Foundation for Local Government Reform
Техническо побратимяване

назад

Проект: Създаване на модули за обучение на преподаватели в областите

Създаване на модули за обучение на преподаватели в областите: стратегическо планиране, бизнес планиране за начинаещи фирми, маркетинг и реклама, чужд език

к а з у с

Модули за обучение

1. Кратко обобщение

Един от значимите резултати, който партньорството Разград - Брънсуик постигнапо време на Втора фаза от Програмата за техническо побратимяване, беше свързан със създаването на Центъра за икономическо развитие в Разград (ЦИР). Неговото по-нататъшно развитие остана до голяма степен част от съвместните действия на екипите на двата града, които целяха институционалното му изграждане и разширяване обхвата от дейности.

Важна предпоставка за ефективната работа на Центъра за икономическо развитие и за разширяване на предлаганите от него услуги беше осигуряването на необходимите инструменти, необходими за обучение на неговите клиенти. Втози смисъл от особено значение беше обучението на онези, които впоследствие ще ръководят процеса на обучение. Така се стигна до идеята за разработване на модули, чрез които специалистите, сътрудничещи на Центъра за икономическо развитие, да могат да предлагат курсове за обучение на различна тематика. Първоначално решихме да разработим осем модула, а впоследствие ги увеличихмес още един. Основната тежест при разработката падна върху раменете на колегите ни от Брънсуик, които ангажираха значителна част от своето време и енергия за създаване на подробни ръководства за обучаващи. Някои от модулите бяха разработени от български специалисти, прилагайки собствен доказан опит.

2. Оценка на съществуващия проблем

Община Разград разполага с богат потенциал от свободна работна ръка и в същото време с амбициозни частни предприемачи и представители на по-големи фирми. Една от общите черти, която ги свързва, е нуждата от разширяване или придобиване на нови знания по определени теми. Този факт бе оценен от партньорството Разград - Брънсуик като добра възможност за Центъра за икономическо развитие да предлага курсове за обучение по предварително разработени теми.

3. Описание на проекта

След обстоен анализ на ситуацията, партньорите единодушно определиха следните осем теми, по които да бъдат разработени модули за обучение:

Стратегическо планиране;

Маркетинг;

Маркетинг на общини;

Английски език;

Обучение за обучаващи;

Развитие на туризма;

Икономическа демография;

Развитие и работа на бизнесинкубатор.

Тези осем модула впоследствие бяха допълнени с още един Бюджетен процес в общините .

Специалисти от двата градавзехаучастие в разработването на гореописаните модули. За разработване на модула Развитие на туризма Община Брънсуик привлече допълнително експерти от местни организации: г-жа Ди Гросмън Таскър, изпълнителен директор на Окръжен съвет по туризъм (Dee Grossman Tasker, Executive Director, Tuscarawas County Convention and Visitors Bureau), г-н Даниъл Хостетлър (Daniel Hostetler) и г-ца Сузане Кирххубел студентка в Университет по приложни изкуства, Щраслунд, Германия (Susanne Kirchhuebel Student/Intern University of Applied Sciences, Straslund, Germany).

В работата по модула Стратегическо планиране активно участие взе консултантът по стратегическо планиране и организационно развитие г-н Мартин Дженкинс.

С реализацията на този проект създадохме необходимата база от знания за служители и сътрудници на Центъра за икономическо развитие, които, ползвайки модулите, да могат да провеждат обучения за външни лица по избраните теми. Така, от една страна, разширихме спектъра от предлагани услуги, а, от друга, създадохме условия за генериране на приходи за ЦИР.

4. Времетраене на изпълнението

Според Работния план сроковете по отделните подзадачи обхванаха следните периоди:

Сформиране на група от експерти за разработване на модулите: 01.10. 30.11.2000 год.;

Приемане на предложения за модули за обучение: 01.12.2000 31.01.2001 год.;

Разработване съдържанието на модулите: 01.02.2001 31.10.2001 г.;

Обучаване на лектори: 01.11.2001 01.03.2002 г.

Спазихме по-голямата част от сроковете, като три от модулите останаха за разработване през последния период, в рамките на одобреното продължение на проекта.

Обучихме лектори по модулите Маркетинг и Маркетинг на общини , а по модул Английски език получихме изключително голямо съдействие от г-н Робърт Тримбъл, доброволец от Корпуса на мира в Разград и син на Градския управител на Брънсуик Скип Тримбъл. Той лично организира и ръководи курса. По останалите модули ЦИР бе в състояние да осигури свои специалисти, както и такива от Община Разград.

5. Преглед на решенията

Модулите за обучение добавиха нова страница в развитието на ЦИР. Благодарение на тях днес организацията може да отчете своите първи резултати в тази сфера, които се оценяват като особено добри и обнадеждаващи.

През януари започна шестмесечно обучение по английски език. Въпреки скромния брой на записалите се и преминали курса 4 души, той бе оценен от обучаващите се като особено полезен за тях - факт, който ни дава надежда за бъдещо разширяване на този модул.

Друго обучение, което се проведе, бе по модул Бюджетен процес в общините . Резултатите са изключително добри, като на 8 май 2002 г. се проведе обучение за финансови служители от всички общини от Област Разград, като броят на преминалите обучението бе 12. Поради големия интерес, проявен към модула, се проведе и втори курс, но този път участниците бяха осем служители от бургаска организация. С това общият брой на обучените по двата модула към края средата на месец май е двадесет и четири души, като курсът по английски, към настоящия момент, продължава.

6. Принос

Създаването на модулите за обучение има значение за Община Разград в няколко насоки:

повишаване капацитета на ЦИР и неговите сътрудници;

разширяване гамата на предлаганите услуги;

възможност за генериране на допълнителни приходи и създаване на условия за устойчивост в работата на организацията.

За постигане на гореизброените резултати изключителен принос имат американските специалисти от Брънсуик и Кълъмбъс. Това са г-н Скип Тримбъл, г-н Мартин Дженкинс, г-н Томас Милър, г-н Мъри МакДейд и др. От българска страна висока оценка заслужава работата на г-жа Станка Ангелова, която освен своето лично участие в разработката на два от модулите, ръководи и курса по модул Бюджетен процес в общините .

7. Заключение

Придобиването на този силен инструмент - модулите за обучение по изброените по-горе теми - дава на Центъра за икономическо развитие нов тласък в неговата дейност и възможности за бъдещо развитие на базата на вече изградената система от знания и умения. Екипите на Разград и Брънсуик дават много висока оценка за работата по тази част от цялостния проект, в което виждат възможност за привличане интереса както на частния и нестопанския сектор, така и на интерес от страна на общинските структури. С предлагането на подобен род обучение ЦИР запълва една определена пазарна ниша с добър потенциал. Създадена е базата, върху която да се гради през идните години.

ФРМС изказва своите благодарности към ААМР, чиято финансова подкрепа е решаваща за реализацията на проект База данни "Техническо побратимяване"
Източник: Фондация за реформа в местното самоуправление, София, България

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]