Българското гражданско общество - поглед отвън*
Богдан Стоянов,
БНР, Програма "Хоризонт"
От 8 до 14 август 1999 година с подкрепата на Американската агенция за международно развитие и посредничеството на Инициатива Местно самоуправление и World Learning 5 журналисти от София, Стара Загора, Силистра, Перник и Козлодуй и 5 завеждащи отдели "Връзки с обществеността" в същите общини посетиха Чешката република. Българските участници бяха посрещнати с амбициозна програма, подготвена от домакините - Centrum dohody и KNO, която постави в дневния ред на всеки един от нас един изключително сериозен въпрос: Как конкретните успешни практики на чешките журналисти, отразяващи дейността на общините в страната, на самите общински управи и в частност на отделите "Връзки с обществеността" биха могли да бъдат приложени също тъй успешно и у нас? За да бъде ускорен процесът на изграждане на про-активно, а не реактивно общество. Впрочем те, успешните практики, не бяха никак малко.
Особено голям интерес у всички български участници предизвикаха две от срещите:
Първата от тях беше в един от най-красивите чешки градове - Чески Крумлов. Разположен до границата с Австрия, Чески Крумлов до преди 10 години е бил затворен град с висок процент мигриращи към големите центрове на тогавашна Чехословакия и подчертана маргинализация на населението. Днес този 15-хиляден град, включен в списъка на UNESCO поради изключителната стойност на архитектурните и историческите си паметници, е предпочитано от туристите място. На пръв поглед това е феномен, ако мерим с нашенски аршин. Модел, в който се вписва успешното иницииране и самоиницииране на гражданите. Приложението на този модел развързва ръцете на гражданската активност в областта на туристическия бизнес и съпътстващите го услуги и превръща местните граждански организации в равноправен партньор на общинската власт при осъществяване на стратегическия план за развитие на града. Успешната реализация на стратегията мери ръст с този на милионната столица Прага. Два факта са достатъчно красноречиви. Благодарение на 4-годишна доброволна работа на над 120 жители на града днес Чески Крумлов има над 6 000 свои страници в световната ИНТЕРНЕТ мрежа. Вторият, не-по-малко значим факт е от най-новата история на града - успешно е осъществена интеграцията на ромското малцинство. Негови представители в конкуренция с други кандидати успяват да спечелят обявения от общината конкурс за почистване на града. Всеки посетител на Чески Крумлов може да се убеди в правилността на направения от общината избор и в качеството на предлаганата от ромите услуга.
Българските участници бяха не по-малко впечатлени, а и имаха какво да видят и да чуят в една твърде малка община - Лхота, чиито жители са само... 500. Чуха, например, как откриването на смятаната за загубена камбана на довоенната пожарна в града може да се превърне в сплотяващ жителите на града символ. Видяха как усилията на кметицата Власта Непичкова - пенсиониран преподавател по психология в Карловия университет - успяват да стимулират гражданското поведение на жителите на това малко градче и, което е още по-важно, да задържат младите хора в него. Оставям без коментар факта, че общинската управа успява да убеди не само големи международни фондации донори, представители на чешкия бизнес, но и самите жители на града да дарят средства за изграждането на свръхмодерна пречиствателна станция, чиято стойност е 10 пъти по-голяма от годишния бюджет на общината.
Два примера, които подсказаха на българските журналисти и специалисти "Връзки с обществеността" възможни формули за успешното сътрудничество между тях самите, между тях, общинските управи и гражданите. Сътрудничество, което да бъде про-активно, а не реактивно. Нещо, което все още е добро пожелание за очакваното да се случи и у нас гражданско общество от европейски тип.
*Мнението е лично и не ангажира както организаторите на обучителната програма, така и останалите участници в нея.