Foundation for Local Government Reform
Бюджетен процес, ориентиран към услугите
Бюджетен процес, ориентиран към услугите

Дени Каменов,
Координатор Обучение ИМС

В общините Добрич, Свищов и Белене със съдействието на Инициатива местно самоуправление започна подготовката на внедряването на нов подход при разработването на общинските бюджети. Целта е той да обхваща всички аспекти на предоставяните услуги, а не само вложените ресурси. Новата технология ще даде възможност на местните управи да:
-осигуряват услуги на базата на търсенето от страна на гражданите;
-управляват резултатите, а не само вложените ресурси;
- притежават инструменти за управленски контрол и вътрешна комуникация;
-определят генералните и конкретни цели на всяка дейност/функция и услуга;
-разработват показатели за изпълнението им;
-обвързват различните нива на управление с финансирането на услугите и дейностите;
-децентрализират правомощията по вземане на оперативни решения.
Този процес на разработване на общинския бюджет ще позволи на общините да притежават бюджетен документ, отразяващ политиката им, финансов план за реализирането й, ръководство за оперативна дейност и средство за комуникация. Той ще ги накара да повишат отговорността и прозрачността на действията си. Ще стимулира общинската админстрации и общинските съвети да постигнат резултати в името на гражданите. Дори на определен етап ще ги задължи в процеса на разработка да разчитат на гражданското участие. По този начин доверието на гражданството към тях ще се засили.
Новият подход предвижда механизъм и за организационна промяна. В състояние е да превърне общинската управа от бюрократична организация в децентрализирана, в която на всяко равнище се вземат отговорни управленски решения.
Всъщност бюджетният процес, ориентиран към услугите, има свои пионери в лицето на ръководството и специалистите от Община Разград. Техният опит, обогатен с помощта на американски и български консултанти, печели привърженици в лицето на Общините Добрич, Свищов и Белене.
Българските преподаватели Борислав Борисов, Иван Марчевси и Султанка Минчева, ангажирани с обучението и последващата консултантска помощ на специалистите в тях, споделиха, че, че възможни трудности при внедряването на новия подход съществуват, защото изискванията за ангажираност и отговорност на служителите се увеличава. Ще трябва да се променят навици и традиция при разработването на общинския бюджет, придобити с години. Според тях предимствата на новата технология са много и по време на обучението срещат разбиране и подкрепа отстрана на общинските служители.
Оптимизмът, който звучеше в думите им, ме караше да вярвам, че местните управи на Общините Добрич, Свищов и Белене ще станат сериозни последователи на положителния опит на Община Разград.
Да се надяваме, че и другите общини ще прояват интерес и ще се включат в движението за усвояване на новия бюджетен процес, ориентиран към услугите.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]