ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
електронен седмичник 13/28.3.2018.
на Фондацията за реформа в местното самоуправление
изпраща се всяка сряда до над 17 800 абонати - получаване в рамките на 24 часа
Честит празник на общините Провадия (1 април), Мъглиж (1 април ), Ценово (2 април)!
Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .
Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.
MERI България
Станете приятели на MERI България във Facebook
начало >>
начало >>
Каталог на проекти за агро иновации
Как да предоставяме социални услуги?
начало >>
Изкуството е за всички! - Творческа лаборатория за хора с интелектуални затруднения, Светът на Мария
начало >>
начало >>
НАЧАЛО >>
Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред
Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
Инициативата Кметове и общини за максимални ползи за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (Mayors and Municipalities for Effective Roma Integration - MERI) се реализира в България 2014-2015 и целеше да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне на най-добрите практики и обучение в европейските страни, както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.
Партньори на MERI в България са Институт Отворено общество, София, и Национално сдружение на общините. Днес информационният канал, разработен от ФРМС по време на проекта, продължава да предоставя актуална информация в тематичната област, поради нейната важност за развитието на страната.
През последните години хиляди роми от Столипиново заминаха за Германия. В ромския квартал ги наричат "германците". През лятото някои от тях се връщат и променят махалата към по-добро. Макар и бавно. Репортаж на Веселина Божилова.
В нея ще бъдат показани 60 творби на възпитаници на арт педагога Ян Сайко от Началното училище в с. Яровница - Словакия, където се обучават само ромски деца. Г-н Сайко прилага иновативна методика и алтернативен подход към тях. Благодарение на това постига впечатляващи резултати и творби на учениците му печелят десетки конкурси в цял свят.
Изложбата е посветена на 8 април - Международен ден на ромите.
Иновативният модел, по който работят учениците от трети и четвърти клас при ОУ "Св.св.Кирил и Методий", се базира на работа с родителите като важно партньорство, защото привличането на родителите като активни участници в училищния живот допринася за добрата социализация на децата.
Здравно-информационна кампания специално за ученици от пети, седми и осми клас в ромския квартал Столипиново бе организирана на 26 март в рамките на проекта на Община Пловдив в рамките на Програма ЗОВ. Нина Банкова, експерт здравни дейности, и здравната медиаторка Гюлезар Садък изнесоха две просветни беседи по различни теми.
На 19 март 2018 г., в УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ", официално бе открита новата учебна година за здравните медиатори от цялата страна. Обучението се организира за седма поредна година от Националната мрежа на здравните медиатори в партньорство с Факултета по обществено здраве към Медицински Университет-София. Още 34 души ще бъдат обучени от преподаватели от Факултета по обществено здраве към МУ-София, медицински специалисти и екипа на Националната мрежа на здравните медиатори.
Образователните медиатори, работещи по проект ,,Заедно намираме решения“, и ръководството на СУ ,,Св. Климент Охридски“ - гр. Сухиндол започнаха интензивна работа по случаи на застрашени от отпадане ученици. Стъпките, през които преминаха, бяха идентифициране на застрашените, изготвяне на профили, като бяха набелязани конкретни мерки за всеки ученик. Следваща стъпка бе работа "на терен“, с индивидуални срещи с ученици и техните семейства. Целта на тези посещения е да убедят родителите колко е важно децата им да посещават училищните занятия.
Широка гама от иновационни проекти, представени на срещата на високо равнище по въпросите на иновациите на Agri (11-12 октомври 2017 г. - Лисабон, Португалия).
Изданието съдържа над 100 проекта, подкрепени от разли чни източници на финансиране, и ги класифицира в следните широки категории:
- Използване на ресурсите: адаптиране и смекчаване;
- Управление на земеделски, хранителни и горски системи и валоризация на територията;
- Селско стопанство 4.0 и развитие на селските райони.
На английски език.
Към теми в Библиотеката: Икономическо развитие, Евроинтеграция
Брошура на SIMRA, която има за цел да покаже разнообразието на социалните ино
Тази колекция от добри практики се фокусира върху начина, по който социалните иновации могат да помогнат за осигуряване на услуги като здравеопазване, образование, енергетика, мобилност и други оциални услуги от ключово значение в маргинализираните селски райони, където тези услуги често са в упадък.
На английски език.
Към теми в Библиотеката: Евроинтеграция, Социални дейности
Целта на проекта е да въведе уникален по рода си модел и да създаде лаборатория, в която да участват хора с интелектуални затруднения и артисти. Да популяризира добрите практики и да създаде балканска мрежа от професионалисти, търсещи допирната точка между изкуството и социалното включване.
„Бизнесът в действие" е интерактивно събитие, което се провежда за 13-а поредна година. То цели да осигури възможност за студентите като теб да приложат професионалните си умения на практика.
Тази година то ще бъде два уикенда в София. На 21, 22 и 28 април ще се състоят казуси, а на 29 - финално събитие. Казусите представляват уъркшопи, които ще се проведат в централите на водещи в различни отрасли компании.
Европейската комисия в България и порталът за работа и кариерно развитие Кариери.bg организират уебинар за възможностите за работа и стаж в европейските институции.
Лектор на уебинара ще бъде Бойко Благоев, ръководител отдел Комуникации на Представителство на Европейската комисия в България.
Уебинарът е подходящ за студенти в последен курс на обучение и дипломирани професионалисти с натрупан опит в различни сфери.
Уебинарът ще се проведе на 30 март с начален час 11.30 ч.
Участието в него е безплатно, нужна е само предварителна регистрация.
Петък, 30 март 2018 г., от 18 часа.
Откриваща лекция в Академия за социални предприемачи,а 30 март (петък) от 19:00 в SAP Labs България (София, бул. Цар Борис III 136А).
Гост-лектор ще бъде Марко Грегович – основател на хърватската social impact агенция Brodoto, която помага на неправителствен организации, бизнес и социални предприемачи от над 10 държави да направят своите социално значими инициативи видими, да привлекат подкрепа и да създадат устойчиви партньорства.
Марко ще сподели своя опит и ще даде примери за това как можем да комуникираме своите идеи и да набираме средства за тях. Как методът на crowdfunding (груповото финансиране) може да помогне на стартиращи предприемачи да наберат средства? Как да използваме crowdsourcing (създаване на съдържание от общността ), за да достигнем до решението на нашите проблеми? Как да разпространяваме ефективно нашите послания онлайн? Това са само някои от въпросите, на които Марко ще даде отговор.
Лекцията е отворена и безплатна, но е необходимо да се регистрирате предварително.
набира средства за своето юбилейно издание на Алманах "Зорница" (общо са необходими 1600 лв. за 200 бр. тираж).
За повече инфорамация - Христо Мандев, председател , тел. 0877 753 117 и и-мейл: [email protected]
До 15 май 2018 г.
Важните стъпки за подаване на предложения за първия конкурс на 15 май 2018 г., ще бъдат представени от комисаря по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски пред УС на Националното сдружение на общините в България. Срещата ще се състои на 24 март (събота) 2018 г. от 11.00 часа, в сградата на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ул. „Дякон Игнатий“ №9, зала 3.
Българското национално жури избра проекта, осъществен от екипа на „Таратанци“, за национален победител на единадесетото ежегодно издание на наградата. Пътуващата изложба „Последвай стъпките“ представя визуално популярни български народни хора? чрез графични изображения.
30.03.2018 г., гр. София
на 31.03.2018 г.
Във връзка с ротационното председателство на България на Съвета на Европейския съюз до края на месец юни 2018 г. Столична община организира и подкрепя множество атрактивни културни събития за жителите и гостите на града.
За доброто популяризиране и представяне на инициативите Столична община подготви и издаде специален АРТПЛАН, включващ културните събития през месеците март, април, май и юни.
Кино - на български - на английски
Музика - на български - на английски
Театри - на български - на английски
Писмени възражения, предложения и коментари по горепосочените документи могат да се изпращат до 29.03.2018 г. включително.
Писмени възражения, предложения и коментари по горепосочените документи могат да се изпращат до 29.03.2018 г. включително
Краен срок: 03.04.2018 г.
Дата на приключване: 10.4.2018 г.
Дата на приключване: 25.4.2018 г.
Дата на приключване: 20.4.2018 г.
Дата на приключване: 21.04.2018 г.
Краен срок: 27 август 2018 г.
Допустими кандидати за финансиране са общините на 28 града опорни центрове от 4-то ниво на националната полицентрична система.
Общият бюджет е 38 170 000,00 лв.
Основна цел на процедурата за предоставяне на БФП е да се повиши енергийната ефективност на публичната инфраструктура и на жилищния сектор в общините бенефициенти.
Поставен е минимален праг от 200 000 лв. и максимален - от 1 200 000 лв. за едно проектно предложение, което може да включва един или няколко обекта на интервенция – както жилищна, така и публична инфраструктура. Дейностите целят постигане най-малко клас на енергопотребление „С“ в жилищния сектор, в сгради от културната, образователната и социалната инфраструктура и в сгради на държавната и общинската администрация, както и за намаляване на крайното енергийно потребление и разходите за енергия, включително и на емисиите на парникови газове.
Краен срок: 31 юли 2018 г.
ЕКООБЩИНА е конкурс, който има за цел да открои значението на прилагането на добри практики на местно ниво в шест ключови области, които представляват стълбовете на едно устойчиво градско развитие:
- енергийна ефективност на обществените сгради и частните жилища;
- управление на водите;
- управление на отпадъците;
- устойчива градска мобилност;
- управление на обществените пространства – категория, създадена през 2018 г.;
- спорт и гражданско общество, създадена през 2018 г. (за граждани / НПО).
Конкурсът е предназначен за всички български общини и отличава във всяка една от първите пет посочени по-горе области една голяма община (+ 40 000 жители, с изключение на категорията „управление на водите”: +10 000) и една малка община (- 40 000 жители, с изключение на категорията „управление на водите”: -10 000).
Краен срок: 20 април 2018 г.
Агенцията по заетостта стартира нов прием на заявления по проект „Родители в заетост” в периода 26март – 20 април 2018 г.
Проектът е съфинансиран от Европейския социален фонд на Европейския съюз чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 и подпомага родителите с деца до 5 години за по-доброто съвместяване на професионалния с личния живот, като същевременно предоставя възможност за заетост на безработни лица за полагане на грижи за отглеждане на малки деца. След приключване на първия прием по проекта е наличен свободен финансов ресурс в размер малко над 8 млн. лв., в рамките на който ще бъдат одобрени и включени допустими родители, подали заявление за участие.
И по време на втория прием по проект „Родители в заетост” право да подават заявления имат родители на деца от 0 до 5 години, които не са записани в детски заведения.
Краен срок: 26 април 2018 г., 17,30 часа
Участници в конкурса могат да бъдат физически лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане.
Максимален размер на субсидията - 20 000 лева.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Асоциацията на европейските гранични регионите (AEBR) обяви покана за пилотни проекти b-solutions.
Двугодишната инициатива на Европейската комисия предоставя възможност на публични власти на централно, регионално и местно ниво, опериращи в трансграничните области по вътрешните граници на Европейския съюз, да реализират пилотни дейности, насочени към преодоляване на трансграничен проблем от административен или правен характер в областта на трудовата заетост, здравеопазването, пътническия транспорт, многоезичието и институционалното сътрудничество.
Безвъзмездната помощ за един проект е до 20 000 евро, а периодът на изпълнение – до 15 месеца.
Краен срок: 26 април 2018 г.
Структурният диалог насърчава активното участие на млади хора в демократичния
живот, както и в дебатите по въпроси, свързани с теми и приоритети, определени от тази
дейност и от обновената политическа рамка в сферата на младежта.
Минимален брой партньорски организации:
- Международни срещи: дейността трябва да включва най-малко две участващи
организации от най-малко две различни страни, от които поне едната е програмна страна.
- Национални срещи: дейността трябва включва най-малко една организация от
програмна страна.
Краен срок: 26 април 2018 г.
По настоящата Покана за подаване на предложения по дейност „Мобилност” в
областта на младежта ще се отпуска финансова подкрепа за проекти за мобилност на
младежи и младежки работници под формата на Младежки обмени, Доброволчески
проекти и Мобилност на младежки работници.
В процеса не селекция на проекти през 2018 година ще поставен акцент върху:
- Включването на маргинализирани младежи, насърчаването на разнообразието, междукултулния и междурелигиозния диалог, споделените ценности на свобода, толерантност и уважение на човешките права, както и върху проекти, подобряващи медийната грамотност, критичното мислене и чувството за инициативност при младите хора;
- Придобиването от младите хора на компетенции и методи, необходими за предаване на общите фундаментални обществени ценности, и в частност от трудните за достигане млади хора с цел предотвратяване на радикализацията.
„Еразъм+“, Ключово действие 3: Подкрепа за реформиране на политиката
Краен срок: 22 май 2018 г. — 13.00 ч. (брюкселско време)
Поканата се състои от две обособени позиции— една за образованието и обучението (обособена позиция 1) и една за младежта (обособена позиция 2).
Проектите и по двете Обособени позиции се насърчават да включват примери за подражание, както и дейности, свързани с Европейската година на културното наследство — 2018, където е уместно.
ОБОСОБЕНА ПОЗИЦИЯ 1 — ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ
Специфични цели:
— подобряване на усвояването на социални и граждански компетентности, насърчаване на знанието, разбиране и приобщаване към общите ценности и основните права,
— насърчаване на приобщаващото образование и обучение, както и на образованието на учащи се в неравностойно положение, включително чрез подпомагане на учители, преподаватели и ръководители на учебни институции да се справят с многообразието и засилване на социално-икономическото разнообразие в учебната среда,
— засилване на критичното мислене и медийната грамотност сред учащите се, родителите и персонала в сферата на образованието,
— подкрепа за приобщаването на новопристигналите мигранти в качественото образование, включително чрез оценка на знанията и признаване на предходното обучение,
— насърчаване на дигиталните умения и компетентности на групи, изключени от дигиталната среда (включително по-възрастни хора, мигранти и млади хора в неравностойно положение) чрез партньорства между училища, предприятие и неформалния сектор, включително обществените библиотеки,
— насърчаване на европейските ценности, културното наследство и свързаните с него умения, общата история, междукултурния диалог и социалното приобщаване чрез образованието, неформалното обучение и обучението през целия живот, в съответствие с принципите на Европейската година на културното наследство — 2018.
ОБОСОБЕНА ПОЗИЦИЯ 2 — МЛАДЕЖ
Специфични цели:
— насърчаване на гражданското участие на младите хора чрез засилване на ролята на доброволчеството за социалното приобщаване,
— предотвратяване на изолацията и радикализацията, които водят до насилствен екстремизъм при младите хора.
Общият бюджет, наличен за съвместното финансиране на проекти по настоящата покана, е 14 000 000 ЕUR, разпределени, както следва:
- Обособена позиция 1 — Образование и обучение - 12 000 000 ЕUR
- Обособена позиция 2 — Младеж - 2 000 000 ЕUR
Финансовото участие от страна на ЕС не може да надвишава 80 % от общата сума на допустимите разходи за проектите.
Максималната сума за безвъзмездно финансиране за проект е 500 000 ЕUR.
Краен срок: 15 май 2018 г.
Посолството на САЩ обяви конкурс за финансиране на проекти, целящи повишаването на медийната грамотност сред младите българи. Целта на проектите следва да бъде развитие на умения в областта на медийната грамотност сред български граждани на възраст между 16 и 30 години, като им предостави инструменти за критична оценка на информацията и медийните източници.
Общ бюджет на поканата: 30 000 щ.д.
Очаква се да бъдат финансирани 4-5 проекта.
Продължителност на проектите: 6-12 месеца.
Планирано начало на проектите: 1 юни 2018 г.
Могат да кандидатстват български НПО, включително мозъчни тръстове и гражданско общество / неправителствени организации, както и обществени и частни образователни институции.
Съфинансиране не е задължително, но ако го има, то носи предимство до пет точки при оценката на кандидатурата.
Краен срок: 22 април 2018 г., 23,59 часа
Обявени са 1145 свободни стажантски позиции в 43 професионални направления. Най-много са стажовете, обявени в направления: Икономика (394), Право (145), Администрация и управление (140), Архитектура, строителство и геодезия (64) и Информатика и компютърни науки (47).
В програмата могат да участват всички български граждани, които се обучават във висши училища в страната или чужбина.
Кандидатстването, първоначалният подбор и класирането на кандидатите се извършва изцяло онлайн на Портала за студентски стажове в държавната администрация.
Стажовете ще се проведат в рамките на трите летни месеца: юли, август и септември.
Продължителността им е между 10 и 45 работни дни. Всеки успешно завършил стажа си студент ще получи Удостоверение за проведен стаж и Оценка на придобитите по време на стажа умения.
Подробна информация за всеки етап от програмата може да намерите на:
http://staj.government.bg/informatsiya-za-programata
Краен срок: 30 април 2018 г. (16.00 ч. СЕТ)
Програмата е насочена към подкрепа на мобилността на чуждестранни студенти, докторанти и преподаватели във висши училища за престой в словашките висши училища и научноизследователски институти.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Стажът е 42-дневен, от 3 октомври до 17 ноември 2018 г.
Насърчава се кандидатстването на професионалисти, които активно участват в програми, свързани с гражданското участие и застъпничеството (гражданското общество), организациите за гражданско образование, групите за застъпничество на гражданите, обществените активисти и/или активисти, които работят с маргинализирани или селски общности.
Общата цел на програмата е да предостави възможност за професионално развитие на нововъзникващите лидери на средно ниво; създаване на форум за американски и чуждестранни участници да си сътрудничат и да споделят идеи и стратегии; и изграждане на глобална мрежа от професионалисти, способни да работят ефективно в взаимосвързана среда.
Тази програма е двупосочен обмен, включващ 38 професионалисти от пет избрани европейски държави и 19 наставници от САЩ, които ще направят положителни промени в своите общности. Обучителите от САЩ ще споделят професионалната си експертиза ти и ще пътуват за двуседмично реципрочно посещение, за да помогнат на своите колеги по време на 6-9 месеца изпълнение на индивидуалния им проект, да предоставят консултации и съвместни семинари.
Кандидатите следва да са на възраст от 25 до 40 години и да имат най-малко две години професионален опит към момента на подаване на заявлението.
Краен срок: 10 април 2018 г.
Програма ViabilityNet 3.0 е програма на чешката фондация „Via“ и предлага възможности за усъвършенстване и обмен на опит между лидери на местни общности. Участниците ще получат различни инструменти, чрез които да повишат своите знания и умения за развитие на общности. Предоставят се и средства за четири обучителни срещи, финансова подкрепа за проекти в местната общност, ментор, консултации и група от съмишленици, която да подкрепи участниците.
Краен срок: не е посочен
Научете повече за хармонизираното планиране на енергията и мобилността, електрическите велосипеди, интелигентната мобилност и преминаване към Планове за действие за устойчива енергия (ПДУЕ) към Планове за действие за устойчива енергия и климат (ПДУЕК).
Уебинарите са безплатни и ще се водят на английски език. Провеждат се в рамките на проект "SIMPLA - Устойчиво интегрирано планиране на местни енергийни политики", финансиран по програма Хоризонт 2020.
Разгледайте графика на провеждането им (6 семинара в периода от 11 април до 7 юни 2018 г.), регистрирайте се и се присъединете!
Краен срок: 25 април 2018 г. 17:00:00 часа
Специфични предизвикателства:
- Подобряване на подготвеността на механизма на Съюза за гражданска защита за реагиране при рисковете от бедствия;
- Повишаване на знанията за ефективната готовност и чрез Центъра за знания на ЕС в областта на управлението на риска при бедствия;
- Развитие на сътрудничеството между страните в областта на гражданската защита и / или замърсяването на морето и повишаване на осведомеността на професионалистите и доброволците;
- Допълване на съществуващите рамки / инструменти за сътрудничество, предоставени от съответните макрорегионални стратегии на ЕС;
- Подкрепа за по-тясно партньорство между механизма на Съюза за гражданска защита и бенефициерите по ИПП II, които не участват в държавите от Механизма или Европейската политика за съседство.
Краен срок: 16 май 2018 г. 17:00:00 часа; 24 януари 2019 г. 17:00:00 часа; 18 септември 2019 г. 17:00:00 часа; 13 май 2020 г. 17:00:00 часа
Търсят се проекти за авангардни интердисциплинарни изследвания с висока степен на риск / с голямо въздействие, които имат всички изброени по-долу основни характеристики ("FET gatekeepers"):
- Радикална визия
- Технологична цел - пробив
- Амбициозни интердисциплинарни изследвания
Краен срок: Първи прием - 21.05.2018; Втори прием – при наличие на остатъчни средства след първи прием - ноември - 30 декември 2018 г.
Целите на мярката са свързани със:
- Съхраняване и развитие на местните идентичности /културно наследство, бит, храни, продукти, музика и изобразително изкуство, история, занаяти, обичаи и ритуали, и традиции и др./ с цел тяхната валоризация , интегрирането им в развитието на туризма, чрез ефективни маркетинг, популяризация и реклама.
- Осигуряване на съпричастност на местно равнище към значението на нематериалното културно наследство и важността на неговото взаимно признаване;
- Търсене на съвременни форми и начини за популяризиране на живото нематериално културно наследство.
За подпомагане могат да кандидатстват:
- Общините от територията на МИГ „Лясковец – Стражица“;
- Юридически лица с нестопанска цел, със седалище на територията на МИГ „Лясковец – Стражица“;
- Читалища от територията на МИГ.
Проектните предложения се подават електронно в ИСУН.
Краен срок: 10 април 2018 г.
Организаторите на Първия национален форум на младите фермери (20 април, АУ-Пловдив) обявяват конкурс за есе на тема: „Моята визия за модерно земеделие“.
Право на участие в конкурса имат всички български студенти от аграрни специалности. Кандидатите трябва да подготвят есе с обем до три страници (1 500 думи), в което да представят визията си за развитие на модерно българско земеделие.
Победителите в конкурса ще имат възможността да бъдат част от българската делегация на Петия Европейски конгрес на младите фермери в Брюксел през втората половина на 2018 г.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Награда #ВМУЗЕЯСМЕ е създадена с цел развитието на публика, организиране на детски и семейни програми за достъп, както и създаване на партньорства. Всички ние се обединяваме около каузата в дългосрочен план музеите, галериите и културните организации да станат гостоприемно място за деца, семейства и ученици и да се отворят повече към обществото. България е страна с изключително богато културно-историческо наследство, съприкосновението с което от ранна детска възраст дава на децата национално самочувствие и широки познания за заобикалящия ги свят.
Наградата се връчва в три категории: „Най-добра работа с деца“, „Най-добра работа със семейства“ и „Най-добро партньорство“. Във всяка от категориите наградата е само една и е в размер на 5 000 лв., като се надяваме с този ресурс наградените организации да продължават да развиват своите програми за достъп.
Право на участие имат само юридически лица: държавни, общински, ведомствени и частни музеи, галерии, зоопаркове, ботанически градини и други културни организации, както и организации с нестопанска цел. Наградата се дава за съществуващи проекти и програми, които вече работят, а не за нови идеи.
Краен срок: 1 юни 2018 г.
Целта на конкурса е децата и учениците да творят за слава Божия, да бъдат стимулирани да развиват уменията си в област литература и изобразително изкуство, да разкажат за добрите дела на човеците за пример на всички, да бъдат наградени за усърдието и да създадат верни приятелства помежду си.
Участници: Деца и ученици от цялата страна на възраст 5-19 г.
Раздели:
>> 1-ви раздел: Рисунка
Какво е необходимо:
За 1 възрастова група- от 5 до 8 години- формат А 4
За 2 възрастова група- от 9 до 19 години- формат А 3
Материали: по избор
>> 2 -ри раздел-Литература- поезия и проза
Участниците да са на възраст 9-19 години. Разказите или стиховете да не надвишават 2 машинописни страници , да бъдат формат Times new roman -12, накрая на произведението напишете име, фамилия на участника, години, град, телефон за връзка с родител или ръководител.
Творбите може да са художествена измислица, а може да са създадени по действителен случай.
Всеки участник може да изпрати до 2 литературни творби.
Конкурсът се провежда с благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Йоаникий.
Краен срок: 20 април 2018 г.
В конкурса могат да участват ученици от І до ХІІ клас, разделени в 3 възрастови групи: І – ІV клас; V – VІІІ клас; ІХ –ХІІ клас. Конкурсът се провежда задочно. Желателно е да се посочи името на ръководителя/ учителя-консултант, активно подпомогнал участника. Конкурсът е за рисунки и творби на приложното изкуство.
Всеки участник има прави да изпрати максимум 2 рисунки (размери 35/50 см., без паспарту, техника по избор). Участието в раздел „Приложно изкуство“ може да бъде индивидуално или колективно, с пластики, пана, керамика, дърворезба и други пластични форми.
Организатори: Министерство на образованието и науката и Национален дворец на децата
Краен срок: 31 март 2018 г.
За участие в конкурса се приемат първи книги, киносценарии и пиеси на автори до 40-годишна възраст.
Произведенията са в следните 6 жанра:
- Поезия (стихосбирки, поеми) – издадена книга
- Проза (разкази, повести, романи) – издадена книга
- Литературна критика и литературна история – издадена книга
- Детска литература – издадена книга
- Филмов сценарий
- Драматургия
Произведенията се изпращат в 5 екземпляра на адрес: Хасково – 6300, пл. “Общински” № 1, Дирекция “Хуманитарни дейности и обслужване на населението”, придружени от биографични данни за автора, негова снимка, e -mail и мобилeн телефон.
Краен срок: 17 април 2018 г.
Във Варненския карнавал могат да участват индивидуални участници и групи (без възрастови ограничения) от България и чужбина, които представят герои от българската или чуждестранна маскарадна обредност, маска и костюм от различните етнографски области и на различните етноси, както и герои от приказки, книги, филми, сериали и комикси.
Варненският карнавал има конкурсен характер. Групите трябва да представят програма до 2 минути, индивидуалните участници – до 1 минута. Участниците ще бъдат оценявани от жури по следните критерии: красота и колорит на маската, маскарадния и сценичния костюм; придържане към утвърдените образци на местната, националната или чуждестранната културна традиция; оригиналност на изработката; артистичност при представянето на маските и костюмите. Индивидуалните участници и групи, които желаят да участват в карнавала, но без да се състезават в конкурсната програма, могат да се запишат и по телефона и след определените срокове, най-късно в деня, предхождащ провеждането на карнавала.
Краен срок: 15 април 2018 г.
Балканският младежки форум е интензивно осемдневно лятно училище за младежи от различни балкански държави на възраст между 18 и 21 години. Той събира по 2 участници на възраст от 16 до 18 години от всяка балканска страна за интензивна седмица лекции, дебати, семинари, симулации и срещи с представители на Европейската комисия, Министерството на външните работи и други съответни институции и организации.
Разходи се поемат от организаторите.
Балканският младежки форум е разработен от млади възпитаници на програмата Трансатлантическа стипендия ва името на Бенджамин Франклин и е финансиран от Alumni Engagement Innovation Fund.
Краен срок: 14 юни 2018 г.
2018 BCFN YES! е конкурс за грантове за научни изследвания. Канят се млади докторанти и постдокторанти от всякакъв произход и националност да представят изследователски проект за подобряване на устойчивостта на хранителната система. Конкурсът BCFN YES! за грантове за научни изследвания предлага възможност да се внедрят конкретни предложения, които имат за цел да направят по-устойчива агро-хранителната система (по отношение на екологичните, социалните, здравните и / или икономическите аспекти) и съгласувани с изследователските проекти на BCFN.
Предложенията за научни изследвания трябва да бъдат предложени в една или повече от следните области:
- Устойчиви и здравословни хранителни навици;
- Устойчиво земеделие;
- Хранителна сигурност.
Краен срок: 31 юли 2018 г.
Приемат се заявления за участие за Конкурса за младежко гражданско предприемачество, с цел да се даде възможност на младите предприемачи да създадат устойчив свят.
Цели на конкурса:
- Без бедност
- Без глад
- Добро здраве и благополучие
- Качествено образование
- Равенството между половете
- Чиста вода и канализация
- Достъпна и чиста енергия
- Достоен труд и икономически растеж
- Промишленост, иновации и инфраструктура
- Намалени неравенства
- Устойчиви градове и общности
- Отговорна консумация и производство
- Действия по климата
- Животът под водата
- Животът на сушата
- Мир, правосъдие и силни институции
- Партньорства за целите
Младите хора от цял свят са поканени да представят своите иновативни идеи и проекти със социално въздействие, които защитават и изпълняват едно или повече от 17-те цели на устойчивото развитие.
Кандидатите трябва да бъдат на възраст между 15 и 35 години, да оперират предприятие под формата на бизнес, организация с нестопанска цел или неформална програма. Кандидатства се на английски език.
Краен срок: 1 юни 2018 г.
Предложете решение да един от четирите реални казуса в областта на управлението на енергията или представете решение за ефективно управление на енергията в градска среда.
Представете предложението си чрез текст или инфографики.
Приветства се участието на отбори от цял свят:
- Бизнес и инженерни студенти бакалаври (най-малко 2-ра година), бакалавърска или магистърска степен.
- Екипите следва да имат минимум двама участници, с най-малко една жена участник.
- Изисква се владеене на английски, писмено и говоримо.
Краен срок: 20 май 2018 г.
За участие се допускат с екипи, с не повече от 5 души в един). Студентите ще имат възможност да разработват и презентират сами свои решения в три категории:
- Мисия: "Изобретения на бъдещето"
- Мисия: "Дигитални иновации"
- Мисия: "Социални решения"
Голямата награда за отбора победител през 2018 г. е 10 000 лв. и посещение в Брюксел. Още две идеи ще бъдат отличени със специални предметни и парични награди от партньори на Академия за иновации: ИДЕИТЕ.
Организатори: Агенция за иновации Innovation Starter и неправителствена организация "Обединени идеи за България" в партньорство с водещи университети в България и институционалнаа подкрепа на Европейската комисия.
Краен срок: 15 май 2018 г.
Конкурсът е част от кампанията # SaferInternet4EU за популяризиране на онлайн безопасността, медийната грамотност и кибернетичната хигиена, което прави децата, родителите и учителите по-информирани за възможностите и предизвикателствата на цифровите технологии.
Канят се участници в следните категории:
- Конкурс за организации - публични и частни организации (включително организациите на Insafe мрежата), специалисти от академичните среди - предвидено е възнаграждение за висококачествена и новаторска онлайн програма за обучение по безопасност, ресурсна кампания или кампания за повишаване на осведомеността.
- Конкурс за учители – награди за забележителна и вдъхновяваща инициатива, решение или ресурс от един учител или група от учители.
- Състезание за младежи - предвидена е награда за забележителна и вдъхновяваща инициатива, решение или ресурс от един млад човек или от група млади хора.
Представете своята добра практика.
Краен срок: 20 април 2018 г.
EMed и фондация Anna Lindh организират конкурс „А sea of words 2018“ за участници на възраст 18-30 години за кратки разкази на тема „Памет и идентичност: преосмисляне на културното наследство“. Споделете своя поглед в рамките на 2500 думи и може да бъдете един от 15-те поканени за награждаването в Барселона (19 септември). Разходите по пътуването и престоя в испанския град ще бъдат изцяло поети от организаторите.
Разказът може да е написан на един от официалните езици на 43-те страни от евро-средиземноморската зона.
Разказите се оценяват първо на национално ниво, петте най-добри участват в международната оценка.
Краен срок: 1 юни 2018 г.
Конкурсът има за цел да проследи творческите заложби на учениците от страната в изкуството театър, популяризиране на дейността на школите по актьорско майсторство и да поощри таланта на всички деца и ученици.
Участниците са разделени в 7 възрастови групи, а конкурсът преминава през 3 етапа.
Награждават се всички ученици с поощрителни награди за участие, Гран при за най-добри артистични способности, Специална награда във всяка възрастова група и други.
Организатори: УН към ОДК - Бургас и Конфедерация на българските писатели.
Краен срок: 1 май 2018 г.
Национална мрежа за децата обяви старта на номинациите за наградата „Герой на децата“– най-авторитетното признание за ангажираност с живота и благосъстоянието на децата у нас. Призът се връчва в рамките на традиционните годишни награди „Златна ябълка“, с които Мрежа за децата отличава организации и личности с принос за развитието и бъдещето на децата в България.
Наградите се връчват в осем категории: Герой на децата, Болница, Училище, Община, Журналист, Благотворител, Награда за цялостен принос и Специална награда.
Краен срок: удължен до 30 март 2018 г.
Платформата „Контраплан“ започна през 2016 г. и цели да даде още една възможност на авторите на филмите да се срещнат с разнообразна публика и други професионалисти в сферата на киното, да обсъдят своите творби и да получат обратна връзка.
За повече информация: Антоний Дончев, е-mail: [email protected]
Краен срок: 15 ноември 2018 г.
Във връзка със 155-годишнината от рождението на своя патрон Сатиричният театър "Алеко Константинов" обяви Конкурс за сатирична комедия "Алеко Константинов".
Конкурсът е явен. За участие в него се допускат непубликувани, непоставяни, не участвали в други конкурси нови сатирични комедии, чийто обем позволява създаване на спектакъл с продължителност от поне 80 минути. Не се разглеждат драматургични миниатюри. Броят на актьорите, необходимите за поставянето на текста, не бива да надхвърля 15 души. Всеки автор има право на участие с една пиеса.
Краен срок: 2 април 2018 г.
Темата на конкурса е „Писма до себе си” и е свързана е с начина, по който децата и младежите възприемат себе си и мястото си в окръжаващия ги свят. Тя може да бъде разработена с цялата свобода и широта на въображението. Епистоларната форма не е задължителна.
В конкурса може да се участва с до три стихотворения или едно есе (кратък разказ) с обем до 2 страници.
Участниците са разделени в две възрастови групи: от пети до седми клас и от осми до дванадесети клас на настоящата учебна година.
Организатори: Община Стара Загора и Център за подкрепа на личностното развитие
Краен срок: 1 юни 2018 г.
Приемат се произведения, които с художествен талант и моделираща сила ще защитават нови светове от този вид по един от следните два начина:
- По спиралата към следващото: Съдби на индивиди и общества, търсещи изхода от съвременното кризисно състояние на света ни; образи на учени, мислители и обикновени хора, напипващи в мрака на неизвестното пътищата към тази цел; приключения на личности, въвлечени в такъв спирален процес и постепенно осъзнаващи смисъла му.
- Визии на следващото: Изграждане на образи, възникнали в нашето съвремие, но носещи белезите на новото, притежаващи вътрешната свобода, въпреки че са затворени в клетката на настоящата социална несвобода; образи на групи и общества, постигнали белези на следващото, без ескейпизъм, фанатизъм и аскетизъм. Хуманитарни технологии, водещи до освобождаване от опредметяването, разкриващи етическите и интелектуалните ресурси на ЧоВечното. Непротиворечиви и реалистично обрисувани общества на бъдещето, в които всяка личност е пълноценно разгърната и осъществена, без да зависи или да бъде притежавана от друга.
Приемливи са всички жанрове – достатъчно е разказите да засягат поне една от горните две теми.
Трите най-високо класирани разказа ще получат награди по 200 лв. и заедно с други подбрани заглавия от конкурса ще бъдат публикувани в следващите издания на алманаха „ФантАstika".
Краен срок: 31 август 2018 г.
Photogrvphy Grant е платформа на PhotogrVphy Magazine, която дава възможност за получаване на опит и навизане в професионалната фотография.
В изданието за 2018 г. можете да изпратите творби си в следните категории: Body; Climate; Daily life; Experimental; Urban.
Могат да кандидатстват фотографи на възраст 18+ от всяка страна.
Всеки кандидат може да подаде само 1 проект с до 10 снимки.
Краен срок: 3 юни 2018 г.
Младежи до 25-годишна възраст по света са поканени да представят кратки видеоклипове от максимум пет минути и да споделят своите мисли, опит, мнения, въпроси и предложения относно миграцията, многообразието и социалното включване.
Видеоклиповете трябва да са завършени след януари 2015 г., а ако не са на английски език, трябва да имат английски субтитри.
Международно жури ще връчва награди в три възрастови групи: до 12, от 13 до 17, от 18 до 25 години.
Един представител на всеки носител на наградата "PLURAL + International Jury Award" ще бъде поканен в Ню Йорк, за да представи своята работа на церемонията по връчването на наградите PLURAL + 2018 в Ню Йорк - през ноември 2018 г.
Организатори: Алианс на цивилизациите на Организацията на обединените нации (UNAOC) и Международна организация по миграция (МОМ)
Краен срок: 15 юни 2018 г.
Темата за тазгодишния конкурс е: "Промяната, която искам да направя".
Млади хора от цял свят, до 25-годишна възраст (които ще навършат тази възраст към 15 юни 2018 г.), са поканени да представят своите идеи и да изразят своите визии в една от следните възрастови категории:
а) деца (на възраст до 14 години)
б) младежи (на възраст 15-25 години)
Учителите и директорите на учебни заведения, които работят с младежи, могат да представят колекция от есета от своя клас или група.
Есетата трябва да бъдат до 700 думи или по-малко, оригинални и непубликувани и напечатани или отпечатани на английски, френски, испански или немски или 1600 знака или по-малко на японски език.
Организатори: ЮНЕСКО и Фондация за мир Goi
Краен срок: 31 март 2018 г.
С конкурс за анимационен супергерой стартира кампанията на Столичната община за намаляване на хранителните отпадъци. Конкурсът адресира най-малките и очаква от тях да изпратят своите рисунки. Пред децата няма никакви ограничения, освен че супергероят трябва да е забавен и духовит, защото на следващия етап от кампанията ще се очаква той да „разказва“ колко важно е да намалим хранителните отпадъци.
Краен срок: текущ
Програмата ще финансира малки проекти на стойност до 50 000 лева, допринасящи за смекчаване и адаптация към климатичните промени. В рамките на Програмата се изпълняват следните видове проекти:
- Малки инфраструктурни проекти (доставка на апаратура, изграждане на малка инфраструктура, водещи до директно или индиректно намаляване на емисиите на парникови газове) или адаптация към климатичните промени;
- Дейности, свързани със смекчаването и адаптацията към климатичните промени (разработване на стратегии /програми /доклади /анализи, образователни проекти, събития, публикации, научни изследвания и проучвания и др.).
Проектите се номинират от членовете на УС на НДЕФ.
Допустими бенефициери по проектите могат да бъдат юридически лица, с изключение на търговците по смисъла на Търговския закон и кооперациите по смисъла на Закона за кооперациите.
Кандидатстването по Програмата се осъществява чрез подаване на формуляр за кандидатстване по пощата или на ръка в офиса на НДЕФ.
Номинирането на проекти от членове на УС става текущо.
Краен срок: не е посочен
„Генерация Z“ си поставя за цел събирането на умни и талантливи български младежи, които имат афинитет и умения да пишат, както и интерес към политиката, политологията, икономиката, културата, журналистиката, спорта, правото и др. Предоставяме им целия ресурс на медийната платформа Клуб Z плюс помощта (когато е нужна) на журналистите в редакцията.
Търсят се талантливи младежи на възраст от 20 до 30 години с умения да пишат и да споделят своите компетентни коментари на теми екология и международна политика.
Всеки един от младежите ще има възможността да работи с някой от редакторите на Клуб Z: заедно ще обсъждат темите (често пъти виртуално) и накрая редакторите ще дават окончателния завършек на материалите, като всеки материал се редактира и публикува само след одобрението на автора.
Организатор: Клуб Z
Краен срок: по заявка
Агенцията за икономическо развитие Варна разработи Инструмент за он-лайн оценка на мениджъри на дистанционно работещи екипи , съвместно с партньорите си по проект TeamMate360 от Великобритания, Ирландия, Италия, Испания, Гърция и Румъния. Проектът се реализира с подкрепата на Програма Еразъм +.
По проекта се организират безплатни оценки и обучения за ръководители, които искат да повишат управленските си умения в областта на дистанционното ръководене на екипи от хора.
Желаещите ръководители и експерти за участие в онлайн оценка и последващо обучение, организирано на място в гр. Варна или чрез уебинар, могат да заявят своя интерес на е-мейл [email protected]
За повече информация относно Mодела TeamMate360 и Инструмента за онлайн оценка моля вижте интернет страницата на проекта.
Краен срок: текущ
От 1 март 2018 г. стартира Програма “Местни инициативи” 2018 на Община Свищов за финансиране на малки проекти.
Кандидати могат да бъдат инициативни групи жители или юридически лица с нестопанска цел от населените места в Община Свищов.
Всеки кандидат може да подаде един проект.
Тематична насоченост на проекта: облагородяване на селата в Община Свищов; интеграция на хора в неравностойно положение; места за отдих, спорт и развлечения; образование, култура и туризъм; рехабилитация (ремонт) на общински пътища, улици и тротоари; защита и възпроизводство на околната среда.
Продължителност на проекта: до 4 (четири) месеца.
Задължителен собствен и партньорски принос: най-малко 30% от общата стойност на бюджета на проекта, от които минимум 10% финансов.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Националната асоциация за приемна грижа организира конкурс за разкази и есета от деца и младежи в приемни семейства или техните приемни братя и сестри (родни деца на приемните родители), приемни родители и социални работници.
В инициативата могат да участват социални работници от всички отдели за закрила на детето, екипите по приемна грижа или доставчици на социални услуги за деца, които работят по случаи на деца в приемна грижа.
>> РАЗКАЗ/СЪЧИНЕНИЕ ОТ ПРИЕМНИ ДЕЦА И РОДНИ ДЕЦА НА ПРИЕМНИ РОДИТЕЛИ ОТ 10 ДО 14 Г.
Тема на разказа/съчинението: “Моята суперсила”
Обем на текста: 1 страница на компютър (до 2500 знака)
>> ЕСЕ/СЪЧИНЕНИЕ ОТ ПРИЕМНИ МЛАДЕЖИ И РОДНИ МЛАДЕЖИ НА ПРИЕМНИ РОДИТЕЛИ ОТ 15 ДО 21 Г.
Тема на есе: Чудя се “защо?”
Обем на текста: 2 страници на компютър (до 5000 знака)
>> ЕСЕ ОТ ПРИЕМНИ РОДИТЕЛИ
Тема на есе: Чуждото дете у дома
Обем на текста: 2 страници на компютър (до 5000 знака)
>> ЕСЕ ОТ СОЦИАЛНИ РАБОТНИЦИ
Тема на есе: Детството като случай
Обем на текста: 2 страници на компютър (до 5000 знака)
Изпращайте текстовете на електронна поща: [email protected]
Най-добрите текстове ще бъдат наградени с парични награди.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Ако искате вашите ученици да проявяват грижа и внимание към другия, ако вярвате, че те самите могат да променят действителността и сте готови да им помогнете в това - станете част от програмата „Научи се да даряваш” на Български дарителски форум.
Учителите, включени в програмата, ще преминат през двудневно обучение на 8-10 юни 2018 т. (петък-неделя) в София, ще имат ментори, както и възможност да работят с външни лектори – представители на български фондации и компании, които даряват и работят за социална промяна. Те ще получат достъп до адаптирани за целта на програмата учебни материали и ще трябва да споделят опита си след всеки урок, през онлайн платформата на програмата.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Story_S е проект, в който ментори ще работят с младежи от ромски произход на възраст 16-25 години, които искат да се развиват в различни сфери (образование, професионално, и др.). Срещите ще са няколко пъти месечно и ще се осъществяват по уговорка между обучавания и ментора (около 6 часа месечно).
Период на участие: април 2018 - октомври 2019 г.
Партньори по проекта в България са Фондация “Здраве и социално развитие” и Български Младежки Форум.
По проекта е предвидено заплащане за менторите.
Изисквания към менторите:
- Желание за подкрепа на учебния процес, професионалната реализация и развиване на различни полезни умения у младежите;
- Отговорно отношение и проактивен подход;
- Между 18 (навършени) и 29 години.
Одобрените кандидати ще преминат въвеждащо обучение на 21-ви и 22-ри април в София.
Краен срок: 30 март 2018 г., 17:00 часа
Институт за икономическа политика (София) и Институт за социални изследвания (Скопие) с подкрепата на Фондация „Ханс Зайдел" България организират Втори българо-македонски младежки семинар на тема „SHAPING OUR COMMON FUTURE".
Форумът има за цел да предостави възможност на младежи от двете държави да дискутират по актуални теми от дневния ред на Европейския съюз и на страните от региона на Югоизточна Европа – регионално сътрудничество, предизвикателства пред Европа и Европейския съюз, бъдещето на Западните Балкани и т.н. Също така участниците в семинара ще могат да доразвият своите меки умения в рамките на предвидените интерактивни сесии.
Семинарът ще се проведе в периода 12-15 април 2018 г. в комплекс Aurora Resort and SPA, гр. Берово (Република Македония), като в него ще се включат 15 младежи от България и 15 младежи от Република Македония на възраст между 18 и 27 години.
За българските участници е предвиден организиран транспорт от София до Берово на 12 април и от Берово до София на 15 април. Разходите за нощувки, храна и учебни материали се поемат от Фондация „Ханс Зайдел" България.
Участието в семинара НЕ Е обвързано със заплащането на такса.
Работният език на семинара е АНГЛИЙСКИ. Успешно преминалите обучението ще получат сертификат.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Ако вашето училище има поне 3 реализирани инициативи в последните 3 години в училище или извън него, които да включват полагане на доброволен труд и/или организиране на дарителски кампании и акции, и искате вашите ученици да проявяват грижа и внимание към другия, ако вярвате, че те самите могат да променят действителността и сте готови да им помогнете в това – станете част от програмата „Научи се да даряваш” на Български дарителски форум.
Чрез нея ще имате възможност да обучавате децата в основните принципи и механизми на дарителство и доброволчество в училище, както и да участвате заедно с тях в малки доброволчески инициативи.
За учебната 2018/2019 година програмата ще избере и работи с 36 учители и техните класове.
Предвидена е да се реализира в 30 седмици, по един час седмично (в час на класния или в друга форма по преценка на учителя).
Учителите, включени в програмата, ще преминат през двудневно обучение на 8-10 юни, 2018 (петък-неделя) в София. Те ще имат ментори, както и възможност да работят с външни лектори – представители на български фондации и компании, които даряват и работят за социална промяна. Ще получат достъп до адаптирани за целта на програмата учебни материали и ще трябва да споделят опита си след всеки урок, през онлайн платформата на програмата.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Университетската агенция на Франкофонията, в партньорство с Френския институт организират за първи път в България конкурса "Моята теза в 180 секунди". Той има за цел да даде възможност на настоящи или защитили през изминалата академична година докторанти, да представят пред разнородна публика от неспециалисти темата на своето изследване.
Всеки участник разполага с 3 минути, за да направи ясна, изчерпателна и убедителна презентация на френски език, с помощта на един слайд.
Победителят в българското издание ще представлява България на международните финали в Лозана през септември тази година.
Краен срок: 30 март 2018 г., 17:30 ч.
Столична община учреди еднократна стипендия за високи спортни постижения в изпълнение на утвърдени Правила от кмета на Столична община.
Постиженията трябва да са регистрирани през съответната календарна година (01.01.2017 – 31.12.2017 г.) в олимпийски видове спорт (летни и зимни съгласно решение на сесия на МОК).
Стипендията представлява парична сума, платима в български лева, индивидуална стипендия (еднократно финансово подпомагане).
Кандидатстващи институции:
- Директори на столични образователни институции (общински, държавни, спортни и частни);
- Председатели на Обединени спортни клубове;
- Родители и други упълномощени лица.
Краен срок: 30 март 2018 г., 17:30 ч.
Шест общини са допустими кандидати по процедурата – Плевен, Русе, Варна, Бургас, Пловдив и Столична община, а партньори могат да бъдат доставчици на социални услуги и неправителствени организации.
Процедурата цели да осигури качествена грижа за хора с тежки увреждания и техните семейства, като бъдат създадени центрове за комплексна подкрепа. Стремежът е чрез осигуряването на новия тип услуги да бъде дадена възможност близките на тези хора да се върнат или да започнат работа.
От новите услуги ще могат да се възползват лица над 18-годишна възраст с увреждания, включително с тежки множествени увреждания в риск и техните семейства, както и такива, които ползват резидентни услуги и техните семейства.
Краен срок: 30 март 2018 г., 14:00 ч. CET
Градовете са поканени да кандидатстват за финансиране от ЕС по третата покана за набиране на проекти за "Иновационни дейности в градовете". Поканата е насочена към осигуряване на градските райони в цяла Европа с ресурси за тестване на нови и недоказани решения за справяне с градските предизвикателства. До 100 милиона евро от Европейския фонд за регионално развитие ще подпомогнат финансирането на творчески проекти в следните области:
- адаптиране към изменението на климата,
- качество на въздуха,
- жилища; и
- работни места и умения за местната икономика,
в съответствие с целите на Urban Agenda на ЕС.
Краен срок: 30 март 2018 г., 1 юни 2018 г.
Minor Foundation for Major Challenges е норвежка организация, която финансира комуникационни проекти, които увеличават общественото разбиране за причинената от човека антропогенната промяна на климата.
Фондацията очаква кандидатури от цял свят. Подкрепят се проекти, които оказват голямо въздействие върху общественото мнение и увеличаването на политическата подкрепа за намаляване на емисиите на парникови газове.
Всички проекти, които използват новаторски и експериментални комуникационни мерки за намаляване на емисиите на парникови газове, могат да кандидатстват за финансова подкрепа.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Победителят ще получи чек за 3000 щ.д. заедно с публичното признание в специално издание на EuropeNow и обявяването в European Studies Newsletter, както и различни социални медии. Всеки от ваградените ще получи една година допълнителното индивидуално членство в Съвета за европейски изследвания (Council for European Studies - CES).
Всяка номинирана творба трябва да отговаря на следните критерии:
- да бъде интердисциплинарен проект, който съчетава най-малко две от трите категории: музика, литература и визуално изкуство;
- да бъде от България или негов автор да е български гражданин, пребиваващ в друга държава;
- писмените текстове, извадки или цели проекти, не трябва да надвишават 6000 думи;
- да е на английски език;
- окуражават се сътрудничества на поне двама творци;
- музикалните композиции следва да са за камерен ансамбъл, който да не надвишава 5 изпълнители;
- проектът следва да бъде завършен до декември 2018 г.
Кандидатурите могат да бъдат подадени от авторите и трябва да бъдат придружени от формуляр за кандидатстване. Композициите трябва да бъдат изпратени в MP3 формат с максимална продължителност 12 минути. Образците на визуално изкуство трябва да се представят като изображения с висока резолюция с максимален брой 5 или като връзка за стрийминг на филм. Художествената и нехудожествената литература, както и поезия трябва да бъдат подадени като цифрово копие.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Организаторите на XX Национален фестивал на детската книга, който ще се проведе в гр. Сливен от 8 до 10 май 2018 г., обявиха Седми национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои.
Изберете ваш любим литературен герой и изработете негова театрална кукла. След това изпратете своите кукли (с обозначени: трите имена, възраст - навършени години, училище, адрес, телефон и e-mail за контакти) на адрес:
8800 гр. Сливен
ул. “Никола Карев” № 1
Регионална библиотека “Сава Доброплодни”
За конкурса за изработване на театрални кукли
В конкурса могат да участват деца и юноши на възраст от 7 до 16 години, разделени в три възрастови групи: 7 – 10 години, 11 – 14 години, 15 – 16 години. Всеки участник има право да представи до 2 броя кукли. Куклите да са с височина по-голяма от 35см.
Компетентно жури ще оцени вашите творби. Резултатите от конкурса ще бъдат обявени в рамките на програмата на XX Национален фестивал на детската книга – Сливен, 2018г. На специална церемония ще бъдат връчени наградите на отличените участници.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Организаторите на XX Национален фестивал на детската книга, който ще се проведе в гр. Сливен от 8 до 10 май 2018 г., ви канят да вземете участие в Национален пленер за детска рисунка на тема: “Един ден изпълнен с вълшебства“.
Пленерът ще се проведе в гр.Сливен на 9.05.2018 г. от 10.00 до 14.00 часа. В него могат да участват деца и юноши на възраст от 7 до 15 години, разделени в три възрастови групи : 7 – 10 години, 11 – 13 години и 14-15 години.
Организаторите предоставят на участниците рисувателен лист с размер 35/50 см. Останалите материали за работа се осигуряват от децата в зависимост от техните индивидуални потребности.
Компетентно жури ще излъчи победителите.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Целта е да се отличи иновативен проект, независимо дали е технологична иновация или идея за нови начини за използване на автомобили. Участниците се очаква да предложат нови решения в една от следните категории:
- електрификация на превозното средство;
- автономно превозно средство;
- цифрова мобилност.
Студентите от всички краища на света са поканени да поставят нови решения в една от трите категории: електрификация на двигателя, автономни превозни средства и цифрова мобилност.
На първите три избрани проекта ще бъдат присъдени общо 200 000 евро.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Френският институт в България открива покана за набиране на проектни предложения за подкрепа на университетски и научни събития.
Проектите могат да бъдат във всички сфери на науката – хуманитарни, социални и точни науки.
Всички университети, програми (франкофонски или не) и научни институти могат да кандидатстват с проектно предложение.
Краен срок: 30 март 2018 г.
Разказът трябва да е публикуван в периодичния печат или в книга през 2017 г.
Изпращайте вашите творби в 5 екземпляра на хартиен носител, с информация къде и кога са публикувани, с кратка автобиография и телефон за връзка.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Move.bg и Human in the Loop организират двудневен Solvathon, който ще събере IT експерти и представители на неправителствени организации и социални предприятия. Целта на събитието е да отговори на нуждата от IT умения в НПО сектора за развиването на иновации със социална мисия. Организациите ще научат повече за това как технологиите могат да им послужат за оптимизация на работата им, ангажирането на публики и решаването на социални проблеми.
Шест организации ще бъдат избрани за Challenge hosts и ще поставят като предизвикателство свой дигитален проект, който е директно свързан със социалната им мисия и отговаря на конкретно социално предизвикателство. Това може да бъде мобилно приложение, онлайн платформа, вътрешнофирмен софтуер, или друго. Дори и да нямат конкретен дигитален проект, организациите могат да предложат казус, който да може да бъде разрешен чрез дигитални и технологични иновации.
На самото събитие IT експерти и ентусиасти ще се разделят на отбори и ще работят в продължение на един уикенд за развитието на даденото технологично решение. Очакваният резултат ще бъде прототип или минимален жизнеспособен продукт, в зависимост от сложността на проекта.
Ако вашата организация има идея за дигитален проект, в момента развива такъв, или просто има интересен социален казус, който може да има технологично решение, кандидатствайте да бъдете избрани като Challenge hosts.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Наградата се връчва след провеждане на конкурс за постигнат икономически просперитет, показващ ръст в направленията: Индустриално развитие; Инвестиции в производствени мощности и др. активи; Иновативни технологии, внедрени в производството; Интелект - разработка на научен продукт за индустриално приложение; Инициативност в стопанската дейност.
Наградите се връчват в следните категории:
- Микро- и малки предприятия – с до 49 наети на трудов договор лица и годишен оборот до 5 млн. лв.;
- Средни предприятия – от 50 до 249 наети на трудов договор лица и годишен оборот до 15 млн. лв.;
- Големи предприятия – над 250 наети на трудов договор лица и годишен оборот над 15 млн. лв.;
- Научни или учебно-научни организации;
- Физически лица, с принос за развитието на българската икономика.
Краен срок: 31 март 2018 г.
ФРГИ търси младежката гледна точка за противодействие на aнтициганизма: младежи на възраст от 13 до 25 години, могат да изпращат снимки и есета за конкурса „Заедно срещу антицигнизма в България“.
Получените материали ще се оценяват в две възрастови групи от 13 до 19 години и от 19 до 25 години от петчленно жури. Кандидатите могат да участват с до три материала в категориите: снимка и есе. Един кандидат може да участва с творби и в двете категории, при условие, че броят на изпратените творби в двете категории не надвишава 3.
Победителите от двете възрастови групи и категории ще бъдат обявени на специално събитие през април 2018 г. в град София. Победителите в категория снимка ще получат предметна награда – фотоапарат, а победители в категория есе – таблет.
Най-добрите снимки ще бъдат събрани в пътуваща изложба, която ще гостува в 17 различни български града. А най-добрите есета ще бъдат публикувани на сайта на проект „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“.
Краен срок: 31 март 2018 г.
За: Всеки, който официално пребивава в Китай и Европа (кандидатите от други държави също са добре дошли).
Краен срок: 31 март 2018 г.
Могат да кандидатстват неформални групи хора, читалища, организации с нестопанска цел и др. от всички населени места на общините Бяла Слатина, Оряхово и Козлодуй.
Информационни дни за поканата ще се проведат: на 17.01.2018 г. в гр. Оряхово; на 19.01.2018 г. в гр. Бяла Слатина; на 01.02.2018 г. в гр. Козлодуй.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Фондът подкрепя мобилността на представители на гражданското общество в ЕС, Черноморския и Балканския подрегиони, с цел насърчаване споделянето на знания, опит и обмен на най-добри практики за ефективност и приобщаваща среда. Кандидатстването трябва да бъде най-малко 15 дни преди провеждането на събитието.
Краен срок: 31 март 2018 г. 23:59 ч.
Конкурсът е насочен към учители; психолози; екипи към образователни институции, работещи с деца в риск по механизма за обща подкрепа; училища; детски градини; центрове за обща подкрепа; НПО и всички представители на институции, работещи с деца в риск и уязвими групи.
За да участвате в конкурса, опишете трудна ситуация (до 2000 думи и приложете снимка), на която сте намерили решение, инструмент или техника за работа; резултата (промяната), които сте постигнали; и реакцията на заинтересовани звена по заложените направления в конкурса, разработен механизъм за обща подкрепа в съответствие с Наредбата за приобщаващо образование и системата за управление на качеството (ако участник представлява институция).
Направленията са:
- Предложение за инструмент за изграждане на компетентности в педагозите, необходими им при работа с деца и ученици, нуждаещи се от обща подкрепа;
- Инструменти за изграждане на мотивационни канали и повишаване желанието за учение на деца и ученици;
- Техники и модели на работа при изграждане на положителна образователна среда;
- Техники за изграждане на култура на взаимоотношения в образователна среда;
- Техники за работа с „трудни“ деца и асоциални групи;
- Приложими модели за работа при деца преживели насилие;
- Приложими модели и подходи за работа с родители, за постигане на положително въздействие върху уязвими групи и рискови звена.
Конкурсът се организира от Институт по качество в образованието, към Фондация „Качество в образованието“ и Фондация "Европейски център за иновации, образование, наука и култура".
Краен срок: 31 март 2018 г.
В конкурса могат да участват само творби, публикувани в периода 1 януари – 31 декември 2017 г. Те трябва да са дело на съвременни български автори; да имат безспорни художествени достойнства и приносен характер за българската словесност, както и в отстояването на общочовешките и християнски ценности.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Всяка година, Whitley Wildlife Conservation Trust предоставя лични за проекти за опазване на природата. Проектите могат да включват практическо управление на местообитания или видове, научни изследвания, обучение, образование, повишаване на осведомеността или провеждане на кампании.
ще приеме заявления за работа, които се възползват от консервационни дейности в крайбрежна околна среда.
Тръстът през 2018 г. ще финансира консервационни дейности в крайбрежна околна среда в размер от 500 до 1500 GBP.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Младежи от цялата страна на възраст от 13 до 25 години имат възможност да изпращат снимки и есета по темата. Младежите ще кандидатстват в две възрастови групи: от 13 до 19 години и от 19 до 25 години. Кандидатите могат да участват с до три материала в двете категории на конкурса. Един кандидат може да участва с творби и в двете категории.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Видеоконкурс „I LIVE GREEN“, организиран от Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) и нейната партньорска мрежа, отправя покана към всички европейци да покажат действия в полза на околната среда. Всяко видео трябва да е между 30 и 45 секунди, придружено от кратък текст, което насърчава грижата за по-чиста и здравословна околна среда. Kонкурсът се фокусира върху четири теми от всекидневието:
- Устойчиви храни – ограничаване на разхищението на храна и използването на пестициди в земеделието;
- Чист въздух – какво правим за по-чист въздуха;
- Чиста вода – как опазваме водата чиста;
- Минимални отпадъци – примери за рециклиране и повторна употреба на вещите.
Победителите във всяка категория ще получат парична награда от 1000 евро. Наградата от онлайн гласуването е 500 евро.
Краен срок: 31 март 2018 г.
В конкурса могат да участват всички студенти по журналистика, бакалавърска степен, които са на максимум 24 години. Позволено е участниците да се явяват под формата на отбор.
Представете едноминутно видео на тема “Покажи добрия българин”.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Наградата отличава научни доклади за най-добра теза (един за завършил бакалавърска степен, един за магистърска степен и един за докторска степен).
За студенти от цял свят, които:
- се обучават в областта на устойчивостта, химията, полимерната химия, полимерната наука, техническата химия, механичния и промишлен инженеринг или приложения с особен акцент върху полиолефини, олефини или основи;
- докладът не трябва да е на повече от две години и трябва да бъде завършен до края на февруари 2018 г., за да бъде допуснат до конкурса за наградата.
Отличия: Сертификат, награда и пътуване до Stenungsund, Швеция.
Краен срок: 31 март 2018 г.
„Български пощи” ЕАД стартира националния етап от 47-ия международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз и ЮНЕСКО. Темата на конкурса е “Представете си, че сте писмо, пътуващо във времето. Какво послание искате да предадете на своите читатели?“
В международното състезание могат да участват само деца на възраст до 15 години. Националният етап в различните страни се организира от задължените пощенски оператори и писмата се изпращат чрез тях.
Международното бюро на ВПС не приема съчинения, изпратени от училища или от частни лица.
Всяка от допуснатите до конкурса творби трябва да отговаря на следните условия:
- Да бъде написана като писмо до приятел, близък, известна личност и пр., като съдържа всички обичайни за писмото елементи (адрес на подател и получател, обръщение, поздрави, подпис).
- Да съдържа не повече от 1000 думи.
- Стриктно да се придържа към зададената тема.
- Авторите следва да се въздържат от изтъкването на каквито и да е политически и религиозни мнения.
- Нов момент в изискванията за 2018 година е в текста по никакъв начин да не се споменава името на държавата на автора, както и всякакви връзки и препратки към нея.
Победилото в националното класиране писмо ще бъде изпратено за участие в международната надпревара с другите национални победители.
Краен срок: 31 март 2018 г.
Право на участие имат младежи и девойки от 14 до 19-годишна възраст (в гимназиалната училищна степен до 12. клас).
Националният литературен конкурс “Петя Дубарова” за художествена литература включва два раздела:
- Поезия - до пет стихотворения
- Проза – до три разказа
Творбите за участие в конкурса следва да не са публикувани.
Конкурсът е анонимен.
Организатори: Община Бургас, Къща музей „Петя Дубарова”, Министерство на образованието и науката, регионално управление по образованието – Бургас
Краен срок: 1 април 2018 г.
В конкурса могат да участват индивидуални спортисти от олимпийските и неолимпийски дисциплини. Избраните ще получат безвъзмездно финансиране за закупуване на екипи, участие в турнири, подготовка, възстановяване и други.
С оглед на последните тенденции в спорта и на натрупания опит през годините „Еврофутбол” реши да увеличи горната възрастова граница на състезателите. Сега трите групи са разделени както следва: до 15 години включително, от 16 до 20 години и от 21 до 28 години.
Компанията не забравя поетия ангажимент към хората с увреждания и отново осигурява специална квота за българските параолимпийци.
Краен срок: 2 април 2018 г.
Конкурсът "Млади шампиони на Земята" на Програмата на ООН за околна среда цели да отличи и подкрепи активисти на възраст от 18 до 30 години, които имат изключителен потенциал за положително въздействие върху околната среда.
През 2018 г. седем младежи - по един от всеки глобален регион - ще получат титлата "млади шампиони на Земята". Тези победители ще получат начален капитал от 15 000 USD, интензивно обучение и ще реализират своите амбициозни планове в областта на опазването на околната среда.
Чия мащабна идея ще промени света? Експерти на ООН ще изберат 35 регионални финалисти, публично онлайн гласуване ще определи 14-е полуфиналисти за целия свят. След това Международното жури ще определи седемте победители на състезанието от 2018 година.
Краен срок: 3 април 2018 г., 17:00 CET
EIT Climate-KIC Accelerator е най-големият cleantech акселератор в Европа за прохождащи стартапи. Той е насочен към подготовката на начинаещи стартапи за срещи с първите им инвеститори и клиенти и им помага да мащабират бизнеса си.
Търсят се новатори с пробивни идеи за борба с изменението на климата. Ако сте на начинаещ стартап (до три години) или работите като екип и искате да създадете стартап, базиран на нова технология или услуга с висок потенциал както за търговска жизнеспособност, така и за влияние върху климата, кандидатствайте!
Краен срок: 4 април 2018 г.
c
Във връзка с провеждането на българската инициатива „Седмица на гората“, Дирекция на Природен парк „Русенски Лом“ обяви конкурс за рисунка за деца и младежи, на тема: „Един ден в Природен парк „Русенски Лом“. Участниците са предизвикани да покажат своето разбиране на чиста околна среда, начините за опазването й и ползите, които тя носи за здравето и живота на съвременния човек. Ще бъдат поощрявани изобразени характерни за Природен парк „Русенски Лом“ ландшафт или животински и растителни видове.
Техника на работите: акварелни/темперни бои или пастели.
Формат: хартия/картон А4.
Възрастови групи, по които ще бъдат разделени участниците:
>> 5 -7 години, с излъчване на 1, 2 и 3 награда и поощрения;
>> 8 -11 години, с излъчване на 1, 2 и 3 награда и поощрения;
>> 11-14 години, с излъчване на 1, 2 и 3 награда и поощрения.
Краен срок: 4 април 2018 г.
National Geographic Society отпуска грантове за опазване, образование, научни изследвания, разказване на истории и технологии чрез своята Комисия за изследване и проучване за кандидати от цял свят. Проектите, финансирани от грантове на Националното географско дружество, трябва да бъдат смели, иновативни и трансформативни.
Грантовете са два типа:
>> Стандартни грантове - за кандидати с докторска степен, еквивалентна степен или еквивалентен трудов стаж.
>> Грантове за начало на кариерата - Кандидатите за безвъзмездна помощ за начало на кариерата трябва да са навършили 18 години към момента на подаване на заявлението.
Кандидатурите следва да бъдат подадени най-малко шест месеца преди началото на проекта.
Безвъзмездните средства обикновено се финансират с до 30 000 щатски долара.
Краен срок: 5 април 2018 г. (включително)
В конкурса могат да участват деца и ученици от три възрастови групи:
- Предучилищна възраст 5-6 години (деца от школи, училища и детски градини, а също и от българските училища в чужбина);
- Първа група: І – ІV клас;
- Втора група: V – VІІ клас;
(Учениците могат да бъдат членове на кръжоци, клубове и школи към читалища, ОДК и други, а също и от българските училища в чужбина).
Категории:
1-2. Литература - Раздел Поезия и Раздел Проза: Право на участие имат учениците от І-ва и ІІ-ра възрастова група. Всеки участник представя по едно стихотворение, разказ, приказка или есе, до две машинописни страници в три екземпляра.
3-4. Изобразително изкуство - Раздел „Изящно изкуство” и Раздел „Приложно изкуство”: Право на участие имат деца и ученици от трите възрастови групи. Участниците могат да използват всички видове живописни, графични и приложни техники върху кадастрон, с формат 35/50 см, без паспарту. Всеки участник участва с по една творба, в предпочитаната от него техника.
За контакти и информация: Десислава Александрова, директор на ІV ОУ „Христо Ботев” град Лом; тел.: 097166548; мобилен тел.: 0894472692
Организатори: Четвърто основно училище „Христо Ботев”- гр. Лом в партньорство с Училищно настоятелство „Феникс”
Краен срок: 5 април 2018 г.
Българска платформа за международно развитие, в рамките на инициатива „Граждански диалог за развитие”, обяви конкурс „ГЛОБАЛНО УЧИЛИЩЕ” с награден фонд за училища с принос в прилагането на философията, принципите и методите на глобалното
образование за формирането на активни глобални граждани.
Конкурсът е отворен за всички училища в България. Неговата цел е да отличи училища, които имат съществуващи добри практики в областта на глобалното образование и които планират конкретни бъдещи инициативи в подкрепа на изпълнението на Целите за устойчиво развитиe (ЦУР).
Може да кандидатства всяко училище, което би искало да въведе темите за глобално образование и Целите за устойчиво развитие, както и училища работили по темата, които искат да я продължат. Заинтересованите кандидати участват в конкурса с концепция за дейности.
Според подцел 4.7 от 17-те цели за устойчиво развитие на ООН, приети през 2015 г. и служещи като отправна точка за действие на международната общност и на националните правителства през следващите 15 години: “До 2030 г. всички учащи трябва да придобият знанията и уменията, които са необходими, за да бъде подкрепено устойчивото развитие, включително чрез: образование за устойчиво развитие и устойчив начин на живот, за човешки права, за равнопоставеност на половете, за популяризиране на културата на мира и ненасилието, за глобалното гражданство и оценяване на културното многообразие и приноса му за устойчивото развитие”.
Глобалното образование е включено в Закона за предучилищното и училищно образование. То е инструмент за развиване на критичното мислене и постигане на разбиране за взаимовръзките в света, допринася за личностното развитие на учениците и същевременно отговаря на потребностите на обществото, подготвяйки отговорни граждани – създатели на положителна социална промяна.
Формуляр за кандидатстване в конкурс „Глобално училище” 2018:
https://drive.google.com/file/d/1chyQvSXNVAvToPJyfy0-KQ_QWd7JiHq7/view
Краен срок: 5 април 2018 г.
Регламентът за участие в националния конкурс предвижда подготовката на научноизследователски и иновативни проекти в категориите:
- Биология
- Химия
- Информатика
- Инженерни науки
- Материалознание
- Математика
- Медицина
- Физика
- Социални и хуманитарни науки
- Екология
В разработването на един проект могат да участват индивидуални участници или екипи до трима човека.
В конкурса могат да участват ученици и студенти първи курс, отговарящи на следните условия:
- да са навършили 14 години към 1 септември 2018 г.
- да са под 21 години към 30 септември 2018 г.
Краен срок: 6 април 2018 г.
Право на участие за Европейската награда имат всички европейски фермери под 40-годишна възраст. Печелившият проект от всяка страна-членка ще се състезава с конкурентите си на европейско ниво.
Основните критерии за оценка на проектите са използването на ноу-хау, нови методи и нови форми на технологиите в даден сектор или регион, чрез използването на иновативни методи в селското стопанство. Регламентът предвижда три награди – за най-добър проект, най-устойчив проект и най-иновативен проект.
Класирането и обявяването на победителите на национално ниво ще се състои на 20.04.2018г. в Пловдив в рамките на Първия национален форум на младите фермери.
Краен срок: 6 април 2018 г.
Всяка година фотоконкурсът на InterAction се фокусира върху хуманитарната и в полза на развитието дейност.
Изпратете свои снимки, които илюстрират иновативни, ефективни и вдъхновяващи усилия за международна помощ и развитие. Приемат се примери за овластяване на жените, младежки потенциал, новаторски технологии, общи ценности и партньорства, и не само.
В конкурса може да участва с всеки с до три (3) снимки.
Краен срок: 6 април 2018 г.
Поканата е насочена към културни организации, независими куратори и артисти от България и чужбина, като цели да стимулира тяхното участие и принос в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 г.
Конкурсът цели да подпомогне осъществяването на малки проекти, стимулиране на общностното участие, разширяване на публиките и развиване на културни дейности по квартали и алтернативни пространства в град Пловдив.
Приоритет на отворената покана са разнообразни инициативи и акции, както и специално съдържание по основни клъстери и проекти от програмата на Европейската столица на културата като:
- Кирилизация – популяризиране на уникални български приноси към разнообразието на европейската култура;
- Махала – работа с ромската общност по кварталите на град Пловдив;
- Река Марица и о. Адата – намеси в градско пространство и проекти с екологична насоченост.
Конкурсът е насочен към реализацията на: Изложби; Театрални представления; Концерти; Танцови спектакли; Артистични намеси в публично пространство, които включват инсталации /вкл. звукови и светлинни/, скулптури, обекти, прожекции; Акции и пърформанси на открито – танц, кино, литература, музика, визуални изкуства; Международни партньорства – Балкани и Европа; Общи платформи за обмен на знания и умения между хора от различни социални групи и сфери в креативния сектор; Общностни акции за подобряване на диалога между различни социални, възрастови и етнически групи и подобряване на градската среда; Проекти за включване на хора в неравностойно положение; Градско градинарство, био и еко строителство.
Период за реализация на проектите: септември 2018 г. – декември 2019 г.
Краен срок: 7 април 2018 г.
Pitch Bootcamp е двудневен кариерен обучителен семинар, който събира заедно студенти и наскоро завършили младежи с някои от най-успешните компании. По време на събитието ще се гмурнете в света на автобиографиите, LinkedIn и представянето на интервюта за работа и ще ти помогнем да развиете свой бизнес модел за бъдещата си кариера.
През първия ден ще се научите как да изградите силен и впечатляващ профил, чрез който да стъпите уверено на пазара на труда. Също така ще се научите как най-добре да подхождате към различните компании и как да изберете тези, които подхождат най-добре на вас.
През втория ден ще приложите всичко, което сте научили на практика и ще се представите пред професионалисти от различни бизнес сфери, които ще ви дадат обратна връзка за вашето представяне и съвети за подобрение. Много вероятно е и да намерите своя личен ментор или своя стаж / работата – мечта!
Краен срок: 9 април 2018 г.
Конкурсът се организира от Общински младежки дом – Монтана, в партньорство със сдружение „Младежки Северозапад” и школа по български народни танци „Стоянови”.
Право на участие имат деца на възраст от 4 до 19 години, ученици от държавни и общински училища, възпитаници на читалища, ОДК, ЦРД, Младежки домове и др. организации за неформално образование, студенти от АМТИИ - град Пловдив и ВУЗ с музикални специалности на възраст от 19 до 30 години.
Жанрове: Автентичен и обработен песенен, инструментален и танцов фолклор.
Раздели:
- Народно пеене
- Хореография
- Инструменталисти
- Фолклорни ансамбли за обработен фолклор
От този линк може да се изтеглят материалите за участие - статут, заявка и приложения с песни:
http://www.omd-montana.tk/1044108610821091108410771085109010801.html
Краен срок: >> За първи етап: срок за предаване на експонатите - 10 април 2018 г.; >> За втори етап: заявките се подават до 17 април 2018 г.
Целта на фестивала е популяризирането на обредния, песенния, инструменталния и танцовия фолклор на България и приобщаването на младото поколение към ценностите на българските традиции.
Фолклорният ученически фестивал „Родило се, преродило” – Ямбол, 2018 ще се проведе през месец април в два етапа.
Първи етап: Изложба на рисунки, великденска украса и обредни хлябове. Откриването на изложбата и награждаването на участниците ще се състои на 13 април 2018 г. от 10,30 часа в Арт салона на НЧ „Зора-1945”.
Втори етап: включва три конкурса и ще се проведе на 21 април 2018 г. от 10,00 часа в Зрителната зала на читалището.
1. Конкурс за изпълнение на българска народна песен
2. Конкурс за изпълнение на народен инструмент
3. Конкурс за изпълнение на народни танци
Възрастови групи:
Първа – предучилищна възраст;
Втора – 7-10 годишна възраст;
Трета –11-14-годишна възраст;
Четвърта – 15-19-годишна възраст.
Организатори: НЧ „Зора-1945” с подкрепата на Министерство на културата и Община Ямбол.
Ключово действие 3: Подкрепа за реформиране на политиката — Инициативи за иновации в политиката, програма „Еразъм+“
Краен срок: за предварителни предложения - 10 април 2018 г., 12,00 ч. централно европейско време
Експериментални подходи в европейската политика в рамките на програма „Еразъм+“, Ключово действие 3 (Подкрепа за реформиране на политиката) — Инициативи за иновации в политиката ( 1 ), са проекти за транснационално сътрудни¬ чество в подкрепа на осъществяване на политическите програми на Европейския съюз в областта на образованието и обучението.
Общата цел на настоящата покана за представяне на предложения е насърчаване на повишаването на ефективността и ефикасността на системите за образование и обучение чрез събиране и оценка на доказателства за системното въздействие на иновативните мерки в политиката. Настоящата покана изисква участието на публични органи на високо равнище от допустимите за участие държави и използването на солидни и широко признати методи за оценка въз основа на полеви проучвания (експерименти).
Допустими кандидати
- Публични органи на най-високо равнище (министерство или равностойна институция), отговорни за образованието и обучението в съответния национален или регионален контекст;
- Публични или частни организации или институции, извършващи дейности в областите на образованието или обучени¬ ето или други свързани области;
- Публични или частни организации или институции, извършващи междусекторни дейности в областите на образованието и обучението в други социално-икономически сектори (напр. неправителствени организации, служби за информация или ориентиране, публични органи, агенции или служби, отговорни за: образование, обучение, младеж, заетост, социални въпроси, вътрешни работи, правосъдие, осигуряване, признаване и/или валидиране на качеството; професионално ориентиране, търговски камари, бизнес и социални партньори, търговски организации, структури на гражданското общество, културни или спортни организации, организации за оценка или научни изследвания, медии и пр.).
Общият бюджет, наличен за съвместното финансиране на проекти по настоящата покана, е 10 000 000 ЕUR.
Финансовото участие от страна на ЕС не може да надвишава 75 % от общата сума на допустимите разходи.
Максималната сума за безвъзмездно финансиране за проект е 2 000 000 ЕUR.
Краен срок за предварителни предложения: 10 април 2018 г., 12,00 ч. централно европейско време
Общата цел на настоящата покана за представяне на предложения е насърчаване на повишаването на ефективността и ефикасността на системите за образование и обучение чрез събиране и оценка на доказателства за системното въздействие на иновативните мерки в политиката. Настоящата покана изисква участието на публични органи на високо равнище (министерство или равностойна институция) от допустимите за участие държави и използването на солидни и широко признати методи за оценка въз основа на полеви проучвания (експерименти).
Максималната сума за безвъзмездно финансиране за проект е 2 000 000 ЕUR.
Краен срок: 10 април 2018 г.
Право на финансова подкрепа имат културни, научни или университетски институции, дейността на които е свързана с издирването, проучването и опазването на археологическото културно наследство и с теренната консервация.
Краен срок: 11 април 2018 г.
Като младежки делегат ще представляваш младите хора от България в ООН и на национално ниво, ще организираш кампании, събития, допитвания до младежите в страната. Ще развиеш своите лични умения и ще подпомогнеш развитието на една от най-успешните програми за младежки делегати към ООН в света!
Сред най-важните условия са:
- да си между 18-29 години;
- да пребиваваш в България за целия период на мандата юни 2018-декември 2019 г;
- да владееш отлично английски език - писмено и говоримо;
- да си мотивиран да се застъпваш за мненията на младите хора от България и да организираш кампании и събития на национално и местно ниво по теми, значими за българските младежи.
Краен срок: 11 април 2018 г., 17:00 часа българско време
Общата цел на Програмата е укрепване капацитета за трансгранично сътрудничество между България и Турция в областта на опазването на природата и устойчивия туризъм, което ще доведе до подобряване на териториалното сближаване в Европа.
Общата сума на Втора покана за набиране на проектни предложения е 15 650 351 евро.
Проектните предложения трябва да отговарят на една от следните приоритетни оси и специфични цели на Програмата:
Приоритетна ос 1. Околна среда
Приоритетна ос 2. Устойчив туризъм
Крайната цел на Програмата е да повиши капацитета на местните и регионални власти в разработването и изпълнението на съвместни проекти в допустимия трансграничен регион, определен по Програмата, както следва:
- За България (административно ниво NUTS III) – областите Бургас, Ямбол и Хасково;
- За Турция (административно ниво, еквивалент на NUTS III) – провинциите Одрин и Къркларели.
Краен срок: 12 април 2018 г., 17:00 ч. CET (Централноевропейско време)
ДЕЙСТВИЯ ПО ТЕМАТИЧЕН ПРИОРИТЕТ 1: обикновени програми на вътрешния пазар
>> Тема 1 - Програми за информиране и насърчаване, насочени към повишаване на осведомеността за схемиje за качество на Съюза и на тяхната разпознаваемост
>> Тема 2 — Програми за информиране и насърчаване, насочени към изтъкване на специфичните особености на селскостопанските методи в Съюза и характеристиките на европейските селскостопански и хранителни продукти, и схеми за качество
>> Тема 3 — Програми за информиране и насърчаване, насочени към изтъкване на аспекта на устойчивост при производството на овче и козе месо
ДЕЙСТВИЯ ПО ТЕМАТИЧЕН ПРИОРИТЕТ 2: обикновени програми в трети държави
>> Тема 4 — Програми за информиране и насърчаване, насочени към една или няколко от следните държави: Китай (вкл. Хонконг и Макао), Япония, Южна Корея, Тайван, югоизточен азиатски регион или Южна Азия
>> Тема 5 — Програми за информиране и насърчаване, насочени към една или няколко от следните държави: Канада САЩ, Мексико или Колумбия
>> Тема 6 — Програми за информиране и насърчаване, насочени към други географски райони.
Краен срок: 12 април 2018 г., 17:00 ч. CET (Централноевропейско време)
ДЕЙСТВИЯ ПО ТЕМАТИЧЕН ПРИОРИТЕТ 3: многонационални програми на вътрешния пазар
>> Тема А — Програми за информиране и насърчаване, насочени към изтъкване на аспекта на устойчивост при производството на овче/козе месо
Тема Б — Програми за информиране и насърчаване, насочени към увеличаване на консумацията на плодове и зеленчуци на вътрешния пазар в контекста на балансираните и добри практики на хранене
Тема В — Програми за информиране и насърчаване, насочени към повишаване на осведомеността за определените в член 5, параграф 4, букви а), б) и в) от Регламент (ЕС) № 1144/2014 схеми за качество на Съюза и на тяхната разпознаваемост
или
Програми за информиране и насърчаване, насочени към изтъкване на специфичните особености на селскостопанските методи в Съюза и характеристиките на европейските селскостопански и хранителни продукти, и схеми за качество
>> ДЕЙСТВИЯ ПО ТЕМАТИЧЕН ПРИОРИТЕТ 4: многонационални програми в трети държави
Тема Г — Програми за информиране и насърчаване, насочени към трети държави
Краен срок: 12 април 2018 г.
През пролетта в гр. София ще се проведе Първият Международен младежки фестивал за научно-техническо творчество „ОТ ВИНТА” България за деца, ученици, студенти и млади професионалисти под 30-годишна възраст. Победителите в няколкото категории ще представят страната ни на най-голямото изложение на хеликоптери и на авиационна, космическа и военна техника в света.
Фестивалът цели да повиши интереса на младите хора към природните и инженерните науки, като предизвиква инженери, дизайнери, техници, математици, физици, клубове по моделиране и други ентусиасти да представят разнообразни научни, практически, ексцентрични модели, изобретения и изделия с иновативен характер с научно-техническа тематика – авиация, космос, корабостроене, инженерен дизайн, машиностроене, роботика и др.
Участниците се подразделят в три категории:
1. Разработки на колективи или отделни личности – студенти и докторанти от Висши учебни заведения (ВУЗ);
2. Разработки на колективи или отделни личности от 14 до 18-годишна възраст;
3. Разработки на колективи или отделни личности от 18 до 30-годишна възраст.
Участниците могат да представят своите разработки в следните форми:
- Постер;
- Презентация;
- Модел.
Краен срок: 13 април 2018 г.
Ако сте на възраст от 15 до 25 години, това е вашият конкурс.
Ако имате дарбата да рисувате в техниките АКВАРЕЛ, ПАСТЕЛ, ТЕМПЕРА, ГРАФИКА, МАСЛО.
- Формат на картините – от минимален 42/30 см до максимален 50/70см.
Ако обичате да пишете ПРИКАЗКА, КРАТЪК РАЗКАЗ, ЕСЕ
- Обем на литературните творби - до 3 страници (100 машинописни реда).
Темата е свободна. Журито - респектиращо. Наградите са повече от обнадеждаващи:
Първа награда – 1200 лв.
Втора награда – 800 лв.
Трета награда – 600 лв.
Постъпилите творби се журират в две възрастови групи, като обявеният награден фонд важи за всяка една от тях и в двете категории (литература и изобразително изкуство).
Краен срок: 13 април 2018 г.
Всички училища от регионите Велико Търново, Враца, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, София град, София област и Стара Загора, които имат желание за партньорство със “Заедно в час” и нужда от учители за новата учебна година, могат да заявят това до 13 април през интернет страницата на организацията.
Партньорите на “Заедно в час” са общински и държавни (специализирани и неспециализирани) училища, в които учениците срещат затруднения с усвояването на учебния материал, показват незадоволителни резултати на външните оценявания, имат ниска мотивация за учене и са в риск от отпадане от образователната система. В същото време това са училища, в които ръководството посреща тези предизвикателства с готовност и въпреки трудностите търси нови пътища към успеха на своите ученици.
В заявката училищата могат да попълнят както позициите, за които са сигурни, че ще имат нужда от учители по програмата, така и позиции, които все още не са сигурни и ще бъдат потвърдени на по-късен етап. Колкото по-рано училищата подадат своите заявки, толкова по-голяма е вероятността да има подходящи кандидати за търсените от тях позиции.
Краен срок: 13 април 2018 г.
Фондация “ТЕБЕШИР” организира Национален конкурс за приказка на тема “Моят учител е супергерой”. Чрез конкурса искаме да ви провокираме да се замислите какво според вас означава да бъдеш добър учител. Очакваме с нетърпение да прочетем вашите приказки, чрез които да представите своята гледна точка за това какви качества трябва да притежава един учител - “супергерой”.
В конкурса могат да участват всички ученици от 2 до 7 клас, в три възрастови групи:
- 2 и 3 клас
- 4 и 5 клас
- 6 и 7 клас
Всеки участник може да изпрати по 1 приказка, която трябва да бъде съобразена със следните изисквания:
- Приказките трябва да бъдат написани на ръка, на хартия размер А4, като няма ограничения относно броя страници.
- Няма ограничения относно жанра и формата на приказките.
- Към всяка приказка да бъде прикрепен отделен лист със следните данни: трите имена на ученика, пълното име на училището, което посещава ученикът, и клас, телефон, e-mail и трите имена на родител/настойник.
Краен срок: 13 април 2018 г.
Програмата е насочена към подкрепа на мобилност на културни оператори (организации и физически лица) – за участие във фестивали, събития и инициативи в страната и извън страната, за представяне на тяхната дейност, изграждане на национални международни партньорства, развитие и разширяване на културните продукти и на публиките. Съфинансират се разходи само за транспорт, с изключение на вътрешна мобилност, където се покриват разходи за транспорт и настаняване на участниците. Не се поставят жанрови или видови ограничения, област на изкуствата и др.
Проектните предложения се подават по електронен път.
Срок за реализация на проектите – от 1 юли 2018 г. до 15 декември 2018 г.
Краен срок: 13 април 2018 г.
По повод Международния ден на Земята – 22 април, Регионалната инспекция по околната среда и водите – Бургас обяви Регионален ученически конкурс „Земята е за нас – ние сме за Земята“.
Конкурсът ще даде възможност за изява на младите хора, ще стимулира техният интерес към планетата Земя и ще представи личната им позиция и отношение към опазването и използването на природните ресурси.
В конкурса могат да участват деца от детски градини и ученици от І до ХІІ клас, разделени в четири възрастови групи.
Формат на участие:
- Художествени текстове – есе, приказка, импресия, стихове, гатанки.
- Картичка – създаване на поздравителна картичка с послание в електронен вариант или на хартиен носител.
- Мултимедия – създаване на клипове и презентации.
Краен срок: 13 април 2018 г.
І. Изисквания към рисунките:
1. Да са изработени на графична програма по избор ( например : Adobe Photoshop, Corel DRAW, Adobe Illustrator, Microsoft Paint, Corel Painter Classic, и др.);
2. Да не се вмъкват готови обекти или картинки;
3. Да са нарисувани със свободна ръка с инструментите за рисуване на графичните редактори;
ІІ. Изисквания към колажите:
1. Да са изработени с програма по избор;
2. Да се комбинират едно или повече фотографски изображения с текст, рисунки или друг вид художествени елементи.
Всеки участник може да участва с 1 своя творба във всяка категория.
Право на участие в конкурса имат ученици и младежи на възраст от 4 до 27 години, разделени в осем възрастови групи.
Организатори: Фондация Еврика, Образцово НЧ „Заря-1858” и Компютърна школа "Вале" Хасково
Краен срок: 13 април 2018 г.
Наградата на Европейската комисия има за цел да отличи постиженията на градовете и положителното им въздействие в областта на социалната, икономическата и екологичната устойчивост в международната търговия. Особено внимание се обръща на справедливите и етични търговски схеми, както и на други не-правителствени схеми за устойчивост, които могат да донесат по-устойчиви възможности на дребните производители в трети държави и по този начин да подкрепят устойчивото и приобщаващо развитие.
Наградата обхваща търговията между градовете на ЕС и пазарите в други страни, както и потребителското търсене от страна на ЕС на справедливи и етично произвеждани продукти.
Наградата отличава различните аспекти на ангажираността на градовете в сферата на справедливата и етичната търговия:
- Лидерство, визия, стратегия;
- Инициативи и ангажираност;
- Въздействие, ефект, постижения.
Конкурсът ще излъчи един победител и четири специално споменавания за други отличени в четири категории:
- "Най-добра политика за обществените поръчки";
- "Най-иновативни";
- "Най-добро външно сътрудничество";
- "Най-добър малък град", ако носителят на наградата има повече от 100 000 жители.
Краен срок: 15 април 2018 г.
Този конкурс търси най-интересните илюстрации към стихотворения, разкази, повести и романи (или отделни сцени от тях) на немскоговорящи автори. Без значение е кога са създадени и издадени произведенията, както и дали са преведени на български.
Всички интересуващи се са поканени в библиотеката на Гьоте-институт България, където да почерпят вдъхновение за литературно произведение.
Участниците в конкурса могат свободно да изберат техниките и материалите за изготвянето на илюстрациите – те могат да бъдат дигитални или аналогови, всички графични техники са позволени.
Първа награда: 3-дневно пътуване до Берлин за двама и работно посещение в избрано издателство или студио за графичен дизайн.
Конкурсът „Buchschmuck“ де провежда в рамките на Седмиците на немския език 2018.
Краен срок: 15 април 2018 г. 24:00 (ЦET)
EIBURS предоставя безвъзмездна помощ на университетски факултети или на свързани с университетите в ЕС изследователски центрове в страни кандидати или потенциални кандидати, които разработват теми от особен интерес за банката.
Тригодишните стипендии по линия на EIBURS в размер до 100 000 евро годишно се разпределят на базата на състезателен процес сред заинтересовани университетски факултети или изследователски центрове с утвърдени постижения в съответната област. Одобрените предложения са обвързани с постигането на определени резултати, които са предмет на договорни задължения към Европейската инвестиционна банка.
През академичната 2018—2019 г. програмата EIBURS предвижда изследователски разработки по следната тема:
„Икономически ефекти от съвместна европейска политика в областта на сигурността и отбраната“.
Краен срок: 15 април 2018 г.
Търсят се иновативни решения в следните сфери: устойчиви енергии, умни сгради, киберсигурност, повишаване качеството на въздуха, чисти технологии.
Финансовите награди са до 20 000 евро и възможност за инвестиране в размер на 150 000 евро.
PowerUp! е отворен за стартиращи фирми от 24 държави: България, Албания, Хърватия, Армения, Босна и Херцеговина, Чехия, Естония, Македония, Гърция, Грузия, Унгария, Малта, Молдова, Черна гора, Латвия, Сърбия, Литва, Турция, Украйна, Румъния.
Краен срок: 15 април 2018 г., 24:00 часа
Търси се следващото поколение иноватори на климата; това може да си ти?
Работеща в петнадесет европейски локации, вкл. България, програмата Pioneers се провежда от май до ноември и се състои от 4-6 седмично преиваване (местно или международно), индивидуално наставничество, предоставяно чрез структурирана семинарна програма и онлайн обучение.
Краен срок: 15 април 2018 г.
Подкрепят се прожекции на филми по правата на човека в световен мащаб - в Африка, Азия, Латинска Америка, Близкия Изток и Източна Европа, особено в страни с ограничени ресурси и свобода на печата.
Събитията могат да имат различни форми, като филмови фестивали по правата на човека, LGBT филмови фестивали и мобилни кинопроекти.
Видове финансова подкрепа:
1. Подкрепа за Стартъп - за събития в началната им фаза. Само първото и второто издание могат да бъдат подкрепени. Максималната подкрепа е 7 500 евро на проект.
2. Подкрепа за въздействие - за по-утвърдени филмови фестивали и може да бъде използвана за по-нататъшно развитие на фестивала и увеличаване на въздействието му. Максималната подкрепа е 10 000 евро на проект.
Краен срок: 15 април 2018 г.
За стипендията могат да кандидатстват студенти от всички специалности и университети при условие, че са приети да започнат следването си през учебната 2018-2019 г.
Кандидатите ще бъдат оценявани по академичен успех, извънкласна дейност и ниво на финансово затруднение, което би попречило на тяхното бъдещо академично развитие. Конкретната специалност и местоположение на избраното от тях учебно заведение няма да бъдат взети предвид при избора.
Стипендията е отворена за всички специалности и университети. Кандидатите трябва да бъдат български граждани.
Краен срок: 15 април 2018 г., 24:00 (централноевропейско време)
Програмата за знания на Института на Европейската инвестиционна банка предоставя безвъзмездна помощ чрез различни схеми, една от които е EIBURS, Инициативата на ЕИБ за подкрепа на университетски изследвания.
EIBURS предоставя безвъзмездна помощ на университетски факултети или на свързани с университетите в ЕС изследователски центрове в страни кандидати или потенциални кандидати, които разработват теми от особен интерес за банката. Тригодишните стипендии по линия на EIBURS в размер до 100 000 евро годишно се разпределят на базата на състезателен процес сред заинтересовани университетски факултети или изследователски центрове с утвърдени постижения в съответната област. Одобрените предложения са обвързани с постигането на определени резултати, които са предмет на договорни задължения към Европейската инвестиционна банка.
През академичната 2018—2019 г. програмата EIBURS предвижда изследователски разработки по следната тема:
„Икономически ефекти от съвместна европейска политика в областта на сигурността и отбраната“.
По-подробна информация за процеса на подбор по EIBURS и за Института на ЕИБ можете да намерите на адрес: http://institute.eib.org/
Краен срок: 15 април 2018 г.
Ще се отдава предпочитание на:
- Проекти, които се организират само от младежи;
- Нови идеи, творчески и изненадващи подходи;
- Екип на проекта, който работи доброволно и ентусиазирано;
- Проекти, които постигат много с малко ресурси;
- Не само вие, но и други млади хора се ангажират по някакъв начин.
Проектът победител ще бъде награден с до 3000 евро.
Без значение какъв проект сте създали: представяне, видеоклип в YouTube, театрална пиеса или нещо съвсем различно, участвайте! Ако се ангажирате срещу хомофобията, расизма, сексизма или в полза на хората с увреждания, няма ограничения за вашата фантазия, участвайте!
Краен срок: за фотографски проект - 15 април 2018 г., за фотография - 15 септември 2018 г.
Български дарителски форум и фондация BCause обявиха седмото издание на фотоконкурса „Благотворителността през обектива“ 2018.
Ако си фотограф – любител или професионалист - и те вдъхновяват истории, които разказват как хората си помагат или работят заедно, за да подобряват света, в който живеем. Ако обичаш да снимаш тези, които даряват време, труд, идеи или друг ресурс за смислени каузи, това означава, че този конкурс е за теб. Можеш да заснемеш конкретна история, събитие или група хора – дарители, доброволци, и да споделиш твоята гледна точка за това как изглежда благотворителността. Ако имаш идея, но не знаеш къде да откриеш твоето вдъхновение, можеш да разчиташ на нашето съдействие.
Конкурсите са два – за фотографски проект и за отделна фотография:
>> Грантовата програма "Благотворителността през обектива" 2018 ще финансира до 3 фотографски проекта на стойност по 2 000 лева. За първи път в програмата могат да участват в тандем организация и фотограф, готов да заснеме нейната кауза. Поканени да кандидатстват са неправителствени организации (в т.ч. читалища и училищни настоятелства), училища, музеи, библиотеки.
>> Конкурсът за фотография "Благотворителността през обектива" 2018 ще отличи четири фотографии - три ще бъдат определни от журито, четвъртата се избира от публиката. Наградите са: 1-во място - 300 лева, 2-ро място - 200 лева, 3-то място - 100 лева, Награда на публиката - 200 лева.
Наградените фотографии и фотографските проекти ще бъдат подредени в изложба, която ще бъде открита през ноември 2018 в София, а след това ще пътува в различни градове на страната.
Краен срок: 15 април 2018 г.
Списание „Българска Наука” обяви конкурс с първа награда: SMART часовник.
>> Правила и условия на конкурса:
Конкурсът е за научнопопулярна статия, посветена на избран от автора актуален научен въпрос или тема от всички области на науката и техниката. Могат да участват ученици, студенти, преподаватели и хора от всяка професия.
Участници в този конкурс могат да бъдат лица от всички възрасти и упражняващи всякакви професии. Малолетни и непълнолетни следва да представят материалите си при условията на Закона за лицата и семейството и Семейния кодекс, т.е. тяхното участие трябва да бъде със съгласието на родител.
>> Изисквания към статията:
- Обем: До 10 машинописни страници (допуска се известно надвишаване при необходимост).
- Тематика: Избрана от автора изцяло съобразно компетентността, специалността и знанията му.
- Изискване за популярност: Статията следва да излага и обяснява избраната тема или въпрос, съчетавайки научно ниво и обоснованост с популярност и достъпност на изложението за широк кръг читатели – неспециалисти в съответната област. Това не изключва засягане на спорна и полемична за темата проблематика и представяне на различните, в т.ч. и противоречиви тенденции в областта.
Краен срок: удължен до 16 април 2018 г., 23:59 ч. (UTC-5:00, EST);
Ще бъдат подкрепени съвместни, интердисциплинарни усилия на начинаещи и утвърдени творци в България, както и от българи в други страни.
Краен срок: 16 април 2018 г.
Ако сте студент по приложна физика, инженерство или компютърни технологии и търсите практическо обучение или място за завършване на проект, можете да прекарате от 4 до 12 месеца в CERN по време на обучението си (бакалавър или магистър) , Може да се даде удължаване на стажа до максимум 14 месеца.
Краен срок: 16 април 2018 г.
Програмата е насочена към студенти, специализиращи в администрацията, те могат да прекарат стаж от 2 до 12 месеца по време на обучението си (бакалавър или магистър). Може да се даде удължаване на стажа до максимум 14 месеца.
Представените дисципл ини: превод, човешки ресурси, усъвършенствана секретарска работа, бизнес администрация, логистика, право, финанси, счетоводство, библиотека и информационна наука, инженерно управление, научна комуникация, образование, аудиовизия, комуникации и връзки с обществеността, психология, одит.
Краен срок: 16 април 2018 г.
Това е шанс да работите върху дисертацията си, докато прекарвате от 6 до 36 месеца в челните редици на науката. Независимо дали вече сте избрали дадена тема или все още правите вашия избор, ако вашага специалност е приложна физика, инженерство или компютърни технологии, това е покана за по-нататъшно ваше развитие в една наистина уникална организация. Всъщност това е покана да се включите в световно известни експерименти от безпрецедентен мащаб и обхват. Покана да се присъедините към среда, която няма никъде другаде на Земята.
Дисциплини: приложна физика, ИТ, математика, електротехника, електронно, механично или гражданско инженерство, уреди за ускорители и експерименти с физика на частиците, наука за материалите, радиационна защита, безопасност и опазване на околната среда, научна комуникация, геодезия, ултра-висок вакуум.
Краен срок: 16 април 2018 г.
Европейският комитет на регионите постави началото на европейска награда, наречена "Изграждане на Европа през границите", за да отличи и да даде видимост на най-добрите практики в рамките на Европейските групи за териториално сътрудничество (ЕГТС). Тази награда е двугодишна, а 2018 е третото издание.
Целта на наградата е да подчертае ролята на тези групи като лост за икономически растеж и създаване на работни места, защита на околната среда и природата и стимули за образование, социално приобщаване, културно наследство и европейско гражданство.
Само ЕГТС, учредени преди 1 февруари 2017 г. (ЕГТС, съществуващи най-малко една година) и чието създаване е съобщено на Европейския комитет на регионите съгласно чл. 5 от Регламент 1082/2006, са допустими за участие.
Наградата отличава конкретни действия и проекти, изпълнявани от ЕГТС и имащи въздействие в съответните им територии поне през 2016 г. и / или 2017 г.
От списъка на Европейските групи за териториално сътрудничество (ЕГТС), за чието учредяване Европейският комитет на регионите на Европейския съюз е получил известие съгласно член 5 от Регламент № (ЕО) 1082/2006 на Европейския парламент и на Съвета, научаваме, че има две ЕГТС с българско участие (от общо 69 регистрирани групи).
Краен срок: 18 април 2018 г.
Aim of the call:
- to support governmental and non-governmental actors, and social partners in delivering on the rights and principles set out in the Pillar through social innovation and national policy reforms as regards reconciling work and private life.
- funding projects to develop, test, and implement innovative work-life balance strategies in the workplace.
The purpose of these strategies is to facilitate the reconciliation of work and private life through supporting a more equal share of care responsibilities between working women and men, thereby encouraging a higher participation of women in the labour market.
Краен срок: 20 април 2018 г.
Лагерът “Feminist Boot Camp” е интензивен 5-дневен семинар, в който участничките имат възможност да придобият знания по теми като: феминистки и джендър теории и течения, история на женското движение в България, съвременни проблеми пред жените, равнопоставеност на половете и човешки права, както и да се запознаят с най-добрите експерти, активисти и преподаватели в тези сфери и специални гости. Освен знания, лагерът цели да изгради и развие умения в участничките да създават и работят по проекти и кампании, свързани с правата на жените.
Фокус на лагера е, по време на провеждането му, в среда на сигурност и доверие, участничките да се запознаят една с друга, да обменят опит и идеи, да установят приятелски и партньорски отношения и да разработят идея за проект, свързан с овластяване на жените и постигане на равнопоставеност на половете, който БФЖ ще подкрепи експертно и финансово.
След приключване на лагера, участничките, самостоятелно или в екип, ще имат възможност да кандидатстват за финансова подкрепа на своите идеи, разработени в цялостен проект, в размер до 2 000 лева (две хиляди лева), осигурени от БФЖ.
За да се включите в лагера “Feminist Boot Camp”, е необходимо да сте на възраст от 18 до 35 години, да се самоопределяте като феминистка или да се интересувате от темата и да можете да отделите 5 пълни дни през месец май.
С предимство ще бъдат разглеждани кандидатури на жени от малцинствен произход, на жени с увреждания, на ЛБТ жени и транс хора.
Краен срок: 20 април 2018 г.
Растенията са в основата на пирамидата на изхранването на човечеството! И така е било още в зората на цивилизацията, когато е започнало това което сега наричаме растителна селекция, преминало е през техническата революция на земеделието, така е днес при съвременните технологии и научни постижения! Накъде да вървим? Как да запазваме природата, но и да изхраним всички? Докъде може да стигне човешкото познание? Искаме да чуем отговорите на утрешните поколения на тези и много други въпроси!
Участниците в конкурса са разпределени в три групи:
I група-ученици от V до VII клас
II група- ученици от VIII до XII клас
III група – студенти и докторанти
Есетата изпращайте по електронната поща на адрес: [email protected], като посочите трите си имена, клас (възраст) и учебно заведение.
Организатор: Информационен център по растителна биотехнология на Агробиоинститут, София
Краен срок: 22 април 2018 г., полунощ CET
Всеки, който е навършил 18 години, живее в държава от ЕС и е пристрастрастен към фотографията, е поканен да се присъедини към конкурса и да получи шанса да бъде един от участниците в Европейското младежко събитие (EYE) от 1 до 2 юни 2018 г. в Страсбург, Франция.
Участниците ще трябва да направят снимка, илюстрираща една от петте теми от дневния ред:
#YoungOld
#RichPoor
#ApartTogether
#SafeDangerous
#LocalGlobal
За всяка категория ще бъде избран един победител и един "избор на публиката".
Шестимата победители ще бъдат поканени в Страсбург, за да участват в събитието EYE2018.
Краен срок: 22 април 2018 г.
Изберете някоя от петте теми в програмата на конференцията тази година:
#YoungOld (Млади и стари: да бъдеш в крак с дигиталната революция)
#RichPoor (Богати и бедни: призив за справедливост)
#ApartTogether (Разделени и заедно: да работиш за по-силна Европа)
#SafeDangerous (В безопасност и под заплаха: да оцеляваш в бурни времена)
#LocalGlobal (Местно и световно: да защитаваме планетата си)
Илюстрирайте темата с направена от Вас снимка.
Краен срок: 23 април 2018 г., 16:00 часа
Целта на процедурата е повишаване на ресурсната ефективност на предприятията чрез прилагане на нови решения, техники и методи.
По настоящата процедура за подбор на проектни предложения предприятието-кандидат може да участва самостоятелно или в партньорство с друго предприятие.
Допустими по процедурата са проекти, включващи следните дейности:
>> Елемент А „Внедряване“ (задължителен)
1. Внедряване на технологични и ИКТ решения и методи за оптимизиране на производствените процеси и намаляване на използваните суровини, използване на алтернативни суровини и/или намаляване на образуваните отпадъци в съществуващо производство.
2. Внедряване на съвременни технологии за предотвратяване образуването на отпадъци в съществуващо производство.
3. Внедряване на съвременни технологии, които позволяват повторна употреба на произвеждания продукт, многократната му употреба или удължаване времето му на употреба.
4. Внедряване на съвременни технологии, които позволяват рециклиране на отпадъците, получени при производството; рециклиране на произвеждания продукт след употребата му; разглобяване на произвеждания продукт след неговата употреба с оглед улесняване на рециклирането или оползотворяване на отпадъците от продукта.
5. Внедряване на съвременни технологии за влагане на отпадъците като суровина в съществуващо производство или използването им за производството на друг продукт.
6. Внедряване на иновационни производствени материали и повишаване използването на рециклируеми материали в съществуващо производство.
>> Елемент Б „Консултантски услуги“ (незадължителен)
1. Консултантски услуги от инженерно-технически характер в подкрепа на дейностите по Елемент А Внедряване.
>> Елемент В „Други инвестиции, услуги и мултиплициране на резултатите“ (задължителен)
1. Въвеждане на оборотни цикли за използване на водите в производствените процеси или други дейности, свързани с пречистване на отпадъчните води;
2. Изготвяне на одит за ресурсна ефективност на проекта за целите на процедурата съгласно Приложение Е.
3. Организиране и провеждане на събития за мултиплициране на резултатите от проекта - пресконференции, кръгли маси, работни срещи, представяне в медиите.
4. Публикации в традиционни и дигитални медии за мултиплициране на резултатите от проекта.
5. Визуализация на проекта.
6. Одит на проекта - приложимо за проекти с БФП над 750 000 евро (1 466 872,5 лв.)
7. Извършване на измервания на показателите за емисии от акредитирани лаборатории.
Краен срок: 23 април 2018 г., 17:00 ч. местно българско време
Общият бюджет на Поканата за набиране на проектни предложения е 12 121 602 евро.
Проектните предложения трябва да отговарят на една от следните приоритетни оси и специфични цели на Програмата:
>> Приоритетна ос 1. Устойчив туризъм:
Специфична цел 1.1. Туристическа атрактивност;
Специфична цел 1.2. Трансграничен туристически продукт;
Специфична цел 1.3. Хора за хора и работа в мрежа.
>> Приоритетна ос 2. Младежи:
Специфична цел 2.1. Умения и предприемачество;
Специфична цел 2.2. Хора за хора и работа в мрежи.
>> Приоритетна ос 3. Околна среда:
Специфична цел 3.1. Съвместно управление на риска;
Специфична цел 3.2. Опазване на природата.
Краен срок: 24 април 2018 г., 17:00 ч. (брюкселско време)
На портала се намира и информация за условията на поканата и свързаните дейности, както и насоки за кандидатите как се подават предложения.
Краен срок: 24 април 2018 г., 17:00 ч. (брюкселско време)
Публикуван ни са 20 покани за представяне на предложения и свързани дейности в рамките на Работния план за 2018 г. на съвместното предприятие „Горивни клетки и водород 2“.
Краен срок: 24 април 2018 г.
Предложенията трябва да разработят и потвърдят цифрово използване на адаптивни услуги и решения, водещи до интелигентна работна среда за възрастни хора, като им помагат да останат активно ангажирани в професионалния живот, да им помагат да поддържат и подновяват уменията си за работа и личен живот. и здравословния начин на живот, като същевременно се вземат предвид намалените възможности, дължащи се на свързаните с възрастта рискове и условия за здравето.
Краен срок: 25 април 2018 г.
Читалище „Братство 1869” гр. Кюстендил обяви Дванадесети национален литературен конкурс за поезия „Биньо Иванов” - Кюстендил, 2018. Съорганизатори са Община Кюстендил и Информационен център Европа Директно – Кюстендил. Литературният конкурс е ежегоден и се провежда през месец май, под патронажа на кмета на Община Кюстендил. В него могат да участват автори от цялата страна с до три непубликувани стихотворения.
Целта на конкурса е да продължи ярката литературна традиция на гр. Кюстендил, за чието обогатяване и развитие има безспорен принос творчеството на Биньо Иванов – поетът, свързал трайно съдбата си с този град.
В конкурса могат да участват автори от цялата страна. Творбите (до три непубликувани стихотворения, в четири екземпляра) трябва да бъдат изпратени най-късно до 25 април 2018 г.
Краен срок: 26 април 2018 г.
Кандидатите се приканват да представят предложенията си във връзка със следната покана: CEF-Energy-2018-1
Ориентировъчната сума, която е на разположение за избраните предложения в рамките на настоящата покана за представяне на предложения, е 200 милиона евро.
Краен срок: 26 април 2018 г.
Ориентировъчната сума, която е на разположение за избраните предложения в рамките на настоящата покана за представяне на предложения, е 200 милиона евро.
На 9 април 2018 г. ще се проведе виртуален информационен ден, обхващащ приоритетите на 2018 г.
Краен срок: 26 април 2018 г., 15:00 ч.
> Модул „Културен туризъм“ за популяризиране на културното наследство на България чрез културен туризъм и развиване на капацитета на културните организации чрез изграждане на мултисекторни сътрудничества и устойчиви практики.
Програмата ще подкрепи проекти, обвързани със следните видове културен туризъм: Културен туризъм, свързан с културно-историческото наследство (исторически и архитектурни паметници; музеи и? галерии, фолклор и живи културни ценности); Фестивален туризъм (фестивали на различните видове изкуства; фолклорни празници; празници на традиционни национални производства); Културен туризъм на базата на религиозно наследство.
> Модул „Културно наследство“ - за опазване и популяризиране на нематериалното културното наследство на България и разработване на средства за подобрен достъп до културното наследство чрез дигитални технологии и предаване на културно съдържание.
Финансират се разходи по проекти на стойност до 10 000 лв. включително и по двата модула на програмата.
Краен срок: 26 април 2018 г.
Теми:
- Implementation of best practices - Scaling up integrated care
- Supporting Member States voluntary cooperation in the area of pricing through the Euripid Collaboration
- Orpha codes project
Всички проекти следва:
- да осигуряват висока добавена стойност на равнище ЕС;
- да включват най-малко трима партньори (отделни юридически лица) от различни държави;
- да бъдат новаторски; и
- да продължават по принцип не повече от три години.
Безвъзмездни средства могат да бъдат отпускани на организации, учредени в съответствие с действащото право, включително публични органи и субекти от публичния сектор, по-специално научноизследователски и здравни институции, университети, висши училища и неправителствени организации.
Проектите в рамките на поканата могат да получат до 60 или 80% съфинансиране на допустимите разходи.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Във връзка с честване празника на училището 6 май 2018 г. Гергьовден НГПИ „Тревненска школа” - гр.Трявна обяви Национален конкурс за детска рисунка на тема „Гергьовден”.
В конкурса могат да участват всички желаещи ученици от цялата страна в редовна форма на обучение от ІV, V, VІ, VІІ и VІІІ клас.
Творбите следва да са авторски, изпълнени с графични или цветни материали.
Размерът на творбите да е 35 х 50 см.
Приемат се до 2 (две) творби от участник.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Конкурсът се провежда ежегодно. Кандидатства се с научни публикации през последните 13 месеца.
Участниците с конкурса следва да не са навършили 35 години към 30 април 2018 г.
Победителят получава грамота и 1000 лева.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Можете да участвате най-много с по 2 творби и в двата раздела:
>> Изобразително изкуство – живопис или графика с материали и техника по избор и размер на листа 35 см. на 50 см. без паспарту. Не се допускат шаблони от интернет.
>> Приложни изкуства – творби от глина, текстил, хартия, конци, бродерия, природни материали и др.
Класирането е в двата раздела в три възрастови групи:
7 г. - 9 г.; 10 г. - 12 г.; 13 г. - 15 г.
Организатор: „Народно читалище Напредък 1871” град Никопол
Краен срок: 30 април 2018 г.
Основната цел на конкурса е да покаже, че създаването на добро съдържание в българския уеб и от българските медии е възможно и трябва да се превърне в приоритет на средата. Тук ще събираме добрите материали: на правилен български език, с проверени обективни факти, цитирани информационни източници и препратки към съдържанието.
Допустимите журналистически творби са: репортаж, статия, новина, очерк, интервю, есе фейлетон.
Категориите, в които се приемат материали са: Общество, Икономика, Култура и образование, Технологии и иновации, Истински истории.
Организатори: Innovation Starter и Dir.bg в партньорство с Асоциация на европейските журналисти, Център за развитие на медиите, Българска асоциация за информационни технологии (БАИТ), “Обединени идеи за България” и др.
Краен срок: 30 април 2018 г.
От памтивека се знае, че кучето е най-добрия и най-верния приятел на човека. Всеки е искал или е имал този приятел в живота си. Това приятелство е било и ще бъде сюжет за разкази, книги, филми, картини и скулптури още много пъти в културите на народите по света.
Може да участвате най-много с по 2 творби и в двата раздела:
>> Изобразително изкуство – живопис или графика с материали и техника по избор и размер на листа 35 см. на 70 см. без паспарту. Не се допускат шаблони от интернет.
>> Приложни изкуства – творби от глина, текстил, хартия, конци, бродерия, природни материали и др.
На гърба напишете: трите имена; рождена дата; кого представяте - училище, читалище или школа; ръководител и подпис за съгласие за оповестяване на класирането, телефон и електронна поща за връзка с него; адрес: населено място, област, улица и номер, и пощенски код.
Класирането е в двата раздела в три възрастови групи: 7 г. - 9 г.; 10 г. - 12 г.; 13 г. - 15 г.
Краен срок за получаване на творбите – 30 април 2018 г. на адрес:
”НЧ Напредък 1871”, ул.”Хр. Ботев” №6, гр.Никопол, област Плевен, 5940 Организатор: „Народно читалище Напредък 1871” град Никопол
Произведенията не се връщат.
За контакти: [email protected], 0889528971, 065412503 и 065412417
Краен срок: 30 април 2018 г.
ЕГ “Гео Милев” и Проект “Твоят час” с подкрепата на портал “Култура” и литературна мрежа Liternet обявяват ученически конкурс за есе и дигитален продукт във връзка с българското европредседателство на тема “Европеецът Георги Марков”.
Условия за участие:
1. Темата: Европеецът Георги Марков (есетата могат да носят и заглавия, поставени от авторите и да включват явна гражданска позиция по проблем, който вълнува учениците).
2. Конкурсът е за ученици от VIII, IX, X, XI и XII клас на ЕГ „Гео Милев” – гр. Добрич.
Провежда се в две категории: есе и дигитален продукт; един ученик може да участва и в двете категории.
Изисквания в категория есе: обем до 5 страници, шрифт 12, Times New Roman, посочват се трите имена и класа.
Изисквания в категория дигитален продукт: продуктът може да бъде презентация, сайт, видеоклип, колаж, корица на книга. Изпращането на продуктите да става в pptx формат за презентации, линк към сайта в текстов файл (ако той е публичен) или архивен файл, така че да може да се прегледа съдържанието му, линк към видеоклип, споделен в youtube, jpg или png за колаж или корица на книга. Авторите на видеоклип или графичен продукт задължително да пазят проектните файлове, в случай че комисията препоръчва корекция. Линковете и/или произведенията да бъдат изпращани в архив, придружени с docx файл с информация за трите имена и класа.
Можете да изпращате своите есета и дигитални продукти:
Есета на адрес: [email protected]
Дигитални продукти на адрес: https://goo.gl/71NyMm
Краен срок: 30 април 2018 г.
"Малкият свят" на Nikon се счита за водещ форум за представяне на красотата и сложността на живота, както се вижда чрез светлинния микроскоп. Конкурсът за фотомикрография е отворен за всеки, който има интерес към микроскопията и фотографията.
Видеоконкурсът, озаглавен "Малък свят в движение", обхваща всеки филм или цифрова фотография, направена през микроскоп.
За: Всеки, който има интерес към фотографията през микроскоп.
Първите три награди са USD 3,000, USD 2,000 и USD 1,000.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Кампанията се провежда за пета година и има за цел да насърчи хората, чиято работа е директно свързана с разкриването на такъв тип нарушения, а също и будните граждани, които стават свидетели на подобни актове.
Кандидатите са разделени в две групи:
1. Професионалисти – хора, които са служители на институции (напр. ДГС/ ДЛС, РПУ и т.н.)
2. Любители
Кампанията „Аз пазя горите и орлите на България“ предоставя всяка година 10 награди по 150 лв. и плакет за всеки награден.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Фондация “Св. Климент Охридски” обяви Дванадесети национален литературен конкурс за стихотворение и разказ.
За наградите могат да кандидатстват студенти с българско гражданство, обучаващи се у нас и в чужбина.
Участието в конкурса е с непубликуван разказ или стихотворение. Носителите на наградите се определят от специално назначено жури.
Краен срок: 30 април 2018 г.
Публикувана е покана за "Импулс за промяна" на Lighthouse Activities, който се ръководи от Секретариата по изменение на климата на ООН. "Импулс за промяна" отличава иновативни и възможни за прилагане в други места примери на това, което хората по света правят, за да се справят с изменението на климата.
Ако ръководите проект, насочен към постигането на резултати, който успешно се справя с изменението на климата, секретариатът на ООН по въпросите на изменението на климата ви кани да участвате.
Могат да кандидатстват организации, общности, градове, бизнес, публични власти и други, които предприемат конкретни действия по отношение на изменението на климата.
Поканата за кандидатстване за 2018 г. включва следните четири области:
1. "Жени за резултати" - за лидерството и участието на жените в борбата с изменението на климата;
2. "Финансиране на инвестиции, благоприятни за климата" -за успешни финансови иновации за приспособяване към изменението на климата и смекчаване на последиците от него;
3. "Планетарно здраве" - за нови решения, които балансират нуждата както на човешкото здраве, така и на здравата планета;
4. "Неутрално към климата сега" - за усилията на отделни лица, компании и публични власти, които постигат реални резултати в прехода към неутралност по отношение на климата.
в рамките на Празниците на духовите оркестри “Дико Илиев” – Монтана 2018
Краен срок: 1 май 2018 г.
Община Монтана обяви Международния конкурс за детска рисунка „Тъпан бие, хоро се вие”. В него могат да участват ученици от начален и прогимназиален етап.
Участниците ще се съревновават в две възрастови групи – между 7 и 11 години и 12 и 15 години. Децата трябва да творят по тема “Музиката и танците на моя народ”.
Предвид факта, че конкурсът е съпътстваща изява на Международните празници на духовите оркестри “Дико Илиев”, организаторите ще адмирират детски творби фокусирани върху тази тема.
Всеки участник може да се представи с не повече от 3 рисунки за децата от І възрастова група - на формат 25 х 35 cm, а за участниците от ІІ възрастова група – на формат 35 х 50 cm. Няма ограничения относно техниката и жанра на творбите.
Краен срок: 22 март / 1 май 2018 г.
„Чуждите празници в българската култура – необходимост или подражание?“ е темата на Четвъртия национален конкурс за 12-класници за есе до 4 стандартни страници по посочената тема, организиран от Философско-историческия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
В конкурса могат да участват всички ученици от 12. клас в средните училища в страната с интереси в областта на краезнанието, литературата, българския език, историята, етнографията, туризма и културното наследство.
Писменото съревнование ще се проведе в две равностойни сесии, всяка от които съдържа три етапа.
Авторите на първите три есета, класирани от комисията, ще получат награди от Философско-историческия факултет.
С оценка от националния конкурс всички класирани участници могат да изберат да се запишат в бакалавърска програма Етнология или Социална антропология във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет през учебната 2018/2019 г., вместо полагане на кандидатстудентски изпит по български език.
Регламент:
https://0701.nccdn.net/4_2/000/000/1dc/376/-----------------------.pdf
Краен срок: 1 май 2018 г.
За осми пореден път Община Монтана обяви международния конкурс за детска рисунка „Тъпан бие, хоро се вие”. В него могат да участват ученици от начален и прогимназиален етап.
Участниците ще се съревновават в две възрастови групи – между 7 и 11 години и 12 и 15 години.
Децата трябва да творят по тема “Музиката и танците на моя народ”.
Предвид факта, че конкурсът е съпътстваща изява на Международните празници на духовите оркестри “Дико Илиев”, организаторите ще адмирират детски творби, фокусирани върху тази тема.
Творбите трябва да бъдат изпратени до: Община Монтана: ул. “Извора” 1, 3400 Монтана.
Предвидени са и награди – статуетка на фестивала, плакет от конкурса и грамота.
Победителите ще бъдат гости на Община Монтана по време на Дикоилиевите празници като Община Монтана ще поеме разходите им по престоя в града домакин от 8 до 10 юни 2018 г.
Краен срок: 1 май 2018 г.
Една от целите на програмата е да стимулира контактите и разбирателството между младите хора по света чрез използване на музиката като универсален език.
Учениците трябва да са между 14 и 18 години включително.
Учениците трябва да са част от големи музикални ансамбли.
Краен срок: 1 май 2018 г.
Всеки академичен институт, частна или обществена организация или правителствено звено може да представи номинация за Световната награда за изхранване.
Областите на постижения включват, но не се ограничават до: почвата и земята; науката за растенията и животните; науката и технологиите в областта на храните; хранене; развитие на селските райони; пазарно навлизане; преработка и опаковане на храни; вода и околна среда; опазване на природните ресурси; физическа инфраструктура; транспорт и дистрибуция; специални или извънредни програми за хранене; социална организация и премахване на бедността; икономика и финанси; анализ на политиката; и общественото застъпничество.
Краен срок: 1 май 2018 г.
Лятно училище за изящни изкуства „Международен музикален лагер“ отправя покана за участие в Международната младежка културна стипендиантска програма за 2018 г. Една от целите на програмата е да стимулира контактите и разбирателството между младите хора по света чрез използване на музиката като универсален език.
За: Ученицимежду 14 и 18 години включително, които са част от големи музикални ансамбли.
Учениците трябва да изберат програми в две последователни седмици:
- 24 – 30 юни – музикални групи;
- 1 – 7 юли – музикални групи, музикален театър;
- 8 – 14 юли – хор, пиано, китара;
- 15 – 21 юли – музикални групи, джаз групи, вокален джаз;
- 22 – 28 юли – музикални групи, оркестър.
Краен срок: 4 май 2018 г.
WomenConnect Challenge глобална покана за намиране на решения за подобряване на участието на жените чрез промяна на начина, по който жените и момичетата имат достъп и използват технологиите.
Американската агенция за международно развитие (USAID) се стреми да идентифицира и подкрепи изчерпателни решения, които дават възможност на жените и момичетата да ползват цифровите технологии, за да стимулират положителните резултати за здравето, образованието и поминъка за себе си и за семействата си.
Основни теми:
1. Достъпът на жените до технологии не е край, а средство за подпомагане на целите на развитието.
2. Необходимо е да се изградят доказателства за подходи, които работят.
3. Обхватът на цифровото разделение между половете изисква местни решения, които отчитат сложните културни и социално-икономически фактори.
WomenConnect насърчава предложения от:
- Разнообразни групи, които имат ясни, стратегически и съвместни модели за справяне със сложността на цифровото разделение между половете;
- Участници от частния сектор, предприемачи и организации с пазарно ориентирани решения и / или ясни планове за устойчивост извън конкурса;
- Предложения, които насърчават равнопоставения достъп до съществуващата цифрова инфраструктура и нейното използване (за разлика от решенията, които налагат нова инфраструктура);
- Организации с жени на ръководни позиции.
Предложенията се подават в два етапа: концепция и пълно проектопредложение. Кандидатите, чиито предложения се считат за успешни по време на етапа на концепцията, ще бъдат поканени да подадат допълнителни документи и пълно проектопредложение.
Краен срок: 4 май 2018 г.
Цел на конкурса: Да открива млади талантливи изпълнители. Да съхранява и популяризира най-добрите образци на българската популярна песен. Да осъществява творчески контакти между участници, педагози и изтъкнати представители на българската музикална култура.
Участниците се състезават в три категории:
Първа категория – Индивидуални изпълнители
Втора категория – Вокални дуа, триа и квартети
Трета категория – Вокални групи
>> Индивидуалните изпълнители се състезават в пет възрастови групи. Конкурсът за Индивидуални изпълнители се провежда в два тура.
>> Участниците от Втора и Трета категория се състезават в четири възрастови групи. Те изпълняват песен на български език и втора песен по избор от български или чужд автор без да се явяват на втори тур.
Краен срок: 5 май 2018 г.
Национален доверителен екофонд, Фондация "Екологичен форум плюс" и Национален парк "Рила" обявиха за дванадесета поредна година конкурс за Национална награда за природозащита "Мими Праматарова" 2018 литературен конкурс на тема "Климатът се променя. Променят ли се хората?".
Конкурсът е насочен към ученици от средните училища на Република България.
До участие в конкурса се допускат ученици от средните училища на Република България, родени през периода 1 януари 2000 г. – 31 декември 2002 г.
Климатичните промени са факт за цялата планета. В нашите географски ширини последиците от тях се изразяват главно в природни бедствия, които променят природата, средата и живота на хиляди хора.
Последиците засягат всеки от нас и всеки от нас има роля за забавяне на климатичните промени и за адаптиране към техните последици.
Къде е всеки от нас и какво прави?
Жанр – стих, стихотворение, разказ, есе.
Обемът на съчинението не бива да надхвърля 1000 думи.
Текстът следва да е написан на шрифт Times New Roman, с разредка на редовете 1,5 и размер на шрифта 12 пункта.
Краен срок: 7 май 2018 г.
Темата на конкурса е „Гора Вълшебница и нейните сестри - музика и поезия“.
Конкурсът е отворен за всички желаещи автори без ограничение на възрастта, стига да са навършили 18 години.
Всеки автор може да участва с до 2 творби до 5 страници А4, размер на шрифта 12, без ограничение на литературната форма – поетична или белетристична.
Победителите в конкурса ще бъдат обявени и наградени на официална церемония на 27 май 2018 г. (неделя) в Стара Загора.
Организатори: Община Стара Загора, НЧ „Родина-1860“, Клуб „Млад писател“, Къща музей „Гео Милев“
Краен срок: 8 май 2018 г.
Община Панагюрище и Общинска библиотека “Стоян Дринов” организират Национален конкурс за непубликувана поезия за деца „Стоян Дринов” през 2018 година.
Условия за участие:
– стихотворенията да са с детска тематика;
– да не са публикувани;
– до 2 (две) творби – в три екземпляра.
Награди:
– Първа награда – 350 лв.
– Втора награда – 250 лв.
– Трета награда – 100 лв.
Краен срок: 10 май 2018 г.
Стипедиите са:
- за преподавателска и изследователска дейност за български учени и университетски преподаватели (с изключение на клинична медицина и стоматология);
- за магистърски и докторски програми (всички дисциплини);
- за изследователска дейност на докторанти от всички области на науката и изкуствата с изключение на клинична медицина и стоматология;
- за изследователска дейност по проблемите на гражданското общество за ръководители и представители на български неправителствени организации, работещи за развитието на гражданско общество в България;
- стипендия “Хюбърт Х. Хъмфри” за професионалисти от цял свят, заемащи ръководни или експертни длъжности в някоя от следните области: превенция и лечение на наркомании и медикаментозни зависимости; превенция и контрол на ХИВ/СПИН; здравна политика и управление; превенция и контрол на трафик на хора; право и човешки права; планиране на образованието; управление на човешки ресурси; публична администрация и анализ на обществена политика; комуникации/журналистика; управление на природни ресурси и околна среда; градско и регионално планиране; аграрна икономика; индустриално управление; икономическо развитие, финанси и банково дело.
Краен срок: 11 май 2018 г., 17:30 часа
Процедурата цели да допринесе за трансфера и въвеждането на социални иновации, добри практики, партньорски подходи към намиране на решения за общи проблеми, изграждане на специфични умения за партньорство и др., в сферите на пазара на труда, социалното включване, здравеопазването, равните възможности и недискриминацията, условията на труд и изграждането на административния капацитет в тях.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по настоящата процедура е 3 500 000 лева.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50 000 лева.
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 200 000 лева.
Не се изисква съ-финансиране от страна на кандидатите. Безвъзмездната финансова помощ може да покрие 100 % от общо допустимите разходи по проекта на кандидата и на българските му партньори.
Краен срок: 11 май 2018 г., 17:00 часа българско време
Общата сума на Поканата за набиране на проектни предложения е 6 917 631,00 евро.
Проектните предложения трябва да отговарят на една от следните приоритетни оси и специфични цели на Програмата:
>> Приоритетна ос 1. ОКОЛНА СРЕДА
Специфична цел 1.1. Опазване на околната среда и устойчиво използване на природните ресурси в трансграничния район;
Специфична цел 1.2. Предотвратяване и смекчаване на последиците от природни и причинени от човека бедствия с трансграничен характер и въздействие.
>> Приоритетна ос 2. ТУРИЗЪМ
Специфична цел 2.1. Увеличаване на туристическия потенциал в региона чрез сътрудничество за по-добро опазване и устойчиво използване на природното и културното наследство;
Специфична цел 2.2. Подобряване на конкурентоспособността на туристическото предлагане на региона;
Специфична цел 2.3. Насърчаване на сътрудничеството в областта на устойчивия туризъм.
>> Приоритетна ос 3. КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ
Специфична цел 3.1. Подобряване на конкурентоспособността на бизнеса от региона.
Крайната цел на Програмата е да повиши капацитета на местните и регионални власти в разработването и изпълнението на съвместни проекти в допустимия трансграничен регион, определен по Програмата, както следва:
- За България (административно ниво NUTS III) – областите Кюстендил и Благоевград;
- За Македония (административно ниво, еквивалент на NUTS III) – Североизточен регион, Източен регион и Югоизточен регион.
Краен срок: 14 май 2018 г.
Основната цел на фестивала „Хоро в Странджа” е представяне и запознаване с красотата и богатството на българските народни танци и творческата изява на всички участници. Фестивалът е възможност за създаване на нови приятелства и контакти. Танцовите групи ще се потопят в магията на Странджа планина и очарователното планинско градче Малко Търново.
Фестивалът няма състезателен характер.
Право на участие имат всички любителски школи, клубове, самодейни състави, изучаващи български народни хора.
Групите се представят с две хора по свой избор, с обща продължителност до 6 минути. Едното от хорото трябва да представя региона на групата.
Организатори: Община Малко Търново, Читалище „Просвета 1914”, Фолклорен клуб „Настроение”.
Фестивалът се провежда под патронажа на Кмета на Община Малко Търново.
Краен срок: 14 май 2018 г.
За 23-та година конкурсът за дизайн на опаковки Young Package2018 е отворен за участие, темата е "Кафе Мания".
Категориите са две. В първата категория могат да се регистрират ученици от гимназии и колежи. Във втората категория могат да се регистрират студенти от университети и дизайнери.
За: Млади дизайнери на възраст до 30 години.
Награда: 6 000 EUR
Краен срок: 15 май 2018 г.
Фондация „Атанас Буров“ организира Лятно училище на тема „Инвестиции“ съвместно със „Селект Асет Мениджмънт“ ЕАД и специалното участие на „Карол Капитал Мениджмънт“ ЕАД. В тази връзка, фондацията обявява конкурс за стипендии за участие в обучението. Лятното училище ще се проведе между 22 юни и 1 юли 2018 г. в гр. Банкя.
Програмата е насочена към мотивирани студенти, проявяващи интерес към придобиване на практически умения в областта на инвестициите. Преобладаваща част от завършилите училището впоследствие започват кариерното си развитие във водещи финансови институции или биват одобрени за стипендианти на фондацията.
Стипендии за участие в лятното училище ще бъдат предоставени на до 20 студенти от икономически университети, имат завършен най-малко трети курс и успех от следването най-малко много добър 4.50. Необходимо е кандидатите да владеят отлично английски език.
Краен срок: 15 май 2018 г.
Dir.bg и Innovation Starter се обединяват в общ проект с единствена мисия: да извадим на показ процеса на създаване на качествена, почтена и отговорна журналистика у нас. Основната цел на конкурса е да покаже, че създаването на добро съдържание в българския уеб и от българските медии е възможно и трябва да се превърне в приоритет на средата. Тук ще събираме добрите материали: на правилен български език, с проверени обективни факти, цитирани информационни източници и препратки към съдържанието.
В конкурса могат да участват студенти и ученици, навършили 18 години, професионални журналисти и редактори, и автори без предходен опит с блог публикации. Журито ще оценява материалите, според следните предварително зададени критерии:
Критерии за допустимост на материалите:
- Адекватност на материала по темата и категорията, в които кандидатства;
- Дата на публикуване (трябва да е в периода 01.01.2017 - 30.04.2018).
Критерии за оценка:
- Обективност, пълнота и достоверност на цитираните източници;
- Обществена значимост;
- Отзвук в социални и други медии;
- Информативна стойност на материала;
- Журналистическо майсторство и творчески подход.
Категории на конкурса:
- Общество;
- Икономика;
- Култура и образование;
- Технологии и иновации;
- Истински истории.
Краен срок: 15 май 2018 г.
Очакват се предложения по поканите за следните три области:
>> CEF-TC-2018-1: Eлектронна идентификация (eID) и електронен подпис
>> CEF-TC-2018-1: Eвропейска цифрова библиотека Europeana
>> CEF-TC-2018-1: По-безопасен интернет
Краен срок: 17 май 2018 г.
Хартата "Еразмус +" за мобилност в професионалното образование и обучение (ПОО) има за цел да насърчи организациите, които имат високи резултати в организирането на мобилността в областта на ПОО за учащите и персонала, за да развият допълнително европейските си стратегии за интернационализация.
Европейската интернационализация означава подпомагане на ученето в друга страна по програма "Еразъм +" чрез включване на висококачествени мобилни дейности в учебните програми, както и разработване на международни подходи в изпращащата организация, например чрез работа в мрежа с организации в други страни, подходи. Процесът на интернационализация трябва да доведе до подобряване на капацитета на изпращащите организации да организират мобилността на обучаващите се и на персонала, като в същото време възнаграждава, насърчава и доразвива качеството на мобилността с учебна цел.
Допустими участници:
- всяка публична или частна организация (или нейно дъщерно дружество / клон), работеща в областта на професионалното образование и обучение (наричана доставчик на ПОО); или
- всяка публична или частна организация, действаща на пазара на труда (наричана "дружество").
Краен срок: 18 май 2018 г.
УС на Съюза на икономистите в България обяви Четиринадесетия национален конкурс МЛАД ИКОНОМИСТ 2018 ГЛАСЪТ НА МЛАДИТЕ ЗА СИЛНА ИКОНОМИКА на тема: „Регионалните диспропорции в съвременна България: икономически, социални и демографски предизвикателства“.
Участници в конкурса: ученици в средни училища, без ограничения на специалността; студенти (бакалавър, магистър), докторанти и асистенти в български и европейски университети, млади предприемачи до 29-годишна възраст.
Всеки автор може да участва в конкурса индивидуално или в екип с една разработка.
Докладите трябва да бъдат написани на български език.
Пълният текст на разработката следва да бъде до 10 стандартни номерирани компютърни страници, вкл. фигурите и таблиците.
Краен срок: 19 май 2018 г.
Конкурсът е насочен към всички ученици в България и българските деца, които живеят извън пределите на страната, разделени в четири възрастови групи. Той има за цел да провокира желание у децата да се запознаят с богатия извор от приказки и детски книги, които носят много послания и поуки, но все по-малко се четат.
Тема: „Руски народни приказки”
Право на участие имат деца и ученици от І-ви до ХІІ-ти клас.
Конкурсът е ИНДИВИДУАЛЕН.
Рисунките да бъдат нарисувани на картон 35х50 см. (без паспарту) с материали по избор, по една индивидуална рисунка на участник.
Приемат се необработени с компютърни програми заснети рисунки.
Краен срок: 29 май 2018 г., 17:00 ч.
Очаква се да бъдат финансирани максимум 3 проекта по 16 млн. евро всеки от тях. В проектния консорциум следва да участват минимум 20 независими организации от минимум 9 държави членки или асоциирани страни към Рамковата програма. Една организация може да бъде координатор само на 1 от проектните консорциуми.
Краен срок: 30 май 2018 г.
За да участвате в конкурса, представете идея или иновация, които могат да окажат въздействие върху околната среда. Ще ви помогнем бързо да превърнете тази идея в бизнес и да прескочите всички възможни клопки по пътя. Ще научите как да финансирате и стартирате идеята си.
След като бъдете избрани да се присъедините към ClimateLaunchpad, Boot Camp и коучинг сесиите ще ви помогнат да развиете за идеята си солиден план. Ще го направите по време на Националния финал. Първите трима победители на всеки национален конкурс ще се състезават в Големия финал.
Boot Camp България: 21 - 22 юни 2018
Краен срок: 31 май 2018 г.
Процедурата цели да допринесе за повишаване качеството на живот, социалното включване и намаляване на бедността, както и за трайната интеграция на най-маргинализираните общности, вкл. ромите, чрез реализацията на комплексни мерки и прилагането на интегриран подход.
Предвижда се да бъдат изпълнявани дейности, включващи подкрепа за подобряване достъпа до заетост, образование, социални и здравни услуги, както и мерки за развитието на местните общности и преодоляването на негативни стереотипи.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира по ОП РЧР и ОП НОИР с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд. Общият бюджет е 70 000 000 лева, от които 50 000 000 лв. по ОП РЧР и 20 000 000 лв. по ОП НОИР.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за всеки Конкретен бенефициент е до 890 000 лв.
В процедурата на директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ могат да участват единствено общини (райони на общини) с актуализирани общински планове за интеграция на ромите за периода 2015-2020 г., в съответствие с Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г., които изрично са посочени като конкретни бенефициенти на помощта в Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“ и в критериите за избор на операции по двете програми, одобрени от Комитетите за наблюдение, и които успешно са преминали предварителния подбор на концепции към ЦКЗ.
По настоящата процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ като конкретни бенефициенти са допустими следните общини и райони на общини: Борово, Кубрат, Антоново, Сатовча, Червен бряг, Никола Козлево, Твърдица, Якимово, Септември, Брацигово, Луковит, Тунджа, Павликени, Ракитово, Дряново, Завет, Тервел, Средец, Правец, Ихтиман, Видин, Самуил, Вълчи дол, Сливен, Белица, Гулянци, Лесичово, Бойчиновци, Хаджидимово, Криводол, Полски Тръмбеш, Асеновград, Етрополе, Исперих, Две могили, Ботевград, Елин Пелин, Стражица, Смядово, Лясковец, Радомир, СО район Красна поляна, Долна митрополия, Борован, Каспичан, Долна баня, Шабла, Бяла (Русе), Ново село, Кюстендил, Ветово и Симитли.
Краен срок: 31 май 2018 г.
Иновация Норвегия публикува обява за набиране на проектни предложения за подкрепа на пътувания в рамките на Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021 г., Фонд за двустранни отношения по Програма „Бизнес развитие, иновации и малки и средни предприятия“ с бюджет от 50 000 Евро.
Целта на Подкрепата за пътувания е да улесни осъществяването на двустранни партньорства между частни норвежки и български фирми, които биха кандидатствали с проекти по Програмата. Фирмите могат да заявят еднократно финансиране до 1000 Евро на държава.
Повече информация относно допустимостта на кандидатите, условията за финансиране, размера на отпусканите средства и други, можете да намерите на адрес: http://www.innovasjonnorge.no/BgBusinessTS
Заявленията за подкрепа на пътувания се подават онлайн до Иновация Норвегия на посочения web site с краен срок до 31 май 2018 г. и ще се обработват по реда на постъпване.
Краен срок: 31 май 2018 г.
Стипендиите „Генерал Стоян Тонев“ и „Полковник Митар Тонев“ се предоставят еднократно от Сдружение „Генерал Стоян Тонев и полковник Митър Тонев“ на дипломанти от специалност „Медицина“ с високи академични постижения и ниски материални възможности с цел подпомагане на по-нататъшното им професионално обучение.
Стипендиите „Генерал Стоян Тонев“ и „Полковник Митар Тонев“ са две - по 3000.00 лв. всяка и се предоставят еднократно на класираните дипломантите по време на официалната промоция на випуска.
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ:
1. Да са студенти в 6 курс на специалност „Медицина“;
2. Да са на възраст до 30 години;
3. Да са от семейства с ниски материални възможности;
4. Да имат среден успех от следването над 5.50.
Краен срок: 10 юни 2018 г.
Фестивалът се провежда в два раздела:
I Раздел - Автентичен фолклор
II Раздел - Обработен фолклор
Право на участие имат всички любителски и професионални ансамбли, народни хорове, камерни състави (триа, квартети и др.), народни оркестри, танцови състави и клубове, школи, групи и други формации от страната, ученици в музикални училища, студенти в музикални академии.
Фестивалът е с конкурсен характер и се провежда под патронажа на Министерство на културата.
Организатор на фестивала е Народно читалище „Просвета-1925“ с. Лозен
с подкрепата на: Община Любимец, Института за етнология и фолклористика към БАН, Министерство на културата.
Краен срок: 14 юни 2018 г. 17:30 ч.
Подпомагат се проекти, които допринасят за постигане на целите, към които е насочена подмярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани":
1. Улесняване и подпомагане процеса на създаването на жизнеспособни и устойчиви земеделски стопанства или поемането от млади хора на вече съществуващи стопанства.
2. Насърчаване на заетостта.
Краен срок: 22 юни 2018 г.
Дванадесетият международен фолклорен конкурс “Пауталия”-2018, който ще се проведе от 29 юни до 1 юли 2018 г., се организира под пaтронажа на кмета на Община Кюстендил – г-н Петър Паунов.
Цел: Да даде поле за изява на фолклорни състави и изпълнители от различни държави, които да покажат богатството на своя фолклор; да съхрани и популяризира българското народно творчество и да покаже неговото достойно място сред другите народи.
Конкурсът се провежда в рамките на три дни.
Конкурсът се провежда в 4 раздела:
- Народни танци
- Народни песни
- Авторска песен
- Инструменталисти
В категорията индивидуални изпълнители по народно пеене от 14 до 17 годишна възраст ще бъдат присъдени 3 едногодишни стипендии в размер на 135 лв. месечно, осигурени по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от Министерството на културата.
Ще бъдат присъдени и 2 еднократни стипендии от 500 лв., осигурени от Фондация „Проф. Кирил Стефанов” за двама индивидуални изпълнители по народно пеене от 11 до 13 годишна възраст.
Краен срок: 30 юни 2018 г.
Кандидатите се приканват да кандидатстват пред Фонд за опазване на видовете на Mohamed bin Zayed, създаден да предоставя целеви безвъзмездни средства за индивидуални инициативи за опазване на видовете, да отличава лидерите в тази област и да повишава значението на видовете в по-широкия дебат по опазването на природата.
Фокусът му е глобален и допустимостта за грантове разпростира върху всички усилия за опазване на растителните, животните и гъбите, без дискриминация на базата на регион или избран вид.
Максималният размер на грантовете на Фонда е 25 000 щ.д.
Краен срок: 1 юли 2018 г.
Чрез безвъзмездните средства от ЕИП и Норвегия в размер на 34,5 милиона евро страните донори допринасят за намаляване на социалните и икономически различия в Европа и укрепват двустранните отношения между Исландия, Лихтенщайн и Норвегия и страни бенефициенти в Северна, Централна и Южна Европа.
Новият фонд е добавена стойност към останалата част от безвъзмездна помощ от ЕИП и Норвегия с европейски трансграничен и транснационален фокус.
В първата покана за представяне на предложения ще се предоставят 15 милиона евро.
>> Приоритетни сектори:
Фондът ще подкрепя сътрудничеството под формата на споделяне на знания, обмен на добри практики и изграждане на капацитет в следните приоритетни сектори за 2014-2021:
- Иновации, научни изследвания, образование и конкурентоспособност;
- Социално включване, младежка заетост и намаляване на бедността;
- Околна среда, енергетика, изменение на климата и нисковъглеродна икономика;
- Култура, гражданско общество, добро управление и основни права и свободи;
- Правосъдие и вътрешни работи.
Подкрепяните проекти трябва да бъдат регионални трансгранични или транснационални по своята същност и да включват множество партньори и дейности в различни страни. Допустимите организации трябва да кандидатстват като консорциум, състоящ се от субекти от минимум три държави.
>> Организации от тези държави са допустими за финансиране:
Албания, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Македония, Малта, Молдова, Полша, Португалия, Румъния, Русия, Словакия, Словения, Сърбия, Турция, Унгария, Украйна, Хърватия, Черна гора, Чехия.
Ще бъдат отпуснати средства за подкрепа на приобщаващ диалог и укрепване на трансграничните и транснационални мрежи, изграждане на капацитет, споделяне на знания и обмен на политики за ускоряване на иновациите; развитието на структури за устойчиво сътрудничество между бизнеса, публичния сектор, гражданския сектор и академичните среди; ангажименти, допринасящи за повишаването на ефективността и ефикасността при разработването на политики и отговори на общите европейски предизвикателства.
Проектите се очаква да бъдат с начало през 2019 г.
Краен срок: 9 юли 2018 г. 17:30 ч.
Предоставянето на фокусираната подкрепа има за цел да насърчи социалното приобщаване, намаляването на бедността и икономическото развитие в селските райони.
Кандидати по направлението за тази процедура са само общини от селските райони на Република България.
Документи ще се приемат по електронен път, чрез информационната система за управление и наблюдение ИСУН 2020.
Краен срок: 12 юли 2018 г., 17:00 ч. (брюкселско време)
Поканата покрива приоритетните области EIT „Градска мобилност“ (интелигентен, екологичен и интегриран транспорт) и EIT „Производство“ (производство с добавена стойност).
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) е независим орган на ЕС със седалище в Будапеща, който насърчава предприемаческия талант и подкрепя нови идеи, обединяващи „триъгълника на знанието“ на водещи предприятия, университети и научноизследователски центрове, за да формират динамични трансгранични партньорства, наречени „Общности на иновациите“ (ОЗИ — Общност на знанието и иновациите).
Краен срок удължен: около 12 юли 2018 г.
Основна цел на проекта е да бъде повишена практическата насоченост на висшето образование и гъвкавостта на завършващите висше образование спрямо динамиката на пазара на труда, чрез засилване на връзката между образование и практика. В проектното предложение на “Студентски практики – Фаза 1“ е заложено, че индикаторът за постигане на целите на проекта е успешното приключване на практическо обучение от не по-малко от 40 020 студенти до края на проекта.
Краен срок: 12 юли 2018 г., 17:00 ч. (брюкселско време)
Поканата покрива приоритетните области EIT „Градска мобилност“ (интелигентен, екологичен и интегриран транспорт) и EIT „Производство“ (производство с добавена стойност).
Краен срок: 13 юли 2018 г. 17:30 ч.
1.Процедура Физкултурен салон "Изграждане на закрита спортна инфраструктура, включително оборудването и/ или обзавеждането й в общинска образователна инфраструктура с местно значение, в която няма изградена закрита спортна инфраструктура, и която включва основно или средно училище, финансирано чрез бюджета на общината".
2. Процедура Училище "Реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение в селските райони, която включва основно или средно училище, финансирано чрез бюджета на общината или професионална гимназия".
3. Процедура Детска градина "Реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение в селските райони, която включва детска градина, финансирана чрез бюджета на общината".
Краен срок: 31 юли 2018 г.
Конкурсът се провежда ежегодно от Международния фестивал на комиксите и игрите в Лодз, Полша.
Конкурсът е за кратък комикс с дължина до 8 страници. Страниците трябва да са във вертикален формат (210 x 297 mm) или A3 (297 x 420 mm).
Допустимите техники са: графика, живопис, дигитално изкуство и фотография. Всеки участник може да представи един комикс.
Конкурсът е отворен за всички и няма дадена тема на творбите.
Краен срок: 31 юли 2018 г.
Целта на Наградата е да потвърди признанието от страна на Столична община към младото поколение учени на Софийския университет “Св. Климент Охридски” от всички научни области.
Кандидатурите се предлагат с решение на факултетния съвет. Предложението се придружава от препоръка за дейността и заслугите на кандидата; научна биография и списък с публикации. За периода на присъждане на Наградата един факултет може да прави предложение само за една кандидатура.
Краен срок: 31 юли 2018 г.
От 17 до 20 октомври 2018 г. в град Пусан, Република Корея, ще се проведе XV хоров фестивал и конкурс, в който досега са взели участие изтъкнати хорове от 42 страни.
Краен срок: август 2018 г.
Искате ли да получите опит на доброволец в лятно езиково училище за деца в Украйна?
GoCamp търси английски / немски / френски говорещи чужденци, които ще дойдат в Украйна и ще си взаимодействат с децата на английски / немски / френски език, ще се забавляват и ще имат незабравимо преживяване!
Ще получите специално обучение и възможност да споделите опит в следните сфери: STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуство, математика), лидерство и кариера, гражданско съзнание, спорт и здраве.
Помислете за тази чудесна възможност да се включите и да откриете Украйна! Нека да променим Украйна заедно и да изпълним детските мечти!
Доброволецът следа:
- да е навършил 18 години;
- да желае да работи с деца;
- да иска да споделя знанията с младото поколение украинци;
- да говори английски свободно;
- да има интерес или опит в сферите на STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуство, математика), гражданско съзнание, лидерство и кариера, спорт и здраве.
Можете да изберете някоя от следните опции:
>> 23 февруари - 16 март 2018 г. - 3-седмично училище GoCamp AfterSchool в цяла Украйна (с безплатни уикенди и обучение по ориентация на 23-25 февруари)
>> 2 юни - 20 юни (обучение за доброволци на 2-5 юни)
>> 9 юни - 27 юни (обучение за доброволци на 9-12 юни)
>> 2 август - 17 август (обучение за доброволци на 2-5 август)
>> 9 август - 23 август (обучение за доброволци на 9-12 август)
Краен срок: около 27 август 2018 г.
Практиката продължава 240 астрономически часа и трябва да завърши най-късно до 09.11.2018 г.
Практиката се провежда в реална работна среда.
Краен срок: 11 септември 2018 г.
Всеки български град с над 50 000 жители може да кандидатства в конкурса за Достъпен европейски град. Иницативата се организира от Европейската комисия съвместно с Европейския форум за хората с увреждания за осма поредна година.
Целта на инициативата е да се даде гласност на усилията на общините да направят европейските градове по-достъпни и по-добри места за живот и работа както за хора с увреждания, така и за възрастни хора.
Тази година ще бъдат оценявани усилията на местните власти да направят по-лесен достъпа до обществени и частни жилищни сгради, детски площадки, работна среда, обществен транспорт и комуникационни технологии. Победителите ще бъдат наградени по време на официална церемония по случай международния ден за хората с увреждания, която ще се проведе в Брюксел, Белгия.
Конкурсът се провежда във връзка с ангажиментите на държавите-членки за прилагане на Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, тъй като достъпността е един от стълбовете на Европейската стратегия за хора с увреждания на Европейския съюз „За Европа без бариери“.
Краен срок: 15 септември 2018 г.
Община Гоце Делчев и Народно читалище „Просвета -1865” организират конкурс под надслов: „Да върнем книгите в ръцете на децата”.
В конкурса могат да участват поети и писатели, издали книги за деца на български език през 2017 и 2018 год.
Краен срок: 30.09.2018 г., 18:00 ч. (за проекти, които ще се изпълняват 2019 – 2020 г.); 30.09.2020 г., 18:00 ч. (за проекти, които ще се изпълняват 2021 – 2022 г.)
Процедурата цели да подкрепи усилията за преодоляване на натрупаното обществено недоверие към съдебната система. Процедурата ще подкрепя откритото участие на всички активни в сферата НПО и професионални организации при разработването, наблюдението и оценката на стратегиите за реформи и предложения за подобрения в съдебната система. Ще бъдат подпомагани проекти на НПО за извършване на независим анализ на провалилите се дела, като се анализират слабостите както в следствието, така и в прокуратурата, в това число защитата на свидетелите, икономическият и финансовият анализ, събирането на доказателства от полицията и сътрудничеството между съдебната и изпълнителната власт. Приоритетни ще бъдат проектите, които въз основа на такъв анализ предлагат пренасяне на добри практики и иновативни решения за премахване на недостатъците в структурата, управлението, персонала, обученията, сътрудничеството и професионалните практики. Ще бъдат подкрепени и мерки за извършване на изследвания на общественото мнение и широко застъпване на дискусиите и формите на повишаване на отчетността и гражданското участие.
Допустими кандидати:
- Юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност, вписани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел (ЦРЮЛНЦ) при Министерството на правосъдието (МП) по чл. 45 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), в сила до 31.12.2017 г., или вписани в Регистъра по чл. 17 от ЗЮЛНЦ, в сила от 01.01.2018 г., които имат поне една приключена финансова година към датата на кандидатстване.
- Професионални организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ или регистрирани/създадени със специален закон, на лица, работещи в системата на съдебната власт (съдии, прокурори, следователи, съдии по вписванията, съдебни заседатели, съдебни служители, вещи лица и др.), на адвокати, нотариуси и други юристи, на медиатори и арбитри, както и на други лица, работещи в сектора на правосъдието, които имат поне една приключена финансова година към датата на кандидатстване.
Бюджет: 2 000 000 лв. – за втория срок за кандидатстване; 2 000 000 лв. – за третия срок за кандидатстване
Краен срок: 7 октомври 2018 г.
Могат да участват деца и младежи от 7 до 18 години от България и чужбина. Конкурсът включва eсета на български език, както и есета на различни от българския езици, родни за участниците в конкурса - напр. арменски, руски, турски, полски, иврит, ромски, чешки и т.н.
Конкурсът се провежда в две възрастови групи за всички езици:
Първа група – от 7 до 13 години
Втора група – от 13 до 18 години
Възрастта на участниците се отчита към 1 ноември 2018 година.
Есетата следва да са написани през 2018 година и да не са публикувани.
Всяко есе не бива да надвишава 2 стандартни страници /формат А4/ с кегел 12 (размер на шрифта).
Организатори: Община Стара Загора, Народно читалище” Родина 1860” - Стара Загора, Клуб „Млад писател” и вестник „Teen’s Paper”.
Краен срок: 12 октомври 2018 г.
Американската агенция за международно развитие (USAID), Бюрото за продоволствена сигурност (BFS), Дирекция "Стратегическо планиране и управление на програмата" (SPPM), отдел "Мониторинг и оценка", приканват кандидатури за финансиране от квалифицирани американски и неамерикански, неправителствени организации с нестопанска цел и международни организации да осъществяват дейности, които разработват, тестват или прилагат иновативни методи за мониторинг или оценка на дейностите или програмите за изхравнмането на бъдещетоа / глобалната програма за продоволствена сигурност.
Правителството на САЩ, в партньорство с други правителства, гражданското общество, многостранните институции за развитие, научноизследователските институции, университетите и частния сектор, ще доразвие досегашния опит чрез Feed the Future за справяне с тези предизвикателства, сигурност и подобряване на храненето чрез фокусиране на усилията около три взаимосвързани и взаимозависими цели:
- Приобщаващ и устойчив икономически растеж, ръководен от селското стопанство;
- Укрепена устойчивост между хората и системите;
- Добре нахранено население.
USAID възнамерява да осигури общо до 5 милиона долара общо финансиране за период от три години. Сумите за възлагане достигат до 1 000 000 USD.
Могат да кандидатстват всички отговарящи на условията квалифицирани субекти, включително: НПО с нестопанска цел, институти на висшето образование и публични международни организации или международни организации. USAID силно насърчава кандидатстване от нови и разнообразни партньори.
Краен срок: 30 ноември 2018 г.
В конкурса могат да участват лица над 18 години. Участието е индивидуално. Приемат се само непубликувани ръкописи.
Сюжетът на произведението трябва да обхваща периода от 1 септември 1944 година до 27 април 1960 година.
Наградният фонд на конкурса е 10 (десет) хиляди лева.
Конкурсът се провежда под егидата на община Пловдив, с подкрепата на "Полфарма" и медийната подкрепа на БНТ, НДК, НЦК, Дарик радио, множество информационни и културни сайтове.
Награден фонд: 3 млн. евро
Конкурсът започва в началото на 2015-а и завършва в края на 2018-а година.
Целта на наградата е да се намали замърсяването на въздуха в градските райони чрез развитие на иновативни решения. Тези решения трябва да бъдат достъпни и устойчиви, и те трябва да докажат, че могат ефективно да премахнат и / или предотвратят образуването на прахови частици в атмосферата (изпускателни системи на превозните средства не са включени).
Краен срок: 23 януари 2019 г. 17:00:00 часа
Цел на поканата: За да се даде тласък на развитието на био-икономиката в Европа, има нужда от бизнес модели, които да могат да се репликират лесно в различни условия и контекст с относително ниски нива на инвестиции, риск и техническа сложност. По-широк кръг от предприемачи в селските райони трябва да се включат в нововъзникващия био-бизнес сектор, включително фермери, собственици на гори, техните сдружения и малкия селски бизнес. Това ще помогне да се диверсифицира и съживи икономиката и да се създадат качествени работни места в селските райони.
Въз основа на установена система за хранително-вкусовата промишленост, предложенията следва да разглеждат разнообразни допълнителни био-процеси и крайни продукти, които биха могли да бъдат интегрирани в системата и които са жизнеспособни в малък мащаб (на ниво от ферма до селска общност). Проектът следва да тества и демонстрира гехнологичната готовност в кръгова конфигурация.
Предложенията могат да са насочени към всяка комбинация от нехранителни биологични продукти, но проекти, които са съсредоточени предимно върху биогорива или биоенергия, не са допустими. Изборът на източниците на суровини трябва да избягва отрицателното въздействие върху продоволствената сигурност. Предложенията трябва да се съсредоточат върху единна система за хранително-вкусовата промишленост, която трябва да бъде обща в Европа и да предлага висок потенциал за репликация, и може да бъде съчетана с устойчиво управление на природни територии и / или използване на маргинални земи. Трябва да се извърши цялостна оценка (икономическа, екологична и социална) на интегрираната система. Проектът следва да включва бизнес план и набор от варианти и препоръки.
Краен срок: 28 февруари 2019 г.
Целта на конкурса е да се разработят иновативни и устойчиви решения за мобилност за възрастни хора (65+).
Представените решения се очаква да съчетаят технологични, социални и поведенчески характеристики и трябва да бъдат изпълнени за няколко месеца по време на състезателния период.
Краен срок: второ тримесечие на 2019 г.
Европейската комисия търси най-добрите идеи на база блокчейн технологията чрез специален конкурс, чиято голяма награда възлиза на 5 млн. евро.
Идеите трябва да имат чисто социален принос, да са децентрализирани, да позволяват прозрачност и да разполагат с мащаб.
Ключовият момент във всяка идея трябва да бъде прозрачността. Гражданите на Европейския съюз трябва да могат да следят какви са процесите вътре в институцията.
Краен срок: 20 август 2019 г.
Наградата ще бъде присъдена на участниците за решение, интегрирано в прототип на системата, което ще бъде в състояние да демонстрира намаляване на емисиите на замърсители и понижаване на разхода на гориво в реални условия, без да засяга оперативните способности на превозното средство.
Наградата е в размер на 3,5 млн. евро.
Всяка година на Консултативният комитет на Информационния център за финландска литература предоставя подкрепа за:
- превод на финландско-, финландско-шведско- и саами-езична литература на други езици;
- превод на художествена и нехудожествена литература на финландски;
- превод на академични публикации и нехудожествена литература на шведски.
Могат да кандидатстват чужди и финландски издатели.
Получателите получават стипендии от 20 000 евро на година в продължение на две години за финансиране на научни изследвания, техническо оборудване, научни командировки и участие в конференции.
Краен срок: 1 август
Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да изучават специфични културни или политически аспекти на европейската интеграция на място..
Краен срок: 30 септември и 30 април всяка година
Всяка година Съдът на Европейския съюз предлага ограничен брой платени стажове с максимална продължителност от пет месеца. Стажовете обикновено се провеждат в Дирекцията за изследвания и документация, Информационната служба, Генералната дирекция за писмени преводи или Дирекция Устни преводи.
Краен срок: ВСЕКИ месец до 25-то число.
Фонд "Условия на труд" финансира:
1. Проекти и програми за подобряване условията на труд с браншова значимост и приложимост на резултатите.
2. Проекти за подобряване на условията на труд в отделни предприятия с конкретна практическа приложимост /финансиране до 30 на сто от стойността на проекта/ свързани с:
а) реконструкция и модернизация на съществуващи обекти;
б) внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии и/или съоръжения;
в) изграждане или усъвършенстване на системата за предотвратяване на рискове на работното място;
г) изграждане или усъвършенстване на системата за осигуряване качеството на труда;
д) подобряване на санитарно- хигиенните условия;
е) обезопасяване на машини и съоръжения;
ж) други проекти, свързани с подобряване условията на труд;
3. Подпомагане финансирането на дейности по диагностика на професионалните болести.
4. Разработване и издаване на учебни и информационни материали;
5. Организиране и провеждане на специализации в областта на здравословните и безопасни условия на труд.
6. Разработване на нормативни актове, правила, норми и изисквания.
Краен срок: текущ
Roma Initiatives Office кани роми и про-ромски организации и неформални групи, мрежи или физически лица от Албания, България, Чешката република, Унгария, Македония, Румъния, Сърбия, Словакия и Испания, да кандидатстват за безвъзмездна помощ за спешни действия за сумата до 15 000 щ.д. Подкрепят се своевременни действия и възможности, които насърчават структурните промени в полза на ромите или са отговор на анти-ромски събития и тенденции.
Фонд „Възможности“ предоставя грантове за дейности и неотложни действия в размер до 15 000 щ. д. с цел усвояване на широк набор от възможности към момента на тяхното възникване или осигуряване на своевременна реакция в кризисни ситуации.
Насоките за кандидатстване са достъпни вече и на български!
https://www.opensocietyfoundations.org/grants/opportunity-fund
Кандидатите трябва да представят концепции на английски език.
Краен срок: текущ
За: Студенти или млади специалисти; на не повече от 30-годишна възраст.
Възнаграждение: Месечна стипендия в размер до 700 USD.
Краен срок: текущ
Стажантската програмата на ЮНЕСКО предлага практическа работа в една от приоритетните области на ЮНЕСКО. Благодарение на нея ще разберете мандата, програмите и основните задачи на организацията. Тя ще подобри вашите академични знания, работните задачи ще ви помогнат да се подготвите за бъдещата си кариера.
Могат да кандидатстват студенти, на 20 и повече години, с най-малко 3 години редовно обучение в университет или еквивалентна институция към завършване на бакалавърска или следдипломна степен по някоя от следните области: образование; култура; Комуникация и информация; Социални и хуманитарни науки; Право; Науки; Човешки ресурси; Мениджмънт, Международни отношения.
Кадидатите трябва да имат отлични познания, писмено и говоримо, на английски или френски език. Познаване на работно ниво на другия език (английски или френски) е плюс.
Краен срок: между първо и последно число на всеки месец
Микрофондът на TimeHeroes е паричен фонд, който подпомага провеждането на доброволчески мисии в България.
Предоставят се малки суми за покриване на основни разходи, свързани с доброволческото участие, като материали, транспорт, храна за доброволците и т.н.
Микрофондът предоставя между 50 и 400 лв. на мисия.
Кандидатствайте с доброволческата си инициатива в месеца преди месеца на провеждане.
Краен срок: текущ
СТО набира студенти и дипломанти за краткосрочен стаж (24 седмици) през цялата година. Стажантите получават стипендия, в размер на CHF 60 на ден. Кандидатите трябва да имат бакалавърска степен и пълна поне първата година на обучение в магистърската програма.
Краен срок: ежемесечно до 25-то число
Фонд "Условия на труд" към министъра на труда и социалната политика предоставя безвъзмездно средства за:
1. финансиране на проекти и програми за подобряване условията на труд с браншова значимост и приложимост на резултатите;
2. финансиране до 30 на сто от стойността на проекти за подобряване на условията на труд в отделни предприятия с конкретна практическа приложимост, свързани със:
а) реконструкция и модернизация на съществуващи обекти;
б) внедряване на нови и модернизиране на съществуващи технологии и/или съоръжения;
в) изграждане или усъвършенстване на системата за предотвратяване на рискове на работното място;
г) изграждане или усъвършенстване на системата за осигуряване качеството на труда;
д) подобряване на санитарно-хигиенните условия;
е) обезопасяване на машини и съоръжения;
ж) други проекти, свързани с подобряване условията на труд;
3. разработване на нормативни актове, правила, норми и изисквания;
4. разработване и издаване на учебни и информационни материали;
5. организиране и провеждане на специализации в областта на здравословните и безопасни условия на труд.
Право да кандидатстват за финансиране на проекти и програми имат всички физически и юридически лица, отраслови, браншови, регионални и областни съвети по условия на труд.
Максимален размер на средствата за финансиране от фонда: до 30% от одобрените и действително извършени разходи за реализиране на проекта, но не повече от 100 000 лв.
НАРЕДБА № 1 от 23.03.2006 г. за условията и реда за финансиране на проекти и програми от фонд "Условия на труд" (https://www.mlsp.government.bg/ckfinder/userfiles/files/baneri/fond%20usloviq%20na%20trud/naredba1.doc)
Документи за кандидатстване (https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=601&lang=)