Foundation for Local Government Reform
ЕФЕКТИВНИ ПАРТНЬОРСТВА ЗА ОБЩИНСКО РАЗВИТИЕ

ЕФЕКТИВНИ ПАРТНЬОРСТВА ЗА ОБЩИНСКО РАЗВИТИЕ

Международен семинар на тази тема се проведе на 2-ри и 3-ти септември 1999 г. в курортен комплекс Албена, където четирите двойки общини, участници във Втора фаза на Програмата Техническо побратимяване , представиха най-успешните си проекти и отчетоха резултатите от съвместната работа на българските и американски общини. Акцентът в съвместната работа по проектите беше поставен върху търсенето на нетрадиционни подходи за решаване на типични за българските общини проблеми, опирайки се на богатия американски опит в областта на местното самоуправление.

Благоевград и Обърн запознаха присъстващите с разработената методология и с основните раздели от Стратегическия план за развитие на Община Благоевград до 2015г.

Габрово и Портидж представиха своя проект за отдаване на търг на общински терени за търговски и промишлени цели като пример за стимулиране на обществено-частни партньорства в полза на икономическото развитие на общината.

Добрич и Спокейн разясниха разработения от тях модел за изграждане на общински квартални центрове за социални дейности в Община град Добрич.

Разград и Брънсуик представиха Стратегическия план на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) и маркетинговата програма за Община Разград. Темите за проектите бяха подбрани след оценка на нуждите на българските общини и в съответствие с областите, в които американски партньори разполагат с голям потенциал или са водещи. Нито една от българските общини участнички не приложи механично американския модел. Всеки реализиран проект е плод на съвместния труд на българските и американски експерти. Екипите от побратимените общини в продължение на месеци заедно търсиха верния път за адаптиране на успешните американски практики в конкретната българска среда. Резултатите не закъсняха. Разработките са конкретни примери за решаване на наболели проблеми на местните власти и няма да бъде трудно да се реализират и в други общини, които досега не са били включени в програмата. В тази насока се изказаха кметовете на Община Благоевград и Община Разград, които изразиха увереност, че, споделяйки натрупания опит в стратегическото планиране и с други български общини, те могат продължат да укрепват собствения си капацитет.

За да отговори на интереса и с цел подпомагане разпространението на тези новаторски за местното самоуправление решения ФРМС в скоро време ще предостави в своята web-страница подробна информация за различните проекти.

Успоредно с казусите за най-успешните проекти, участниците от четирите двойки общини направиха оценка на сътрудничеството във всичките му аспекти. Всички участници подчертаха, че партньорството с американските общини е изключително ползотворно, осигурило е възможност за споделяне на ценен професионален опит и водещи управленски практики, довело е до подобряване на възможностите на българските общини да предоставят качествени услуги на гражданите, спомага за по-широкото гражданско участие в местното самоуправление и, далеч не на последно място, е довело до създаване на сърдечни, приятелски взаимоотношения между екипите на българските и американските общини. Обсъждането на постигнатите резултати от партньорите непринудено премина в оживена дискусия за възможностите и пътищата за продължаване на сътрудничеството както в рамките на евентуална Трета фаза на програмата, така и независимо от нея. Участниците бяха категорични, че е поставена основата на едно взаимоизгодно сътрудничество и трябва да се положат всички усилия то да се укрепи и доразвие. Американските общини изразиха готовност да участват със свои ресурси и като споделят своя опит на експертно ниво, и като съдействат за развитието на второстепенните области на сътрудничество - култура, образование, здравеопазване. Примери за това имаме и досега - Община Обърн със свои средства подготвя кратко турне в САЩ на представителна група на Ансамбъл Пирин през м. декември, Община Брънсуик изпрати през м. юли един контейнер с медикаменти и консумативи и до края на годината ще окомплектова още един контейнер за Разградската обединена болница, Община Спокейн подари компютър на едно от училищата в Добрич. Всички участници бяха на мнение, че периодът за финансово подпомагане е много кратък и изразиха надеждата, че ААМР - организацията, която осигурява финансирането на програма Техническо побратимяване - ще продължи да подпомага нейното по-нататъшно осъществяване.

Координаторите на програмата ФРМС/МАГУ запознаха присъстващите със своята концепция за развитие на програмата. В процес на подготовка е предложение за Трета фаза на програмата. В основни линии то ще даде възможност на няколко нови български общини, и, чрез конкурс - на част от общините, работили досега по Първа и Втора фаза, да получат финансова подкрепа за задълбочаване и укрепване на техническото партньорство с американски общини. Третият компонент, който координаторите на програмата ще предложат, е съдействие за изграждане на институционално партньорство между професионални сдружения на специалисти от българските общини и сродни американски организации. Коментарите и предложенията на участниците, направени по време на дискусията, са изключително полезни и ще се имат предвид в предложението за осъществяване на Трета фаза на програмата.

Присъстващите на конференцията представители на ААМР - Джон Грант, представител на ААМР за България, Кей Пайл, специалист Инициатива за местно самоуправление , Пат Айсман, специалист отдел Демокрация и Кирил Киряков, програмен специалист - дадоха изключително висока оценка за развитието и изпълнението на Програмата. Те изразиха задоволството си от това, че се отчитат конкретни и измерими резултати и че се постига основната цел на Програмата - укрепване капацитета на местното самоуправление посредством използване на алтернативни подходи и прилагане на иновационни идеи в партньорство с други обществени и частни организации. Г-н Джон Грант и г-жа Кей Пайл изразиха готовност да подкрепят Трета фаза на програмата за Техническо побратимяване , за да се даде възможност на партньорствата да станат устойчиви и да се разшири кръгът на българските общини и организации, които могат да използват този ефективен обмен за общинско развитие. Бе подчертанно, че е изключително важно натрупаният положителен опит от общините, включени в първите две фази, да се обобщи и да се разпространи с помощта на координаторите на програмата, ФРМС и МАГУ, като по този начин се мултиплицира ефектът от осъществяване на програмата.


Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]