Foundation for Local Government Reform
Бил Пупо, Градски управител, Община Спокейн
"Трябва да вярвате в професионалното общинско управление"

Бил Пупо, Градски управител, Община Спокейн

1. Това е първото посещение в България на представители на побратимената община по линия на Програмата за техническо побратимяване. Какви бяха предварителните ви очаквания?
Предварителните ми очаквания за Добрич бяха като за град, който не познава модерния свят и че ще гостуваме община, която дори не е започнала да се модернизира или демократизира. Аз съм посещавал град Махачкала, Дагестан, в бившия Съветски съюз и това породи предварителните ми очаквания.

2. Какви са впечатленията ви и по какво те се отличават от предварителните ви очаквания?
Моите впечатления са, че в Добрич имат визия, лидери и компетентен технически персонал и вече са поели по пътя на подобряване качеството на живот и осигуряване на демократично и компетентно професионално управление на общината. Ние, разбира се, можем да помогнем в тази насока.

3. Как бихте обобщили резултатите от проведените срещи и дискусии по време на посещението?
Тези резултатите са определено положителни. Имам чувството, че можем да предложим много неща на Добрич и от техническа гледна точка, и от гледна точка на развитието на общността. Общността на Спокейн, неправителствените организации и общинската администрация могат да окажат помощ на Добрич във всяко едно отношение, като смятам също така, че има възможност и за развитие на търговски и бизнес контакти.

4. Виждате ли вече възможности за обсъждане на специфични технически и/ или управленски въпроси, които да отговарят на нуждите на българската община?
Виждам много възможности за сътрудничество между нашите общини в техническо и управленско отношение. Успехите на добричкия пазар ще ни помогнат да решим големия си проблем с възстановяване на нашия обществен пазар в Спокейн. Нашият опит в областта на икономическото развитие, обществената безопасност, гражданското участие и инфраструктурата ще помогне на Добрич да подобри качеството на живот в общината.

5. Имате ли препоръки и какво бихте желали да кажете на нашите читатели?
Моите препоръки и коментари за вашите читатели са като общини да продължават да бъдат новатори и лидери и вярват в професионалното общинско управление. Вярвам, подобно на принципите в спорта, на колективния подход за решаване на проблемите и за определяне на обществената политика. Общинските лидери в България са поели по пътя към демокрацията, което ще предостави на много бъдещи поколения изключителни възможности, дължащи се на наследството, което се създава днес. Както споменах и на нашата прощална вечеря, този път ще бъде осеян с много сълзи и страхове, с тъга и смях и ще има дори дни, в които ще се питате дали всичко това си струва труда. Но в крайна сметка ще успеете и толкова по-добре за всеки избран ръководител и всеки служител на общината, който е поел лидерската роля. Осъществявайте целите и мечтите си и бъдещите поколения ще бъдат вашата отплата!

3. Как бихте обобщили резултатите от проведените срещи и дискусии по време на посещението?
Л. Сивков, Зам. кмет - Добрич:
За мен разговорите и обсъжданията с американските колеги са сериозен мотив за прецизиране на собствената ми позиция по някои въпроси, които досега обикновено съм решавал рутинно.

Т. Стоев, Зам. кмет - Добрич:
Резултатите очаквам от бъдещото сътрудничество.

5. Имате ли препоръки и какво бихте желали да кажете на нашите читатели?
Т. Стоев, Зам. кмет - Добрич:
Мисля, че програмата за техническо побратимяване е една чудесна идея. Тя трябва да обхване по-голям брой български общини. На читателите искам да кажа, че съм особено впечатлен от думите на кмета на Спокейн, г-н Таблот: "Проблемите и структурите на общинската администрация в двата града са различни, но общата цел, общото предизвикателство пред двата кметски екипа е да убедят своите съграждани, че местната власт е тяхна и работи за благополучието на всички".

Лъчезар Росенов, Кмет на Добрич:
Имам следните препоръки към Програмата за техническо побратимяване между български и американски общини: първо, смятам че е удачно програмата да бъде продължена и, второ, да се търсят възможности за разширяване базата на сътрудничеството не само между общините, но и между бизнес средите, неправителствените организации, културните и образователните институции.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]