Foundation for Local Government Reform
Декларация на Международния съюз на местните власти
IULA
Барселона 99

Декларация на Международния съюз на местните власти

Ние, кметовете, ръководителите и представителите на градовете и местните власти от цял свят, на нашата среща в Барселона на 24-ти март 1999 година по случай 34 Световен конгрес на Международния съюз на местните власти (IULA), се обединихме около следната Декларация в духа на конгресната тема "Местно управление, обединено в глобална мисия":

Ново столетие, нови предизвикателства
1. Срещаме се в навечерието на ново столетие - столетие, по време на което градовете и местните власти ще бъдат с повишени роля и отговорности, столетие, чиито предизвикателства трябва да сме готови да посрещнем.
2. Светът се променя постоянно под влиянието на икономически, технологични, демографски, екологични и социални сили. Глобализацията и либерализацията на икономиката, както и глобалното влияние на новите технологии, и особено на информационните технологии, продължават да трансформират живота на нашите граждани.
3. Наред с тези тенденции увеличаването на населението и продължаващият процес на урбанизация правят задачата на местните власти още по-комплексна, но и по-съществена. Това е валидно и за селските общности, които все още представляват половината от населението в света. Отбелязваме повишено взаимодействие и взаимозависимост между градските и селските общности и икономики.
4. Традиционната роля на държавата е също сериозно засегната от гореспоменатите тенденции, които влияят върху наличните икономически лостове. Държавите все по-често започват да признават жизненоважната роля на местното и регионално управление като основни демократични и икономически действащи фактори, в партньорство с други сектори и като движеща сила за устойчиво икономическо развитие, увеличаване на трудовата заетост.
5. Ясно е също така, че държавите не могат централизирано да управляват и контролират комплексните, бързоразвиващи се и интегрирани градове днес и утре. Единствено децентрализираното местно управление, което контактува и ангажира участието на своите граждани, може да се справи с това.

Местната демокрация в света
6. Силата и основата на местното самоуправление е близостта ни до гражданите, на които служим. Гражданите са източника на нашата легитимност. Много държави в своите конституции или чрез международни споразумения са признали официално жизненоважната роля на местното самоуправление и местната демокрация. Това обаче далеч не е универсално явление.
7. Ние сме обвързани с принципите на демократичната децентрализация не като пирамида от конкуриращи се нива на управление, а в духа на свързани сфери на управлението, които трябва да работят заедно в искрено партньорство за подобряване благосъстоянието на нашите граждани и общности.
8. През 1985 г. на нашия конгрес в Рио, IULA разпространи Световна декларация за местното самоуправление, подновена в Торонто през юни 1993 г., която допринесе значително за постигането на универсалност на общите принципи за местната автономия и демокрация, на които сега отново се посвещаваме.
9. Част от нашата глобална мисия сега е насърчаването на страните членки на ООН да приемат нова Световна Харта за местното самоуправление, която се пише в партньорство с Комисията на ООН за населените места. Международната дефиниция на водещите принципи на местното самоуправление ще даде своя принос за осигуряването на добро управление. Растящият брой държави, ратифицирали Европейската Харта през последните години, доказва, че това е една постижима и важна цел.
10. Местната демокрация не е просто една официално приета ценност. Тя трябва непрекъснато да бъде преразглеждана и осъвременявана в посока към реално равенство и участие за всички. Тук конкретно подчертаваме важната роля, която жените трябва да играят като избрани представители и граждани, и задължението ни да включим техните лидерски способности, нужди и стремежи във всички услуги, които предоставяме.
11. В този смисъл напълно подкрепяме Декларацията на IULA за жените в местното самоуправление, съставена в Хараре през ноември 1998 г., и се ангажираме да насърчаваме нейното приемане и прилагане на всички нива, включително и на конференцията на ООН "Пекин + 5" през 2000 година. В съответствие с нашата Декларация насърчаваме равенството между жените и мъжете на всички нива в институциите на нашите структури и асоциации.
12. Отчитаме нашата отговорност за осигуряване на прозрачност и най-високи стандарти на етика в местното самоуправление сред избраните представители и служителите. Легитимността на демократичното местно самоуправление трябва да се основава на тези ценности.
13. Подчертаваме, че местната демокрация не може да бъде реална и да процъфтява, ако местната власт няма реалистични ресурси (капитал и приходи), съизмерими с нашите отговорности. От друга страна, осъзнаваме нашето задължение да използваме ограничените ресурси разумно и да възприемем творчески подход в търсенето на нови партньорства за жизненоважни инвестиции.
14. Смятаме, че местната демокрация трябва да играе нова роля в утрешния свят. Например, местната демокрация ни задължава да спазваме човешките права, признати от ООН: граждански и политически, социални и икономически. В този смисъл считаме местната власт като играеща основна роля за развитието на обществото.
15. Смятаме също, че всички все повече сме зависими от това, което става на други места по света. Това се отнася, например, за икономиката, околната среда, престъпността, емиграцията, разрастващата се бедност, природните бедствия, войната и мира. Не можем да си позволим да останем затворени в своята чисто местна или национална перспектива.
16. Всички общински управи играят основна роля в осигуряването на подходящи условия за живот на народите по света през 21-и век. С тази цел поемаме ангажимента да се обединим на международно ниво, да се учим едни от други взаимно и да сме солидарни.
17. Подчертаваме още веднъж жизнено важната роля на международните партньорства и побратимяването на градове за разбирателството, обмена на знания и опит, солидарността и мира, основаващи се на отношения на равенство и взаимно уважение.
18. Подчертаваме още веднъж нашата ангажираност към международното сътрудничество между общини и към взаимното подпомагане чрез програми, целящи изграждането на капацитета на общините по света. Тези програми трябва в частност да се концентрират върху важната роля на националните сдружения на местните власти като организации, лобиращи за интересите на местната власт пред централната власт, и, от друга страна, като изграждащи капацитета на местната власт.

Устойчиво развитие и Дневен ред 21
19. След световната среща на високо ниво в Рио местната власт играе водеща роля на местно, национално и международно ниво в подкрепата на Дневен ред 21. Международният съюз на местните власти (IULA) съвместно с Международния съвет за местни инициативи по опазване на околната среда (ICLEI) и със своите членове разработи дългосрочната програма Дневен ред 21, подпомагаща местното развитие, и осъществи редица програми и партньорства на различни континенти. Ние се ангажираме с утвърждаването и разширяването на тази водеща роля - важна част от прегледа на срещата в Рио от ООН десет години по-късно.
20. Принципите на устойчиво развитие днес остават толкова силни и жизнени, както и по-рано. Няма "околна среда", изолирана от другите проблеми, с които се сблъскваме. Това, което е необходимо, е подход на интеграция, който свързва развитието на околната среда с икономическото, социалното и културното развитие.
21. Местната власт има дълга и достойна история като новатор при използването на нови технологии; признаваме важността на развитието и въвеждането на високочувствителни технологии за опазване на околната среда в нашите градове и села, например по отношение на градския транспорт, управление на отпадъците и други съответни сфери.
22. Приемаме жизненоважното, но трудно предизвикателство по осигуряването на всеобщ достъп до обществените услуги и ресурси като енергия и вода, като се придържаме към нашите задължения на опекуни на бъдещите поколения и запазим тези услуги и ресурси за утрешните жители на нашата планета.
23. Също така ние оценяваме колко важно е предоставянето на хранителни продукти на бедните райони на развиващите се страни, като основна цел на програмите и политиката за местно развитие, в съответствие с изводите, направени на Международния конгрес по проблемите на изхранването.

Сплотеност и участие на обществото
24. През последното десетилетие се наблюдава все по-задълбочаващо се различие между богати и бедни, както на международно, така и на национално и местно ниво. Бедността е реален проблем, пред който местните власти трябва да се изправят, и то - на всяко едно отделно ниво.
25. Това, което целим, е обединяването на местните власти и изграждането на стратегия "антибедност", която да укрепи най-бедните райони на нашите общини. Взаимното сътрудничество между местните власти и националните ни асоциации също е от значение, но, от друга страна, не бихме могли да пренебрегнем и значимите проблеми, каквито са международните парични заеми и падащите цени на стоките, оказващи неблагоприятно влияние върху развиващите се страни и техните правителства. За да взема активно участие в процесите на развитие, местната власт следва да разполага с основни ресурси.
26. Разрешаването на проблема с бедността е въпрос на социална справедливост, но и въпрос на общ интерес и грижа. Устойчивият икономически успех на всяко едно равнище изисква социална сплотеност - вътрешните инвестиции и местната икономика могат да бъдат сериозно засегнати от социалната дисхармония и широко разпространената престъпност. Социалната изолация е несправедливост и на практика нанася вреда на обществото като цяло.
27. Обединяваме се, за да се противопоставим на расизма и ксенофобията във всичките им форми на проява; да изградим културен диалог и разбирателство, както и да постигнем хармонично развитие на общностите.
28. Ние потвърждаваме още веднъж важността на универсалните обществено-значими услуги като образование, здравеопазване и градски транспорт при изграждането на справедливо и сплотено общество, както и това, че ще се стремим да защитаваме тези услуги в името на благоденствието на нашите общности.
29. Успешното управление на населените места вече не е въпрос единствено на предоставяне на услуги, въпреки че високото качество на услугите е жизненоважно за нас. За успешното управление на съвременните големи и малки градове и области нараства значението на гражданското участие. Наша основна цел е развитието на нови подходи и средства за насърчаване участието на гражданите в процеса на управление.
30. Поемаме отговорността за намиране на нови начини ангажиране участието на всички групи от общността, включително и на тези, чийто глас често остава пренебрегнат. Разрастването на информационното общество и усъвършенстването на телекомуникациите предлагат нови ефективни начини за двустранна комуникация с гражданите, но трябва да осигурим равнопоставеност и лесен достъп за всички. Решени сме да създадем такива общности на местно ниво, където всеки гражданин е равноправен "акционер". Накратко, нашата цел не е просто добра местна власт, а осъществяването на всеобхватно местно самоуправление.
31. Въпросът за обществено равенство и гражданско участие разчупва границите на традиционните услуги на местната власт. Все повече трябва да акцентираме върху нуждите на повече социални групи - например на децата, а в много страни - и на увеличаващия се брой стари хора - които да посрещаме чрез цялостен, интегриран подход.
32. В този дух ние считаме, че местното самоуправление трябва да се адаптира и модернизира във всяка една страна, за да отговори на предизвикателствата на променящия се свят. Демократичното местно самоуправление носи правото и задължението да подкрепя цялостното икономическо, социално и екологично развитие на общността, работейки в диалог с парламента и в партньорство с всички останали сектори - обществен, частен и с гражданското общество. Ние не можем да се изолираме и да се придържаме към остарели модели за взимане на решения.

Към обединяване на местните власти от цял свят
33. Приветстваме грижливите и положителни стъпки, предприети до момента за създаването на една нова, обединена организация на местните власти на световно ниво, която да осигури тяхно силно и универсално представителство в структурите на ООН и международната общност и да служи като основа на кооперирането между местните власти.
34. Признавайки различията в историята и традициите на организациите, цялостно подкрепяме IULA и UTO в това историческо начинание, което е в унисон с нуждите на новото столетие. Убедени сме, че 34-ия Конгрес в Барселона 99 ще се докаже като поредна важна стъпка към осъществяването на тази историческа цел за обединяване.

Нашето послание към ООН и международната общност
35. Ние признаваме и подкрепяме засилващите се общ дух и мащаби на партньорство с международните организации. Независимо от това, местните власти трябва и ще играят една по-пълноценна роля през настъпващото столетие, за успешното справяне с предизвикателствата, пред които се изправя човечеството. Търсим подобаващо признание на нашата роля и искрено партньорство на всички нива, за успешното осъществяване на общите ни интереси, предизвикателства и задачи.
36. Ангажираме се изцяло с водещата си роля в подготовката на специалната сесия на Общото събрание на ООН "Истанбул + 5" през 2001 г. Считаме, че чрез обединяване на нашите усилия с тези на Комисията на ООН за населените места могат да бъдат взети ефективни решения за приемане на Световната Харта за местно самоуправление и създаване на официален консултативен орган на местните власти в системата на Обединените нации.
37. Гражданите на света в нашите общности изискват и заслужават много. Нека всички заедно се обединим в осъществяването на нашата действително глобална мисия.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]