места в община Свищов.
Място на изпълнение на проектите са кметствата и кметските наместничества на територията на община Свищов, като обектите трябва да са публична общинска собственост.
Бюджетът на програмата за 2017 г. е 50 000 лв. Изисква се собствен и партньорски принос от най-малко 30% от общата стойност на бюджета на проекта, от които минимум 10% финансов принос.
Продължителността на проектите е до 4 месеца.
Проектното предложение може да бъде със следната тематична насоченост: облагородяване на селата в община Свищов; интеграция на хора в неравностойно положение; места за отдих, спорт и развлечения; образование, култура и туризъм; рехабилитация (ремонт) на общински пътища, улици и тротоари; защита и възпроизводство на околната среда.
Краен срок: текущ - за програма "Мобилност на млади научни работници"
Стипендиите на френското правителство (BGF) се отпускат всяка година от Френския институт в България, който е изградил система от правила, валидни за всички стипендианти. Подборът на кандидатите е подчинен на приоритети, определени по взаимно съгласие от комисия, съставена от френски и български специалисти. Стипендиите се отпускат за нива магистратура (M2), докторантура под двойно научно ръководство (cotutelle), както и за краткосрочен престой за научно-изследователска дейност на докторанти, зачислени в България или млади научни работници, членове на български научни екипи, в области избрани от самите кандидати. Стипендиите са за:
- магистратура - с професионална или с научна насоченост;
- програма "Коперник" (след магистратура);
- докторантура под двойно научно ръководство (cotutelle de these).
Финансово се подпомагат докторанти и млади научни работници чрез програма "Мобилност на млади научни работници".
Изисквания към кандидатите:
- да са български граждани или постоянно пребиваващи в България от 3 години;
- възраст: 30 години за ниво магистратура (master 2) и 35 години за докторантура под двойно научно ръководство и по програма "Мобилност на млади научни работници";
- да са редовно записани в българско висше учебно заведение или да притежават българска диплома за бакалавър или магистър. Стипендиите на френското правителство не се предоставят на български студенти, записани във френски учебни заведения към момента на кандидатстването;
- да не са били стипендианти на френското правителство през последните 3 години;
- ниво на френски език, съответстващо на изискванията на учебното заведение.
Стипендията включва: 767 евро месечна издръжка, медицинска осигуровка, такса за записване в университета. Възможни са и допълнителни добавки.
Краен срок: между първо и последно число на всеки месец
Микрофондът на TimeHeroes е паричен фонд, който подпомага провеждането на доброволчески мисии в България.
Предоставят се малки суми за покриване на основни разходи, свързани с доброволческото участие, като материали, транспорт, храна за доброволците и т.н.
Микрофондът предоставя между 50 и 400 лв. на мисия.
Кандидатствайте с доброволческата си инициатива в месеца преди месеца на провеждане.
Краен срок: текущ
СТО набира студенти и дипломанти за краткосрочен стаж (24 седмици) през цялата година. Стажантите получават стипендия, в размер на CHF 60 на ден. Кандидатите трябва да имат бакалавърска степен и пълна поне първата година на обучение в магистърската програма.
Краен срок: ежемесечно до 25-то число
Фонд "Условия на труд" към министъра на труда и социалната политика предоставя безвъзмездно средства за:
1. финансиране на проекти и програми за подобряване условията на труд с браншова значимост и приложимост на резултатите;
2. финансиране до 30 на сто от стойността на проекти за подобряване на условията на труд в отделни предприятия с конкретна практическа приложимост, свързани със:
а) реконструкция и модернизация на съществуващи обекти;
б) внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии и/или съоръжения;
в) изграждане или усъвършенстване на системата за предотвратяване на рискове на работното място;
г) изграждане или усъвършенстване на системата за осигуряване качеството на труда;
д) подобряване на санитарно-хигиенните условия;
е) обезопасяване на машини и съоръжения;
ж) други проекти, свързани с подобряване условията на труд;
3. разработване на нормативни актове, правила, норми и изисквания;
4. разработване и издаване на учебни и информационни материали;
5. организиране и провеждане на специализации в областта на здравословните и безопасни условия на труд.
Право да кандидатстват за финансиране на проекти и програми имат всички физически и юридически лица, отраслови, браншови, регионални и областни съвети по условия на труд.
Максимален размер на средствата за финансиране от фонда: до 30% от одобрените и действително извършени разходи за реализиране на проекта, но не повече от 100 000 лв.
НАРЕДБА № 1 от 23.03.2006 г. за условията и реда за финансиране на проекти и програми от фонд "Условия на труд" (https://www.mlsp.government.bg/ckfinder/userfiles/files/baneri/fond%20usloviq%20na%20trud/naredba1.doc)
Документи за кандидатстване (https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=601&lang=)