Foundation for Local Government Reform
Гражданското участие и изграждане квартални центрове в град Спокейн
Гражданското участие и изграждане квартални центрове в град Спокейн

Д-р В. Желева

Един от проектите в Работния план за сътрудничество между двете побратимени общини град Добрич България и Община Спокейн САЩ е разработването на концептуален модел за изграждане на квартални центрове.
От 10 до 18 април 1999 г. като представител на Община град Добрич посетих град Спокейн с конкретна задача запознаване с моделите на квартални центрове и гражданското участие в решаване проблемите на общността.
В Спокейн проектите за модели на квартални центрове са разработвани в продължение на 10 години. С активното участие на неправителствени организации, доброволци и община са направени обстойни проучвания за проблемите в различните квартали на града и са изградени четири квартални центъра по различни модели.
Асоциация Североизточен общински квартален център е квартална организация с идеални цели, която се стреми да подобри начина на живот на живущите в Североизточен Спокейн и акцентира върху техните социални, здравни, икономически, образователни и развлекателни потребности. Асоциацията смята, че добрите стратегии за създаване условия за по-здравословно живеещи хора в кварталите се изграждат от самите тях. Подпомага и съдейства на жителите, ако те проявяват грижа за подобряване начина си на живот. Асоциацията е обединила под един покрив комбинираните ресурси, познанията и опита на 16 държавни и частни организации, за да предостави голям брой услуги и програми, необходими за общината:
- здравни услуги за жители с ниски доходи; стоматологична клиника, работеща на ниски цени; център за деца и юноши, издържан от доброволци; център за възрастни, предоставящ възстановителни, хранителни, образователни и социални програми;
-детски дом, детска консултация, прегледи и имунизации на бебета;
- здравен център за жени;
- медицинска клиника основни грижи за здравето на семейството;
- очна клиника;
- център за връзки със самотни родители;
- библиотека.
Дейностите на центъра се финансират чрез дарения, парични субсидии, доброволци и други източници. Акцентът е върху търсенето и създаването на сътруднически организации с добре развити области на познания и опит в задоволяването на специфичните човешки потребности. Този център е единственият общински център, използващ метода за взаимодействие между разкритите центрове. Обслужва дневно около 1000 души.
Вторият център, който посетих, е изграден в най-бедния квартал на Спокейн. Програмите обхващат предимно работа с инвалиди, юноши и деца, обслужване на възрастни по домовете. Тук работят 8 социални работника, чиято първостепенна задача е предоставяне на услуги, свързани с физическо оцеляване: храна, дарения от дрехи, лекарства и подслон, грижи за хора с психични проблеми, съществени програми срещу злоупотреба с алкохол и наркотици, юридически консултации, курсове за поощряване на младите към независим начин на живот и безплатни консултации за развиване на професионална кариера.
Кварталният център в западната част на града обслужва социално слаби, хора с психични проблеми, болни от диабет, има женска и детска консултация, медицинска и стоматологична помощ за хора с ниски доходи, организира развлекателни и образователни програми за пенсионери, трапезария, грижи по домовете за болни. Поради големия процент безработица в квартала е осигурен достъп до информация за свободни работни места, оказва се помощ за оформяне и попълване на необходимите документи и др. Общината финансира 50 на сто от издръжката на този център. Останалите средства са от фондове и неправителствени организации, спонсори и дарители. Работещите са предимно доброволци пенсионери и безработни.
Основните проблеми на общността, където е разположен четвъртият квартален център, разкрит през 1982 година, определят и акцентите в работата му: борба с наркоманията, работа с младежи, ранна бременност, неграмотност, алкохолизъм, разтрогнати бракове, насилие в дома. В програмите се включва активно самата общност от квартала. Съдействие оказват също доброволци от полицията, църквата, училищните настоятелства, пенсионери, както и организацията "Доброволци на Америка Спокейн". Тяхната цел е да подпомагат младежите от улицата при връщането им към нормалния начин на живот. Центърът отчита голям процент успешна работа по програмите, което активизира и мотивира гражданското участие при разрешаване на проблемите в кварталната общност.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]