Група за граждански диалог между неправителствените организации и институциите на местната и държавна власт - Сливен
Фондация Партньорство
Фондация Партньорство е българска неправителствена организация, регистрирана по Закона за лицата и семействата през април 1994 г. Тя работи в сферата на човешките взаимоотношения и има за цел утвърждаване дух на партньорство и сътрудничество във взаимодействията на хората и техните организации. Дейността º е насочена към формиране и развитие на нова позитивна култура на диалог и взаиморазбирателство в обществото, като акцентите падат върху усъвършенстване и внедряване на методи за ефективно разрешаване на конфликти и спорове и технологии за бързо постигане на съгласие и споразумения по значими проблеми.
След успешно реализиран проект за подобряване взаимодействието на полицията и гражданството от районите със смесено и преобладаващо ромско население през 1995 г., екипът на фондацията доразви идеята си за създаване на гражданско обединение за диалог и решаване на наболели проблеми в конкретна община. Проектът с продължителност 4 месеца бе подкрепен от Програма Демократична мрежа . Изборът на Сливен бе продиктуван от следните причини:
- В града вече съществуваше комисия за социално партньорство като клон на Фондация Партньорство ;
- Бяха създадени добри отношения с РДВР - Сливен.
- Съществуваха възможности за разпространение на натрупания опит.
Участието в Групата за граждански диалог е доброволно и е основано на принципите на взаимното зачитане и толерантност. Поканени бяха представители на местните неправителствени общинската администрация и на някои държавни институции (Служба Полиция към СДВР - Сливен, детска педагогическа стая, Женски затвор - Сливен и др.)
След формиране на групата екипът на фондацията проведе серия от семинари за развиване капацитета на групата за делово общуване, за екипно взаимодействие при работа по проблеми и за провеждане на ефективни работни срещи. Проведена бе и градска конференция, целяща популяризиране идеите и мисията на Групата за граждански диалог. След конференцията официално се учреди Групата за граждански диалог - Сливен, като участниците в нея подписаха декларация за сътрудничество. последният семинар завърши с приемане правила за съвместна дейност и разработване на конкретни проблеми от практиката. Бяха направени конкретни препоръки към кмета и общинската администрация. Бе дадена възможност Групата да популяризира идеите си сред обществеността на брифинг на общината. Организирайки дейността си, Групата се ориентира към клубна организация на членовете си. Бе предложен и проект за институционално укрепване като последваща помощ от страна на Програма Демократична мрежа .
Групата за граждански диалог е уникално явление в практиката на съвременните ни обществени взаимоотношения и досега успешно противостои на предизвикателствата на политизираното ни ежедневие.
Фондация Партньорство от месец септември 1996 г. развива и един нов проект с подкрепата на Американската агенция за международно развитие. По този проект бе създаден първият в страната Български център за извънсъдебно решаване на делови спорове. Той има за цел да утвърди практиката на частно, поверително споразумяване между страните, като помага да се избегнат високите съдебни такси и тромавостта на съдебната процедура. Проектът е едногодишен.
За повече информация:
Фондация Партньорство
София 1142
бул. В.Левски 64
тел/факс: 802 397
тел.: 805 354
e-mail: [email protected]
Антоанета Шишманова, изпълнителен директор
Митко Маринов, координатор образователни програми